Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема: Інкорпорація України до складу Російської держави




Наукові ступені і вчені звання.

1. Науковими ступенями є:

кандидат наук;

доктор наук.

Наукові ступені присуджують спеціалізовані вчені ради на підставі прилюдного захисту дисертацій. Рішення спеціалізованих вчених рад про присудження наукових ступенів затверджуються Вищою атестаційною комісією України.

2. Вченими званнями є:

старший науковий співробітник;

доцент;

професор.

Вчене звання старшого наукового співробітника присвоюється на основі рішення Вченої (наукової, науково-технічної, технічної) ради, яка діє в системі міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади або установи, присвоює Вища атестаційна комісія України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вчене звання доцента або професора присвоюється на основі рішення Вченої (наукової, науково-технічної, технічної) ради, яка діє в системі міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади або установи, присвоює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі освіти і науки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Семінар

 

Факультет романо-германської філології, 1 курс, група В,

27 осіб (з них 25 дівчат і 2 хлопців)

 

Тема: Інкорпорація України до складу Російської держави

(кінець ХVІІ – ХVІІІ ст.)

План:

1. Гетьман Іван Мазепа, його політика.

2. Україна за останніх володарів булави.

3. Запорізька Січ у ХVІІІ ст. Історична доля українського козацтва.

4. Українська культура “пропащого часу”. Г. Сковорода.

 

Література:

 

1. Важкий шлях: перша половина ХVІІІ ст. / Упорядник і авт. передмови В.М. Горобець. – К.: Україна, 2002. – 384 с.

2. Грицак Я.Й. Нарис історії України: формування української модерної нації ХІХ-ХХ ст.: (Навчальний посібник для учнів гуманітарних гімназій, ліцеїв, студентів історичних факультетів вузів, вчителів). – К.: Генеза, 1996. – 360 с.

3. Іван Мазепа / Упоряд. і передмова В.О. Шевчука. – К.: Веселка, 1992. – 132 с.

4. Мацьків Т. Гетьман Іван Мазепа в західноєвропейських джерелах 1687-1709. – Мюнхен, 1988. – 286 с.

5. Острогорский М. Учебник русской истории. для средних учебніх заведений и городских училищ. – Изд-е. 29-е. – Петроград: Тип. Тренке и Фюсно, 1917. – 176 с.

6. Реєнт О.П. Українські землі після ліквідації Гетьманщини і поділів Польщі // Історія України. – 2003. – №43. – С.8-10.

7. Смолій В.А. Іван Мазепа // Визначні особистості в історії України: У 2-х ч. / Упоряд. Т. Ковтунович. – К.: Ред. загальнопед. газ., 2004. – Ч.1. – С.115-127.

8. Становлення української державності в ХVІІ ст.: Богдан Хмельницький та його спадкоємці / За заг. ред. М.І. Бушина. – К.: Вища школа, 1998. – 272 с.

9. Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України. – 3-тє вид., переробл. та розш. – К.: Критика, 2006. – 584 с.

 

Проблемні питання до семінарського заняття:

 

1. Українським політичним лідерам доби Руїни, а найперше гетьману І. Мазепі, українські історики часто дорікали про “нелюбов” народу через їхню політику в інтересах козацької старшини, а не широких верств населення. Багато хто з фахівців схильний робити висновки, що це була чи не основна причина відсутності народної підтримки (вузька соціальна база) українських державників у вирішальні періоди історії. Чи поділяєте ви ці погляди, зважаючи, що питання про “любов народу” до І. Грозного, Петра І, Катерини ІІ взагалі є риторичним, проте це ніскільки не применшує їх “величі” в очах російських дослідників?

2. Зважаючи на всю спадщину 22-річного правління, якою мірою можна серйозно говорити про політику І. Мазепи саме як про діяльність, спрямовану на захист національних інтересах України?

3. Чи згідні ви з думкою, що основною помилкою (прорахунком) політики І. Мазепи була відсутність волі до консолідації українського суспільства (бажання сприяти ствердженню ранньомодерної української нації)? У відповіді постарайтеся врахувати всі обставини історичних умов, у яких прийшлося діяти гетьману.

4. Як ви оцінюєте роль української інтелектуальної (церковно-релігійної, культурної, духовної) еліти в подіях української історії ХVІІІ ст.?

Це був час, коли “нещасна, зацькована, зашарпана

нації тільки те й робила, що огризалась на всі боки:

од поляків, росіян, татар, шведів…”.

Володимир Винниченко

Мета семінарського заняття:

навчальна: з’ясувати одну з ключових тенденцій еволюції українського суспільства (інкорпорації), яка зовні ледь помітно, але від того не менш переконливо позначалася на запитах, інтересах, думках, віруваннях, страхах, сподіваннях пересічних українців “пропащого часу” (кінець ХVІІ – ХVІІІ ст.);

розвиваюча: на основі відтворених студентами знань і запропонованих викладачем науково-пізнавальних проблем вдосконалювати вміння робити узагальнюючі міркування та оціночні судження;

виховна: формувати у студентів прагнення професійної досконалості та глибокі патріотичні почуття.

 

Тип семінарського заняття: комбінований (поєднання евристичної бесіди, читацької конференції та диспуту).

Методи: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, проблемний виклад (фрагментарно), частково-пошуковий (фрагментарно).

Термінологія: основна – інкорпорація, ідентичність (релігійна, етнонаціональна);

на повторення – держава, політика, козацтво, “пропащий час”.

 

Організаційна частина семінарського заняття: (до 5 хвилин): вітання, з’ясування загальної обстановки в аудиторії (у т.ч. причин відсутності окремих студентів), відповіді на запитання, вступне слово (особливості семінарського заняття, акцент на домашній підготовці).

Основна частина семінарського заняття:

Переходимо до першого питання.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 346 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2282 - | 2063 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.