22. Русская военная эмиграция 20-х – 40-х годов. Док. и материалы / сост. И. И. Басик (отв. составит.) и др. – М.: «Гея», 1998. – Т. 1. – 426 с.
23. Русская правда. – Екатеринослав. – 1911.
24. Русская правда. – Екатеринослав. – 1912.
25. Світленко С. Катеринославський губернаторФ. Е. Келлер (сторінки біографії) / С. Світленко, Л. Ганошенко // Борисфен. – 1994. – №.3. – С. 13–14.
26. Сичинский Е. П. Уголовный сыск России в Х – начале ХХ вв.: учеб. пособ. / Е. П. Сичинский. – Челябинск, 2002.
27. 300-летие Дома Романовых. Юбилейное издание. 1613–1913 гг. – СПб., 1913.
28. Южная заря. – Екатеринослав. – 1910.
29. Южная заря. – Екатеринослав. – 1913.
30. Южно-русская областная промышленная, сельскохозяйственная и кустарная выставка в Екатеринославе 1910 года. Альбом. – Екатеринослав, 1912.
Надійшла до редколегії 15.11.2010.
УДК 94 (477),,1900/1914”: 351.746.1.077
О. П. Сарнацький, В. В. Кузьменко
Запорізький національний технічний університет
Використання політичною поліцією царизму перлюстрації для боротьби з діяльністю українських політичних партій Наддніпрянщини
Висвітлено використання політичною поліцією царизму перлюстрації, показано як вона поєднувала у своїй роботі різноманітні шляхи отримання необхідної їй інформації для боротьби з діяльністю українських політичних партій Наддніпрянщини.
Ключові слова: перлюстрація, жандармерія, поінформованість, розпорядження, донесення, діяльність, українські політичні партії Наддніпрянщини, прихильники.
Освещается использование политической полицией царизма перлюстрации, показано как она совмещала в своей работе разнообразные пути получения необходимой ей информации для борьбы с деятельностью украинских политических партий Приднепровья.
Ключевые слова: перлюстрация, жандармерия, осведомлённость, распоряжения, донесения, деятельность, украинские политические партии Приднепровья, сторонники.
The paper enlightens the use of perusal by tsarist political police it was used with the purpose of awareness about the activity of representatives and supporters of Ukrainian political parties of Naddnipryanschina, as well as it shows how the police combined in its work various ways of receiving the necessary information for its struggle with them.
Key words: perusal, gendarmerie, awareness, arrangements, reports, activity, Ukrainian political parties of Pridniprovia, supporters.
Питання, пов’язані з національно-визвольним рухом в Наддніпрянській Україні наприкінці ХІХ – початку ХХ ст., привертають значну увагу сучасних вітчизняних науковців. Активно досліджуються поява, розвиток та діяльність українських політичних партій, які виникли в Україні саме в цей період. До сучасних розвідок з цього питання можна віднести публікації в наукових збірниках і журналах, окремі праці таких авторів, як П. Шморгун [31], В. Борисенко [2], І. Курас, Ф. [13], Ф. Турченко [22], М. Козицький, О. Поліщук [11], Г. Касьянов [9], О. Голобуцький, В. Кулик [4], В. Головченко [5], В. Колесник, О. Рафальський, О. Тимошенко [12], Ю. Лавров [14], Т. Бевз [1], А. Павко [17], В. Стрілець [20], С. Наумов [15], Р. Вєтров [3], С. Світленко [18], С. Донченко [6], Г. Книш [10], В. Яценко [34], де висвітлено різноманітні аспекти діяльності українських партій Наддніпрянщини та їхніх лідерів, починаючи від революційного напряму і закінчуючи ліберально-демократичним. Крім того, майже в усіх наукових розвідках та публікаціях із цієї проблематики різною мірою показано утиски, які відчували на собі діячі та прихильники зазначених партій з боку царської влади. Тому об’єктивне їх висвітлення саме і вимагає показу діяльності протилежної сторони.
Однією зі складових цієї цікавої і, на жаль, маловивченої проблеми є використання політичною поліцією царизму перлюстрації для боротьбипроти діяльності представників та прихильників цих партій. Висвітленню такого важливого питання сприяють і його перші спроби, які в загальних рисах знайшли місце в публікаціях сучасних вітчизняних науковців: О. Ярмиша [33], А. Чайковського і М. Щербака [29], у праці Н. Щербак [32]. Разом з тим, уже в наукових розвідках О. Овсієнка [16] та Л. Стромилюк [21] на окремих прикладах висвітлюється використання царськими жандармами перлюстрації для боротьби проти діяльності представників українських політичних партій Наддніпрянщини та їхніх прихильників. У загальному контексті окреслену проблему також подає у своїй науково-публіцистичній статті й один із сучасних російських дослідників В. Ізмозік [7]. Усе це також сприяло дослідженню цієї важливої теми.
Тому в цій публікації автори, залучаючи нові архівні джерела, поряд із уже опублікованими, поставили собі за мету докладніше показати використання політичною поліцією царизму перлюстрації для боротьби проти діяльності зазначених партій, а також порівняння або перевірки, доповнення чи уточнення завдяки їй подібній інформації, що надходила до них про дії представників «українства» іншими шляхами.
Торкаючись історії щойно зазначеної проблеми, необхідно згадати, що в Росії сліди перлюстрації простежуються чітко з часів царя Петра І. З 1690 р. у Смоленську відкривалися всі листи, які надсилалися за кордон [7, с. 48]. Надалі владою було створено спеціальні таємні експедиції при поштах, що займалися перлюстрацією – читанням приватної кореспонденції державними службовцями без відома тих, хто її писав, надсилав, а також тих, кому вона призначалася [16, с. 4]. У 1870 р. офіційним прикриттям служби перлюстрації стала цензура іноземних газет та журналів при найбільших поштамтах імперії, а з 1881 р., у зв’язку з переведенням поштового відомства до складу Міністерства внутрішніх справ, ці спеціальні таємні експедиції при поштах, або так звані «чорні кабінети», остаточно, аж до 1917 р., знаходилися у прямому підпорядкуванні міністра внутрішніх справ [7, с. 51].
У червні 1876 р. з дозволу царя такий таємний відділ було відкрито в Києві через необхідність посилити нагляд за місцевою приватною кореспонденцією. Майже одночасно, «внаслідок особливого збудження умів переважно в університетських центрах», виникла необхідність налагодити перлюстрацію у Харкові. До початку ХХ ст. подібні «кабінети» існували у восьми містах імперії, в тому числі три – в Україні. Третім містом в Україні, де існував подібний таємний відділ, була Одеса. Число чиновників, які займалися перлюстрацією в Російській імперії до 1913 р., було невеликим – близько 45 осіб [7, с. 51].
У Києві подібна установа на початку ХХ ст. складалася з трьох осіб – 2 цензори та 1 чиновник, який добре володів іноземними мовами. В Одесі – з 6 осіб – один старший цензор, два молоді цензори, 2 чиновники, які добре володіли іноземними мовами, та 1 відряджений. У Харкові – з трьох осіб, що відряджались сюди на певний строк. Подібна кількість припадає на 1913 р. –тобто на кінець епохи «чорних кабінетів», що збігся якраз із розквітом їхньої діяльності. Офіційно вони мали назву «таємні відділення цензури». А самі копії перлюстрованої кореспонденції надсилалися з грифом «Цілком таємно» [8, с. 95–96.].
На думку одного з видатних діячів царської жандармерії ХХ ст. генерала О. Спиридовича, перлюстрація була одним із трьох найважливіших джерел поінформованості політичної поліції Росії [19, с. 61] стосовно тих завдань, які вона здійснювала. Одними з перших серед них наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. було й вирішення нею питань, пов’язаних із появою і діяльністю представників різноманітних політичних партій, що з’явилися в імперії на той час, у тому числі й українських, та їхніх прихильників.
У першу чергу перлюстрація здійснювалася згідно списку осіб, чия кореспонденція підлягала обов’язковому перегляду. Він складався міністром внутрішніх справ та Особливим відділом Департаменту поліції. У Російській імперії у різні роки він нараховував від 300 до 1000 прізвищ та адрес. До нього входили діячі революційних, ліберальних та монархічних партій, редактори періодичних видань та громадські діячі, депутати Державної думи, члени Державної ради, придворні особи та ін. При випадковому відборі важливе значення мали адреси тих, хто надсилав та хто повинен був отримувати кореспонденцію, обсяг мита тощо. Особливу зацікавленість являли собою листи, котрі надсилались із центрів еміграції – Парижа, Женеви, Лондона, а також листи, що були підписані каліграфічним почерком з позначкою «До запитання» [7, с. 52].
Тому перлюстрували в першу чергу листи найбільш неблагонадійних осіб, серед яких були й керівні діячі українських політичних партій: В. Винниченко, С. Єфремов, Ф. Матушевський, С. Петлюра, М. Міхновський та ін., а також членів цих партій та їхніх прихильників. Фонди царської жандармерії рясніють подібними фактами. Наведемо окремі з них.
Так, відгук селянського повстання в Україні навесні 1902 р. і страх царських властей перед поєднанням українських політиків із селянським рухом відображено в листі Є. Чикаленка до М. Аркаса від 13 лютого 1903 р.: «Заборонили мені видавати селянина без всяких мотивів... Очевидно вони рішили твердо не давати розвиватись нашій літературі» [16, с. 26]. Листи Є. Чикаленка продовжували перлюструвати й надалі. Особливо за ними слідкували під час революції 1905–1907 рр., а також і пізніше [30, с. 43–44].
У перлюстрованому 1903 р. листі одного із членів РУПу з Катеринослава до А. Жука в Харків писалося: «Тут тепер у великій моді провокаторство... По всьому Дніпру на човнах їздять постійно поліцейські та жандарми» [16, с. 27].
З цього ж року почали перлюструвати листи В. Винниченка після внесення його прізвища до спеціального розшукового циркуляра за № 2380. Так, у перлюстрованому листі В. Винниченка зі Львова до студента Київського університету В. П. Косюри від 28 лютого 1903 р. була відображена взаємодія російської й австрійської поліції у боротьбі з РУПом. З огляду на конспірацію, В. Винниченко зазначав, що вперше чує про цю партію: «Тут маса цікавих новин; найцікавіша з них: у Львові тепер шукають якихось українських революціонерів, і по місту, не дивлячись на конституцію, ідуть обшуки... Кажуть, що нібито десь у Львові є гурток революціонерів, тих, що приїхали з України, так званої РУП, але що воно значить – я ще не дізнався. Шукають також склад їх книжок. Цікаво, чим це закінчиться» [16, с. 29]. Під час слідства, котре відбувалося над заарештованим на кордоні влітку 1903 р. В. Винниченком, також продовжувалася перлюстрація його листів, копії яких негайно надсилалися жандармам. У листі до А. Грінченко від 5 листопада 1904 р. В. Винниченко писав: «По закону мене повинні звільнити у запас з армії, але за таємною інструкцією вони повинні мене потримати ще трохи. У них є наказ не пускати мене в місто, з казарми ні крок, не допускати до мене жодного з солдат, крім одного унтера, який отримав необхідні інструкції від жандармського управління. Словом, я знаходжусь під якнайсуворішим наглядом» [16, с. 30].
На початку 1904 р. Д. Антонович та інші члени РУПу в Харкові, що знаходились у харківській в’язниці, передавали листи та інше через одного з наглядачів в’язниці товаришам на волю. 18 лютого 1904 р. тюремного наглядача Карпа Гетьмана та одного з членів Харківської організації цієї партії Б. Каминського було заарештовано жандармами. 5 вересня 1904 р. Б. Каминський надіслав М. Оротовській до Києва листа, якого було перлюстровано, де він висловився з приводу свого арешту, а також дій адміністрації та жандармів на місцях [25, оп. 2, спр. 17, арк. 4–5, 18]. 18 вересня 1904 р. Департамент поліції надіслав копію цього листа до харківської охранки з приміткою «Для відомостей та міркувань, цілком таємно». У листі читаємо: «Сиджу я в Харкові в очікуванні закінчення моєї справи. В цьому місяці повинно відбутися засідання Губернської Наради, в котрому припинять найбезглуздіше дізнання про мене. Знімуть нагляд з мене і цілком розв’яжуть мені руки в розумінні вільного пересування по всій імперії... В Росії, завдяки розгнузданості провінційної адміністративної влади, подібний стан для беззахисних громадян створюється дуже часто і, на жаль, закон не захищає нас ніякими нормами для припинення адміністративного зазіхання на особу» [25, оп. 2, спр. 17, арк. 18].
Під час Першої російської революції і в подальшому таємна політична поліція була майже завжди в курсі справ з надсиланням циркулярів від керівних органів усіх українських політичних партій до їхніх місцевих організацій.
У серпні 1905 р., завдяки перлюстрації листів від членів УСДРП до своїх однопартійців у інших місцях, харківським жандармам стало відомо про підготовку до видання в цьому губернському місті представниками партії на чолі з Д. Антоновичем легального органу партії українською мовою – газети «Воля». Розпочати її видання планувалося або в грудні 1905 р., або на початку 1906 р. І лише через те, що урядова реакція розпочала свій наступ з метою придушення опозиційної преси, перший номер газети, уже повністю підготовлений до друку, так і не вийшов у світ [25, оп. 2, спр. 22, арк. 1, 13-14]. Так, у лютому 1906 р. було перехоплено та перлюстровано один з циркулярів ЦК УСДРП до місцевих організацій, котрий через Н. Брайкевич, яка передавала листи УСДРП, розсилався з Києва по всій Україні. Про все це відразу ж стало відомо жандармам. У цьому випадку циркуляр було надіслано до Харкова [25, оп. 2, спр. 22, арк. 25-28].
Перлюстрації було також піддано лист, написаний українською мовою, якого було надіслано з Києва до Харкова пані Брунзель на адресу аптеки Лапіна від 25 січня 1906 р. Це була прокламація УСДРП під назвою «До усього українського робочого народу» з певними дописами супроводжувального характеру та вказівками [25, оп. 2, спр. 22, арк. 15–17]. Тотожна прокламація, написана тим самим почерком та з тими ж супроводжувальними настановами і надіслана з Києва в м. Прилуки Полтавської губернії пані Фрид Гінсбург по Конотопській вулиці для Лани 25 та 28 січня 1906 р., також була піддана перлюстрації, а копія її була надіслана жандармам. У зв’язку з цим полтавські жандарми отримали від Департаменту поліції відповідну вказівку «...з’ясувати особистість адресатки, її діяльність та зносини, а також здійснити заходи до виявлення в Прилуках складу Української соціал-демократичної робітничої партії та про наступне повідомити» [26, оп. 1, спр. 774, арк. 2]. Невдовзі Департамент поліції отримав від місцевих жандармів відповідь, що за їхніми негласними розробками Лана є Ланою Вульф, 22 років, мешкає в Прилуках, без будь-яких певних занять, простежується у зв’язках з гуртками, до яких входили неблагонадійні особи. Деякі з них у 1903 р. очолювали страйк на місцевій тютюновій фабриці. Стосовно складу партійної організації УСДРП в Прилуках вказувалося: «Повні відомості відносно соціал-демократичної партії нема можливості надати, що надалі буде виявлено, про те буде донесено своєчасно» [26, оп. 1, спр. 774, арк. 5–5зв.].
Було піддано перлюстрації і лист з Петербурга від Симеона, якого було надіслано 3 лютого 1906 р. згаданій уже Н. Брайкевич, членові УСДРП, котра мешкала в Києві по вулиці Маріїнсько-Благовіщенській, 34. Причиною перлюстрації стало те, що цей лист був надісланий до Києва С. Петлюрою. Копію цього листа також отримали місцеві жандарми [25, оп. 2, спр. 22, арк. 19].
У лютому того ж року Департамент поліції звернувся до місцевої охранки із розпорядженням виявити склад українських соціал-демократів у Харкові та терміново доповісти про виконання. До розпорядження було додано копію прокламації ЦК УСДРП, що була отримана шляхом перлюстрації, про необхідність бойкоту членами партії виборів до І Державної думи [25, оп. 2, спр. 22, арк. 7]. На думку Департаменту поліції, викладену ним у повідомленні від квітня 1906 р., розсилав ці прокламації з Києва в різні місцевості України студент Київського університету Дмитро Сергійович Пещанський, котрий був відомий жандармам з 1904 р. як соціал-демократ. Вони також вказували, що останнім часом Пещанський увійшов до складу УСДС «Спілки» і зайнявся транспортуванням та поширенням нелегальної літератури серед сільського населення Київської губернії. Але обшук, проведений у нього жандармами 13 квітня 1906 р., позитивних для них наслідків не дав [25, оп. 2, спр. 22, арк. 10А–10А зв.].
Під час столипінської реакції влада ще більше посилила таємне спостереження за кореспонденцією, що надходила до так званих «неблагонадійних осіб». Перехоплювалось і перлюструвалося майже все листування між представниками українських політичних партій або їхніх прихильників. Так, 21 серпня 1907 р. начальник київської охранки сповіщав начальнику Київського ГЖУ про циркулярний лист Головного Комітету «Спілки» за № 7 «До всіх організацій «Спілки», який був отриманий ним завдяки перлюстрації кореспонденції, та надсилав його копію «для відомостей і міркувань при розшуку» [23, оп. 1, спр. 2033, арк. 10–12]. Активно працювали в цьому напрямі практично всі без винятку жандармські управління в так званих «малоросійських губерніях». Волинські жандарми, наприклад, за допомогою перлюстрації у 1908 р. виявили багатьох дописувачів до одного з нелегальних партійних видань (газети «Правда») [24, оп. 1, спр. 414, арк. 27–28 зв.]. 1909 р. полтавські жандарми пильно стежили за листуванням членів УСДРП С. Петлюри, Б. Мартоса, О. Кохановської, Б. Юр’єва-Пековця та інших [24, оп. 1, спр. 107, арк. 49; спр. 298. арк. 33 зв.; 27, оп. 1 спр. 7. арк. 4, 88].
Владою було перлюстровано і лист С. Єфремова до Лозанни від 2 березня 1910 р., в якому він писав про циркуляр П. Столипіна, що зараховував українців до «інородців». Про це нею також терміново сповіщалося жандармам [16, с. 56]. У 1912 р. з листа представників старого Головного Комітету «Спілки», котрі звертались до членів «Організаційного Комітету» щодо скликання загальнопартійної конференції РСДРП, жандарми, завдяки його перлюстрації, отримали додаткову інформацію, що наприкінці 1910 р. та в 1911 р. «Спілка» в Росії проводила партійну роботу, хоч і в невеликих масштабах, «лише у Волинських районах (Житомир, Бердичів та ін.)», і що під час найбільш інтенсивної діяльності «Спілки» в 1905–1906 рр. нелегальною роботою було охоплено п’ять губерній України (Київська, Полтавська, Чернігівська, Волинська та Подільська). Начальник Південно-Східного районного охоронного відділення 4 серпня 1912 р. сповістив про це Департаменту поліції, а також у Київське та Московське охоронні відділення [28, оп. 2, спр. 106, арк. 14–15].
У липні 1912 р. було перехоплено та перлюстровано лист М. Гладкого, якого жандарми вважали одним із видатних членів УСДРП, до редакції газети «Сніп» у Харкові, по вул. Конторській, 21, для М. Плевако. За «розробками» волинських жандармів, про які вони доносили київській охранці 14 вересня 1912 р., зазначений Микола Дмитрович Гладкий прибув до Житомира 18 червня 1912 р. і мав уже на той час досить значний досвід революційної діяльності; дані про нього було занесено до картотеки Особливого відділу Департаменту поліції [23, оп. 5, спр. 7, арк. 129–129 зв.]. Сам лист був надісланий ним з Житомира до Харкова 2 липня 1912 р. і містив у собі досить цікаві подробиці як про діяльність влади щодо українських партійних видань, так і про стосунки між самими членами українських політичних партій різного спрямування. Зокрема, в листі йшлося про таке: «Люб’язний друг Микола. Проїздом через Київ побував в редакції «Ради». «Засів» збанкрутів і здається більше видаватись не буде. Тут же бачив і Матушевського, познайомився з Є. Чикаленком – страшенно він мені понаравився; як узнав, що я з Харкова – відразу ж запитав: «Як в Харкові «Міхновщина», як «Сніп». Цікаво, що він відповість на нашу критику «нової платформи»... (ця розмова хай залишиться між нами в таємниці, не передавайте нікому, щоб уникнути усіляких непорозумінь між українцями)...» [23, оп. 5, спр. 7, арк. 127].
Одну й ту саму або майже подібну інформацію про діяльність представників та прихильників зазначених партій царські охоронці інколи отримували як завдяки перлюстрації, так і агентурним шляхом. При цьому останній із шляхів отримання необхідних для них відомостей вимагав, як правило, також їх порівняння або перевірки, доповнення чи уточнення. Так, 11 березня 1906 р. до Департаменту поліції надійшло таємне донесення київської охранки за № 921 з таким супроводжувальним листом: «При цьому маю честь надати вашому Превосходительству копію з «Заяви Української демократичної партії з’їзду земських та міських діячів у Москві 6 липня 1905 р. та Установчим зборам» і «Платформи Української партії» Ротмістр Єрьомін» [24, оп. 1, спр. 1109, арк. 1–5]. Подібні документи були отримані київською охранкою як агентурним шляхом, так і завдяки перлюстрації. У цих матеріалах члени УДРП обґрунтовували необхідність майбутнього федеративного устрою Росії. Заява представників українського ліберально-демократичного напряму завершувалася такими словами: «Тому ми визнаємо, що правильна організація правового порядку на Україні незалежно від загальноімперського уряду, з необхідністю обумовлює утворення місцевого представницького органу, і Україна входить в Російську Державу, як одна з автономних областей її на основах федерації. Тільки при такому необразливому для нас заході співвідношення частин Російської імперії, наша батьківщина буде вільно розвиватися та досягне культурного процвітання, і разом з тим розвине і зміцнить найліпші відносини як з Великоросією, так і з іншими областями» [24, оп. 1, спр. 1109, арк. 5].
Досить активно влада слідкувала за кореспонденцією, котра надсилалася в Україну або відсилалась з неї під час обговорення так званого «українського питання» в ІV Державній думі в 1913 р. Ось що доносив завідувач розшукового пункту в Ростові Області Війська Донського директорові Департаменту поліції по Особливому відділу від 11 червня 1913 р.: «Копія. Цілком таємно. Надаючи при цьому копію здобутого агентурним шляхом листа, що адресований «Ростов-на-Дону, редакція «Приазовского Края», Олександру Фомичу Саліковському з Києва», доношу Вашому Превосходительству, що адресатом такого є колишній чиновник з особливих доручень при Подільському Губернаторі О. Ф. Саліковський, 47 років, який в нинішній час завідує редакцією «Приазовського Краю» і мешкає в Ростові. Неблагополучних у політичному відношенні відомостей у справах ввіреного мені розшукового пункту нема» [28, оп 2, спр. 121, арк. 42].
До цього донесення було додано сам лист, який підписали представники українських партій: М. Грушевський, С. Єфремов, В. Леонтович, В. Лозинський, Ф. Матушевський, І. Полторацький, В. Уляницький, Є. Чикаленко, В. Шемет, І. Шраг, барон Ф. Штейнгель. При цьому прізвище М. Грушевського жандарми підкреслили олівцем двічі. Після підписів у кінці листа збоку містилася приписка олівцем: «Просимо зібрати підписи, людей не залежних від уряду, негайно прислати в редакцію «Ради», щоб успіть вислать в Думу до закриття сесії, але не публікуйте в пресі» [28, оп 2, спр. 121, арк. 43]. Цей лист невеличкий, тому наведемо його повністю мовою оригіналу.
«В современных условиях общественно-политической жизни России украинское общество лишено возможности иметь в Государственной Думе своих представителей. Это заставляет нас выразить настоящим заявлением свое отношение к последним выступлениям в Государственной Думе по украинскому вопросу. Заявлением о своей солидарности с теми уважаемыми депутатами, которые, не будучи украинцами по происхождению, но правильно оценивая своё положение представителей демократических слоев населения, возвысили свой голос против невыносимых притеснений, которое испытывает украинское слово и все вообще проявления украинской жизни и благодаря которым украинская интеллигенция и украинский народ лишены возможности пользоваться своим языком и другими средствами национальной культуры.
Признаём настоятельную необходимость национализации просвещения в интересах культурного развития украинского народа. Считаем автономию Украины, равно как и других областей и наций, гарантией от вторжений в сферу национальной жизни и залогом свободного культурного и общественного развития.
Вместе с тем протестуем против выступления депутата Скоропадского, который, злоупотребляя своим историческим именем, позволил себе говорить от имени украинского («малороссийского») общества. Как представитель лишь той части его, которая давно порвала связи с национальной жизнью родного народа, он не имеет на это право. Голос его, как и голос всяких сознательных и бессознательных отступников из интеллигенции и из среды тёмных масс, не может выражать мнений и стремлений украинской интеллигенции и сознательных элементов украинского народа» [28, оп 2, спр. 121, арк. 43–3 зв.].
З початком світової війни неофіційна перлюстрація кореспонденції неблагонадійних осіб отримала офіційний статус військової цензури. Тим самим представникам політичної поліції було значно полегшено отримання необхідної їм інформації про діяльність членів українських політичних партій Наддніпрянщини та їхніх прихильників.
Підводячи підсумок, слід зазначити, що жандарми постійно використовували перлюстрацію з метою отримання необхідної для себе інформації для боротьби з діяльністю українських політичних партій Наддніпрянщини. Інколи царські охоронці отримували майже ідентичну інформацію про діяльність представників та прихильників зазначених політичних партій як завдяки перлюстрації, так і агентурним шляхом. При цьому відомості, отримані ними шляхом перлюстрації, вони, як правило, використовували з метою як перевірки та порівняння, так і доповнення й уточнення тих, що надходили до них з інших джерел. У той же час окреслена проблема й надалі потребує подальшого значно глибшого та ширшого вивчення та висвітлення.
Бібліографічні посилання
1. Бевз Т. А. Між романтизмом і реалізмом (сторінки історії УПСР) / Т. А. Бевз. – К.: ІПіЕД НАН України, 1999. – 271 с.
2. Борисенко В. Й. До питання про Революційну Українську Партію / В. Й. Борисенко // Наукові праці з питань політичної історії: зб. наук. пр. / наук. ред. В. П. Горшков та ін. – К.: Либідь, 1991. − Вип. 169. − С. 129−138.
3. Вєтров Р. І. Політичні партії України на початку XX століття (1900–1925 рр.): навч. посіб. / Р. І. Вєтров. – Дніпродзержинськ: Вид-во ДДТУ, 1997. – 111 с.
4. Голобуцький О. Український політичний рух на Наддніпрянщині кінця ХІХ – початку ХХ століття: Дослідження / О. Голобуцький, В. Кулик. – К.: Смолоскип, 1996. – 124 с.
5. Головченко В. І. Від «Самостійної України» до Союзу визволення України: нариси з історії української соціал-демократії початку ХХ ст. / В. І. Головченко. – Х.: Майдан, 1996. – 190 с.
6. Донченко С. П. Ліберальні партії України (1900–1919 рр.) / С. П. Донченко. – Дніпродзержинськ: Видавничий відділ ДДТУ, 2004. – 379 с.
7. Див.: Измозик В. Чёрный кабинет / В. Измозик // Родина. – 2000. – № 10. – С. 48–54
8. Див.: Кантор Р. К истории «чёрных кабинетов» / Р. Кантор // Каторга и ссылка. – 1927. – № 8. – С. 90–100.
9. Касьянов Г. Український соціалізм: люди, партії, ідеї (початок ХХ століття) / Г. Касьянов // Політологічні читання. – 1992. – № 2. – С. 101–114.
10. Козицький М. Ю. Національно-політична думка на Україні (кінець ХІХ – початок ХХ ст.) / М. Ю. Козицький, О. В. Поліщук // Наук. пр. з питань політ. історії: зб. наук. пр. – К.: Вид-во Київ. ун-ту, 1992. – Вип. 172. – С. 3–14.
11. Книш Г. М. Постановка питань про освіту в програмах перших українських партій / Г. М. Книш // Придніпровський науковий вісник. – 1998. – 120 (187). – С. 53–55.
12. Колесник В. Ф. Шляхом національного відродження: національне питання в програмах та діяльності українських партій Наддніпрянщини. 1900–1907 / В. Ф. Колесник, О. О. Рафальский, О. П. Тимошенко. – К.: Стилос, 1998. – 226 с.
13. Курас І. Ф. Перший речник новітнього українського самостійництва (Микола Міхновський) / І. Ф. Курас // Історія України. – 2000. – № 6. – С. 3–14.
14. Лавров Ю. П. Виникнення і діяльність українських політичних партій // «Українське питання» в Російській імперії (кінець ХІХ – початок ХХ ст.): у 3 ч. / відп. ред. В. Г. Сарбей. – К.: Ін-т історії України НАН України, 1999. – Ч. 2.– С. 248–444.
15. Наумов С. О. Український політичний рух на Лівобережжі (90-і рр. ХІХ ст. – лютий 1917 р.): моногр. / С. О. Наумов. – Х.: ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2006. – 344 с.
16. Овсієнко О. Ф. Каральні органи царизму // «Українське питання» в Російській імперії (кінець ХІХ – початок ХХ ст.) / О. Ф. Овсієнко. – К.: Ін-т історії України НАН України, 1999. – Ч. 3. – С. 3–68.
17. Павко А. І. Повчальний досвід вітчизняної історії: політичні партії і організації у громадському житті України модерної доби / А. І. Павко. – К.: Плеяди, 2002. – 552 с.
18. Світленко С. І. Національне питання в програмах українських політичних партій початку ХХ ст. // Українське питання в Російській імперії та Радянському Союзі (XVIII – перша половина XX ст.) / за заг. ред. В. В. Іваненка. – Д.: Наука і освіта, 1998. – С. 66–73.
19. Спиридович А. Записки жандарма / А. Спиридович. – М.: Худож. л-ра., 1991. – 268 с.
20. Стрілець В. В. Українська радикально-демократична партія: витоки, ідеологія, організація, діяльність (кінець ХІХ століття – 1939 рік) / В. В. Стрілець. – К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2002. – 361 с.
21. Стромилюк Л. В. Боротьба таємної поліції Російської імперії проти українських політичних партій (1900–1914 рр.): автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. іст. наук: спец. 07.00.01, «Історія України» / Л. В. Стромилюк. – К., 2007. – 16 с.
22. Турченко Ф. Г. Микола Міхновський: Життя і Слово / Ф. Г. Турченко. – К.: Генеза, 2006. – 320 с.
23. Центральний державний історичний архів України у м. Києві – Ф. 274. – Далі: ЦДІАУК.
24. ЦДІАУК. – Ф. 276.
25. ЦДІАУК. – Ф. 304.
26. ЦДІАУК. – Ф. 320.
27. ЦДІАУК. – Ф. 328.
28. ЦДІАУК. – Ф. 705.
29. Чайковський А. С. За законом і над законом: З історії адм. органів і поліц.-жандарм. системи в Україні (ІХ – початок ХХ ст.) / А. Чайковський, М. Щербак. – К.: Україна, 1996. – 269 с.
30. Див.: Чикаленко Є. Спогади (1861–1907): в 3 ч. / Є. Чикаленко. – Л.: Червона калина, 1925. – Ч. 3. – 1925. – 126 с.
31. Шморгун П. М. Політичні партії України на початку ХХ ст.: соціальний склад, чисельність, типологія / П. М. Шморгун // Наук. пр. з питань політ. історії. – К.: 1992. – Вип. 172. – С. 14–25.
32. Щербак Н. О. Національне питання в політиці царизму у Правобережній Україні (кінець ХVIII – початок ХХ століття) / Н. О. Щербак. – К.: ПЦ «Ризографіка», 2005. – 616 с.
33. Ярмиш О. Н. Каральний апарат самодержавства в Україні в кінці ХІХ – на початку ХХ ст. / О. Н. Ярмиш. – Х..: Консум, 2001. – 284 с.
34. Яценко В. Я. Українські партійно-політичні сили Наддніпрянщини першої чверті XX ст.: особливості становлення та розвитку / В. Я. Яценко // Проблеми політичної історії України: зб. наук. пр. / О. Б. Шляхов (відп. ред.). – Д.: Оксамит, 2006. – С. 229–236.
Надійшла до редколегії: 28.10.2010
УДК (477):342.53 (470+571)