Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні положення вчення Д.Мак-Грегора




Школа поведінкових наук та управління людськими ресурсами::

Школа поведінкових наук разом із теорією людських ресурсів збагатила науку про управління персоналом новими положеннями. Початок новому напрямку поклав Ч. Барнард, опублікований в 1938 році відзначив свій працю «Функції адміністратора». Більше пізніми послідовниками цієї школи з'явилися Ф.Герцберг, А. Маслоу, Д.Мак-Грегор. Мета, яку ставили собі представники цього вчення, полягала у зростанні ефективності діяльності організації з допомогою раціонального використання людських ресурсів. Звідси й іншу назву цієї школи — теорія людських ресурсів.

Дослідники цієї теорії були у науковому обгрунтуванні ролі мотивів та потреб людини її праці. Вони розглядали мотиви як головний показник відносини людей до праці. Позитивна мотивація у своїй — основний чинник успішного виконання роботи. Менеджмент мусить уміти розробляти мотиваційний управління противагу адміністративному.

У науковому менеджменті вивчення мотивації становить особливе напрям. Значний внесок у цю галузь внесли А. Маслоу, Ф.Герцберг і Д.Мак-Грегор.

До яскравих представників концепції людських ресурсів належить американського вченого ДугласМак-Грегор.

Д.Мак-Грегор проаналізував діяльність виконавця робочому місці й виявив, що управляючий може контролювати такі параметри, що визначають дії виконавця:

1. завдання, які одержує підлеглий; 2. якість виконання завдання; 3. час отримання завдання; 4. очікуване час виконання завдання; 5. кошти, наявні виконання завдання;6. колектив (оточення), у якому працює підлеглий;7. інструкції, отримані підлеглим;8. переконання підлеглого в посильності завдання;9. переконання підлеглого в винагороду за успішну роботу;10. розмір винагороди за проведену роботу; 11. рівень залучення підлеглого до кола проблем, пов'язаних із роботою.

Усі ці фактори залежить від керівника, у тому мірою впливають на працюючого підприємства і визначають якість і інтенсивність його. Д.Мак-Грегор сформулював, що у цих чинників можливо застосувати два різних підходи до управлінню, що він назвав теорією «X» і теорією «Y»

Теорія X- середній індивідуум тупуватий, прагне уникнути праці, тому його потрібно постійно примушувати, поганяти, контролювати і давати. Людина такий категорії воліє, щоб керували, прагне уникати відповідальності, тривожиться лише про безпеку;

теорія Y- люди й не є від природи пасивними. Вони почали такими внаслідок роботи у організації. У цієї категорії працівників витрати фізичного і розумової праці такими ж природними і, як гри відпочинку. Така людина як приймає себе відповідальність, а й прагне ній. Він має потреби у контролі із боку, оскільки здатний саму себе контролювати.

Теорія «Х» Дугласа МакГрегора стверджує, що автократ авторитарний, нав'язує свою волю виконавцям і задовольняє потреби низького рівня. Відповідно до теорії «Х»:
Люди спочатку не люблять працювати і по можливості уникають роботи.
У людей немає честолюбства, вони намагаються позбавитися від відповідальності, віддаючи перевагу, щоб ними керували.
Більше всього люди хочуть захищеності.
Щоб змусити людей працювати, необхідно використовувати примус, контроль і загрозу покарання.
Виходячи з цього, автократ централізує повноваження, структурує роботу підлеглих, не дає свободу у прийнятті рішень, щоб забезпечити виконання завдань, чинить психологічний тиск, як правило, загрожує. Прихильний автократ уникає негативного примушення і використовує винагороду, він виявляє активну турботу про настрій і благополуччя підлеглих, але все ж залишає за собою фактичну владу приймати рішення.
Подання демократичного керівника він назвав теорією «Y», вони будуються на наступних позиціях:
Праця - процес природний. Якщо умови сприятливі, люди не тільки беруть відповідальність, але й будуть до неї прагнути.
Якщо люди залучені до організаційних цілей, вони будуть використовувати самоврядування і самоконтроль.
Залучення є функцією винагороди, зв'язаного з досягненням мети.
Здатність до творчого рішення проблем зустрічається часто, а інтелектуальний потенціал середньої людини використовується лише частково.
Згідно з цими твердженнями демократичний керівник апелює до потреб більш високого рівня: приналежності, самовираження. При демократичному керівництві висока ступінь децентралізації повноважень. Підлеглі беруть активну участь у прийнятті рішень, керівник контролює і оцінює лише результат, дає свободу у виборі способів виконання завдання, створює атмосферу відкритості і довіри, організовує двостороннє спілкування.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-07; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 733 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2160 - | 2048 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.