Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ідейний задум проблематика,хромотроп персоно сфера поеми Мільтона Втрачений Рай




. Ідейний задум, проблематика, хронотоп, персоно сфера поеми Мільтона «Втрачений рай»(тут лише аналіз тексту, але все в ньому можна знайти)

Твір складався з 12 пісень і містив близько 11 тисяч віршів. Поема стверджувала, що шлях страждання людства приводить до його прогресу. У центрі — боротьба сатани, пропащих янголів проти Бога — небесного "авторитету".

Сатана змушений покинути небеса і оселитися у Пеклі, він і непереможні янголи не зупинилися і готувалися продовжити боротьбу проти Бога. Сатана вирішив нанести свій удар на Рай Земний, у якому жили перші люди- Адам і Єва. Далі сюжет розгортався у відповідності із біблійною легендою.

Традиційні персонажі середньовічної містерії— Бог, Адам, Єва, диявол, янголи — набули у Мільтона нового звучання. Гріхопадіння перших людей він зобразив майже як акт прометеїзму. Єва й Адам одержимі прагненням до самостійного знання. Вища сутність людини, на відміну від нерозумної природи, могла виявитися лише у вільній волі (типова ренесансна думка), яка виражалася у вільному пізнанні світу. Ніщо не могло перешкоджати людині вільно пізнавати природу добра і зла (типова барокова думка). Так, Єва дійшла висновку, що сама її людська природа обумовила право зірвати заборонений плід з дерева пізнання. Ця жадоба пізнання, усвідомлення права на незалежне й вільне знання зробили Адама і Єву посередниками персонажів просвітницької літератури, і не в останню чергу — Фауста з твору Гете.

Мільтон ввів до матеріального плану свого твору ідею провіденціалізму — мотив, поширений в добу зміцнення ренесансних держав. У такому творі описувалася вирішальна історична подія минулого, яка приводила світ (суспільство) до сучасного його стану. Провіденціальний план поеми автор різко розвів вихідну точку подій як причину (гріхопадіння Адама і Єви) і точку зору поета-спостерігача як історичний наслідок. На відміну від "буденних пороків" у Дантовій поемі, гріхопадіння прабатьків визначало долю всього людства на землі.

Мільтона, як барокового мислителя, більше захоплювала проблема людського сумління і самоусвідомлення. Подібно до Дайте, який з погляду гуманності визнав за грішниками у Пеклі право на пристрасті, Мільтон також виправдав Адама і Єву з вищої позиції. Це позиція барокового індивідуалізму, сутністю якого було право особистості утверджувати себе в самостійному мисленні і прийнятті рішення.

Тож зрозуміло, чому так нетрадиційно для містерій втілив Мільтон образ сатани. У цьому персонажі чимало рис ренесансного титанізму. Він викликав в пам'яті шекспірівських персонажів, які у своїх монологах висловлювали глибоку образу на долю, що стала на перешкоді їхнім прагненням, і готовність їх перебороти її рішучим і зухвалим вчинком. Залежність Сатани від Бога сковувала його вільну волю в той час, як він прагнув до самостійного рішення. Цим пояснювався його бунт, спрямований проти примусу й насильства над особистістю в будь-яких формах. Це бунт самовизначення — фактично вияв барокового індивідуалізму.

Ставши самотнім, Сатана прирік себе на трагічну самотність і на страждання самотньої душі. Йому не просто примиритися з думкою, що заради самоствердження він мусив підняти руку на красу, юність, щастя. Він не просто хотів зухвало зруйнувати світлу гармонію і безтурботний спокій перших людей у Раю. Просто він не міг змиритися з тим, що ця гармонія рабського самозасліплення і спокій бездумної покори зводили людей до рівня неживої природи і зберігали, вищу владу джерело вічної нерівності. Сатана викликав у читача не тільки осуд, ай симпатію і співчуття. Таке розкриття образу Сатани було вельми далеким від матеріального канону.

Поет схилявся до визнання вільної волі людини, що проявлялася у самостійно прийнятому рішенні на основі індивідуального мислення, і тут він виступав як послідовник Відродження. Однак як бароковий мислитель Мільтон схильний до визнання залежності всього сущого від незмінного і вічного світового порядку та вищої волі.

У поемі символом світового порядку, гармонії, непорушних законів Всесвіту був Бог. Він творець, суть його творчості — краса. Бог втілив в поемі античний (і ренесансний) ідеал прекрасного і гармонійного фатуму. Проте Мільтон не в змозі примирити індивідуальну вільну волю і бароковий фатум. Це надало його творові барокової напруженості, трагедійності. Поету належила пальма першості у розробці нового жанру — так званої барокової поеми.

Бароко рішуче вводило у літературу проблему моралі. Розкриваючи світ у стані бурхливого руху і становлення, мистецтво бароко розкривало в людині болісну внутрішню боротьбу, що розгорталася, як правило, між двома рівнозначними мотивами.

Домінантою поеми була колізія рівнозначних мотивів. Мільтон розкривав боротьбу мотивів у душі Адама і Єви. ці мотиви характеризували вишу людську сутність: відданість і вдячність (у даному разі — Богові, який створив людину) та розум і кохання; проте вони приходили у трагічне зіткнення між собою.

Єва міркувала так: якщо Бог сотворив їх як живих людей, тобто виділив із неживої природи, то їхня людська сутність може виразитися лише у вільній волі. Вільна воля людини виражалася у вільному пізнанні світу. Ніщо не могло перешкоджати людині вільно пізнавати природу добра, зла. Так Єва дійшла висновку, що сама її людська природа обумовила право зірвати заборонений плід з дерева пізнання.

Далі подавалося складне мотивування вчинку Адама. Його спонукали розділити гріх Єви вірність і співчуття. Ці кращі людські почуття, разом із мисленням, також притаманні людській природі.

. 42) Ідейний зміст антицерковного памфлету «Казка про бочку»

Живучи в Мур-парке, Свіфт працював над "Казкою про бочку" (видана в 1704 році) - добутком, спрямованим проти основних релігійних систем, розповсюджених у Європі.

В часи Свіфта вираз " Казка про бочку " позначало безладдя. Так називали і нескладні історії. "Казка " Свіфта в композиційному відношенні мозаїчна, розбита не на глави, а на розділи, у ній багато передмов і відступів від основного сюжету.

Свіфт свої погляди, думки й оцінки висловлює в "Передмові автора", у "Присвяті книгопродавця", у звертанні "Книгопродавця до читача", у "Присвятному посланні його королівській високості принцу потомству" і в міркуваннях про критика.

Вираження "казка про бочок" мало й інше, цілком реальне значення. В англійських моряків існував своєрідний звичай. Якщо вони зустрічали під час плавання кита, то, щоб відвернути його увага від корабля, моряки кидали в океан порожні бочки.

Свіфт релігійні системи свого часу вважав порожніми бочками і вирішив висміяти їхніх захисників. В основу сюжету він поклав відому легенду про батька і трьох синах. Але вона під його пером придбала інший ідейний зміст і перетворилася в різку сатиру на церкву. Батько, умирав, заповідав своїм синам Пітеру, Мартінові і Джеку три каптани і просив не переробляти їх.

Сім років брати строго виконували цей завіт, але потім, захоплені модою, прикрасили каптани аксельбантами і галунами. Заповіт вони тлумачили криво і навскіс і цим виправдували свої вчинки.

Мартін і Джек, згадавши про заповіт батька, вирішили привести каптани в первісний вид. Зриваючи прикраси, Мартін не зашкодив свого каптана, а Джек зіпсував його. Так, прибігаючи до алегорії, Свіфт осміював католиків і кальвіністів.

"Казка про бочок" - добуток алегоричне. В образі Пітера автор осміяв апостола Петра, представника католицизму, у Мартіні читачі дізнавалися Мартіна Лютера - засновника протестантизму, у Джекові - Джона Віклефа - керівника англіканської церкви. Батько ж їх - символ християнства. Свіфт створив типові образи представників цих релігійних систем.

Старший брат Пітер за безцінь придбав материк і, продаючи його по шматках, розбагатів. Він став надмірно честолюбним і гордої. Пітер носив три капелюхи, надягнуті одна поверх іншої (так пародійно Свіфт осміював папську тіару). Він винайшов засіб від глистів (натяк на відпущення гріхів), універсальний розсіл-маринад (свята вода), створив шептальню (сповідальню) і розмножував буйволів (папські булли). Брати повинні були цілувати йому ноги, як роблять католики при зустрічі з папою. Незважаючи на це, Пітер вигнав їх з будинку.

Свіфт намалював і огидний образ Джек-кальвініста. Джек без каяття совісті робив підлі вчинки, але перед цим "ставав на коліна, закочував ока і починав молитися". Він ненавидів яскраві фарби, музику; йому далекі були шляхетні людські прагнення.

Мартін-протестанта автор описав більш м'якими фарбами. Свіфт вважав протестантизм, у порівнянні з іншими релігійними плинами, менш безглуздою системою.

У свій час ідейний зміст свіфтовського памфлету розкрив Вольтер. "Свіфт,- писав він,- висміяв і своїй "Казці про бочок" католицтво, лютеранство і кальвінізм. Він посилається на те, що не торкнувся християнства, він запевняє, що був виконаний поваги до батька, хоча пригостив його трьох синів сотнею різок; але недовірливі люди знайшли, що різки були настільки довгі, що зачіпали і батька".

Свіфт у своєму творі виступив не тільки проти релігії. У "Казці про бочок" письменник з ненавистю засудив і весь суспільний лад Англії того часу. "Ми живемо в підступний час",- писав він. Свіфт категорично стверджував, що "шахрайство і безвір'я панують, як епідемія, як віспа". Його памфлет - це гірка і зла сатира на багатих, влада імущих, на захисників англійської соціально-політичxної системи.

Свіфт іноді направляв свою сатиру і на конкретних облич. Так, він осміяв у своєму памфлеті слугу двору, письменника Джона Драйдена, офіційного критика й археолога Томаса Раймера і філолога Ричарда Бентлі.

Свіфт рішуче засуджує війни і сатирично пише про один государя-воїна, що тридцять років брав і втрачав різні міста. Йому були ненависні і філософи-схоласти, що підганяли різноманітний, складний світ "під свою довжину, ширину і височину". Свої ідеї і думки Свіфт виражає різними художніми засобами. Він часто прибігає до пародії, гротеску і гіперболі.

Лексика Свіфта дуже багата і різноманітна. Він майстерно використовує мову свого народу,

релігійну, філософську і наукову термінологію.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 5283 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2806 - | 2372 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.