2, Серед гострих хірургічних захворювань черевної порожнини защемлення грижі по частоті займає 2-е місце після гострого апендициту. Грижами страждають 12 - 14 осіб на 10 000 населення. Обмеження відзначається приблизно у 10% хворих з грижами. Летальність при защемлених грижах становлять 2 - 4 %, що в багато разів перевищує таку при гострому апендициті.
Раптове здавлення вмісту в грижових воротах, обумовлює розлади крово - і лімфообігу, викликає в організмі хворого тяжкі порушення гомеостазу. Їх вираженість визначається тривалістю утиску.
Розрізняють еластичне і каловое обмеження. Еластичне защемлення виникає при виходженні великої кількості петель тонкої, товстої кишок або сальника через вузькі грижові ворота в момент різкого підвищення внутрішньочеревного тиску. Слідом за цим настає странгуляційна кишкова непрохідність, яка зумовлює ішемію ущемлених органів і розвиток прогресуючої інтоксикації. У замкнутому просторі вміст защемленої кишки розкладається, утворюючи велику кількість токсинів. Защемлена петля кишки некротизується, і мікрофлора через її стінку проникає в порожнину грижового мішка. Некроз защемленої кишки починається із слизової оболонки, потім послідовно уражаються підслизовий і м'язовий шари і в останню чергу - серозна оболонка.
У замкнутій порожнині грижового мішка спочатку накопичується серозний ексудат. Потім він набуває рожевого або червоно-бурого забарвлення, що вказує на пропотівання формених елементів крові. Ексудат з колибациллярным запахом свідчить про поширення мікрофлори за межі некротизованої стінки кишки. При обмеженні петлі кишки пошкоджується і приводить її відділ, що знаходиться в черевній порожнині. У ньому накопичуються кишковий вміст і газ, які розтягують кишку. У вмісті протікають процеси бродіння і гниття, утворюється велика кількість токсинів, які, всмоктуючись у кров, посилюють інтоксикацію.
При каловом обмеженні різко переповнюється вмістом приводить відділ петлі кишки, що знаходиться в грижовому мішку. Відвідний відділ здавлюється в грижових воротах разом з брижі, причому ці явища виникають при широких грижових воротах. При обмеженні кишки в клінічному перебігу виділяють три періоди:
- з моменту защемлення пройшло не більше 2 год, немає омертвіння чиї петель і явищ інтоксикації;
- з моменту защемлення пройшло 2 до 8 год, розвиваються некроз петлі кишки, явища кишкової непрохідності, але без перитоніту;
- обмеження триває 9 год і більше, спостерігаються перитоніт та інтоксикація.
До особливих видів відносять ретроградне і пристінкове защемлення. При ретроградному обмеженні здавлюються не петлі кишок, які знаходяться в грижовому мішку, а петля, що вийшла з грижових воріт у вільну черевну порожнину. Тому в грижовому мішку, як правило, знаходяться дві незмінені петлі кишки. Ретроградне защемлення протікає важко, так як некроз і перитоніт розвиваються не в замкнутому грижовому мішку, а у вільній черевній порожнині.
Пристінкове защемлення (грижа Ріхтера) характеризується тим, що у вузькому колі здавлюється не вся петля кишки, а лише частина її стінки, розташована по вільному (противо-брижової) краю. При цьому розвивається не механічна кишкова непрохідність, а некроз стінки защемленої кишки.
Діагностика защемленій грижі у типових випадках не складна. При опитуванні з'ясовують, що у хворого по ходу грижового випинання раптово з'явився різкий біль, яка не вщухає. Частіше це відбувається в момент фізичного напруження. При огляді грижове випинання не зникає і не змінює форму при зміні положення тіла хворого. Вправити грижове випинання неможливо. Симптом кашльового поштовху негативний. При перкусії на ранній стадії защемлення кишки відзначається тимпаніт, пізньої - тупий перкуторний звук (внаслідок появи ексудату). При обмеженні тонкої кишки з'являються ознаки високої кишкової непрохідності, а при обмеженні толстой - низької кишкової непрохідності. Тому защемлена грижа нерідко супроводжується блювотою, що не приносить полегшення, здуттям кишки вище місця перешкоди, розширенням ампули прямої кишки при заворот сигмовидної ободової кишки (симптом Цеге-Мантейфеля).
При обмеженні сліпої кишки в ковзної пахової грижі з'являються біль, несправжні позиви до дефекації, а при обмеженні сечового міхура = дизуричні розлади. При тривалому обмеженні підвищується температура тіла, посилюються явища інтоксикації, розвивається розлитої перитоніт.