Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Енергія та інтенсивність хвилі




 

Якщо хвиля x=Acos(wt-kx+a) розповсюджується в пружному середовищі, то його частинки мають кінетичну Wк та потенціальнуWп енергії. Одиниця об'єму має кінетичну енергію

(1)

i потенціальну

, (2)

де

Vч = = - Аwsin(wt - kx + a) (3)

швидкість частинок, а

e = = - Aksin(wt - kx + a) (4)

відносне зміщення частинок, Е ¾ модуль Юнга. Квадрат хвильового числа, визначений через величину швидкості тіла у твердому тілі, можна записати у вигляді

. (5)

Урахувавши (3-5) в (1-2), одержимо повну енергію одиниці об'єму пружного середовища (густину енергії) у вигляді

. (6)

Середнє за період Т значення повної енергії <W> визначається середнім значенням sin2(wt - kx + a), яке дорівнює 1/2 i тепер:

.

Інтенсивністю хвиліназивається кількість енергії, яка проходить через одиничний поперечний переріз за одиницю часу:

,

де DW ¾ енергія, яка проходить через поперечний переріз DSn за час Dt. За час Dt через DSn пройде енергія DW, яка міститься в об'ємі DV = DSnDl = DSn V·Dt і дорівнює

DW = < W > DSn V·Dt,

при цьому

І = А2w2rV.

Інтерференція хвиль

 

Когерентними називаються дві хвилі, частоти яких співпадають w1=w2, а різниця фаз d(t)=Ф12 за період змінюється менше ніж на p. Надалі розглядатимуться когерентні хвиліз d=const.

На кожну частинку середовища, до якої приходять дві або декілька хвиль, діють пружні сили, викликані коливаннями, що приносять ці хвилі.

Взаємодія когерентних хвиль призводить до перерозподілу їх енергії в просторі. Це явище називається інтерференцією хвиль. Нехай в деякій точці середовища взаємодіють дві когерентні хвилі. Результат взаємодії можна визначити через додавання в цій точці двох коливань одного напрямку. Математично це виражається у вигляді:

, (1)

де

, (2)

, (3)

причому

, (4)

де

, (5)

В (5)

. (6)

є різниця фаз хвиль, х1, х2 ¾ шлях, який пройшли коливання в середовищі. Вирази (5-6) одержані з фазової діаграми для коливань (2-3).

Для інтенсивності коливання I ~ A2 і можна записати

. (7)

У виразі (7) третій доданок називають інтерференційним членом.

Як видно з виразу амплітуди результуючого коливання, при додаванні когерентних хвиль, в залежності від d, може виникнути підсилення й послаблення інтенсивності. Можливі два випадки, характерні для інтерференції. Нехай , тоді ¾ різниця ходу хвиль, причому .

1.Якщо

, то

, (8)

а результуюча амплітуда дорівнює

,

і спостерігається максимум інтенсивності. Таким чином при інтерференції максимумвиникає якщо різниця ходу когерентних хвиль дорівнює цілому числу довжин хвиль

.

 

2.Якщо

, то

,

а результуюча амплітуда дорівнює

і спостерігається мінімумінтенсивності. Мінімум інтерференції виникає, якщо різниця ходу когерентних хвиль дорівнює напівцілому числу довжин хвиль

.

 

Акустичні хвилі

 

Акустичні хвилі¾ хвилі з частотами в діапазоні від 16 Гц до 20 000 Гц, які викликають у людини слухові (звукові) відчуття. Хвилі з n < 16 Гц ¾ інфразвукові, а хвилі з n > 20000 Гц ¾ ультразвукові.

Звукові шуми ¾ акустичні хвилі з неперервним спектром.

Музикальні (тональні) звуки¾ акустичні хвилі з лінійчатим спектром. Кожна синусоїдальна хвиля називається звуковим тоном, а тон із найменшою частотою n0 ¾ основним, тони з n > n0 ¾ обертонами, якщо n кратні n0 ¾ обертони називаються гармонічними (перша, друга і т.д. гармоніки).

Тембр звукувизначається набором обертонів ¾ їх частотами та амплітудами.

Мірою сили слухового відчуття є гучність звуку, яка залежить від його інтенсивності та частоти.

Порогом чутностіназивається та мінімальна інтенсивність звуку І0, при якій звук сприймається органами слуху. Стандартний поріг чутності при n=1000 Гц.

Порогом болевого відчуттяназивається та мінімальна інтенсивність звука Іпор, при якій сприймання звуку органами слуху не викликає болевого відчуття.

Інтенсивність плоскої звукової хвилі - кількість енергії, що проходить за одиницю часу через одиничну плоску поверхню перпендикулярно напрямкові поширення хвилі і може бути представлена у вигляді (див.п.5.4)

,

 

де r ¾ густина середовища, ¾ частота хвилі, А ¾ амплітуда хвилі, V ¾ швидкість хвилі. Суб'єктивною, фізіологічною оцінкою інтенсивності звуку є гучність звуку. З ростом інтенсивності звуку його гучність зростає за логарифмічним законом. За об'єктивну оцінку гучності звуку беруть рівень інтенсивності звуку

.

Одиницею інтенсивності звуку є "Белл". У практиці користуються одиницею у 10 разів меншою - децибелл (дБ).

Фізіологічною характеристикою є рівень гучності, що вимірюється в фонах. Так, при інтенсивності в 1 дБ, звук чистого стандартного тону (1000 Гц) має рівності гучності 1 фон.

 

Ультразвук. Ультразвукє акустичною хвилею з частотою n > 20 кГц і характеризується особливою властивістю поширюватися у вигляді строго спрямованих променів. Це викликано високими частотами (малими довжинами хвиль) ультразвуку. Для генерації ультразвукувикористовуються змінні електричні або магнітні поля, що діють, наприклад, на кварцеву пластину у першому випадку ¾ зворотний п'єзоелектричний ефект, або феромагнтик у другому випадку ¾ магнітострикція. В обох випадках у кристалах виникають вимушені пружні деформації, що породжують у випадку резонансу (власні частоти кристалів співпадають з частотами змушуючого поля) випромінювання потужних ультразвукових хвиль.

Ультразвуки широко використовуються в техніці і промисловості, у вивченні фізичних властивостей речовин, у медицині і біології і т.п.

 

Ефект Доплера

При взаємному рухові приймача та джерела хвиль, змінюється, порівняно з частотою джерела хвиль, частота звукових коливань, яку реєструє приймач. Це явище має назву ефекта Доплера.

1). Нехай джерело хвиль рухається відносно середовища зі швидкістю Vдж (див.Мал.45.а). При цьому одне повне коливання розповсюдиться на відстань , що дорівнює

 
 

. (1)

2). Нехай тепер приймач рухається зі швидкістю Vпр (див.Мал.45.б). У кінці першої секунди він буде сприймати мінімум, який на початку цієї секунди відстояв від його теперішнього положення на відстані, чисельно рівній V. Таким чином приймач сприйме за 1 с коливань з довжиною хвилі , що вміщуються на відстані, чисельно рівній . Частота коливання при цьому буде дорівнювати

. (2)

Підставивши (1) у (2), одержимо

. (3)

У виразах (1-3) швидкості є проєкціями векторів на пряму, що сполучає джерело та приймач.

Ефект Доплера розглянуто стосовно звукових хвиль, що поширюються у об’ємі простору, заповненому матеріальним середовищем, без якого ці хвилі не існують. Для електоромагнітних хвиль, які можуть існувати і без наявності якогось середовища, розрахунок ефекта Доплера проводиться з урахуванням релятивістського закону додавання швидкостей.

 

Стоячі хвилі

Якщо всі частинки середовища коливаються в фазі а амплітуда коливань залежить від координати точки, то кажуть, що в середовищі виникла стояча хвиля.

Для простоти розглянемо результат взаємодії двох зустрічних хвиль з однаковими частотами й амплітудами. Нехай:

, (1)

де

, (2)

, (3)

причому

, (4)

В (4) А(х) є амплітудою стоячої хвилі, причому

. (5)

 

З (4) видно, що фаза стоячої хвиліФ не залежить від координати точки середовища, і всі його точки коливаються з однаковою фазою Ф=wt+a/2, але різними амплітудами.

Точки середовища, в яких А(х) мінімальна, називаються вузлами, а точки, в яких А(х) максимальна за величиною ¾ пучностями стоячої хвилі. Нехай , тоді координати пучностей та вузлів визначаться так: пучність ¾ А=2а при ; вузли ¾ Аст=0 при .

Відстань між двома сусідніми вузлами або пучностями називається довжиною стоячої хвилі і вона дорівнює . На Мал.46 показано розподіл амплітуди коливань частинок середовища в стоячій хвилі з вузлами та пучностями в залежності від координати х.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1089 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2455 - | 2337 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.