Розглядаючи основні етапи проведення маркетингового дослідження, особливу увагу слід приділити маркетинговій інформації як одному з найвагоміших результатів робіт з маркетингових досліджень.
Маркетингова інформація - це певний масив структурованих даних, необхідних для вирішення певної маркетингової задачі.
Основні види маркетингової інформації:
Серед найбільш розповсюджених методів збору первинної інформації виокремлюють такі:
1. Опитування - це спілкування з респондентами, які входять до певної вибірки із генеральної сукупності, особисто, по телефону, поштою або через Інтернет, з використанням структурованої анкети, яка пропонується їм для заповнення з метою отримання необхідної інформації.
2. Спостереження - це реєстрація поведінки людей або інших досліджуваних об'єктів для отримання потрібної інформації.
Розрізняють структуроване та неструктуроване спостереження. Неструктуроване спостереження - це спостереження, яке передбачає реєстрацію усіх явищ, пов'язаних з об'єктом спостереження, без їх попереднього уточнення. Структуроване спостереження - це метод, при якому дослідник має чітке уявлення про ті моделі поведінки, які виступають об'єктом спостереження, а також про методи, за допомогою яких їх можливо оцінювати.
У практиці маркетингових досліджень розрізняють різні види спостережень. Так, зокрема, залежно від того, чи знають респонденти, що вони є об'єктом спостереження, використовують приховане та відкрите спостереження.
Залежно від середовища (природного чи штучного), у якому здійснюється спостереження, розрізняють, відповідно, спостереження у звичайних та штучних умовах.
Залежно від способу проведення, спостереження бувають таких видів: особисте спостереження (коли дослідник постійно фіксує все, що відбувається з об'єктом);спостереження з використанням технічних засобів (фіксація результатів з використанням спеціальних пристроїв);аудит споживчих запасів;контент-аналіз (дослідження основних параметрів комунікативного зв'язку);аналіз слідів (методика збору інформації за фізичними ознаками чи матеріальними або іншими свідоцтвами того, що досліджувана подія відбулася).
Порівняно з опитуванням перевагами спостережень є їх незалежність від бажання чи небажання об'єкта співпрацювати з дослідником, можливість сприйняття неусвідомленої поведінки людей (у т.ч. у звичайних для них умовах), а також комплексне врахування дії чинників навколишнього середовища. Недоліками спостережень є те, що часто досить важко забезпечити репрезентативність вибірки, можливий суб'єктивізм спостерігача, неприродність (нетиповість) поведінки об'єкта спостереження в штучних умовах його здійснення тощо.
3. Експеримент - це керований процес зміни однієї або декількох змінних для вимірювання ступеня впливу на одну або декілька залежних змінних за умов виключення можливості впливу сторонніх факторів.
Існують такі основні форми експериментів: • лабораторні (тести продукту) - дозволяють контролювати дію постійних чинників (наприклад, вплив упаковки на обсяги збуту);
• польові (тести ринку) - дозволяють визначати дію (вплив) окремих маркетингових чинників або їх комплексу на поведінку суб'єктів ринку.
4. Імітація - це відтворення за допомогою використання ЕОМ, а також економіко-математичних та статистичних методів і моделей дії комплексу чинників ринкового середовища на аналізовані дослідником показники.
Методи збору якісної первинної інформації:
1. Фокус-групи - це різновид неструктурованого інтерв'ю.
Основа для їх проведення - невимушене спілкування ведучого (або модератора - психолога, який володіє навичками групової роботи) із 6-10-ма особами, котрі мають подібні характеристики (наприклад, стать, рівень доходу, вік тощо, за якими їх було відібрано для бесіди), з метою об'єктивного визначення їх точок зору щодо певної маркетингової проблеми.
2 Глибинні інтерв'ю - це різновид розглянутого вище методу збору первинної інформації якісного характеру, що зумовлює наявність майже аналогічних його недоліків і переваг.
Цей метод відрізняється від фокус-груп тим, що у процесі його використання здійснюється неструктуроване інтерв'ю спеціально підготовленого психолога безпосередньо з одним респондентом.
3 Проекційні методи - являють собою суто психологічні методики, використання яких дає можливість маркетологу приховати справжню мету дослідження.
Це опосередкована форма опитування, у ході якого респондентів просять пояснити поведінку інших людей, розкриваючи, таким чином, їхні власні приховані або підсвідомі мотиви, ставлення та переконання щодо досліджуваної проблеми, з використанням спеціальних психологічних методик. Це проекційні психологічні методи, які дають можливість розкрити внутрішні почуття людей щодо досліджуваної теми.