Мета: ознайомитися з проявами мутаційної мінливості на прикладах морфологічних змін тіла у дрозофіли.
Обладнання: препарати дрозофіли, мікроскоп.
Хід роботи
1 Мутації - спонтанна зміна генотипу. Розрізняють точкові, хромосомні та геномні мутації. Найбільш цінними для еволюційного процесу є точкові мутації, тому що вони, як правило, рецесивні. Нагромаджуючись у популяціях в гетерозиготному стані, вони складають певний резерв мінливості. Вперше на мутації вказав Г. Де-Фріз, спостерігаючи
протягом 17 років за мутаціями енотери (іван-чаю). Пізніше мутації почали спостерігати і на тваринних організмах. На рисунку 1 зображено дві мутації дрозофіли: редуковані крила (ген vestigel) та закручені крила (ген саrled).
Рисунок 1 - Мутаціїй дрозофіли: 1 - vestigel; 2 – саrled
2 Вивчаючи політенні хромосоми вчені, порівнюючи будову їх окремих ділянок з характерними мутаціями дрозофіл, помітили різницю в будові (рисунок 2).
Рисунок 2 - Зміна ділянки політенної хромосоми слинної залози і будова ока дрозофіли: 1 - нормальне око; 2 - смугове око; 3 - сильно редуковане око
3 Розгляньте постійні препарати мутацій дрозофіли, замалюйте побачене, підпишіть малюнки.
Лабораторна робота 14
Тема. Царство Дроб'янки. Будова та морфологія бактерій
Мета: вивчити будову бактеріальної клітини та ознайомитися з їх різними морфологічними формами.
Обладнання: мікроскоп, тимчасові мікропрепарати.
Хід роботи
1 Уважно розгляньте схематичну будову бактеріальної клітини (рисунок 1), визначте її структуру, замалюйте схему та зробіть написи.
Рисунок 1 - Будова бактеріальної клітини
2 Підготуйте мікроскоп до роботи. Розгляньте запропоновані препарати спочатку на малому збільшенні (об'єктив 8), а потім на більшому (об'єктив 20 або 40). Об'єктив 90 можна використовувати лише з імерсійною олією. Ця процедура виконується таким чином. Препарат накривається накрівельним скельцем, на яке наноситься краплина імерсійної олії. Послідовність дій звичайна - спочатку об'єкт розглядають на малому збільшенні, а потім переводять на велике, занурюючи об'єктив в олію. Категорично забороняється користуватися макрогвинтом, користуються лише мікрогвинтом.
У полі мікроскопа можна побачити різні форми
бактеріальних клітин. Користуйтеся конденсором, зменшуючи або збільшуючи інтенсивність освітлення. Це необхідно робити тому, що, як правило, різні бактерії забарвлюються барвником з різною інтенсивністю. Зверніть також увагу на відносно різні розміри бактерій (рисунок 2).
Замалюйте побачене та зробіть надписи.
Рисунок 2 - Різні форми бактеріальних клітин:
1______; 2______; 3_______; 4_____; 5______; 6________; 7__________; 8_______; 9_______; 10_______
Лабораторна робота 15