Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Інститути політичної відповідальності в контексті різних форм державного правління




Вищими органами державної влади у більшості країн сучасного світу є

глава держави (монарх чи президент), парламент, уряд і вищі суди і верховний та (у багатьох країнах) конституційний. У деяких країнах існують також інші вищі органи державної влади 1 надпарламентські та судові, проте їх наявність не є типовою. Система вищих органів державної влади у політології та правознавстві позначається поняттям "форма державного правління", яка є сукупністю інститупіональних характеристик організації державної влади.

визначення форми державного правління спосіб організації державної влади (родове поняття), зумовлений принципами формування і взаємовідносин вищих органів держави (видова відмінність). У сучасних демократичних країнах такі принципи закріплюються в конституції як основному законі держави.

 

З-поміж основних ознак різних форм державного правління визначальною є правовий статус глави держави.

Залежно від правового статусу глави держави і принципів формування цього вищого органу державної влади розрізняють дві основі форми державного правління - монархію і республіку.

В республіці главою держави є президент, який обирається безпосередньо народом (виборцями) або загальнонаціональною представницькою установою (парламентом) на законодавчо встановлений строк. В монархії главою держави с монарх, який отримує владу в порядку престолонаслідування і здійснює її за власним правом довічно. Різновиди цих двох основних форм правління визначаються співвідношенням повноважень здійснення законодавчої і виконавчої влади, розподілених між главою держави, парламентом і урядом та зумовленим ним порядком їх формування в конкретній країні.

Різновидами монархічної форми правління є абсолютна, дуалістична і парламентарна монархії,

Абсолютна монархія характеризується юридичним І фактичним зосередженням усієї повноти державної влади - законодавчої, виконавчої і судової - в руках монарха

дуалістична - поділом влади між монархом і парламентом за домінування влади монарха;

парламентарна - формальним верховенством парламенту в системі організації державної влади.

а республіканської форми президентська, парламентарна і змішана республіки.

Президентська республіка характеризується тим, що обраний на загальних виборах президент юридично і фактично є главою держави і главою виконавчої влади;

парламентарна | формальним верховенством парламенту в системі органів державної влади;

змішана - поєднанням елементів президентської і парламентарної республік.

15.Інститути політичної відповідальності в президентській республіці,

Що стосується республіканських форм правління, то й вони не завжди пов'язані з демократичним політичним режимом. Демократичною, за визначенням, є парламентарна форма республіканського правління, оскільки за неї неможливе зосередження всієї повноти державної влади в руках однієї особи (прем'єр-міністр як глава уряду за будь-яких умов контролюється парламентом). Президентська і змішана форми республіканського правління можуть поєднуватися з недемократичним (авторитарним) політичним режимом, як це відбувається у суперпрезидентській і монократичній республіках. Недемократичною вважається і радянська форма республіканського правління, що запроваджується в соціалістичних країнах.

Президентська республіка, як уже зазначалося характеризується тим, що в ній президент є водночас і главою виконавчої влади. Основними ознаками президентської республіки є:

жорсткий поділ влади і збалансована системі стримувань і противаг;

обрання президента на загальних виборах;

поєднання повноважень глави держави і глави уряду в особі президента

і, як правило, відсутність посади прем'єр міністра;

формування уряду президентом за обмеженої участі парламенту;

відсутність політичної відповідальності уряду перед парламентом;

відсутність права президента на розпуск парламенту;

відсутність інституту контрасигнатури скріплення актів президента підписами міністрів 1,

а також додамо від себе, відсутність у президента права законодавчої ініціативи, тобто права вносити до парламенту проекти законів, які він зобов'язаний розглянути.

Російський правознавець С.Кашкінголовною ознакою президентської республіки вважає відсутність політичної відповідальності уряду перед парламентом: "Головна ознака даної форми правління, - зазначає він, - відсутність відповідальності виконавчої влади перед парламентом за проводжувану політику". Класичною президентською республікою, в якій найповніше втілено зазначені ознаки, є США

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-07; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 420 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2257 - | 2182 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.