Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Мікробіологія крохмалю, цукру




Та кондитерських виробів

Крохмаль природний полісахарид, що є кінцевим продуктом асиміляції вуглецю рослинами, їх резервною поживною речовиною. У рослинах він міститься у вигляді мікроскопічних зерен кристалічної структури. При виробництві крохмалю мікроорганізми не вико­ристо­вуються, а наявність їх наносить шкоду – псує сировину. Сирий крохмаль при зберіганні порушує технологічний процес, є причиною втрат і зниження якості готової продукції. Однак для зацукрування крохмалю використовують ферментні препарати, які отримують з деяких видів мікроорганізмів. Так, із плісеневих грибів Aspergillus oryzia отримують ферментний препарат, який містить комплекс ферментів з високим вмістом амілази. Під дією цих ферментів крохмаль гідролізується з утворенням мальтози, незначної кількості глюкози та декстринів. З бактерій для отримання ферментів використовують Bacillus subtilis і Bacillus diastaticus, які в певних умовах культивування є продуцентами бактеріальних амілаз.

Первинними джерелами інфікування є сировина, вода, ферментні препарати, повітря виробничих приміщень, вторинними – ємкості, апаратура, трубопроводи.

Серед анаеробних мезофільних мікроорганізмів значну шкоду у крохмальному виробництві наносять маслянокислі бактерії. Вони розкладають вуглеводи з утворенням масляної кислоти, бутилового і етилового спиртів та газів, що є причиною ослизнення та закисання сирого крохмалю, порушують процес замочування зерна кукурудзи. Збої в технологічному процесі виробництва крохмалю викликають молочнокислі бактерії, які спричинюють закисання рідкого крох­маль­ного молочка. Bac. subtilis, Bac. mycoides, Bac. megaterium розкла­дають білкові речовини картоплі і кукурудзи, утворюючи аміак, ор­ганічні кислоти, ацетон, оцтовий альдегід. Bac.stearotermophilus зброд­жують глюкозу, сахарозу, мальтозу, порушують процес криста­лізації глюкози.

В результаті життєдіяльності мікроорганізмів знижується вихід крохмалю, його якість, стійкість до зберігання.

Цукор. Технологія виробництва цукру не пов’язана з діяльністю мікроорганізмів, наявність їх часто завдає значної шкоди, спричи­нюючи до втрат цукру як у сировині в період її зберігання, так і під час виробничого процесу. Найбільш небезпечними у цукровому виробництві є лейконостоки. Вони використовують цукор цукрового буряка і утворюють слиз, тобто полімеризують сахарозу.

Гнильні, переважно спороутворюючі бактерії, розкладають білкові речовини буряка. Зустрічаються бактерії, що розкладають цукор буряка з утворенням масляної і оцтової кислот, газів і слизу. Плісеневі гриби, які уражають буряк, використовують цукри і розчиняють клітинні оболонки. Разом із забрудненим і хворим цукровим буряком більшість мікроорганізмів потрапляє у стружку (подрібнений буряк).

У ході технологічного процесу можливе забруднення буряка мікро­організмами через воду, повітря, апаратуру. Особливо сприят­ливі умови для розвитку деяких мікроорганізмів створюються під час дифузії (добуванні цукру з подрібненої сировини). У соку можуть розвиватися бактерії, що викликають полімеризацію глюкози і фруктози, осмофільні дріжджі, які спричинюють спиртове бродіння. У дифузорах спостерігається утворення піни, виділення газів. При розмноженні капсульних бактерій з роду Leoconostoc відбувається перетворення сахарози соку у декстрин, підкислення соку, збільшення його в’язкості. Цьому сприяє зниження температури соку під час дифузії до 35–40°С (замість 75–80°С). Сік псують плісеневі гриби родів Aspergillus і Penicillium.

Для запобігання забрудненню мікроорганізмами цукровий буряк перед нарізанням на стружку споліскують йодофорами, хло­ра­зином-90 та іншими дезенфектантами. Дифузійні апарати систе­ма­тично чистять і дезінфікують 2%-ним розчином формаліну, а при безпе­рервній дифузії у них вводять 40%-ний формалін через кожні 2 год (0,01% до маси буряка).

Важливо підтримувати рН соку на рівні, не нижче 10, оскільки при цьому мікроорганізми не розвиваються.

Готовий цукор забруднюється мікроорганізмами в процесі його очищення, сушіння, пакування і зберігання.

Встановлено, що кількість мікроорганізмів в 1г цукру-піску при вмісті вологи 0,15% складає 50–100 клітин. При підвищенні вологи кількість мікроорганізмів різко збільшується. Мікрофлора цукру пред­ставлена аеробними і анаеробними споровими термофільними і мезофільними бактеріями, які продукують кислоти, а також слизо­утво­­рюючими бактеріями, осмофільними дріжджами, спорами плісеневих грибів.

Часто причиною інфікування цукру мікроорганізмами є тара, і тому для його пакування краще використовувати нові мішки з тканини та багатошарові паперові мішки з полімерними вкладками, які містять значно менше мікроорганізмів, ніж ті, що були у використанні. Дані, що характеризують мікробне забруднення цукру, затареного у мішки з тканини, наведені у табл. 17.

Таблиця 17

 

Забруднення цукру мікроорганізмами (у перерахунку на 10 г),

за Д.Г.Бронштейном

 

Назва Бактерії Дріжджі Плісені
Загальна кількість термофілів Анаеробні термофіли Мезо-філи Термостійкі мезофіли
  Цукор на виході із сушарні            
Цукор, затарений у мішки з тканини            

 

Забруднення мікробами цукру має важливе зна­чення, оскільки цукор використовують як сировину у багатьох галузях харчо­вої промисловості.

За мікробіологічними показниками цукор-рафінад і цукор-пісок для виробництва молочних консервів, продуктів дитячого харчування та біофармацевтичної промисловості має відповідати встановленим вимогам (табл. 18).

 

Таблиця 18

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1651 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2487 - | 2330 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.