Основні підходи до інтерпретації поняттяВ.
Філософському –філ-ія створює загальну теорію В як певного виду суспільних відносин, тобто соціальної відповідальності, виражає її через систему найбільш загальних понять, виокремлює основні форми та види відповідальності- детермініст-й можл-ть від. Заперечується.-екзист-тот-й Л вільна у своїх діях, Від 1 з виявів своб.- практичний – етка Від.(Вебер)
Політологічному - тому, що дане дослідження присвячено аналізу саме політичної відповідальності, що реалізується в політичних відносинах, як таких, що складаються з приводу здійснення публічної влади. Політологічний аспект у дослідженні є домінуючим.
Правовому - основним регулятором політ відносин, реалізації політичної В. є правові, а точніше, політико-правові норми. В своїй сукупності ВОНИ Є нормами окремої галузі права, що отримала назву конституційного, або державного, права і є провідною галуззю права в кожній країні.-крим,адмін.,конят-правов.
Філософські погляди на проблему відповідальності людини: шалый характеристика.
У філософії проблема В. досліджується в контексті соціальної філософії й етики. У першому випадку йдеться про загальну теорію соціальної відповідальності, а саме: про сутність відповідальності як особливого суспільного відношення, її суб'єкти й об'єкти, форми і види реалізації тощо, у другому - про відповідальність як почуття, особливу рису людини, що реалізується в її поведінці в різних сферах суспільних відносин.
Ідея відповідальності у тій чи іншій формі і тією чи тією мірою притаманна різним філософським ученням - від стародавніх до найсучасніших. В історії філософії ідея відповідальності розвивається у зв'язку з ідеями свободи (свободи волі, прийняття рішення, свободи дій), звинувачення й вини. У класичній філософії трактування відповідальності зумовлювалося розумінням свободи. За детерміністського погляду на людську діяльність можливість відповідальності заперечу сться. У разі визнання свободи волі свобода сприймається як одна з умов відповідальності, а відповідальність - як один із виявів свободи: людина може приймати рішення і діяти згідно зі своїми переконаннями, але вона повинна відповідати за їх наслідки і не може перекладати вину за негативні результати своїх рішень і дій на інших. Це зазначав ще Арістотель, підкреслюючи, що довільна (тобто вільна) дія, вчинена у невіданні, свідчить про порочність дії, а то й про зіпсованість самого діяча.
Міра свободи людини визначається мірою її відповідальності. В міру розширення кола тих, перед якими і за яких людина вважає себе відповідальною у своїй свободі, вона долає тісні межі умовності власного існування. Потенційно відповідальність людини безмежна. В християнстві образом Іісуса був заданий її універсальний масштаб. В екзистенціалізмі відповідальність поширюється на все людство: діючи певним чином, людина тим самим ніби вибирає в собі людину, яка прагне до кінця виконати свій борг, або виявити себе як абсолютно вільну людину.
У неопротестантській теології робиться акцент на есхатологічному аспекті відповідальності, який полягає в тому, що людина відповідальна не тільки за себе, за оточення і перед усім людством, а й перед Богом
на початку XX ст. відповідальність стала розглядатися у практичному аспекті, в контексті певних соціальних, групових і міжособистісних відносин людини й відповідно до напрацьованих у межах цих відносин стандартів поведінки, критеріїв оцінки (схвалення чи осуду) і санкцій (нагороди чи покарання). Сформувалася етика відповідальності, в якій відповідальність не очікується від особи, а приписується їй незалежно від того, вважає вона себе вільною у своїх діях, чи ні.'
Біля витоків етики відповідальності стояв М.Вебер. Як вияв моральності й основа дій відповідальність, за М.Вебером, відрізняється від переконаності. Виокремлення "етики переконання" й "етики відповідальності" дало змогу М.Веберу розмежувати два типи поведінкової орієнтації. Хоча ці нормативно-поведінкові орієнтації не протистоять, а взаємодоповнюють одна одну, між ними є принципові відмінності. Етика переконання - це абсолютна етика самовідданого устремління до досконалості, якою є будь-яка релігійна етика в її найбільш суворих визначеннях. Прихильник цієї етики занепокоєний величністю цілей - і не береться відповідати за характер результатів своїх зусиль. В етиці відповідальності світ сприймається з усіма його вадами, і тому її прихильник приділяє особливу увагу засобам реалізації цілей і повністю готовий відповідати за наслідки своїх дій, які мав би передбачити. Практичний характер, орієнтація на об'єктивні результати зумовлюють особливу актуальність етики відповідальності в межах політичної чи господарської діяльності".
У подальшому етика відповідальності набула розвитку в межах комунікативної філософії (К.-О.Апель, Ю.Габермас). Значний внесок в її розвиток зробив німецько-американський філософ Г.Йонас, зокрема своєю працею "Принцип відповідальності. У пошуках етики для технологічної цивілізації" 4. Особливий наголос він робить на відповідальності людини за майбутнє, якому загрожує техногенний тиск на суспільство та природу.