Це проблема з якою зіштовхнулися усі підприємства України з переходом до ринкової економіки.
Досвід свідчить, що сегментація оточення підприємства при визначенні СЗГ є досить важким завданням. Причини труднощів полягають, по-перше, в тому, що персоналу підприємства буває нелегко змінити точку зору, оскільки вони привикли бачити зовнішнє середовище з позицій традиційного набору продуктів, які випускаються їх підприємством, а їм доводиться дивитись на середовище як на сферу появи нових потреб, які можуть привабити будь-якого конкурента. Друге джерело труднощів полягає в тому, що СЗГ описуються великою кількістю змінних параметрів
Щоб прийняти достатньо раціональне рішення щодо розподілу ресурсів для забезпечення конкурентоздатності, підприємства повинні перебрати у процесі сегментації ринку велику кількість комбінацій чинників, які істотно відрізняються один від одного. Для того,щоб виділення СЗГ було успішним, потрібно щоб їх розміри були невеликі, при цьому потрібно відібрати достатньо вузьке коло СЗГ, інакше рішення по них втратить повноту і можливість здійснення. На практиці у великих підприємств нараховується від 30 до 50 СЗГ.
Прjwtc виділення СЗГ починається з визначення потреб, які потрібно задовольнити, потім слідує перехід до питання про визначення технології яка ставиться в основу діяльності підприємства. Наступним кроком є аналіз типів споживачів з якими має справу підприємство Різні категорії клієнтів розглядаються як різні СЗГ. Наступна класифікація – за географією потреб. Тобто кожній СЗГ відповідає свій географічний ринок діяльності під-ва.
Визначаючі чинники можуть бути абсолютно різними в межах двох ринків. У межах одного ринку можливі регіональні відмінності, які повинні враховуватись шляхом його подальшого сегментування. У той же час, якщо виявиться, що параметри і перспективи майже співпадають на двох або більше ринках, їх можна розглядати як єдину СЗГ.
22. Зовн. сер. під-ва його складові та властивості. Зовнішнє середовище п-ва – це сукупність факторів, які формують довгострокову прибутковість п-ва і на які воно не може впливати взагалі, але чинить незначний вплив.
Зовнішнє середовище будь-якого п-ва поділяється на: І. Загальне зовнішне середовище (макро середовище) – формують фактори не прямої дії, які впливають на п-во не безпосередньо, а через певні механізми та відносини. До них відносять: 1. економічні фактори – це фактори, які повязані з обігом грошей, товарів, інформації та енергії (встановлення тарифів і податків). 2. Політичні – це фактори, що впливають на політичні погляди та поділяють людей на окремі політичні групи і знаходять своє відображення у д-сті та прийняті рішень місцевими органами влади та Уряду. 3. Екологічні – це фактори, які повязані із станом природнього середовища і впливають на організацію виробництва. 4. Соціально – демографічні – це фактори, які впливають на рівень та тривалість життя людей а також формують їх цілісну орієнтацію (рівень доходу населення). 5. Культурні традиції складені в країні – це фактор, який впливає на попит тих чи інших товарів та послуг. 6. Рівень освіти населення – чинить різностороній вплив. ІІ. Операційне зовнішне середовище (мікро середовище) – формують фактори прямої дії, які безпосередньо впливають на д-сть п-в і залежить від цієї д-сті. П-во, як відкрита система залежить від зовнішнього світу у відношення забезпеченості сировиною, матеріалами, енергію, трудовими ресурсами, а також від споживачів, виготовлених товарів чи послуг. Крім перерахованих елементів операційне середовище включає: - конкурентів, які випускають аналогічну продукцію чи товари замінники; - фінансові установи, які визначають кредитно- фінансову ситуацію; - державні закони, які регламентують д-сть п-ва; - джерела трудових ресурсів, їх склад чи якість. Окрім того виділяють технологічний фактор – який повязаний з розвитком техніки, обладнання, процесів обробки і виготовлення продукції. Цей фактор є одночасно і внутрішньою складовою п-ва і фактором загального внутрішнього середовища.
Зовнішне середовище має такі властивості: 1. взаємозвязок усіх факторів зн середовища (зміна одного з показників може призвезти до зміни іншого). 2. складність зн середовища (велика к-сть факторів, різноманітність їх зв'язків і факторів впливу). 3.динамічність і рухомість зн середовища (різна швидкість і різні темпи змін факторів) 4. невизначеність зн середовища (обмеженість інформації і непевність у її точності). 5. багатогранність зн середовища (відображення великої к-сті подій та аспектів)