Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема. Тип хордові, клас ссавці




Мета: розглянути особливості будови організму представників класу ссавці

Обладнання: Малюнки та фотографії представників даного класу.

Хід роботи

Тривала еволюція тваринного світу нарешті наближається до нашої сучасності. Ссавці є найбільш високоорганізованими хребетними і в наш час займають панівне становище. Виникають вони на початку тріасового періоду, потім практично весь мезозой тримаються у “тіні” рептилій і лише в кайнозої набувають небувалого розквіту.

За рахунок яких змін це відбулося?

По-перше, ссавці стали теплокровними тваринами, тобто температура їх тіла стала постійною і не залежала від коливань зовнішньої температури. Це стало можливим завдяки виникненню чотирикамерного серця, коли кров була розділена на артеріальну та венозну. Тепер працюючі клітини отримували вдосталь кисню для дихання. Крім цього механічна обробка їжі стала більш ретельною – ссавці стали пережовувати їжу. Всі інші групи хребетних використовували зуби лише для схоплення та утримування їжі. Подрібнення їжі надало значно більшої ефективності роботі травної системи.

На відміну від плазунів – своїх безпосередніх предків – у ссавців виникає м’язова перегородка між грудною та черевною порожнинами – діафрагма. Тепер вентиляція легень стала ще більш потужною. Нарешті парні нирки забезпечили виведення основного метаболіту – розчинної у воді сечовини.

Таким чином, теплокровність зумовлена злагодженою роботою чотирьох систем – кровоносної, травної, газообмінної та видільної.

По-друге, високого рівня набув розвиток нервової системи і особливо великих півкуль переднього мозку. Складна поведінка зумовила швидке пристосування до мінливих умов середовища, забезпечила складну взаємодію систем органів.

По-третє, живородність ссавців завжди супроводжується вигодовуванням потомства молоком. У них виникає спеціальний дітородний орган – матка, у якому формується спеціальне так зване дитяче місце – плацента. На плаценті відбувається ембріональний розвиток зиготи, тому більшу частину ссавців ще називають плацентарними. Це забезпечило найкраще збереження молодняку і здатність до розмноження в будь-яких умовах.

Розглянемо більш детально основні риси будови та функціонування наших братів по класу, тому що і людина теж відноситься до ссавців.

1 Зовнішність ссавців дуже різноманітна. Вона визначається різними умовами існування, найрізноманітнішими способами живлення. Шкірні покриви ссавців набули найбільшого ускладнення.

Розгляньте особливості будови шкіри ссавців, замалюйте та позначте основні компоненти.

 

Рисунок 1 - Будова шкіри ссавців: 1 – роговий шар епідермісу; 2 – мальпігієвий шар; 3 – дерма; 4 – потова залоза; 5 – сальна залоза; 6 – волосяна цибулина; 7 – отвір протоку потової залози; 8 – кровоносні судини; 9 – волос; 10 – м’яз волоса

 

2 Зуби у ссавців диференціюються на групи за виконуваними функціями. Передні зуби – різці – як правило


відкушують їжу. Вони плоскі та гострі і нагадають долото. Далі розташовані ікла – гострі конічні зуби, якими здобич вбивається або розривається. Наступна група зубів перетирає їжу. Це передкутні та кутні, що мають плоску жувальну поверхню.

Замалюйте і позначте основні групи зубів ссавців.

 

 

 

Рисунок – 2: Диференціація зубів у ссавців: 1 – різці; 2 – ікла; 3 – передкутні; 4 – кутні

 

3 Кровоносна сисТема. у ссавців досягає високої досконалості. Серце чотирикамерне. Кров повністю поділена на артеріальну та венозну. Все тіло отримує чисту артеріальну кров.

Розгляньте і замалюйте схему будови кровоносної системи ссавців, зробіть відповідні позначення.

 

 

Рисунок 3 - Схема кровообігу ссавців: 1 – серце; 2 – велике коло кровообігу; 3 – мале коло кровообігу; 4 – нирки; 5 – травна сисТема..


4 Нервова сисТема. ссавців також ускладнюється. Головний мозок досить великих розмірів і має п’ять відділів. Передній мозок складається з великих півкуль. Півкулі вкриті сірою мозковою речовиною – це кора. Під корою розташована біла речовина. У більш розвинутих ссавців кора утворює борозни, що збільшує її загальну поверхню. Розвиток переднього мозку обумовлює надзвичайно складну поведінку ссавців, формування умовних рефлексів.

Розгляньте та замалюйте з відповідними позначеннями будову головного мозку ссавців

 

 

Рисунок 4 - Головний мозок коня: 1 – передній мозок, що має борозни; 2 – мозочок; 3 – середній мозок; 4 – довгастий мозок; 5 – нюхова цибулина

 

5 У ссавців запліднена яйцеклітина – зигота – прикріплюється до стінки матки, спеціального дітородного органу. Навколо зародку утворюються зародкові оболонки – амніон, алантоїс та хоріон. Хоріон разом із маткою утворюють так зване дитяче місце, або плаценту. Алантоїс виконує роль зародкового сечового міхура, де нагромаджуються метаболіти, які не можна вивести через організм матері. Амніон – це водна оболонка, яка оточує зародок і захищає його від механічних ушкоджень. Зародок сполучається з плацентою за допомогою пуповини. Капіляри материнського організму та зародка тісно прилягають один до одного. Через них здійснюється обмін речовин – кисень та поживні речовини надходять до зародка, а розчинені у воді метаболіти та СО2 виводяться у зворотному напрямку. Виникнення зародкових оболонок, розвиток в тілі матері та викормлювання дитинчат молоком забезпечило найкраще збереження молодняку і здатність до розмноження в будь-яких умовах.

В процесі розвитку зародок ссавців послідовно проходить всі основні етапи еволюції: від ланцетникоподібних хордових, плазунів і до ссавців, згідно біогенетичному закону. Цей закон яскраво доводить існування еволюційного процесу.

Замалюйте зародок з зародковими оболонками та позначте всі основні структури.

Рисунок 5 - 12-денний зародок кролика: 1 – хоріон; 2 – алантоїс; 3 – амніон; 4 – плацента; 5 – пуповина

 

6 Зробіть висновки по роботі і поясніть, що дозволило ссавцям зайняти панівне положення серед інших живих організмів.


Лабораторна робота 36





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-07; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1880 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2319 - | 2273 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.