Організація послуг розміщення та харчування
Засіб розміщення - будь-який об'єкт, що регулярно або час від часу надає послуги з розміщення для ночівлі.Засоби розміщення поділяються на дві категорії:
• колективні До колективних засобів розміщення готельного типу, згідно з ДержСТ 51185-98 "Туристичні послуги. Засоби розміщення. Загальні вимоги", належать готелі, мотелі, клуби із проживанням, пансіонати, мебльовані кімнати, гуртожитки тощо.
• індивідуальні. До індивідуальних засобів розміщення належать: квартири, кімнати в квартирах, будинки, котеджі, що винаймаються.
Колективні засоби розміщення поділяються на:
• готелі та аналогічні заклади;
- спеціалізовані заклади (санаторно-курортні оздоровчі заклади, молодіжні табори, конгрес-центри, майданчики для кемпінгу тощо). До спеціалізованих засобів розміщення відносять: санаторії, профілакторії, будинки відпочинку, туристські притулки, стоянки та ін., туристські, спортивні бази, бази відпочинку, будинки мисливця (рибалки), конгрес-центри, кемпінги, ботелі, флотелі, ротелі та інші.
снує ряд стандартних абревіатур, котрими прийнято позначати типи надання харчування у готелях.
OB (only bed), RO (room only) – ці скорочення вказують на те, що харчування у даному готелі не надається. Іноді можливий вибір з обмеженого переліку страв за окрему оплату.
ВВ (bed and breskfast) – у вартість проживання включено сніданок, у більшості випадків – т.зв шведський стіл. Додаткове харчування у готельному барі або ресторані оплачується окремо.
HB (half board) – дворазове харчування, включене у вартість проживання. У більшості випадків ідеться про сніданок і вечерю, іноді – про сніданок і обід. На сніданок подають безкоштовні чай або каву, але напої в обід і вечерю доведеться оплачувати додатково.
НВ+ – те саме дворазове харчування, однак алкогольні й безалкогольні напої місцевого виробництва подаються безкоштовно протягом усього дня.
FB (full board), або повний пансіон – це триразове харчування: сніданок, обід и шведський стіл на вечерю.
FB+ – покращений пансіон, у вартість якого входять напої на сніданок, обід і вечерю.
Триразове харчування з подачею напоїв протягом цілого дня називають Mini All Inclusive. Напої (переважно місцевого виробництва) подаються у необмеженій кількості.
All Inclusive (ALL) – у вартість проживання входять сніданок, обід, вечеря, напої протягом дня, а також додаткове харчування – другий сніданок, ланч, пізня вечеря, легкі закуски.
Харчування у готелі може бути побудоване за кількома різними схемами.
Шведський стіл – широкий асортимент страв, що надаються на вибір. Цей тип харчування передбачає самообслуговування.
A la Carte – харчування «по меню», передбачає можливість вибору кількох страв із запропонованого переліку. Як правило, це закуска, основна страва і десерт.
Англійський сніданок – повноцінний сніданок, до складу якого входять яєшня, тости з маслом і джемом, фруктовий сік, чай або кава.
Континентальний сніданок – це булочка з маслом і джемом та чашка кави або чаю. Такі сніданки зазвичай подаються у європейських готелях.
24.
25.
туристська послуга та її значення в сфері послуг
Туристська послуга - сукупність цілеспрямованих дій у сфері обслуговування, орієнтовані забезпечення і задоволення потреб туриста чи екскурсанта, відповідальні цілям туризму, характером і спрямованості туристської послуги, туру, туристського продукту, суперечливі загальнолюдським принципам основі моралі й доброго порядку.
Туристська послуга - результат діяльності організації (туристського підприємства) чи індивідуального підприємця із задоволенням відповідних потреб туристів у створенні і здійснення туру і окремих складових. Робота турпідприємства може полягати у організації, як всього подорожі, і конструкції окремих видів послуг.
До туристським послуг нематеріального характеру відносяться послуги туристично-екскурсійних установ; послуги транспорту; послуги санаторно-курортних установ; послуги охорони здоров'я; послуги освіти; послуги громадських організацій; послуги державного управління.
До туристським послуг матеріального характеру відносяться послуги непассажірского транспорту; заготовки; послуги торгівлі; послуги житлово-комунального господарства; побутові послуги.
Задоволення потреб і попиту на туризм передбачає наявність безлічі туристських послуг. Ці послуги можуть бути повністю споживаються (їжа та напої) або частково споживаними (послуги розміщення в готелі).
Основні туристські послуги - цільові послуги, що входять в тур, тобто послуги, які купуються в пакеті, що гарантує їх обов'язкове споживання в місці відпочинку.
Туристський пакет включає чотири обов'язкові елементи:
• туристський центр (місце відпочинку туриста, що включає всі його рекреаційні можливості: природні, екологічні, культурно-історичні, соціально-демографічні, інфраструктурні, етнічні);
• транспорт (засіб пересування, за допомогою якого можна дістатися до туристського центру);
• послуги розміщення (конкретна готель, який пропонується туристу в туристичному центрі на час подорожі).
• трансфер (будь-яка перевезення туриста в межах туристського центру).
Додаткові туристські послуги - цільові і інфраструктурні послуги, які можна отримати за додаткову плату, що не входять у вартість туру, але специфічні для даного туристичного центру.
До складу додаткових туристських послуг відносяться екскурсії, походи і подорожі, як різновид послуги.
Екскурсія - туристична послуга, яка забезпечує задоволення духовних, естетичних, інформаційних та інших пізнавальних потреб туриста або екскурсанта.
Супутні послуги - послуги місцевого інфраструктурного комплексу, якими користуються і туристи.
Туристські послуги становлять собою великий сегмент сфери послуг, що забезпечують задоволення потреб людей та реалізацію їх діяльності у вільний час: відпочинок, розваги, подорожі.