PR-діяльність, як і будь-яку соціальну практику, реалізують на основі чинного законодавства і нормативних документів, які регулюють цю сферу. Визначальними для неї є такі нормативно-правові умови:[1]
— вимоги чинного законодавства щодо функціонування конкретного суб´єкта (підприємства, господарського товариства, приватного підприємця тощо) право-господарських відносин;
— положення статутних документів PR-фірми. Крім загальних обов´язкових розділів, вони відображають специфіку PR-діяльності, особливості здійснення силами цього конкретного суб´єкта правогосподарських відносин;
— регламент роботи PR-підрозділів фірми (організації). У ньому передбачають права й обов´язки підрозділу, його працівників, систему взаємодії з іншими ланками фірми (організації);
— нормативні акти суміжних сфер діяльності. Врахування їх убезпечує від конфлікту інтересів різних підрозділів, дублювання в роботі, сприяє раціональному плануванню й оптимальному використанню зусиль, пов´язаних з реалізацією планів.
В Україні також діє ліга зі зв´язків із громадськістю (далі — Ліга), спрямована на формування та впровадження у повсякденну практику етичних норм і професійних стандартів, що ґрунтуються на наступному: [2]
1) гуманістичних цінностях та правах особистості, таких як свобода слова, свобода друку, свобода совісті, свобода зборів, а також на повазі права людини на вільний доступ до інформації та розповсюдження інформації;
2) принципі відповідальності перед суспільством і законом за достовірність, повноту, точність розповсюджуваної інформації.
Дотримання етичних норм розглядається професійним співтовариством у галузі зв´язків із громадськістю як необхідна і фундаментальна засада повноцінного функціонування галузі зв´язків із громадськістю.
1. Загальні професійні принципи:
1.1. Діяльність спеціаліста зі зв´язків із громадськістю та компанії, що надає послуги у сфері зв´язків із громадськістю (далі — спеціаліст і компанія), повинна відповідати положенням Конституції України та чинного законодавства.
1.2. Спеціаліст зі зв´язків із громадськістю і компанія повинні неухильно дотримуватись принципів достовірності, повноти і точності розповсюджуваної інформації.
1.3. Спеціаліст і компанія повинні дотримуватись чесного, відвертого підходу у відносинах із своїми клієнтами або роботодавцями. Вони не можуть одночасно представляти інтереси сторін, що конфліктують, без їх згоди, а також спрямовувати свою діяльність на шкоду клієнту або роботодавцю.
1.4. Спеціаліст і компанія зобов´язані дотримуватись принципу конфіденційності інформації відповідно до домовленості з дійсними та колишніми клієнтами або роботодавцями. Винятками вважаються випадки, коли приховування інформації може зашкодити життю і здоров´ю громадян, безпеці суспільства.
1.5. Якщо діяльність спеціаліста і компанії може спричинити порушення принципів професійної етики в галузі зв´язків із громадськістю, вони зобов´язані повідомити про це свого клієнта або роботодавця, а також зробити все, щоб переконати його у необхідності дотримуватись положень Кодексу. Спеціаліст або компанія мають відмовитись від співробітництва, якщо така діяльність суперечить принципам професійної етики в галузі зв´язків із громадськістю.
2. Принципи взаємодії з колегами в галузі зв´язків із громадськістю.
2.1. У відносинах з колегами спеціаліст і компанія не повинні навмисно завдавати шкоди професійній репутації.
2.2. Спеціаліст зі зв´язків із громадськістю і компанія мають додержуватися чинного законодавства України в галузі захисту авторських прав.
3. Принципи взаємодії з представниками інших професій.
Під час взаємодії з представниками інших професій спеціаліст зі зв´язків із громадськістю і компанія повинні знати, поважати правила, етичні норми, прийняті в інших професіях, дотримуватись їх, якщо вони відповідають принципам професійної етики в галузі зв´язків із громадськістю та законодавству України.
4. Репутація професії.
4.1.Спеціаліст зі зв´язків із громадськістю і компанія повинні відмовитись від будь-яких навмисних дій, які можуть завдати шкоди репутації професії.
4.2. Обов´язок кожного спеціаліста зі зв´язків із громадськістю і компанії самим поважати цей Кодекс, пропагувати дотримання положень Кодексу в спільноті спеціалістів зі зв´язків із громадськістю.
5. Впровадження Кодексу.
Ліга сприяє впровадженню положень цього Кодексу у практику спеціалістів зі зв´язків із громадськістю, публікуючи положення цього Кодексу та інформуючи громадськість про нього через ЗМІ.
Слід зазначити, що чіткого визначення професійної етики фахівця зі зв’язків з громадськістю поки що в науковому обігу не існує, проте зрозуміло, що вона має будуватися на принципах поваги до честі та гідності людини, а також нести в собі високі моральні принципи професійної поведінки.
[1] Бинецкий А.Э. Паблик Рилейшнз: Защита интересов и репутации бизнеса: Учеб.-практ. пособие / А.Э. Бинецкий. – М.: ИКФ «ЭКМОС», 2003. – 240с.
[2] Українська асоціація зі зв’язків з громадськістю - Кодекс професійної етики в галузі зв’язків із громадськістю (ухвалений ВГО “Українська ліга зі зв’язків із громадськістю”в третій редакції станом на 02.03.2005 [Електронний ресурс]: офіц. сайт / http://www.uapr.com.ua/