Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Філософські засади деконструкції, її вплив на літературну теорію




Деконструкція — підхід до аналізу тексту, запропонований французьким філософом Жаком Деррідою, суть якого у виявленні в тексті прихованих суперечностей з метою показати можливість неоднозначної його інтерпретації.

Дерріда ухиляється від точного визначення деконструкції, оскільки для цього потрібно було б використовувати ту ж мову, яку він критикує.

Деконструкція використовується в сучасній філософії та літературній критиці. Підхід здобув популярність в Сполучений Штатах і Європі, ставши складовою частинокю філософії постмодернізму та континентальної філософії.

Основними засобами реалізації задуму виступають текст/контекст (нова мова філософії) і принцип деконструкції. Автор деконструкції Ж. Дерріда починає ревізію філософського раціоналізму зі зруйнування типології та ієрархії філософських проблем, які узвичаїлись і через те стали догмами, розмиває межі між філософією, літературою і критикою, урівнює (уподібнює) філософію і поетичну рефлексію, Постмодерністи вважають, що письменники, логіки, фізики, моралісти роблять одне і те ж -створюють і перетворюють системи опису об'єктів. Результатом цієї діяльності є нескінченні розмови всередині локальної спільноти відповідно до її традицій.

Деконструкція - найбільш радикальний метод філософської критики, для якої попередня філософія - це писемність. «Тільки те, що написано, дає мені існування, бо воно називає мене». Обґрунтовуючи свій аналіз роману «Мобі Дік» Г. Мелвілла, постмодерніст Р. Сальдівар заявляє: «Деконструкція не означає деструкції структури твору, не має на увазі вона також і відмову від наявних структур (у даному разі структур особистості і причинності), які вона піддає розчленуванню. Замість цього деконструкція є демонтажем старої структури, здійсненим з метою показати, що її претензії на безумовний пріоритет є лише результатом людських зусиль і, таким чином, можуть підлягати перегляду. Процес деконструкції - всього лише попередній і стратегічно привілейований момент аналізу. Вона в жодному разі не передбачає своєї остаточності і є попередньою тією мірою, якою завжди повинна бути жертвою своєї власної дії».

Смисл деконструкції як специфічної методології дослідження літературного (філософського) тексту полягає у виявленні внутрішньої суперечності тексту, прихованих і непомітних не лише для недосвідченого, «наївного» читача, але й «вислизаючих» від самого автора «залишкових смислів», що перейшли у спадок від мовних, інакше - дискурсивних, практик минулого. Вони «закріпилися» у мові у формі неусвідомлених мисленнєвих стереотипів, які в свою чергу так само несвідомо і незалежно від автора тексту трансформуються під впливом мовних кліше його епохи.

«Відповідно до законів своєї логіки деконструкція критикує не тільки внутрішню будову філософем, одночасно семантичне і формальне, але й те, що їй помилково приписується ним як їхнє зовнішнє існування, їхні зовнішні умови реалізації: історичні форми педагогіки, економічні або політичні структури цієї інституції. Саме тому, що вона зачіпає основоположні структури, «матеріальні» інституції, а не лише дискурси, деконструкція відрізняється завжди від простого аналізу або критики».

«Деконструкція - це не демонтаж структури тексту, а демонстрація того, що вже демонтовано».

Деконструкція — теоретична концепція, що знайшла широке поширення у літературознавстві та мистецтві» Базується на виявленні в текстах опорних понять і шару метафор, котрі вказують на несамтожність тексту, на перегук його з іншими, більш ранніми текстами. Виникла в річищі структуралізму, є опорною стратегією опозиційного до структуралізму напряму — постструктуралізму, котрий виник на межі 60-70-х XX ст. на ґрунті структуралізму і став своєрідним запереченням його. Постструктуралісти спираються на судження французького філософа Ж.Дерріди — теоретика Д., на якого значною мірою вплинули Г.-В.-Ф.Гегель, Ф.Ніцше, Е.Гуссерль, М.Хайдегтер, 3.Фрейд, літературний авангард (А.Арто, Ж.Батай, М.Бланшо та ін.). Головними об'єктами дослідницької роботи Ж.Дерріди є філософські метафізичні тексти. Мета — подолання метафізичності тексту способом Д. У. світлі Д. сьогодення в тексті не існує; минуле залишає в нім свій слід, а майбутнє — ескіз своїх контурів; текст — це втілення принципу гетерономності, це новотвір, на "тілі" якого видніються сліди багатьох "щеплень", знаки "включеності" у цей текст інших текстів. Д. — особлива стратегія у відношенні до тексту: вона включає в себе одночасно і його "деструкцію", і його реконструкцію. Термін Д. Ж.Дерріда запозичив у М.Хайдеггера, переосмисливши та застосувавши до нових умов хайдеггерівське поняття "деструкція", скероване на позитивне засвоєння минулого, на позитивне смислотворення. Вихідний пункт і основна позиція Д. — неможливість перебувати поза текстом. Теорію Д. використовують сучасні літературознавці, які розробляють проблеми інтерпретації та інтертекстуальності. Д. зробила надзвичайно великий вплив на науку про літературу: під знаком Ж.Дерріди розвивається англо- (особливо американське) й франкомовне літературознавство 80-90 у своєму постструктуралістському варіанті (Д.-Х.Міллер, Г.Блум, Юлія Крістева). В українськім літературознавстві популяризують теорію Д. Соломія Павличко, Тамара Гундорова та ін.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 741 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2268 - | 2154 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.