П'єр Жуль Теофі́ль Готьє́ (фр. Pierre Jules Théophile Gautier, 31 серпня 1811, Тарб — 23 жовтня 1872, Нейї-сюр-Сен) — французький поет, прозаїк, літературний критик, лібретист та художник, значна постать у французькій літературі середини XIX століття. Спочатку Готьє був прихильником романтизму, але потім еволюціонував разом із французькою літературою до декадансу, символізму й модернізму. Він був одним із засновників літературного товариства Парнас, яке проголошувало принципи мистецтва для мистецтва. Зокрема, Готьє належить відомий вислів «Усе корисне бридке». З перших кроків на творчому шляху він відстоював свободу мистецтва від законів суспільства. У теоретичних виступах Ґотьє захищав гасло «мистецтво для мистецтва», яке він проголосив у 1835 р. «Прекрасним є тільки те, що нічому не служить», — стверджував він. Естетичні уподобання поета завжди були послідовними. У статті «Про прекрасне в мистецтві» (1856), яка має програмний характер, він підкреслював: «Мистецтво для мистецтва — це творчість, звільнена від усіх прагнень, окрім прагнення досконалості».
У поетичній збірці «Емалі і камеї» («Emaux et camees», 1852), що складалася з 55 віршів, Ґотьє виявив себе майстром-віртуозом, який, зосереджуючи увагу на кольорі та лінії, уміє передавати напівтони та відтінки. Багато віршів цієї збірки, зокрема «Кармен», стали втіленням естетичних принципів парнасців. Так, звернувшись до образу, добре відомого завдяки новелі П. Меріме («Кармен», 1845), поет передав своє бачення звабливої циганки. Вона зображена з різних точок зору: ставлення жінок до неї різко негативне, чоловіків — навпаки:
Кармен худа, — лице гітани
Хтось їй коричневим підвів;
І чорні коси, й тіло тьмяне, —
Мов сатана у пеклі грів.
Жінки вважають, що потвора,
Та в чоловіків розум свій.
Архієпископ із собора
Відправив месу якось їй.
(Тут і далі пер. М. Терещенка)
Автор намагається пояснити секрет привабливості Кармен, переходить від змалювання ознак зовнішніх («худа», «смуглява», «чорні коси», «тіло тьмяне») до внутрішніх. Велику роль при цьому відіграють метафоричні епітети («жагучий і мінливий сміх»), метафори («полум'я безкрає»). Ліричний сюжет вірша посилюють антитетичні, контрастні характеристики.
Переможна сила таємничої привабливості та її секрет підкреслені в останніх двох катренах (чотиривіршах):
Усіх красунь перемагає
Смуглява мавританка вмить,
І може полум'я безкрає
І пересиченість збудить.
її потворність чарівлива —
Зернятко солі вод морських,
Звідкіль і гола, і ваблива
Венера вийшла з хвиль п'янких.
Привертає увагу оксиморон: потворність чарівлива. Ця характеристика, як і порівняння Кармен з Венерою, довершує портрет героїні. У вірші спостерігаються властиві парнасцям описовість і живописність. Але при цьому відчувається прагнення автора не тільки створити образ-портрет, а й зрозуміти складний, загадковий характер. Ці спроби є ідейно-тематичною основою твору.
Восьмискладовий вірш оригіналу перекладається за допомогою чотиристопного ямба з пірихіями, який найбільше відповідає ритмомелодиці першоджерела.
Вірші Ґотьє мають чітку композиційну побудову: кожна строфа містить провідну думку, яка пов'язує її з попередньою строфою.
У вірші «Мистецтво», який належить до програмних, Ґотьє підкреслював: «Минає все — тільки мистецтво творити здатне назавжди». Думку про безсмертну силу мистецтва письменник довів не тільки своїми теоретичними виступами, а й літературною творчістю.
Особливості поезії Готьє:
· опису зримо, випуклі, переконливі
· точність формулювань
· теми: мініатюрні інтер'єри, невеликі пейзажі (фламандський тип), рівнини, пагорби, струмки.
· модель для його поезії - образотворче мистецтво
· мета Готьє - словами створити чуттєву картину, дати наочний образ предметів.
· безпомилкове почуття кольору