Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Характеристика банківської системи Росії




Банківська система Росії є дворівневою системою, що складається з Центрального Банку Російської Федерації, комерційних банків, включаючи їх філіали, а також інших кредитних установ. Комерційні банки почали розвиватися з серпня 1988р, коли був зареєстрований перший такий банк. Особливо бурхливо комерційні банки створювалися в другій половині 1991р. Саме у цей період, скоріше на користь політичних, а не економічних, "зверху" здійснювалася комерціалізація установ державних спеціалізованих банків. В результаті зруйновані крупні банки з вертикальною структурою управління, розгалуженою мережею відділень і на їх місці виникли дрібні і потенційно нестійкі комерційні банки. В той же час йшов процес створення нових комерційних банків, цілий ряд яких зайняли лідируючі позиції на ринку банківських і фінансових послуг. Банківську систему Росії можна представити в наступному вигляді:емісійні, не емісійні банки, Комерційні, Спеціалізовані, регіональні, корпоративні,асоціаційні та інші банки і парабанки.

Свої функції, визначені Конституцією Російської Федерації (ст.75) і Законом "Про Центральний банк Російської Федерації (Банці Росії)" (ст. 22), банк здійснює незалежно від федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів федерації і органів місцевого самоврядування.

У 1992-1995 рр. в порядку підтримки стабільності банківської системи Банк Росії створив систему нагляду і інспекції комерційних банків, а також систему валютного регулювання і валютного контролю. Як агент Міністерства фінансів Банк Росії організував ринок державних цінних паперів.

За минулі роки в нашій країні ліквідована державна монополія на банківську справу. Сформована сучасна дворівнева банківська система. Розроблено і діє спеціальне банківське законодавство. Поступово складається конкурентна кредитно-фінансова інфраструктура, основним елементом якої є комерційні банки. Деякі з них вже отримали високий міжнародний рейтинг. Асоціація російських банків перетворилася на найбільше національне банківське об'єднання.

Разом з тим банківська система Росії переживає труднощі, пов'язані з особливостями сучасного етапу економічних реформ. Багато російських банок, що почали свою діяльність в роки високої інфляції, опинилися не готові до ефективної роботи в умовах стабілізації національної валюти, гострої конкуренції і вдосконалення господарського права.

Отримання прибутку не входить в цілі діяльності Банку Росії.

Принцип незалежності - ключовий елемент статусу Центрального банку Російської Федерації - виявляється перш за все в тому, що Банк Росії не входить в структуру федеральних органів державної влади і виступає як особливий інститут, що володіє винятковим правом грошової емісії і організації грошового звернення. Статутний капітал і інше майно Банку Росії є федеральною власністю. Повноваження по володінню, користуванню і розпорядженню майном Банку Росії здійснюються самим Банком Росії; вилучення і обтяження зобов'язаннями майна Банку Росії без його згоди не допускаються. Фінансова незалежність Центрального банку Російської Федерації виражається також в тому, що він здійснює свої витрати за рахунок власних доходів і не реєструється в податкових органах. Держава не відповідає за зобов'язаннями Банку Росії, так само, як і Банк Росії - за зобов'язаннями держави, якщо вони не прийняли на себе такі зобов'язання. Банк Росії підзвітний Державній Думі Федеральних Зборів Російської Федерації, яка призначає на посаду і звільняє з посади Голову Банку Росії (за представленням Президента Російської Федерації) і членів Ради директорів Банку Росії, а також призначає аудитора Банку Росії і затверджує річний звіт Центрального банку Російської Федерації і аудиторський висновок.

Завдання і функції Банку Росії визначені Конституцією Російської Федерації і Федеральним законом "Про Центральний банк Російської Федерації (Банці Росії)". Основна мета діяльності Банку Росії - захист і забезпечення стабільності рубля.
- монопольно здійснює емісію готівки і організовує їх звернення;

- є кредитором останньої інстанції для кредитних організацій, організовує систему рефінансування;
- встановлює правила здійснення розрахунків в Російській Федерації;

- встановлює правила проведення банківських операцій. бухгалтерського обліку і звітності для банківської системи;

- здійснює державну реєстрацію кредитних організацій, видає і відкликає ліцензії кредитних організацій і організацій, що займаються їх аудитом:

- здійснює нагляд за діяльністю кредитних організацій;

- реєструє емісію цінних паперів кредитними організаціями відповідно до федеральних законів:
- здійснює самостійно або за дорученням Уряду Російської Федерації всі види банківських операцій, необхідних для виконання своїх основних завдань;

- здійснює валютне регулювання, включаючи операції по покупці і продажу іноземної валюти; визначає порядок здійснення розрахунків з іноземними державами;

- організовує і здійснює валютний контроль як безпосередньо, так і через уповноважені банки відповідно до законодавства Російської Федерації:

- бере участь в розробці прогнозу платіжного балансу Російської Федерації і організовує складання платіжного балансу Російської Федерації:

- проводить аналіз і прогнозування стану економіки Російської Федерації в цілому і по регіонах, перш за все грошово-кредитних, валютний-фінансових і цінових відносин; публікує відповідні матеріали і статистичні дані, а також виконує інші функції відповідно до федеральних законів.

Комерційні банки

Комерційні банки відносяться до особливої категорії ділових підприємств, що отримали назву фінансових посередників. Вони привертають капітали, заощадження населення і інші грошові кошти, що вивільняються в процесі господарської діяльності, і надають їх в тимчасове користування іншим економічним агентам, які потребують додаткового капіталу. Банки створюють на нові вимоги і зобов'язання, які стають товаром на грошовому ринку. Так, приймаючи внески клієнтів, комерційний банк створює нове зобов'язання - депозит, а видаючи позику - нова вимога до позичальника. Цей процес створення нових зобов'язань складає суть фінансового посередництва. Ця трансформація дозволяє подолати складнощі прямого контакту зберігачів і позичальників, що виникає із-за не співпадання пропонованих і необхідних сум, їх термінів, прибутковості.

Сьогодні комерційний банк здатний запропонувати клієнтові до 200 видів різноманітних банківських продуктів і послуг. Широка диверсифікація операцій дозволяє банкам зберігати клієнтів і залишатися рентабельною навіть при вельми несприятливій господарській кон'юнктурі. Слід враховувати, що далеко не всі банківські операції повсякденно присутні і використовуються в практиці конкретної банківської установи (наприклад, виконання міжнародних розрахунків або трастові операції). Але є певний базовий набір, без якого банк не може існувати і нормально функціонувати. До таких операцій банку відносять: прийом депозитів; здійснення грошових платежів і розрахунків; видача кредитів.

Комерційні банки є багатофункціональними установами, що оперують в різних секторах ринку позикового капіталу. Крупні комерційні банки надають клієнтам повний спектр послуг, включаючи кредити, прийом депозитів розрахунків і т.д. Цим вони відмінні від спеціалізованих установ, які обмежені певними функціями. Комерційні банки традиційно грають роль базової ланки кредитної системи. Переплетення функцій різних видів кредитних установ і популярність універсального типу банку створює відомі труднощі для визначення понять банк і банківська діяльність. Найчастіше головною ознакою банківської діяльності вважається прийом депозитів і видача кредитів.

Рекомендована література:

1. Основна: 2,3,4,6,8.10.11

2. Додаткова: 7,11,12,17,24


Рекомендована література

 

1. ОСНОВНА:

1. Алексєєва Д.Г. Банковское право: Схемы и коментарии. – М., 2003 р.

2. Банківське право України: Навчальний посібник / За загал. ред. А.О.Селіванова. – К.: Видавничий дім «Ін Юре». 2000. – 384 с.

3. Банки и банковское право: Учебное пособие/ Под ред. Проф. И.Т. Балабанова. – СПб., 2001 р.

4. Ващенко Ю.В. Банківське право: Навч. посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 344 с.

5. Денисенко М.П. Гроші та кредит у банківській ст\праві. Навчальний посібник. – К.: Алетра, 2004. – 478 с.

6. Костюченко О.А. Правові основи банківської діяльності: Підручник. – К.: Магістр – ХХІ сторіччя, 2005. – 400 с.

7. Костюченко О.А. Банківське право: Підручник. – К.: Атіка, 2008. – 332 с.

8. Леончук І.Д. Операцій центрального банку: Навч. посібник. – К.: Алерта, 2005. – 143 с.

9. Орлюк О.П. Банківська система України: правові засади організації. – К.: Юрінком Інтер, 2003 р.;

10. Орлюк О.П. Банківське право: Навч. посібник. – К.: Юрінком Інтер, 2005. – 376 с.

11. Вовчак О.Д., Скаско О.І., Стасів А.М. Банківський нагляд: Навчалний посібник. 2-ге вид., стеретипне. - Львів:Новий Світ-2000, 2007. – 472 с.

 

2. ДОДАТКОВА:

 

1.Банки Львова: минуле і сучасне / За ред. Я.В. Грудзевича і З.М. Комаринської. – Львів: ЛБІ НБУ, 2002 р.;

2.Васюренко О.В. Банківські операції. – К.: Знання, 2000 р.;

3.Васюренко О.В. банківський менеджмент. – К.: Академія, 2001р.;

4.Вітлінський В.К. Кредитний ризик коменційного банку. – К.: Знання, 2000 р.;

5.Влада, банки, бізнес: політекономія взаємодії та розвитку. – К.: Атіка, 2002 р.;

6.Гетьман В.П., Килимник Ю.В. Національний банк в системі влади. – К., 1997 р.;

7.Іванов В.М., Софішенко І.Я. Грошово-кредитні системи зарубіжних країн. – К.: МАУП, 2001 р.;

8.Карманов Е.В. Банковское право Украины. – Х.: Консум, 2000 р.;

9.Ковальчук А.Т. Банківський кредит: правові засади повернення. – К.: Знання, 2001 р.;

9. Ковальчук А.Т. Банки. Кредит. Фінанси: законодавчо-правовий вимір. – К.: Парламентске видавництво, 2004 р.;

10.Качан О.О. Банківське право. – К.: Юрінком Інтер, 2000 р.;

11.Козюк В.В. Сучасні центральні банки: середовище, функціонування та монетарні рішення. – Тернопіль: Астон, 2001 р.;

12.Кураков Л.П., Тимиресев В.Г., Кураков В.Л. Современные банковские системы: Учебное пособие. – М.: Гелиос, 2000 р.;

13.Кротюк В.Я. Національний банк – центр банківської системи України. – К.: Ін Юре, 2000 р.;

14.Лагутін В.Д. Кредитування: теорія і практика. Навч. посібник – К.: Знання, 2004 р.

15.Матвієнко В. Роздуми банкіра. – К.: Наукова думка, 2002 р.;

16.Масленников Ю.С., ТавасиевА.М., Банковский партнер предприятия. – М.: Юнити, 2000 р.;

17.Масленников А.В. Зарубежные банковские системы. – М.: Элит, 2001 р.;

18.Мишкін Ф.С. Еконгміка грошей, банківської справи і фінансових ринків. – К.: Основи, 1999 р.;

19.Опереції комерційних банків / Р. Коцовська, В. Ричаківська, Г. Табачук та ін. – 2-е вид. – Львів, 2001 р.;

20.Орлюк О.П. Теоретичні питання банківського права і банківського законодавства. – К.: Юрінком Інтер, 2003 р.;

Національний банк і грошово-кредитна політика / За ред. А.М. Мороза. – КНЕУ, 1999 р.;

21.Споры с участвием банков, Об. документов. - М., 2000 р.;

22.Фролов С.Ф., Деркач М.А. Банківська справа: навч. посібник. – Суми, 2001 р.;

23.Челноков В. Банки и банковские операции. – М., 1998 р.;

24.Шамова І.В. Грошово-кредитні системи зарубіжних країн. – К.: КНЕУ, 2001 р.;

25.Ющенко В., Міщенко В. Управління валютними ризиками. – К.: Знання, 1998 р.

3.Закони України

 

1.Конституція України: Закон України від 28.06.1996, № 254к/96-ВР;

2.Бюджетний кодекс України: Закон України від 21.06.2001, № 2542-III;

3.Господарський кодекс України від 16 січня 2003 року № 436-IV;

4.Кримінальний кодекс України: Закон України від 05.04.2001, № 2341-Ш;

5.Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року № 435-IV;

6.Про банки і банківську діяльність: Закон України від 07.12.2000, № 2121-III;

7.Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом: Закон України від 14 травня 1992 року № 2343-XII;

8.Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань: Закон України від 22.11.1996;

9.Про господарські товариства: Закон України від 19.09.1991 р.;

10.Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні: Закон України від 30.10.1996 р.;

11.Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України: Закон України від21.11.96р. № 537/96-ВР;

12.Про державну податкову службу: Закон України від 24.12.1993, № 509/12;

13.Про державну службу: Закон України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII;

14.Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом: Закон України від 28 листопада 2002 року № 249-IV;

15.Про кредитні спілки в Україні: Закон україни від 20.01.2001 (20.12.2001 № 2299-ІІІ);

16.Про Національний банк України: Закон України від 20.05.1999, № 679/14;

17.Про обіг векселів в Україні: Закон України від 05.04.2001 р.;

18.Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції в підприємницькій діяльності: Закон України від 18.02.92р. № 2132-ХІІ;

19.Про оподаткування прибутку підприємств: Закон України від 22.05.1997, № 851/12 (28.12.94 № 334/94 ВР);

20.

21.Про платіжні системи та переказ грошей в Україні: Закон України від 05.04.2001 р.;

22.Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті: Закон України від 23.09.94 № 185/94-ВР;

23.Про систему оподаткування: Закон України 18.02.97. № 1251-ХІІ;

24.Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб: Закон україни від 20.09.2001 р.;

25.Про цінні папери та фондову біржу: Закон України від 18 червня 1991 року № 1201-XII.

26. Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України. Закон України № 639-VI

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 289 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2243 - | 2054 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.