Під Просвітництвом прийнято розуміти прогресивну ідейну течію епохи становлення капіталізму, повязану з боротьбою проти феодальних порядків. Вона мала такий величезний вплив на всі сфери духовного життя суспільства, що й саму епоху називають епохою Просвітництва. За часом — це приблизно друга половина XVII-XVIIІ ст.
Характерною рисою Просвітництва було прагнення його представників до перебудови всіх суспільних відносин на основі розуму, вічної справедливості, рівності. Рушійною силою історичного розвитку просвітителі вважали розповсюдження передових ідей, знань, поліпшення морального стану суспільства. Просвітителі вірили в людину, її розум і високе покликання. В цьому вони продовжували гуманістичні традиції доби Відродження.
У XVIIІ ст. особливо поширилась філософська та суспільно-політична думка французьких просвітителів: Вольтера 1694-1778, Ш.-Л. Монтескє 1689-1755, Д. Дідро 1713-1784, Ж.-Ж. Руссо 1712-1778.
Одним з найбільш відомих англійських письменників цієї доби був Д. Дефо 1660-1731, автор памфлетів, у яких засуджувалися переслідування передових людей, висміювалась пихатість аристократії. Небачену славу приніс йому роман Робінзон Крузо. Цінність цього твору полягає у прославленні сміливого пошуку і відкритті нових земель, возвеличенні мужності, наполегливості, людської праці та винахідливості, відважної боротьби з небезпекою.
Чимало передових ідей висловив у своїх творах великий англійський письменник-сатирик Дж. Свіфт 1667-1745. У своєму романі Мандри Гуллівера під виглядом казкових подорожей головного героя Свіфт висміяв вади сучасного йому суспільства: жадібність, підозрілість, несправедливість.
Глибоким соціальним змістом сповнені твори французького драматурга і публіциста П.-О.К. Бомарше 1732-1799. Найбільш відомі серед них — комедії Севільський цирульник та Весілля Фігаро, де автор висміяв нікчемність і розпусту аристократів, створив образ розумного та кмітливого слуги Фігаро. Він не лише весела людина і майстер хитрої інтриги, але й людина величезного розуму та енергії. Сюжети комедій Бомарше використовували великі композитори Моцарт і Россіні для створення опер.
Важливу роль у розвитку німецького Просвітництва відіграли видатний поет і мислитель Й.-В. Гете 1749-1832, великий поет Й.-Ф. Шіллер 1759-1805.
Характерною особливістю розвитку архітектури в XVIIІ ст. було спорудження великих будівель державного та громадського значення. Розповсюджується витончений стиль: у зовнішньому та внутрішньому оздобленні палаців, церков, замків; застосовується багато дрібних ліпних та різьблених прикрас з багатьма завитками. Цей стиль увійшов в історію під назвою рококо від французького rococo — подібний на черепашку.
Напередодні та під час французької революції XVIIІ ст. архітектура у Франції знову повертається до класицизму, наслідуванню архітектури стародавніх Греції та Риму. Цей стиль особливо утвердився в роки імперії Наполеона І. Будівлі, портрети, меморіальні колони, тріумфальні арки споруджувалися в чітких, величних пропорціях, як в часи імператорського Риму. Стиль Французької архітектури, повязаний з часом імперії Наполеона І, прийнято назвати ампіром імперія. Один з шедеврів французького класицизму другої половини XVIIІ ст. є Пляс де ля Конкорд Площа згоди у Парижі архітектор Ж.-А. Габрієль.
При дворах абсолютних монархів XVIIІ ст. розквітав пишний офіційний придворний живопис. У ньому було менше релігійних мотивів, ніж у середні віки, переважали міфологічні сюжети, портрети королів, полководців. Особливо модним став так званий галантний живопис, який змальовував світських дам і кавалерів, пікніки на лоні природи.
Наприкінці XVIIІ ст. гостра політична боротьба французької буржуазії проти дворянства відбилося і в живописі. Художники почали створювати картини з образами реальних людей з третьої верстви, писали портрети видатних просвітителів XVIIІ ст. У такому напрямі працював талановитий художник Ж.Б. Грез 1725-1805, який написав портрет Дені Дідро.
Й.-С. Бах — великий німецький композитор і органіст, створив сотні музичних творів для церковного хору, концертів для оркестрів, пєс для органа, скрипки, флейти. Композитор використав і переробив величезний матеріал з німецьких, французьких, англійських народних пісень і танців.
В.-А. Моцарт — великий австрійський композитор. Його геніальний талант розвинувся дуже рано. Цьому сприяли рідкісні природні дані, а також сімейне середовище — батько був видатним музикантом. Опери Моцарта Дон Жуан, Чарівна флейта, Весілля Фігаро й досі виконуються на кращих сценах багатьох країн.