Стаття 54. Збори громадян за місцем проживання (далі – збори) є формою їхньої безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення.
Збори проводять на засадах добровільності, гласності, вільного та неупередженого обговорення порушених питань.
Збори відбуваються за місцем проживання громадян. Збори можуть проводитися жителями мікрорайону, вулиці, кварталу, групи будинків, одного будинку.
У роботі зборів мають право брати участь громадяни, які досягли 18 років і постійно проживають на відповідній території. У зборах не беруть участі громадяни, визнані судом недієздатними.
Збори скликаються в міру необхідності та відповідно до положень органів самоорганізації населення. Збори є правомочними, якщо на них наявні більше половини жителів, які проживають на відповідній території й мають право брати участь у зборах. Збори також є правомочними, якщо на них представлені громадяни у передбачений цим Положенням спосіб.
При розгляді та вирішенні питань збори керуються Конституцією і законами України, указами Президента України, іншими актами законодавчої та виконавчої влади, рішеннями органів місцевого самоврядування й відповідних органів самоорганізації населення, а також цим Положенням.
Рішення зборів, прийняті в межах чинного законодавства, підлягають розгляду міською радою та її виконавчим комітетом для врахування в роботі й є обов’язковими до виконання відповідними органами самоорганізації населення.
Стаття 55. Норми представництва мешканців на зборах (конференції) в межах території будинку або будинкового комітету:
- від під’їзду (як частини багатоквартирного будинку) з кількістю квартир не більше 10-ти – 1-2 особи;
- від під’їзду з кількістю квартир від 11-ти до 20-ти – 2-3 особи;
- від під’їзду з кількістю квартир більше 20-ти – 3-5 осіб.
Норми представництва мешканців на зборах у межах території кварталу, вулиці або квартального, вуличного комітету:
- не менше однієї особи від 10-ти будинків індивідувальної забудови, але не більше 1 особи від одного будинку (виокремленої частини будинку) індивідуальної забудови.
Норми представництва мешканців на зборах у межах мікрорайону: представництво відбувається від будинків, кварталів, вулиць або будинкових, квартальних, вуличних комітетів.
Норма такого представництва – від 3 до 5 осіб від будинкового, квартального або вуличного комітету.
У разі, якщо проведення зборів пов’язане з певними організаційними складнощами, представництво відбувається від 500 мешканців – 1-2 делегати.
Стаття 56. Суб’єктами права ініціювання зборів (далі – ініціатор зборів) є:
− органи самоорганізації населення, утворені в місті за дозволом Черкаської міської ради відповідно до Закону України "Про органи самоорганізації населення»;
- міський голова;
- депутати міської ради у кількості не менше трьох осіб;
- ініціативна група жителів міста в кількості не менше 20 осіб (для проведення зборів у межах будинку, кварталу, вулиці) та не менше 50 осіб (для проведення зборів у межах мікрорайону).
Ініціатор зборів заявою сповіщає про них міську раду. Заява подається на ім’я міського голови і має бути підписана ініціатором зборів. У ній зазначають вид зборів, дані про ініціаторів, час, дату, порядок денний і місце проведення зборів, список запрошених на збори.
Проведення зборів без такої заяви та інформації є підставою для визнання їх міською радою нечинними, а рішення, ними ухвалені, такими, що не мають юридичних наслідків.
Уповноважена особа міськвиконкому реєструє заяву у Книзі реєстрації місцевих ініціатив, зборів та громадських слухань міської ради та повідомляє номер і дату реєстрації ініціатору зборів.
Для проведення зборів, ініційованих громадянами, ініціатори повинні в обумовлений у заяві термін забезпечити представництво від мешканців відповідної території з обов’язковим документальним підтвердженням (протоколи обрання делегатів).
Перевірка на предмет проживання за вказаними адресами жителів, які входять до ініціативної групи, може бути здійснена відповідними службами апарату міської ради.
У випадку ініціювання зборів міським головою, депутатами міської ради у кількості не менше трьох осіб, органами самоорганізації населення збирання підписів жителів на підтримку ініціативи не вимагається.
У разі наявності заперечень або альтернативних пропозицій щодо дати, місця або порядку денного зборів міський голова може запропонувати ініціатору зборів інші пункти порядку денного, дату або місце проведення зборів. Остаточне рішення у цьому випадку може бути ухвалене за згодою ініціатора зборів, про що оформляється протокол, який підписують ініціатори зборів та міський голова.
Після отримання заяви від ініціатора зборів міський голова або за його дорученням відповідальна особа виконавчого комітету Черкаської міської ради не пізніше як за 7 днів до проведення зборів офіційно оголошує дату, час, місце проведення та порядок денний зборів, про що повідомляється на стенді оголошень міської ради.
Ініціатором зборів вивішуються оголошення на місці проведення зборів та на всій відповідній території (будинку, вулиці, кварталу, мікрорайону), подається повідомлення у ЗМІ.
Відповідальним за організаційне та матеріальне забезпечення підготовки та проведення зборів вважається:
- у разі ініціювання зборів міським головою, депутатами міської ради, групою жителів – секретар міської ради або інша визначена міським головою посадова особа апарату або виконавчого комітету міської ради;
- у разі ініціювання зборів органом самоорганізації населення – керівник відповідного органу самоорганізації населення.
Органи й посадові особи місцевого самоврядування, адміністрація підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності, сприяють проведенню зборів.
Стаття 57. Збори мають право обговорювати та приймати рішення з усіх питань місцевого значення, що належать до компетенції територіальної громади, зокрема:
- про відкликання народних депутатів України й депутатів місцевих рад; про внесення на розгляд міської ради пропозицій щодо проведення місцевого референдуму; про утворення ініціативних груп всеукраїнських та місцевих референдумів.
- про впорядкування міської території; про доцільність забудови; про збереження житлового фонду, пам’ятників історії та культури; про надання допомоги соціально не захищеним членам громади; про охорону громадського порядку;
- загальноміські питання, які мають важливе значення для відповідних територіальних одиниць, та подавати свої пропозиції;
- заслуховування звітів депутатів міської ради, органів самоорганізації населення, інформації посадових осіб.
- створення та визначення особливостей діяльності органів самоорганізації населення, обрання їх керівництва та персонального складу;
− про найменування, перейменування вулиць;
- про порушників громадського порядку та про реагування на їх поведінку;
- про створення об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Збори приймають регламент своєї роботи.
Перед проведенням зборів відбувається реєстрація, у ході якої складаються списки учасників, де зазначаються прізвище, ім`я та по батькові (повністю) учасника, рік народження, серія й номер паспорта, адреса проживання (тобто реєстрації).
Для ведення зборів із числа учасників простою більшістю голосів обирають президію у складі голови та секретаря зборів.
Якщо голова на зборах зловживає правом голови, то вони можуть висловити йому недовіру й обрати нового голову.
Секретар зборів веде протокол, який підписують голова та секретар зборів.
Протокол оформляється у трьох примірниках. Один примірник разом із реєстраційним листом учасників зборів передають на зберігання до міської ради, другий – залишають ініціатору зборів, третій – вивішують на інформаційному стенді міськради для ознайомлення.
Реєстраційний лист учасників зборів додається до протоколу зборів.
На зборах, які проводяться не у приміщенні, охорону й порядок забезпечують РВ УМВС України в Черкаській області.