Під методами трудового виховання та художньої праці розуміють способи спільної роботи вчителя й учнів, у процесі якої досягається засвоєння учнями знань, формуються трудових умінь і навичок, виховання загальнолюдського ставлення до праці, розвиваються пізнавальні здібності, самостійність, творча активність у навчальній і трудовій діяльності.
Ефективність методів значною мірою залежить від правильного вибору методичних прийомів. Методичні прийоми — складові елементи методу або окремих дії учителя та учнів, спрямовані на досягнення навчально-виховної мети.
Загальноприйнятої класифікації методів трудового навчання поки що не існує. Найбільш розповсюдження в педагогічній літературі одержали два напрямки класифікації методів:
- за видами джерел, з яких учні набувають знання та вміння;
- за видами діяльності учнів.
Демонстраційні методи можна об'єднати в такі групи:
· демонстрація об'єктів і процесів, що вивчаються в натуральному вигляді (натуральні наочні посібники);
· демонстрація картин і графічних зображень (образотворчі наочні посібники);
· демонстрація кінофільмів, діапозитивів і діафільмів;
· демонстрація прийомів роботи.
Практичні методи
На уроках трудового виховання та художньої праці в початкових класах поряд із політехнічними знаннями учні оволодівають загально трудовими політехнічними уміннями і навичками.
Під умінням розуміють здатність людини до свідомого виконання даної дії, набуття на основі знань елементарного досвіду. Знання виступають теоретичною основою дій, що виконуються. У правильному виконанні дій відіграє роль як особистий досвід учнів, так і сприймання ними чужого досвіду. Для формування умінь необхідно провести самими учнями виконання навчальних дій. При пробному виконанні дії чужий довід поступово стає надбанням особистого досвіду учнів, елементарні уміння поступово об'єднуються в більш складні уміння, багато з них перетворюються у навички.
Навички - автоматизований компонент діяльності, вироблений у процесі вправ. Це автоматизовані елементарні уміння, які, дякуючи тренуванню, одержать швидкість і точність виконання. В початкових класах практичні вміння і навички формуються в процесі виконання учнями певних трудових завдань, практичних робіт, внаслідок багаторазового повторення цілеспрямованих дій, тобто внаслідок виконання вправ. До вправ, як методу навчання, ставиться ряд дидактичних вимог:
• вправи ґрунтуються на свідомій діяльності учнів. Провідну роль у процесі формування навичок відіграє свідомість. Практика трудового навчання показала, що механічний підхід до формування навичок не сприяє успіхам;
• вправи та їх елементи поступово ускладнюються;
• у процесі виконання вправ необхідно, щоб учень контролював свої трудові дії.
Методи формування пізнавальних інтересів на уроці: частково-пошукового, проблемного, дослідницького.
Суть частково-пошукового методу полягає в тому, що учням не дасться кінцевий результат вирішення поставленого завдання, а частину поставлених питань пропонується вирішити самостійно. Наприклад, на початкових етапах навчання учні працюють за технологічними картками з детальним описом операцій. Поступово при складанні технологічних карток частину даних опускають. Це заставляє учнів самостійно вирішити деякі посильні для них завдання.
Проблемний метод. Проблемне навчання є психологічною доцільною системою роботи з учнями і характеризується такими особливостями:
• нові завдання не подаються в готовому вигляді; учні опановують їх у процесі активної самостійної діяльності, опираючись на раніш набуті знання і вміння;
• разом з новими знаннями учні набувають уміння їх застосовувати за різних умов, тобто оволодівають способами розумової та практичної діяльності;
• від дітей вимагається самостійності;
• створюються й розв'язуються ситуації, аналогічні до життєвих.
Дослідницький метод
Цей метод слід розглядати, як найвищу ступінь творчої діяльності учнів, в процесі якої вони знаходять вирішення нових для них завдань. Дослідницький метод дозволяє сформувати в учнів знання та вміння, які володіють високим ступенем переносу і можуть застосовуватись у нових трудових ситуаціях.
На уроках трудового виховання та художньої праці в молодших класах досить широко застосовується інструктаж.
Інструктаж ‑ це сукупність методів навчання, спрямованих на пояснення мети, завдань, послідовності і прийомів виконання трудового завдання та окремих трудових операцій, які необхідно засвоїти учням. Інструктаж є складовою частиною уроку трудового навчання. В процесі інструктажу, як правило, використовується декілька методів навчання. Такими методами є демонстрація трудових дій, прийомів і пояснення правил їх виконання; бесіда, в процесі якої учитель з'ясовує, наскільки учні зрозуміли поставлене завдання. При цьому методи тісно переплітаються між собою і їх комбінації виступають як системи.