Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Орієнтовна шкала функціональної оцінки різних концентрацій алкоголю в крові




Вміст алкоголю в крові, г/л   Функціональна оцінка  
менш, ніж 0.3   Відсутність впливу алкоголю  
0.3-   0.5   Незначний вплив алкоголю  
0.5-   1.5   Сп'яніння легкого ступеня  
1.5-   2.5   Сп'яніння середнього ступеня  
2.5-   -3   Сильне сп'яніння  
3-     Тяжке сп'яніння, може настати смерть  
5-     Смертельне сп'яніння  

 

У підручнику з психіатрії (За ред. А.В.Снежневського, 1983) наведені дещо інші співвідношення ступеня алко­гольного сп'яніння залежно від концентрації алкоголю в крові, г/л: легке 1-2, середньотяжке — 3-4, тяжке — 5-6, смертельне 7-8.

В судово-медичній практиці нерідко виникає потреба у визначенні кількості вжитого алкоголю в певний період перед смертю. Це здійснюється шляхом розрахунків, реко­мендованих Е. Відмарком, за формулою:

А=Р-г (С+рТ),

де А — кількість вжитого алкоголю; Р — маса трупа, кг;

г — чинник редукції (співвідношення концентрації алко­голю в трупі в цілому і в крові, яке становить у середньому


Г

Судово-медична токсикологія


 


0,7); С — концентрація алкоголю в крові в момент дослід­ження; р — чинник окиснення (від 0,06-0,08 г/л при травмі до 0,2-0,18 г/л при фізичному навантаженні); Т— час від моменту приймання алкогольних напоїв до дослідження, в год.

Приклад. Маса трупа — 70 кг, алкогольні напої було вжито за 6 год до дослідження, концентрація алкоголю в крові — 2 г/л, чинник окиснення — 0,15 г/л, чинник редукції — 0,7.

А = 70-0,7 (2 + 0,15-6) = 148,57 г 96% етилового спирту, що дорівнює 600 г 40° горілки.

Отримані результати є вірогідними, якщо момент при­годи збігався зі стадією елімінації. В стадії ж резорбції, коли відбувається інтенсивне накопичення алкоголю в крові, ці розрахунки можуть бути неточними.

Для того, щоб встановити стадію алкогольного сп'янін­ня (резорбція, дифузна рівновага, елімінація), потрібно визначити співвідношення концентрації алкоголю в крові і сечі. При цьому слід враховувати, що концентрація алко­голю в трупній крові після смерті змінюється. Так, за даними літератури (М.І.Живодьоров, 1968), через 3-4 доби після смерті залежно від температури навколишнього се­редовища концентрація алкоголю зменшується на 10-3 0%, в той час як на п'яту добу — збільшується і може переви­щувати вихідний рівень на 12-30%.

В медичній практиці лікарям клінічних спеціальностей доводиться з'ясовувати питання, пов'язані з наявністю алкогольного сп'яніння у пацієнтів.

Проведення експертизи алкогольного сп'яніння на ви­могу адміністративних, слідчих і судових органів, а також керівництва підприємств і організацій входить в обов'язки наркологів, психіатрів, невропатологів, а за їх відсутності — інших фахівців.


Г

Судово-медична токсикологія


 


І

Основою медичних висновків про наявність алкоголь­ного сп'яніння має бути всебічне клінічне обстеження пацієнта. Щодо біохімічних методів, то вони мають до­поміжний характер. До найпоширеніших якісних реакцій, які є орієнтовними, належать реакції А.М-Раппопорта, А.А. Мохова, І.П.Шинкаренка та деякі інші:

Реакція A.M. Раппопорта (1928) грунтується на тому, що алкоголь в присутності сірчаної кислоти переходить в ацетальдегід, який знебарвлює розчин калію пермангана­ту.

Практично ця реакція проводиться таким чинам: у дві пробірки наливають по 2 мл дистильованої води. В одну з них вводять скляну (краще зігнуту) трубку, кінець якої опускають у воду. Друга пробірка—контрольна. Людина, яку обстежують, полоще рота, а потім видихає в трубку протягом 15-20 с. Після цього в обидві пробірки додають по 1 -2 краплі 0,5% розчину калію перманганату і 1 -2 краплі концентрованої сірчаної кислоти.

В контрольній пробірці розчин буде рожевого кольору, а в досліджуваній при наявності у видихуваному повітрі алкоголю стає прозорим через 1-2 хв.

Запропоновано (Д.А.Мохов, І.П.Шинкаренко,1955) ви­користовувати індикаторні трубочки, які містять сухий фільтр із дрібнозернистим силікагелем, імпрегнованим 3% розчином хромового ангідриду в концентрований сірчаній кислоті.

Після продування через трубочку видихуваного повітря, яке містить пари етилового спирту, жовтий колір індикато­ра переходить в зелений. Перевагою цих реакцій є їх простота і наочність. Проте ці реакції неспецифічні, тому що можуть дати позитивний результат при наявності у видихуваному повітрі ацетону (діабетична кома), сірко-


Судово-медична токсикологія

Т

водню (озена, карієс зубів тощо), бензину, ефіру та ін. Внаслідок цього такі реакції зараз офіційно відмінено.

Для діагностики алкогольної інтоксикації рекомендуєть­ся використовувати спеціальні прилади.

Так, на кафедрі судової медицини Дебреценського університету (Угорщина) розроблено пристрій, який має назву "алкогольний зонд". З його допомогою можна встановити не тільки наявність алкоголю у видихуваному повітрі, а й концентрацію (за зміненим кольором реактивів у зіставленні із кольоровою шкалою) і відпо­відний ступінь сп'яніння.

Існує також вітчизняний прилад — "Індикатор парів етанолу у видихуваному повітрі", який може використовуватись при експер­тизі алкогольного сп'яніння. Робота цього приладу грунтується на зміні електропровідності адсорбційночутливого елемента з наступ­ним перетворенням електричних сигналів у світові і звукові.

Великою специфічністю, чутливістю і портативністю відрізняється газовий аналізатор "Пегас".

Рекомендуються також інші прилади, проте вони не набули значного поширення в медичній і судово-медичній практиці.

Найвірогіднішим лабораторним методом дослідження є встановлення наявності алкоголю в крові і в сечі, для чого застосовується газохроматичний метод. В конфліктних ситуаціях, нез'ясованих випадках, в разі тяжких кримі­нальних дій, при повторних дослідженнях, взяття крові і сечі у досліджуваного є обов'язковим. Слід враховувати, що в організмі людини завжди міститься ендогенний ета­нол у концентрації до 0,4г/л, яка змінюється залежно від її емоційного стану.

У судово-медичній практиці спостерігаються випадки отруєння різними "замісниками "алкоголю—технічними розчинами, які використовуються в промисловості і на­родному господарстві.

Ці розчини мають отруйні властивості, незнання яких призводить до одиничних, а іноді і до групових отруєнь.


Г

Судово-медична токсикологія


 


Серед таких розчинів найбільше судово-медичне значення мають метиловий спирт, етиленгліколь, дихлоретан і тет-раетилсвинець.

Метиловий алкоголь (метанол, деревний спирт) одер­жують сухою перегонкою деревини. Це безбарвна прозора рідина, яка за запахом і смаком нагадує етиловий (винний) спирт, проте в кількаразів токсичнішаза нього. Окиснення метанолу і тривале перебування в організмі його мета­болітів — формальдегіду і мурашиної кислоти збільшують токсичний ефект метанолу. Смертельна доза його коли­вається від ЗО до 100 г.

Метанол широко застосовується в промисловості і по­буті (як пальне). Отруєння метиловим спиртом, як прави­ло, є нещасним випадком. Настає отруєння не відразу, прихований період може тривати від кількох годин до 1-2 днів, під час якого відбувається поступове утворення мура­шиної кислоти.

Клінічна картина отруєння характеризується тим, що початкової стадії сп'яніння (збудження) або зовсім немає, або вона виявляється слабо і швидко зникає. Тяжкі ознаки отруєння— втрата свідомості, зору, утруднене дихання, ціаноз, коматозний стан, колапс—виникають раптово. Смерть часто настає через кілька днів.

У випадку одужання людина може залишитися сліпою внаслідок атрофії зорового нерва.

При розтині трупа ніяких характерних змін не виявля­ють, за винятком крововиливів у слизовій оболонці шлун­ка, ниркових мисках, серці і легенях, іноді у вузлах голов­ного мозку та атрофії зорового нерва. На відміну від етано­лу, метиловий алкоголь у крові і внутрішніх органах може бути виявлений протягом 3-5 днів після отруєння, а в сечі (у вигляді мурашиної кислоти) протягом 3 днів.


Судово-медична токсикологія

Т

Етиленгліколь є основною складовою частиною анти­фризу — жовтуватої опаленцентної рідини, солодкуватої на смак. У вигляді 40-50% водного розчину його застосо­вують у радіаторах двигунів внутрішнього згоряння як засіб проти замерзання, оскільки антифриз має низьку точку замерзання (-40-42°С).

Отруєння етиленгліколем спостерігається як нещасний випадок при споживанні антифризу замість етилового ал­коголю. Відомі також випадки групового отруєння. Смер­тельна доза антифризу — 200-300 г.

Гостре отруєння перебігає у двох формах: мозковій і печінково-нирковій. При мозковій формі в отруєного че­рез 1-2 год з'являється відчуття легкого сп'яніння, чер­воніє обличчя, потім спостерігається загальна слабкість, головний біль, блювання, біль у надчерев'ї, іноді судоми, ознаки тяжкої мозкової коми, смерть. У затяжних випадках через 1-2 тижні можливі прояви уремії, розвиток коматоз­ного стану і настання смерті від недостатності нирок або печінки.

При печінково-нирковій формі виявляють набряк, пов-нокрів'я, дистрофічні процеси з ділянками некрозу в печінці, геморагічний некронефроз, а в в канальцях нирок — вели­ку кількість кристалів оксалатів.

Тетраетилсвинець (ТЕС) — це безбарвна прозора масляниста тяжка рідина, що має запах яблук, нудотно солодкий смак, і часто забарвлена в різні кольори (черво­ний, синій або зелений), внаслідок чого її часто приймають за лікер. ТЕС нерозчинний у воді, проте добре розчиняєть­ся в бензині, спирті, жирах, поліпшує технічні властивості бензину, завдяки чому широко застосовується в авіації та автотранспорті як антидетонатор. Тетраетилсвинець доб­ре адсорбується пористими предметами: деревом, штука-


Т

Судово-медична токсикологія


 


туркою, грунтом тощо, а також легко випаровується. От­руєння тетраетилсвинцем — нещасний випадок внаслідок вживання його замість алкоголю або вдихання його парів, що можуть утворитися навіть при кімнатній температурі. У зв' язку з доброю розчинністю в жирах і ліпоїдах він може проникнути в організм навіть через непошкоджену шкіру. Смертельну дозу його не встановлено, проте вона дуже мала. Відомий випадок смерті від застосування вати, змо­ченої ТЕС, проти зубного болю.

Отруєння тетраетилсвинцем має дуже тяжкий перебіг. Спостерігаються головний біль, блювання, судоми, гли­бокі розлади психіки з нападами маніакального збуджен­ня, що супроводжується зоровими і слуховими мареннями.

Смерт ь настає від глибокого виснаження центральної нервової системи, в тяжких випадках — у перші дні, іноді — через кілька днів. Судоми за характером нагадують отруєння стрихніном, проте при ньому свідомість збері­гається до останнього моменту життя, а при отруєнні ТЕС свідомість затьмарюється.

При судово-медичному розтині трупа будь-яких ха­рактерних змін не виявляють.

У випадках підозри на отруєння тетраетилсвинцем по­трібно проводити судово-токсикологічне дослідження внутрішніх органів і головного мозку.

Дихлоретан це рідина з запахом хлороформу; яка широко застосовується як жиророзчинник для виведення плям з одягу. Смертельна доза — 20-30 г.

Клінічно при отруєнні спостерігається наркотичний стан, який переходить в кому. При розтині трупа відчу-иається характерний запах сушених грибів; виявляється повнокров'я всіх внутрішніх органів, набряк мозку, мозко-пих оболонок, легень.


Судово-медична токсикологія

Т

Діагностика отруєння грунтується на результатах ток­сикологічного дослідження внутрішніх органів, які бажано провести протягом 1-2 днів після вилучення.

Сірководень — це газ із специфічним гнильним запа­хом. Питома вага сірководню важча, ніж повітря, внаслі­док чого він накопичується у вигрібних і дубильних ямах, у каналізаційних колодязях тощо. Сірководень є одним із продуктів розпаду білків. Він досить отруйний і спричиняє параліч центральної нервової системи. Вдихнувши його, людина відразу втрачає свідомість, падає і швидко поми­рає. Це явище має місце навіть тоді, коли в повітрі містить­ся до 0,2% сірководню. Якщо вміст його у вдихуваному повітрі дещо менший, то спостерігається головний біль, блювання, загальна слабкість, сонливість, після чого неза­баром настає смерть. При розтині трупа отруєного будь-яких змін не виявляють. З'ясувати причину смерті дозво­ляє дослідження повітря на наявність у ньому сірководню. Отруєння сірководнем — нещасний випадок.

Ціаністі сполуки. В судово-медичній практиці спосте­рігаються випадки отруєння синильною кислотою і ціани­стим калієм.

Синильна кислота належить до найсильніших от­рут. Одна її крапля (0,05 г) є вже смертельною дозою. Випадків отруєння чистою синильною кислотою, яка є лише в лабораторіях, як правило, не спостерігається. Час­тіше трапляються нещасні випадки отруєння серед дітей від вживання ядерець абрикосів або гіркого мигдалю, що містять незначну кількість синильної кислоти. Глікозид амигдалін, який є в ядерцях абрикосів, гіркого мигдалю, слив, вишень тощо, під дією шлункового соку розпадаєть­ся з виділенням синильної кислоти. Для дітей кілька де­сятків ядерець абрикосів або гіркого мигдалю можуть ви­явитись смертельною дозою.


Т

Судово-медична токсикологія


 


Можливе випадкове отруєння синильною кислотою. Недостатнє провітрювання приміщень після дезінсекції і дострокове вселення людей також може призвести до смер­тельних наслідків.

В концентраційних таборах смерті Освенцім, Майда-нек й інших синильну кислоту використовували як препа­рат "Циклон Б" у спеціальних камерах для масових вбивств. Самогубство спостерігається у людей, які мають доступ до синильної кислоти або її сполук.

Діагностика отруєння сполуками синильної кислоти грунтується на результатах токсикологічного дослід­ження внутрішніх органів, яке треба робити негайно, тому що ці сполуки дуже швидко розпадаються.

Ціанистий калій — це білуваті грудочки, що швидко розчиняються у воді. Він є нейтральною сполукою, від доступу повітря розкладається з утворенням зовсім нео­труйного поташу. Смертельна доза ціанистого калію ста­новить 0,15-0,2 г.

Синильна кислота та її сполуки паралізують дихальний елемент тканин — цитохромоксидазу, внаслідок чого вони итрачають здатність засвоювати кисень, а тому розви­вається клітинна асфіксія без аноксемії.

Ціаніди вважають за найсильнішу отруту щодо швид­кості настання смерті. Великі дози ціанідів призводять до смерті через кілька секунд: людинараптом із криком падає, обличчя синіє, виникають судоми і надзвичайно швидко настає смерть. Параліч центральної нервової системи роз­пивається відразу. При менших дозах отрути смерть настає через кілька хвилин. При цьому спостерігаються задишка, судоми, втрата свідомості, відчуття страху, стиснення гру­дей, що закінчується паралічем дихання.

——— 441 ——————————————


Судово-медична токсикологія

Т

При дослідженні трупа виявляють світло-червоне за­барвлення трупних плям, запах гіркого мигдалю від внутрішніх органів; кров і всі внутрішні органи мають світло-червоний колір, слизова оболонка шлунка внаслі­док гідролізу, як правило, набрякла, вишнево-червоного кольору, що пояснюється переходом гемоглобіну в ціани­стий гематин, на слизових і серозних оболонках — крап­кові крововиливи.

Слід враховувати, що ціанисті сполуки під час гниття легко розпадаються і в загнилому трупі при токсикологіч­ному дослідженні можуть не виявлятися. Тому в разі вира­женого трупного гниття негативний результат судово-токсикологічного дослідження не виключає можливості отруєння ціанистими сполуками.

До групи отрут наркотичної дії належать деякі алкалої­ди — органічні азотзв'язувальні речовини, які містяться в рослинах — морфін, опій і кокаїн.

Опій і морфін. Опій — це бура маса, яку отримують з недозрілих зрілих голівок малоазіатського маку. В опії міститься близько 20 алкалоїдів, у яких найбільше морфіну (10-20%). Інші алкалоїди (папаверин, наркотин, кодеїн тощо) містяться в значно меншій кількості.

Смертельна доза опію — 2-5 г, настою опію — 2-30 г. Отруєння сухим опієм має місце надзвичайно рідко. У судово-медичній практиці трапляються випадки отруєння морфіном, в основному його хлористоводневою сіллю, яку широко застосовують у медицині як знеболювальний засіб.

Морфін — білий кристалічний порошок, дуже гіркий на смак, важко розчиняється у воді. Картина отруєння опієм і морфіном подібна. Смертельна доза морфіну — 0,1 -0,2 г.

Опій вводять через шлунок, морфін — через шлунок і шляхом ін'єкції (підшкірне або внутрішньовенне).


Т

Судово-медична токсикологія


 


Особи, що страждають на наркоманію, можуть прийма­ти дуже великі дози морфіну до 2-4 г. При систематичному тривалому прийманні морфіну порушується соматичне здоров'я і психіка, внаслідок чого людина з часом цілком деградує.

При отруєнні спочатку спостерігається ейфорія, яка швидко переходить в пригнічений стан, починається блю­вання, потім настає сон, який може закінчитися смертю, що має асфіксичний характер.

Матрицею опійної наркоманії є зміни в імунокомпе-тентних органах, які домінують і зумовлюють зниження імунних сил організму.

При дослідженні трупа часто констатують звуження зіниць, загальноасфіксичні ознаки смерті. Отруєння опієм і морфіном найчастіше — нещасний випадок, іноді — самогубство, і дуже рідко — вбивство. Морфін тривалий час (до року, навіть більше) зберігається в трупі. Тому судово-токсикологічне дослідження внутрішніх органів трупа може дати позитивні результати і при цих термінах захоронения.

Встановлено, що волосся накопичує деякі речовини — наркотичні засоби та їх метаболіти, метали, нікотин тощо. Тому воно може бути використане для виявлення нарко­тиків.

Кокаїн отримують із листя південноамериканської рос­лини Eruthroxulon coca, у медицині застосовують кокаїну гідрохлорид для місцевого знеболювання, найчастіше при очних хворобах та в отоларингології.

Кокаїну гідрохлорид — це білий порошок, добре роз­чинний у воді. Смертельна доза його при введенні в шлу­нок 1-1,5 г, підшкірне — 0,2-0,3 г. Проте в шлунок він потрапляє рідко. Найчастіше його вводять підшкірне або в


Судово-медична токсикологія

Т

ніс, насипаючи на ватку. Звичайно це роблять особи, які страждають на кокаїнову наркоманію, які поступово збільшують дозу.

Отруєння кокаїном — нещасний випадок або (рідше) самогубство.

У клінічній картині розрізняють дві стадії- збудження і паралічу: спочатку людина збуджується, безпричинно сміється, марить, потім обличчя її різко блідне, починаєть­ся блювання, слабшає діяльність серця, втрачається свідомість, розладнаються дихання. Смерть, як правило, настає від паралічу-дихального центру.

Під час розтину трупа виявляються лише загальноасфік-сичні ознаки смерті. Кокаїн в організмі швидко руйнуєть­ся, проте можуть бути виявлені продукти його розпаду (екгоніну).

Снодійні засоби близькі до наркотиків. Багато з них є похідними барбітурової кислоти. Найпоширеніші серед них — веронал, нембутал, барбаміл та ін., а також похідні піридину (тетридин) і піпіридину (ноксирон). Снодійний ефект мають транквілізаториеленіум, седуксен, тріок-сазин та ін.

Отруєння снодійними засобами — найчастіше самогуб­ство, рідше — нещасний випадок. Смертельні дози коли­ваються в межах від 1 до 15 г і більше. Важливу роль відіграє індивідуальна чутливість до певного снодійного засобу і стан організму в момент його приймання. При лікуванні або систематичному безконтрольному прийманні снодійних засобів розвивається звикання до них, внаслі­док чого смертельні дози значно збільшуються.

Вважають, що смертельна доза снодійних засобів ста­новить 0,1 г/кг маси тіла. Механізм дії барбітуратів полягає в глибокому пригніченні центральної нервової системи і


Т

Судово-медична токсикологія


 


супроводжується коматозним станом, пригніченням ди­хального і судинно-рухового центру, розвитком гіпоксії. При дослідженні трупа виявляють загальноасфіксичні оз­наки смерті. Діагностика отруєння грунтується на ре­зультатах токсикологічного дослідження вмісту шлун­ка, сечі, крові та внутрішніх органів. Тільки кількісне виявлення барбітуратів у біологічних середовищах орга­нізму дозволяє встановити ступінь інтоксикації і діагно­стувати смерть від отруєння ними. Ці отрути зберігають­ся тривалий час. Так, наприклад, у трупному матеріалі, консервованому формаліном, снодійні засоби можуть бути виявлені через кілька років.

Отрути збуджувальної і судомної дії. До речовин, які характеризуються психотонічною (стимулюючою) дією, належать фенамін, фенетин, атропін, скополамін, до судом­них— стрихнін, цикутотоксин.

Атропін — алкопоїд, який міститься в деяких рослинах звичайній беладонні (красавці), блекоті чорній, дурмані звичайному. У медичній практиці застосовують препарати цих рослин: екстракт беладони і атропіну сульфат. Смер­тельна доза атропіну — 0,1 г. Отруєння атропіном найча­стіше — нещасний випадок, коли насіння та ягоди цих рослин споживають помилково, вважаючи їх за їстівні. 5-6 ягід звичайної беладонни спричиняють смерть у дітей, 40-50 ягід — у дорослих.

Іноді спостерігаються випадки самогубства від вживан­ня препарату, що містить атропін. Вбивства—надзвичай­но рідке явище.

В разі отруєння атропіном клінічна картина досить характерна: через 10-15 хв. після приймання значних доз виникає сухість у роті і глотці, обличчя червоніє, зіниці розширюються, голос стає хрипким, спостерігаються ма-


Судово-медична токсикологія

Т

рення, зорові і слухові галюцинації, приступи шаленства, потім розвивається кома. Смерть, як правило, настає про­тягом першої доби від паралічу дихального центру і часто має характер асфіксії. При судово-медичному дослідженні трупа виявляють різке розширення зіниць, часто загально-асфіксичні ознаки смерті. Якщо ягоди рослин, які містять атропін, споживають з їжею, то в шлунку і кишках можуть бути виявлені їхні залишки.

Атропін у трупі зберігається тривалий час, тому су­дово-токсикологічне дослідження внутрішніх органів може виявити його навіть через багато місяців після смерті.

При виявленні в шлунку залишків рослин або їх корене­вищ потрібне ботанічне дослідження.

Стрихнін — дуже гіркий на смак алколоід, який отри­мують із насіння та кореня блювотного горіха, що росте в Африці і Азії. В медицині застосовують нітрат стрихніну як тонізуючий засіб. Стрихнін має кумулятивні власти­вості. Його використовують для боротьби з гризунами, хижими звірами. Стрихнін справляє виражену збуджу­вальну дію на центральну нервову систему, головним чи­ном на спинний мозок. Смертельна доза — 0,03-0,05 г. Отруєння стрихніном у більшості випадків — самогуб­ство, зрідка вбивство. Відомі випадки отруєння внаслідок вживання стрихніну замість хініну.

Клінічна картина отруєння стрихніном досить харак­терна: після утруднення дихання і ковтання виникає тягу­чий біль у жувальних м'язах, потерпілий падає, спостері­гаються різко виражені тетанічні судоми. Тіло вигинається дугою, дихання різко утруднене, зіниці розширюються, обличчя стає синюшним, напад судом триває 1 -2 хв. Потім м'язи розслаблюються, тіло набуває горизонтального по-


Т

Судово-медична токсикологія


 


ложення. Після невеликої паузи в кілька секунд він знову починається. Внаслідок різкого підвищення рефлекторної збудливості ці напади виникають від найменших впливів:

дотику до тіла, хитання підлоги під ногами під час ходіння, тощо.

Напади щоразу довшають, а проміжки між ними корот­шають. Смерть, як правило, настає під час п'ятого-шосто-го нападу і має характер асфіксії. Свідомість звичайно зберігається до моменту настання смерті.

Трупне заклякання настає швидко і тримається довго. При судово-медичному дослідженні трупа виявляються лише загальноасфіксичні ознаки смерті. Стрихнін трива­лий час зберігається в тканинах і органах трупа.

Аконітин міститься у рослинах — різних видах аконі­ту, переважно в їхніх бульбах. Ці рослини поширені в Середній Азії і на Кавказі (голубий жовтець, борець). З усіх алкалоїдів аконітин є найсильнішою отрутою. Смертельна доза його— 0,003-0,005 г. Бульби аконіту помилково іноді вживають у їжу замість хріну або селери. Отруєння аконі-тином найчастіше — нещасний випадок. Відомі також випадки самогубства! вбивства. Отруєння супроводжується болем у шлунку, блюванням, свідомість у більшості ви­падків зберігається. Утруднюється мова, слабшають зір і слух, сечовипускання і дефекація відбуваються мимовіль­но, розладнується дихання, настає параліч. Смерть найча­стіше спостерігається від асфіксії.

При судово-медичному дослідженні трупа виявляють чагальноасфіктичні ознаки смерті. У шлунку — залишки бульб аконіту.

Отрути з переважною дією на центральну нервову систему. До цієї групи належать міорелаксанти (тубозин, ністенон, диплацин тощо), які вибірково діють на нервово-


Судово-медична токсикологія

Т

м'язові синапси, розслаблюючи скелетні м'язи без при­гнічення центральної нервової системи. Внаслідок цього вони набули широке застосування в хірургії для розслаб­лення м'язів при наркозі. Проте у випадку порушення методики застосування їх під час наркозу внаслідок висо­кої чутливості до цих препаратів може настати смерть.

При дослідженні трупа спостерігаються набряк і пере­повнення кров'ю легень, крапкові крововиливи (петехії) під серозними і слизовими оболонками внутрішніх орга­нів. Діагностика отруєння потребує судово-токсикологіч­ного дослідження крові, сечі, тканин печінки і нирок.

До цієї групи отрут також відносять речовини ганг-ліолітичної дії. Особливу увагу привертає пахікарпін, який вибірково діє на м'язи, внаслідок чого його іноді застосовують для переривання вагітності. Смертельна доза пахікарпіну — 1 -2 г.

Клінічна картина отруєння характеризується тим, що після приймання великих доз швидко втрачається свідомість, виникають судоми і протягом 1-2 год. настає смерть.

При дослідженні трупа, як правило, виявляють загаль-ноасфіктичні ознаки смерті. Для діагностики смертель­ного отруєння важливе значення мають результати су­дово-токсикологічного дослідження внутрішніх орга­нів.

9. Пестициди (отрутохімікати)

Пестициди (отрутохімікати) широко використовують­ся в сільському господарстві для боротьби з шкідниками і хворобами різних культурних рослин, знищення спор грибів, гризунів тощо. Внаслідок цього їх поділяють на такі групи: інсектициди (для боротьби в шкідливими комаха-


Судово-медична токсикологія

ми), гербіциди (для знищення бур'янів), фунгіциди (для боротьби зі збудниками мікозів), зооциди (для знищення гризунів, ховрахів, мишей тощо), дефоліанти (для знищен­ня листя бавовнику перед збиранням бавовни).

До цих груп належать різні хімічні речовини: хлорор­ганічні, фосфорорганічні, ртутьорганічні, карбонати, ціані­ди, препарати міді, миш'яку, сірки, алкаміди тощо. Вони токсичні як для тварин, так і для людей і при порушенні правил та інструкцій їх використання можуть спричиняти гострі або хронічні отруєння.

Хлорорганічні сполуки. До цієї групи отрут належать гексахлор-циклогексан, гептахлор, поліхлорпінен, хлорфен, дихлоретан та ін. Вони спричиняють отруєння в разі приймання через рот, дихальні шляхи, шкіру. Всі ці отрути не розчиняються у воді, проте добре розчиняються в жи­рах.

Хлорорганічні сполуки діють на центральну нервову систему і паренхіматозні органи (зокрема печінку). Крім цього, вони призводять до порушення функції ендокрин­ної системи, органів кровообігу, нирок, зміну крові.

При гострому отруєнні спостерігаються підвищене збуд­ження, салівація, порушення координації рухів, головний біль, тонічні і клонічні судоми, біль у кінцівках, відсутність апетиту, кон'юнктивіт. Смерть настає від паралічу ди­хального центру.

Морфологічні зміни характеризуються повнокров'ям внутрішніх органів, мозку, дифузними крововиливами, дистрофічними змінами в печінці, нирках, м'язі серця, крововиливами під плеврою (плями Тард'є), набряком мозку, іноді вогнищевою пневмонією.

Фосфорорганічні сполуки. Різноманітні пестициди цієї групи часто застосовуються в сільському господарстві.


Т

Судово-медична токсикологія


 


До них належать тіофос, карбофос, хлорофос, мерканто-фос, фталофос та ін.

Отруєння людей часто спостерігається при неправиль­ному зберіганні, роботі з цими отрутами, які можуть надхо­дити в організм через травний канал, органи дихання, шкіру. Проникнення отрути через шкіру відбувається без-симптомно, що зумовлює більшу небезпеку отруєння.

Патогенез отруєння цими сполуками полягає в при­гніченні ферментів, переважно холінестерази, внаслідок чого в крові і тканинах накопичується ацетилхолін.

Характерними ознаками є міоз, спазм, акомодації, зни­ження гостроти зору, спазм м'язів бронхів, слинотеча, блювання, біль у животі, підвищене потовиділення, атак­сія, тремор, дезорієнтація в простоті, порушення мови, коматозний стан, набряк легень і смерть від паралічу ди­хального центру.

Морфологічні зміни при отруєнні полягають у повнок­ров'ї внутрішніх органів, набряку легень, крапкових кро­вовиливах під плеврою, під капсулою печінки, в слизовій оболонці шлунка і кишок, в корі великого мозку, підкірко­вих вузлах, у стовбурі мозку і мозочку.

Ртутьорганічні сполуки. До цих сполук належать фун­гіциди, інсектициди і гербіциди, які широко використову­ються для протруювання зернових, насіння бобових, ово­чевих та інших культур перед посівом. Найбільше поши­рення має гранозан. Отруєння гранозаном спричиняється головним чином застосуванням в їжу борошна з протрує­ного зерна, і як правило є нещасним випадком.

Діючою основою гранозану є органічна сполука ртуті

- етил-меркурхлорид.

Гранозан потрапляє в організм через дихальні шляхи,

травний канал, шкіру і слизові оболонки.

—————————————— 450 ——————————————


У

Судово-медична токсикологія


 


Симптомами отруєння є головний біль, загальна слабість, сонливість, розлади мови, брадикардія, біль у животі, блювання, пронос і прогресуюче виснаження. Пе­ред настанням смерті температура тіла значно підвищуєть­ся.

Під час розтину трупа виявляють різке виснаження організму, численні, часто злиті між собою крововиливи в слизовій оболонці шлунка і виражені дистрофічні зміни в печінці, нирках і судинах.

Цинку фосфід. При отруєнні цим пестицидом спосте­рігаються відчуття стискання грудної клітки, задишка, сухий кашель, біль у ділянці потилиці, слабість, спрага, блювання, пронос, судоми і кома.

При дослідженні трупа виявляються гіперемія мозку, повнокров'я внутрішніх органів, крововиливи в легенях і підшлунковій залозі.

Судово-медична діагностика отруєння пестицидами грунтується на даних попереднього слідства, клінічних смаках, морфологічних змінах у внутрішніх органах і результатах судово-токсикологічного дослідження.

10. Харчові токсини (харчові отрути)

Деякі харчові продукти можуть спричинити отруєння зі чначним розладом здоров'я, а іноді і смертельним на­слідком. Розрізняють харчові отрути бактеріального і не-ґшктеріального походження.

Харчові отрути бактеріального походження — це мікро-< >рганізми та їх токсини. Вони спричиняють харчові токси-коінфекції, збудниками їх найчастіше є сальмонели — мікроби паратифозної групи. Особливе місце серед цих чпрчових отруєнь бактеріального походження посідає бо-і уііпм — тяжка хвороба, пов'язана з потраплянням у хар-


Т

Судово-медична токсикологія


 


чові продукти (ковбаси, м'ясні страви, риба, різні консер­ви) анаеробних мікроорганізмів, що виробляють ботулі- нічний токсин — один із найсильніших токсинів у при­роді. Бацили ботулізму — анаероби розмножуються і ви­робляють токсин без доступу кисню. Внаслідок цього зара­ження ботулізмом найчастіше спричиняється запаковани­ми продуктами. Бацили розмножуються окремими коло­ніями і містяться лише в окремих частинах продуктів. Тому при споживанні одного продукту кількомалюдьми можуть захворіти не всі, а лише окремі особи.

Симптоми отруєння виникають через кілька годин після споживання зараженого продукту. Починається блюван­ня, слабшає зір, розвивається косоокість, з'являється двої­ння в очах (диплопія), птоз, спостерігається афонія, утруд­нення ковтання і дихання, потім приєднується бульбарний параліч м'якого піднебіння, язика, глотки, гортані, темпе­ратура тіла різко знижується, пульс частішає, смерть на­стає через 2-4 доби.

При судово-медичному дослідженні трупа виявляють прояви гастроентериту і дистрофічні зміни паренхіматоз­них органів.

Судово-токсикологічне дослідження не дозволяє вия­вити ботулічний токсин. Потрібно проводити біологічне (шляхом зараження на тваринах) і санітарно-гігієнічне дослідження трупного матеріалу та залишків їжі, де може бути виявлений збудник ботулізму. Крім цього, слід вивчи­ти обставини справи і клінічну картину отруєння.

В разі підозри на харчові отруєння або інтоксикації потрібна участь у судово-медичній експертизі державного санітарно-харчового інспектора.

Харчові отрути небактеріального походження — це неякісні продукти рослинного або тваринного походжен-


Т

Судово-медична токсикологія


 


ця, а також продукти, які містять випадкові отруйні доміш­ки.

Серед отрут рослинного походження особливе місце посідають отруйні гриби. Найчастіше трапляються от­руєння сморжами, блідою поганкою і мухомором.

Сморжі за виглядом нагадують неотруйні гриби змор-жки. І ті, й інші, з'являються в квітні-травні. Тому сморжі плутають із зморжками, внаслідок чого й настає отруєння. Сморжі — сумчасті гриби із зморщеною шапкою бурого кольору і куцою ніжкою. В них міститься гельвелова кисло­та, що є сильною гемолітичною отрутою і спричиняє токсичний гепатит.

У випадках отруєння сморжами, як правило, через 1-2 і од після їх вживання (іноді пізніше) виникає блювання, різкий біль у животі, втрачається свідомість, спостеріга­ються марення, судоми, жовтяничне забарвлення шкіри. ('мерть настає на другу-третю добу.

При судово-медичному дослідженні трупа особливих морфологічних змін не виявляють. Судово-токсикологіч­не дослідження не дозволяє встановити отруєння сморжа­ми. Виявлені в шлунку і кишках частинки грибів слід підправити на ботанічну експертизу для встановлення їх ниду і роду.

Бліда поганка — пластинчастий гриб. Шапка його, і їластинки під шапкою і тоненька ніжка білуватого кольо­ру, іноді з слабим буруватим відтінком. У блідій поганці міститься найсильніші отруйні токсини — аманітоток-син (деструктивної дії), який зумовлює ознаки острого.'астритуза типом азіатської холери, і аманітогемолізін (,'смолітичної дії).

Проте аманітогемолізин легко руйнується при нагріванні до 70°С і під дією шлункового соку, в той час як аманітоток-


Судово-медична токсикологія

син стійкий щодо дії цих чинників. Через 5-6 год. після вживання блідих поганок виникає біль у животі, блюван­ня, розвивається коматозний стан. Смерть, як правило, настає на другу-третю добу, іноді через два тижні. Внаслі­док дегенеративного переродження скелетних м'язів труп­ного заклякання звичайно не спостерігається.

Під час розтину трупа під серозними оболонками і в слизовій оболонці травного каналу, а також у тканинах мозку, легенях і нирках виявляють численні дрібні крово­виливи. У паренхіматозних органах — жирове перерод­ження. Кров рідка, гемолізована.

Судово-токсикологічне дослідження не дозволяє вия­вити аманітотоксин. Діагноз отруєння встановлюють на підставі ботанічного дослідження частинок грибів, вияв­лених у блювотних масах та вмісті шлунка і кишок.

Слід враховувати, що в процесі росту в грибах накопи­чуються деякі хімічні елементи незалежно від місця, де вони ростуть. Так, у мухоморах накопичується ванадій, у сморжах — свинець, блідій поганці — срібло.

Мухомор — це пластинчастий гриб з яскраво-черво­ною з білястими плямами шапкою, яка сидить на білій ніжці, що має білий обідок і складчасте стовщення у ниж­ній її частині. Отруєння мухомором спостерігається рідко, тому що отруйні властивості цього гриба широко відомі.

Основною причиною отруєння мухомором є мускарин. Симптоми отруєння виникають через кілька годин після вживання грибів. Спостерігається блювання, біль у жи­воті, пронос із домішкою крові у калі. Внаслідок ураження центральної нервової системи з'являються галюцинації, марення, судоми.

Під час розтину трупа не виявляють будь-яких харак­терних морфологічних змін. Діагноз отруєння мухомором


Т

Судово-медична токсикологія


 


можна встановити тільки після ботанічного дослідження його часточок, виявлених у блювотних масах, вмісті шлун­ка і кишок.

Іноді трапляються отруєння деякими отруйними рос­линами—болиголовом плямистим, цикутою, аконітином тощо. При дослідженні трупів у цих випадках виявляють­ся лише загальноасфіксичні ознаки смерті. В діагностиці отруєння важливе значення мають результати судово-ток­сикологічного і ботанічного дослідження.

Отруєння продуктами тваринного походження спосте­рігається в випадках вживання в їжу деяких риб, що мають отруйну ікру і молоко, які після вживання спричиняють прояви гострого гастроентериту. Проте смертельні випад­ки спостерігаються рідко.

Отруйні домішки до харчових продуктів можуть бути різними. Клініко-морфологічні прояви отруєнь залежать від токсичних властивостей отрут. При масових харчових отруєннях проводиться судово-медична експертиза за уча­стю епідеміологів, бактеріологів, токсикологів та інших фахівців,


-^^toO^. РОЗДІЛ XVI





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 477 | Нарушение авторских прав


Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2562 - | 2247 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.