Як не хвилюватися?
Щоб позбутися страху перед виступом, зніміть фокус з себе. У той момент, коли ви намагаєтеся стримати тремтіння в колінах, ви абсолютно не сфокусовані на вашій аудиторії. Коли спікер зайнятий лише собою, своїми переживаннями, тим, як він виглядає, він абсолютно не виконує в цей момент головну функцію: донести свою ідею іншим людям.
Подивіться на людей. Хто вони такі? Чого вони чекають від вас? Що вони хочуть почути? Що для них важливо? Зосередьтеся на цьому! І тоді вам буде ніколи думати про себе.
Не покладайтеся на імпровізацію. Багато хто вважає, що презентація - це імпровізація. Це помилка. Щоб добре донести свою ідею, ви повинні спочатку дуже добре підготуватися.
11 Професійні вимоги до диктора.
Щоб стати диктором, потрібно мати схильність до цієї професії, яка виробляється з дитинства. Виразна і чітка мова, певний тембр голосу, інтонації - ось перший бойовий набір майбутнього диктора. Але якщо природа нагородила людину цими якостями, і їх не довелося з боєм виривати у природи, зупинятися на досягнутому не варто. Адже є ще дикція, неминучі акценти, які в тій чи іншій мірі присутні в мові будь-якої людини. Освіта диктора - чи профільне або гуманітарний інститут з подальшими курсами акторської та журналістської майстерності. Взагалі, інтелект, широкий кругозір, знання в різних областях, такі як, політика, економіка - мають чимале значення для досягнення професійних успіхів.
Дуже важлива якість диктора - вміння володіти собою, не боятися камери, відчувати себе спокійно і нескутий перед нею. Особливо це стосується прямого ефіру, коли диктор усвідомлює, що його в дану хвилину бачать і чують мільйони людей. Але це якість виробляється з роками і досвідом. Диктор повинен бути безпристрасним і не виявляти своєї особистої оцінки, якими б не були новини, читаються ім. Обов'язкові професійні властивості - хороша пам'ять, винахідливість, кмітливість.
Щоб працювати диктором, одного приємного голосу і зовнішніх якостей буде недостатньо. Тут необхідні знання правил користування радіотрансляційної апаратурою та телемеханічних покажчиками. За публічної і блискучою зовнішньою стороною професії диктора криється щоденний нелегкий труд. Зрозуміло, що диктор є обличчям телеканалу або радіомовної станції, і його успішна діяльність або похибки в роботі відбиваються на іміджі організації.
Вимоги до дікторів можна поділіті на декілька підпунктів
1 Зовнішнє сприйняття
1.1. Імідж телеведучого як елемент телевізійної концепції. Гардероб і аксесуари.Особливості телевізійного візажу. Синтез зовнішнього іміджу і форм подачі інформаційного матеріалу. Адаптація промові до конкретної аудиторії.
1.2. Майстерність оратора - енергетика, контакт, навіювання, імпровізація, зміст, подача.
1.3. Магія голосу. Інтонаційна виразність мови. Безперервність мови. Стилістичні особливості для ідеального сприйняття матеріалу, розстановка необхідних акцентів, за допомогою використання інтонаційної подачі.
1.4. Форми спілкування. Образність і метафоричність. Логіка і зрозумілість мови.
1.5. Специфіка роботи диктора і телеведучого. Робота з мікрофоном. Практичні навички роботи з камерою у форматі "записи" і "прямого ефіру".
2
Техніка мовлення
2.1. Підготовка мовного апарату до народження слова.
2.2. Виявлення індивідуальних мовних недоліків учнів.
2.3. Постава і свобода м'язів. Вправи на зняття м'язових затисків і зайвої напруги під час роботи в студії, в прямому ефірі, під час публічних виступів.
2.4. Знаходження, зміцнення і активізація м'язів дихально-голосової опори:
- Виховання навичок носового дихання;
- Змішано-діафрагматіческого дихання;
- Опори дихання;
- Вправи у вихідному положенні сидячи, стоячи, в русі.
2.5. Знаходження і зміцнення голосового центру (в групі і індивідуально):
- Знаходження і використання резонаторів;
- Закрите звучання;
- Відкрите звучання;
- Висновок звуку;
- Розвиток тембральних можливостей та діапазону;
- Правильне використання резонаторів в залежності від ситуації і простору (ток-шоу та інші види програм...);
- Енергетика мови та вплив на партнера, глядача.
2.6. Дихання і голос в русі:
- Вправи та етюди в ігровій формі на з'єднання безперервного руху і звуку;
- Звуковий посил-продовження руху, як смислового, так і емоційного.
2.7. Артикуляція:
- Гімнастика і вправи для розвитку мовного апарату і зміцнення м'язів.
2.8. Дикція:
- Установка голосних і приголосних звуків;
- Робота над дефектами мови;
- Викорінення говірки;
- Правильне (орфоепічні) вимова звуків і букв;
- Норми виголошення;
- Буквосполучення та скоромовки для дикційна розминки мовного апарату.
2.9. Орфоепія:
- Вдосконалення норм вимови;
- Норми літературної мови;
- Відміну усній і письмовій мові;
- Наголос у слові, робота зі словником;
- Вимова ненаголошених голосних;
- Вимова приголосних звуків;
- Вимова окремих граматичних форм;
- Вимова запозичених слів;
- Орфоепічний розбір текстів;
- Сучасне вимова;
- Поняття мелодики російської мови.
3. Майстерність ефірного виступу
3.1. Закони мовного спілкування і логіка мови.
3.2. Аналіз тексту.
3.3. Логічна перспектива.
3.4. Майстерність: головне і другорядне, композиція, перспектива, підтекст.
3.5.Псіхотехніка: надзавдання, мовне дію, спілкування, діалог, бачення, емоційність, індивідуальність, облік психології сприйняття.
3.6. Логічна пауза і логічний наголос
3.7. Розділові знаки в мовному такті
3.8. Орфоепія. Літературні норми вимови
3.9. Наголос, робота зі словником.
Таким чином, людиною, який вибрав справою свого життя дикторську професію, повинні постійно вдосконалюватися дикція мови, уміння володіти своїм тілом і емоціями, інтелект і зовнішність, які є обов'язковими атрибутами професії.
Професія диктора сьогодні є дуже затребуваною. Багато спеціалізовані звукозаписні фірми займаються наданням послуг звукозапису найвищого рівня, для яких вони проводять прослуховування дикторів і вибирають фахівців, які можуть вести теле-та радіопрограми, озвучувати рекламні ролики, оголошення і т. д. Цей диктор завжди повинен пам'ятати про те, що він є обличчям телеканалу або радіомовної станції, і від його успішної роботи заздрості імідж організації.
12 Роль впевненості в собі для професіі телеведучого.
Впе́вненість — стан розуму в якому він дає міцну згоду судженню без остраху можливості помилки; стан буття без сумніву, свобода від сумніву. Впевненість можна теж визначити як психічний стан людини, при якому вона вважає деякі знання правдою.
Впевненність може виникати дією ззовні і внутрішньо(самонавіювання).
Самовпевненність- харизма.
Щоб відчувати себе особистістю з точки зору її харизматичності, необхідно бути цілеспрямованим і впевненим у собі.
Для професії телеведучого дуже важливо бути впевненим у собі. Для того,щоб набувати цей стан, треба «програвати» всі моменти свого майбутнього виступу.
Бути впевненим у собі – означає розуміти свою самодостатність і своє місце в системі зовнішніх координат.
Професія телеведучого потребує впевненості в собі, адже камера все відчуває і,звісно, глядач теж. Ведучий повинен бути переконливим у стійким у своєму матеріалі,для цього йому потрібно позбавитись від стану сумнівів, великого стаху.
13 Ефект першого враженння
Ефект першого враження - враження, яке ви справляєте на інших. Вплив думки про людину, яке сформувалося у суб'єкта в перші хвилини при першій зустрічі, на подальшу оцінку діяльності та особистості цієї людини.
Відомо, що у нас ніколи не буде другого шансу справити перше враження - тому важливо використати шанс перший і єдиний, для того, щоб добре зарекомендувати себе.