Перш за все, пам’ятайте - Ваші дії є законними. Мєнти люблять вішати локшину на вуха, мовляв, вас посадять, оштрафують, поставлять на облік дитячої кімнати міліції тощо.
Головне для неповнолітнього – заздалегідь повідомити про акцію батьків або родичів та отримати їх згоду. Можна спробувати розписку. Є два варіанта. Перший і самий негативний, батькам доведеться забрати дитину з відділку під розписку. Як правило, це трапляється рідко (майже ніколи). Якщо у вас таке буде – ви переможець по життю. Другий варіант – телефонний дзвінок батькам, коли міліціонер повідомляє їх що і до чого, і відпускає всіх по домах).
Якщо дитину забирають в райвідділок до прибуття батьків – варто писати скарги на уповноваженого президентом по правам дітей Юрія Павленка. Мєнтів притягнуть до дисциплінарного стягнення.
В методичці буде розглядатися приклад контрольної закупки пива. Але варто зазначити, що, якщо є можливість, то краще купувати слабоалкогольні (на кшталт «рево», «лонгера», але не бірмікси, що вважаються за пиво) алкогольні напої. Якщо ж цього немає – тоді пиво J
Підготовча стадія:
Для проведення акції необхідні:
А) Відеокамера (можна знімати на телефон за умови, що якість там не менша 3.2 Мегапікселів)
Б) Троє або більше людей:
- Неповнолітній, який купуватиме алкоголь. Повинен мати при собі паспорт/свідоцтво про народження;
- Оператор, який зніме на камеру факт продажу алкоголю неповнолітньому;
- Людина, яка викличе міліцію та напише заяву про злочин;
- Свідок (ним може бути оператор).
Основна стадія:
1) Неповнолітній купує пиво. Бажано, щоб він тримав пляшку за горлечко або денце, щоб краще було видно товар. Вкрай доцільно було б отримати чек, оскільки це – прямий доказ незаконного збуту. Якщо купувати в магазинах, щоб не викликати підозри, можна купувати пиво і рибку, вино і презервативи і т.п.
2) Оператор знімає процес на відео. Тут треба пам’ятати про те, що на відео має чітко виднітись етикетка пива і момент передачі пива неповнолітній особі;
3) Виклик міліції після того, як товар придбано, відео зняте. Не варто починати суперечки із продавцем, оскільки він може просто піти з місця роботи до приїзду міліції. Дочекайтесь наряду, і лише після цього вказуйте на порушника і демонструйте докази. Потім має приїхати слідчо-оперативна група в складі мєнта по неповнолітнім і УБОПівця.
4) ВАЖЛИВО: особа, яка викличе міліцію, та неповнолітній будуть писати пояснення, тому заздалегідь придумайте, що будете там зазначати (як познайомилися, чому ви були на тій вулиці і тп). По суті ролі не грає. В принципі, Ви можете напряму в протоколі написати, що вирішили перевірити, чи дотримуються продавці законодавства у сфері продажу бухла.
Завершальна стадія:
Варто дізнатись номер адмінсправи по даному виклику. Це робиться або на місці (питаєте у мєнтів), або ж заявник (той, хто викликав міліцію), телефонує в райвідділ в той день і дізнається номер справи.
Залишається лише прослідковувати за ходом справи таким чином:
1) подати запити на отримання публічної інформації в податкову, міську державну адміністрацію та РУГУ МВС у місті, щодо накладання та стягнення штрафів з точки продажу.
2) спробу вияснити подальшу долю справи у зонального – суто на людських стосунках у приязному спілкуванні (не намагайтесь повернути ситуацію в бік показового контролю його дій, і подібних вчинків, які він сприйме як тиск).
КОРИСНО ЗНАТИ:
1) Неповнолітній НЕ НЕСЕ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА КУПІВЛЮ ПИВА. Порушник – продавець.
2) Прослідкувати за стягненням штрафу можна, надсилаючи інформаційні запити в МВС та Міську Державну Адміністрацію.
3) Особа, яка викликали міліцію, може звернутися в РУГУ МВС і дізнатись про стан справ.
4) В змодельованій ситуації варто поводитись з міліцією доброзичливо.
НОРМАТИВНА БАЗА
ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»