ІСТОРІЯ СЕРЕДНІХ ВІКІВ
СЕМІНАР 19. ДИКТАТУРА ТАЙРА: ЯПОНІЯ НА ШЛЯХУ ДО ВІЙСЬКОВО-САМУРАЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ
1. Характеристика джерел.
2. Японська державність у першій половині ХІІ ст. Криза суспільно-політичної системи цивільно-бюрократичного типу.
3. Походження клану Тайра.
4. Встановлення диктатури Тайра. Організація і принципи державного управління.
5. Соціально-економічна і політична еволюція за диктатури Кійоморі.
6. Криза і крах диктатури Тайра.
7. Підсумки та уроки тайрівської диктатури.
ЛІТЕРАТУРА
История Востока: В 6 т. М., 1995. T.2: Восток в средние века С 333—341
Конрад Н. И. Японская литература в образцах и очерках. М., 1991. С. 250—339.
Кузнецов Ю. Д., Навлицкая Г. Е., Сырицын И. М. История Японии. М., 1988. С. 64—73.
Николаев А. А. Очерки по истории Японскаго народа. – СПб., 1905. С. 29-44.
Пасков С. С. Япония в раннее средневековье VII—XII вв. М, 1987
Рубель В. Середньовічна Японія на шляху військової диктатури: диктатура Тайра // Східний світ. 1995. № 1. С. 68—75.
Рубель В. А. Японська цивілізація: традиційне суспільство і державність. К., 1997. С. 85—112.
Свиридов Г. Г. Японская средневековая проза сэцува (структура и образ). М., 1981.
Спеваковский А. Б. Самураи — военное сословие. М., 1981.
Sansom G. A History of Japan to 1334. Токуо, 1981. P. 139—338.
The Cambridge History of Japan: In 6 v. Cambridge; New-York; Port Chester; Melbourne; Sydney, 1990—1996.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
В середині XII ст. в Японії занепад цивілізаційної структури китайсько-конфуціанського типу з опорою на цивільну чиновницько-бюрократичну державність дійшов до крайньої межі, виходом з чого стала воєнізація політичного організму, перехід до системи військово-самурайських диктатур і формування в Країні Вранішнього Сонця специфічної, кардинально відмінної від материкових канонів китайського типу культурно-історичної спільноти (хоча й при збереженні далекосхідної суперцивілізаційної домінанти). Початок цій принциповій соціальній мутації Японії поклала диктатура Тайра (1156—1185), дослідженню криваво-драматичної історії якої присвячена ця тема.
Сподіваємося, що в студентів не виникатиме великих труднощів у вивченні джерельної бази з проблеми. Звісно, це потребує врахування жанрової різноманітності документів (літературні твори, історичні праці, політичні трактати), специфіки авторського фактора та особливостей інформаційного забезпечення кожного джерела, причин деяких розбіжностей у тлумаченні одних і тих самих подій у різних документах. Необхідним є також аналіз повноти й достовірності кожного поданого джерела, виходячи з особливостей і цільової спрямованості його походження.
Приципово важливим при вивченні теми є детальне осмислення другого питання. Воно вимагає від студента комплексного аналізу причин всебічної кризи, що охопила японський соціальний організм після розкладу державної надільної системи та пов'язаного з нею цивільно-бюрократичного соціуму китайсько-конфуціанської моделі, з'ясування конкретних складових цієї кризи й виявлення об'єктивних причин невідворотної мілітаризації японської соціально-політичної системи в тогочасних умовах. При цьому корисним може бути використання не лише методів вузько-текстового аналізу джерельних матеріалів, а й системного методу відтворення соціальних процесів із залученням здобутих раніше знань із соціології та філософії з врахуванням природно-географічних, територіально-історичних та етнокультурних особливостей загальної еволюції традиційної японської цивілізації доби середньовіччя.
Логічним продовженням попередніх висновків може стати позитивістське висвітлення кланового родоводу Тайра, оскільки саме клановість завжди виступала одною з формуючих підвалин традиційного японського суспільно-політичного організму. Важливо відзначити також, що хоча перемога Тайра в кланових усобицях середини XII ст. пов'язана насамперед із суб'єктивними чинниками, встановлення самого режиму військової диктатури в країні було викликане всім об'єктивним ходом історичного розвитку Країни Вранішнього Сонця за кілька попередніх століть. Водночас конкретна організація та безпосередні принципи державного управління за тайрівської диктатури швидко ввійшли в конфлікт з глибинними політичними традиціями Японії (передусім із концепцією «правової держави»), що стало однією з основних причин майбутнього занепаду й краху владної гегемонії військово-самурайського клану Тайра в країні.
Досить непростим для студента може стати дослідження соціально-економічної та політичної еволюції Японії за диктатури Тайра Кійоморі, оскільки в науковій літературі дуже поширена відверто негативна оцінка його криваво-деспотичного правління, візиткою якого було тотальне беззаконня, постійні міжкланові усобиці, перманентні двірцеві заколоти, знищення безлічі безцінних шедеврів національної культури тощо. Пригадують Кійоморі і його крутий норов, і відсутність достатньої виваженості, обережності та продуманості під час прийняття рішень, і недбале виховання власних дітей, і голодомор при перенесенні столиці. Проте неупереджене детальне вивчення документів дає змогу дещо спокійніше поглянути на критику й чорну фарбу, яких історики не шкодували для епохи кійоморівського правління. Насамперед, це стосується його політичних реформ, досвід яких широко використовували всі наступні військові диктатори Японії ледь не до середини XX ст. Це ж можна сказати про його заходи у сфері міжнародних зв'язків і обмеження впливу на державне життя буддійських храмів. Цікавою може бути також дискусія стосовно Кійоморі як особистості, впливу людських суб'єктивних властивостей його характеру на долю власного творіння — режиму військово-самурайської диктатури в Країні Вранішнього Сонця.
Навряд щоб могли виникнути принципові труднощі з описом кризи й краху диктатури Тайра. Ця проблема детально представлена в поданих до теми документах, і навіть прямий текстуальний аналіз всіх перипетій тайрівського падіння (при певному, звичайно, критичному ставленні до джерел), безумовно, допоможе студентові самостійно розібратися в подійних і хронологічних хитросплетіннях воєн, битв, смертей і втеч, голодоморів, політичних зрад, поразок та перемог, які супроводжували тогочасних японських лідерів у їхній боротьбі за владу. Окремої уваги потребує виявлення причин загибелі режиму військово-самурайського домінування Тайра.
Підводячи підсумки тайрівської диктатури, бажано зосередитися на політичних, економічних і матеріальних результатах її функціонування, а також на уроках, які винесла японська цивілізація із свого першого досвіду розбудови військово-самурайської державності. Аналізуючи цю проблему, студентові варто звернутися до глибинних традицій політичного життя в Країні Вранішнього Сонця, врахувати специфіку японського національного характеру та загальні особливості етнокультурної еволюції середньовічної Японії.
ХЕЙКЕ-МОНОГАТАРІ
(ПОВІСТЬ ПРО ТАЙРА)
СУВІЙ ПЕРШИЙ
У часи не дуже давні в нас, у рідній країні, був Масакадо в роки Сьохьо, був Сумітомо в роки Тенгьо був Йосітіка в роки Кова, був Нобуйорі в роки Хейдзі і безліч інших... Кожен на свій лад вирізнявся гординею та жорстокістю. Але в часи зовсім нещодавні всіх перевершив княть Тайра Кійоморі, Правитель-інок із маєтку Рокухара – про його вчинки, про його правління чутка йде така, що воістину не описати словами й навіть уявити собі важко.
Цей князь, нащадок роду старовинного, був старшим сином і спадкоємцем асона (2) Тайра Тадаморі, глави Пошукового відомства, та доводився онуком Масаморі, правителю землі Санукі. А Масаморі вів свій рід від царевича Кадчурахари п’ятого рідного сина імператора Камму, і був нащадком царевича в дев’ятому поколінні. Ім’я Тайра вперше отримав Такамоті, онук цього царевича, під час призначення на посаду правителя землі Кадзуса. Служба перервала зв’язки Тайра з імператорським домом, і Такамоті став простим васалом. Шість поколінь Тайра, від Кунікі, сина Такамоті, і аж до самою Масаморі, виконували функції правителів у різних землях, проте високої честі бувати при дворі ніхто з них не удостоївся.
...Хоча рід Тайра й вів свій початок від самого імператора Камму – з благословінням згадаємо славетне ім’я! – проте довгий час мало хто зних жив у столиці, усі задовольнялися службою в провінції та давно вже осіли на землі Ісе…
...І осьпоступово став Тадаморі главою Пошукового відомства, а потім 3-го року Німпьо (1153) 15-го дня першого місяця помер у віці 58 років. Князь Кійоморі був його старшим сином і тому успадкував верховенство в родині Тайра.
Коли в сьомий місяць 1-го року Хоген (1156) спалахнув заколот Йорінаги, Кійоморі, тоді лише правитель землі Акі, став на сторону государя Госіракави й виявив велику доблесть, за що отримав у нагороду посаду правителя землі Харіма, а 3-го року тих же років Хоген (1158) йому пожалували придворне звання другого рангу та призначили помічником правителя Дадзайфу. Потім наприкінці 1-го року Хейдзі (1159) знову спалахнув заколот, що підняв Нобуйорі, і Кійоморі знову бився на боці государя та покарав зрадників смертю. А при умові, що виявлене вдруге завзяття, завжди заслуговує особливо щедрої винагороди, наступного року Кійоморі знову підвищили ранг. Він став радником – сайсьо, главою Пошукового відомства, отримав титул тюнагона, а потім і дайнагона (3) та був, нарешті, призначений міністром, після чого, обминаючи посади Правого та Лівого міністрів, піднявся до найпочеснішого сану, став Головним міністром та отримав нижчий ступінь найвищого придворного рангу. І хоча Кійоморі ніколи не служив у двірцевій варті, найвищим указом йому дарували право мати під час виїзду почт. А невдовзі новий указ дозволив йому їздити в кареті, запряженій волом, чи у возі, який тягне челядь, так що тепер він міг уже прямо в кареті в’їжджати в заборонені ворота палацу, немов це б був сам регент чи канцлер...
Сталося так, що 3-го року Нін’ан (1168) 11-го дня одинадцятого місяця князь Кійоморі у віці 50-ти років раптово захворів і, щоб не позбутися життя, спішно прийняв духовішй сан. У чернецтві взяв він ім’я Дзьокай – Океан чистоти. І, справді, цей вчинок, мабуть, сподобався богам – миттєво видужав він від такої тяжкої хвороби і прожив стільки років, скільки було даровано йому згори. Як гнуться під поривами вітру дерева і трави, так покірно схилялися перед ним люди; як земля всотує дощові струмені, так усі навколо смиренно виконували його накази.
Найшляхетніші вельможі, найхоробріші вояки не могли суперничати із численними нащадками родини новоявленого інока Кійоморі, володаря маєтку в Рокухарі. А князь Токітада, шурин Правителя-інока, так прямо й казав: «Той не людина, хто не з нашого роду!» Не дивно, що всі намагалися будь-яким чином породичатися з домом Тайра. В усьому, що не візьми, будь це крій одягу чи звичай особливим чином носити капелюх, достатньо було заїкнутися, що так заведено в Рокухарі, як усі поспішали так само…
А все тому, що Правитель-інок зібрав триста отроків 14 – 15 років і взяв їх до себе на службу; підрізали їм волосся кружальцем, зробили зачіску кабуро та одягнули в однакові червоні куртки. Вдень і вночі блукали вони вулицями, вишукували в місті крамолу. І достатньо було лише одному з них почути, що хтось погано відзивається про Тайра, негайно скликав він своїх дружків, юрбою вдиралися вони до житла необачного, усе начиння, усе майно нищили й відбирали, а хазяїна в’язали й тягли до Рокухари. Ось чому хоч би як погано ставилися люди до численних нащадків дому Тайра, хоч би як думали про них у душі, ніхто не насмілювався сказати про це вголос…
При одному слові «Кабуро!» і верховий кінь, і запряжений волами віз поспішали звернути в провулок. І в заборонені двірцеві ворота входили й виходили кабуро без дозволу, ніхто не наважувався запитати в них ім’я, столичні чиновники відводили очі, ніби не бачать...
Вершини слави досягнув не лише сам князь Кійоморі, - увесь рід його процвітав. Старший син і спадкоємець, князь Сігеморі, - Середній міністр і начальник Лівої двірцевої варти, другий син Мунеморі – тюнагон і начальник Правої варти, третій син Томоморі – воєначальник третього рангу, онук-спадкоємець Кореморі – воєначальник четвертого рангу; усього ж у роді Тайра вищих сановників налічувалося 16 осіб, удостоєних права з’являтися при дворі – більше тридцяти, а якщо додати до них правителів різних земель, чиновників та інших високих посадових осіб – набралося б, мабуть, більше шестидесяти. Здавалося, немов на світі справді немає гідних називатися людьми, опріч нащадків Тайра...
Крім того, було в Кійоморі 8 дочок. Усіх вдало видали заміж. Старшу... видали заміж за Лівого міністра Канемасу. Від цього шлюбу народилося безліч синів...
Друга дочка Кійоморі стала імператрицею. У неї народився син, його невдовзі оголосили спадкоємцем, а після його вступу на престол імператриці-матері пожалували титул Кенреймон’ін. Рідна дочка Кійоморі – «Мати країни»: що може бути почеснішим?
Третя дочка стала дружиною регента Мотодзане. Її призначили вихователькою малюка-імператора Такакури й дали високе придворне звання. Звали її пані Сіракава, при дворі вона вважалася дуже впливовою й поважаною особою. Наступну дочку видали за канцлера Мотоміті. Ще одну – за дайнагона Такафусу, молодшу – за Нобутаку, главу Відомства будування. І ще була в Кійоморі дочка від старшої жриці світлої богині в Іцукусімі, що в краю Акі; ця дочка служила государеві-іноку Госіракаві й перебувала на рівні майже законної дружини нижчого рангу. А ще одну дочку народила йому Токіва, служниця вдови-государині Кудзьоін; ця дочка перебувала в почті Лівого міністра Канемаси й мала прізвисько «Пані з галереї».
Країна наша Японія складається із 66 земель; з них під владою членів родини Тайра перебувало вже більше тридцяти, отже володіли вони більше ніж половиною країни. А скільки було в них, окрім того, особистих маєтків, скільки полів заливних і сухих, так і не злічити!..
Усю Піднебесну посеред чотирьох морів тримав Правитель-інок у своїй десниці; люди лаяли його, засуджували його вчинки, але Правитель-інок, не звертаючи увагу на людську хулу, знай творив справи, одну дивовижнішу за іншу...
У минулі роки й до недавнього часу вояки Тайра й Мінамото разом служили трону, разом приборкували неслухів, які порушували закон і не поважали владу імператора. Відтак спокій та порядок панували у світі. Але у смуті Хоген загинув у бою Тамейосі, а під час смуги Хейдзі – Йосітомо. Після їхньої загибелі всіх нащадків роду Мінамото або вбили, або відправили на заслання; відтепер процвітали лише Тайра, усі інші й голову підняти не насмілювалися. Здавалося, тепер назавжди запанує спокій у державі. Однак після смерті государя-монаха Тоби як і раніше всякчас спалахували збройні чвари, а страти, заслання, позбавлення сану, звільнення з посади відбувалися щодня, як цілком звична справа, і не було спокою в країні, і народ тремтів від жаху. Особливо ж з початком років Ейряку та Охо посилилися чвари між двором колишнього імператора Госіракави й царюючим володарем імператором Нідзьо – внаслідок цих чвар усі царедворці, і вищих, і нижчих рангів, тремтіли від страху, перебуваючи в постійному неспокої, немов стояли біля краю безодні, немов ішли по тонкій кризі... Попередній Імператор і нинішній імператор, батько й син – здавалося б, яка ворожнеча може їх розділяти? А тим часом раз-у-раз відбувалися події, одна дивовижніша від іншої, - а все тому, що наблизився кінець світу й думки людські обернулися тільки до зла... Хоч би що говорив государ-батько, імператор у всьому йому перечив; тоді й сталася подія, яка вразила всіх, хто бачив це або чув про неї, і викликала загальний осуд.
В померлого імператора Коное лишилася дружина, вдова-імператриця, дочка Правого міністра Кін’йосі. Після смерті імператора покинула вона двір, оселилася в маєтку Коное-кавара та, як належить вдові, жила самітню й скромно. У роки Ейряку виповнилося їй, мабуть, 22 чи 23 роки — вік, коли розквіт уже майже минув. Однак юна мала славу першої красуні в державі, і ось імператор Нідзьо, який думав тільки про любовні втіхи, для яких його новоявлений Гао Ліши 4 розшуковував красунь по всій країні, послав їй любовного листа. Але вдова й не думала відповідати. Тоді імператор, уже не приховуючи своїх намірів, послав у дім Правого міністра найвищий указ, яким повелівав удові-імператриці ввійти в палац як його законній дружині. Вчинок нечуваний, що виходив за будь-які межі! Сановники зібралися на раду, і кожний висловив свою думку...
У нашій державі від часів імператора Дзімму змінилося на троні більше семидесяти володарів, однак ніколи не бувало такого, щоб жінка двічі ставала імператрицею! — так одностайно розсудили збори.
Попередній государ Госіракава теж умовляв сина, говорячи, що недобру справу він задумав, але імператор відповів:
— У Сина Неба немає батька й немає матері! В минулому житті я дотримувався Десяти Заповідей і в нагороду за це став повелителем десяти тисяч колісниць. Чому ж такій незначній справі не відбутися за моєю волею?! — і невдовзі найвищим указом призначив день весілля. Тут навіть і імператор-батько був безсилий що-небудь змінити...
Невдовзі настав день від'їзду до палацу. Міністр-бать-ко та інші придворні проводжали наречену відповідно до церемоніалу, з особливою пишністю прикрасивши карету, але вона не поспішала їхати, бо весілля було їй зовсім не до душі. Лише коли стемніло й настала глибока ніч, дозволила вона посадити себе в карету.
Так увійшла вона в імператорські чертоги, поселилась у палаці Прекрасних пейзажів і віддано служила імператорові, радячи йому присвятити всі помисли управлінню країною...
З тугою згадувала вона про щасливі часи, коли душа в душу жила в палаці з покійним імператором Коное...
Але навесні 1-го року Ейман (1165) рознеслася чутка, що імператор Нідзьо хворий, а з початком літа недуга його стала ще тяжчою. Імператор мав малолітнього сина Рокудзьо, якого йому народила дочка Канеморі з Ікі, помічника Головного скарбника. Пішли чутки, нібито спадкоємцем оголосять цю дворічну дитину. І справді, того ж року 25-го дня шостого місяця вийшов найвищий указ про передачу трону малолітньому царевичеві. Того ж вечора відбулася церемонія зречення хворого імператора Нідзьо. Сум'яття й неспокій охопили країну...
...Імператор Тоба ступив на престол п’ятирічним, імператор Коное — трирічним, але люди вже тоді стверджували, що нові імператори занадто вже незрілі роками! Нині ж імператорові Рокудзьо виповнилося лише два роки. Такого ще ніколи не бувало!..
Тим часом, 27-го дня сьомого місяця того ж 1-го троку Ейман (1165), попередній імператор Нідзьо помер. Йому було лише 23 роки — квітка, яка зів'яла, не дочекавшися розквіту!.. Усі мешканці жіночих передпокоїв, ті, хто живе за парчовими завісами й коштовними ширмами, відчули глибоку скорботу. Тієї ж ночі померлого імператора поховали на рівнині Рендайно біля гори Фунаока на північний схід від храму Корюдзі.
Під час поховання між ченцями монастирів Енрякудзі й Кофукудзі відбулася суперечка про те, кому раніше ставити священні скрижалі — поминальні дошки, і обидві сторони завдали одна одній чималих образ...
У зв’язку з трауром по покійному імператорові Нідзьо в палаці не проводили ні церемонії Очищення, ні церемонії Першого Дарування рису. Того ж року 24-го дня останнього місяця найвищим указом звання царевича крові було даровано малолітньому Такакурі, синові попереднього государя Госіракави, народженого його дружиною, імператрицею Кенсюнмон’ін....Того ж року 8-го дня десятого місяця шестирічного царевича Такакуру проголосили спадкоємцем престолу. Він доводився дядьком правлячому імператорові Рокудзьо, якому виповнилося лише три роки, отже, спадкоємець виявився старшим від імператора...
Дворічним почав царювати імператор Рокудзьо, і було йому тільки п’ять років, коли він вже покинув престол – зрікся на користь нового імператора Такакури...
Церемонія вступу на престол нового імператора Такакури відбулася третюго місяця 2-го року Нін’ан (1167). З воцарінням цього імператора родина Тайра, здавалося, процвітатиме ще сильніше. Августійша мати, пані Кенсюнмон'ін належала до родини Тайра і, більше того, доводилася молодшою сестрою дружині князя Кійоморі, пані Ніїдоно. Дайнагон Тайра Токітада був її старшим братом і, отже, рідним дядьком імператора. Здавалося, ані в палаці, ані за його межами не було васала могутнішого від Токітади. Просуванння у званнях, нові призначення – усе вирішувалося волею цієї людини...
16-го дня сьомого місяця 1-го року Као (1169) попередній государ Госіракава постригся в монахи, але і прийнявши духовний сан, він як і раніше відав усіма справами в державі, тому двір його нічим не відрізнявся від резиденції правлячого монарха...
Сам Госіракава неодноразово казав своїм підлеглим: -...Кійоморі поводить себе нечувано зухвало й свавільно, усіх інших ні в що не ставить. А все тому, що наближається кінець світу, і влада імператорів втратила свою силу!..
...В ті часи просування у званнях, призначення на посаду відбувалося не за волею імператора чи государя-інокa Госіракави, не за рішенням правителя-регента. Усе відбувалося тільки за бажанням дому Тайра, а тому ні Дзітгей, ні Канемаса так і не дістали бажаного звання...
Уже кілька разів подавали монахи Святої Гори чолобитну государеві-іноку Госіракаві; вони вимагали заслати правителя землі Kaгa Моротаку, а Мороцуне, його намісника, ув’язнити, але відповіді на свою скаргу так і не втримали. Тоді ченці відмінили свято на честь бога Хійосі, пишно розмалювали паланкіни зі священними ковчегами трьох храмів – Дзюндзендзі, Мародо й Хатіодзі, підняли їх на плечі й уранці в годину Дракона5 13-го дня четвертого місяця 3-го року Антен (1177) рушили до імператорського палацу...
Тут було віддано наказ – воякам Тайра й Мінамото стати бойовим заслоном біля палацу з усіх чотирьох богів, щоб перетнути шлях монахам...
Несучи попереду ковчеги ченці спробували пробитися до палацу зі східного боку через Ворота Вітання Мудрості. А там справа відразу обернулася безчинством і святотатством, бо самураї почали стріляти по натовпу з луків. Десятки стріл встромилися в ковчег храму Дзюндзендзі. Загинуло багато послушників, служок, чимало ченців було поранено. Здавалося, стогін і лемент долітають до небесної обителі бога Брахми, а в земних глибинах від страху здригнулися боги-хранителі підземелля. Розгромлені вщент монахи залишили ковчеги біля воріт і ні з чим повернулися до себе на Гору.
сувій другий
...5-го дня п’ятого місяця 1-го року Дзісьо (1177) святійшого Мейуна, главу віровчення Тен-дай 6, відлучили від участі в Молитовних зборах у палаці... А через день чиновники Пошукового відомства взяли під варту головних призвідників із ченців, які намагалися пронести в палац ковчега. Причиною ж усього були злі наклепи Сайко, батька й сина, які нашіптували госуда-реві-іноку, нібито заворушення в монастирі виникли тому, що особистий маєток настоятеля перейшов у володіння правителя Моротаки...
11-го дня того ж місяця призначили нового настоятеля — царевича крові, сьомого сина покійного імператора Тоби, святійшого Какукая, учня блаженного Гьогена7. З наступного дня Мейун уже не вважався настоятелем. Двоє чиновників Пошукового відомства, яких прислали охороняти настоятеля, забили колодязь кришкою, залили водою вогонь у вогнищі — колишній настоятель не смів більше користуватися ані водою, ані вогнем. І знову поповзли чутки, що ченці, обурені таким жорстоким поводженням з настоятелем, знову нагрянуть у столицю, і знову стало неспокійно в столиці...
Сам Правитель-інок Кійоморі прибув до палацу клопотати за Мейуна, але государ-інок під приводом поганого самопочуття його зовсім не прийняв, і Кійоморі повернувся додому прикро враженим. А з колишнім настоятелем вчинили як у минулі роки: забрали грамоту про прийняття духовного сану, оголосили знову мирянином і дали світське ім’я – Maцye Фудзії...
Того ж місяця 21-го дня визначили й місце заслання – край Ідзу. Як не намагалися пом’якшити покарання, брехливі наклепи батька й сина Сайко зробили свою справу...
Почувши, що ченці Святої Гори силою відбили колишнього настоятеля, государ-інок розгнівався ще більше. А Сайко все нашіптував: «Ченці Гори не вперше насмілюються подавати зухвалі супліки, але тепер їхній непослух перевищив усе, що бувало в минулому! Провчіть же їх до ладу!»...
Ці заворушення в монастирі змусили дайнагона Нарітіку тимчасово облишити свої потаємні думки. Тим часом, хоча таємні наради й підготовка як і раніше не припинялися, Юкіцуна, на котрого Нарітіка покладав такі великі сподівання, подумавши, вирішив, що даремно він приєднався до змовників, бо військо їхнє недостатньо сильне, аби зламати могутність дому Тайра... І ось 29-го дня п’ятого місяця того ж року Юкіцуна з настанням сутінків крадькома пробрався в маєток Тайра на Восьмій Західній дорозі столиці й попросив варту передати Правителеві-іноку: «Прийшов Юкіцуна, бо є дещо, про що він хоче йому повідати!»...І він переповів усі розмови змовників, навигадувавши й додавши багато неправди...
Князь Кійоморі був вражений і наляканий: громовим голосом почав він скликати вояків-самураїв....Прибігла незліченна кількість самураїв, хмарами юрбилися вони на дворі; за ніч у маєтку на Восьмій Західній дорозі зібралося, мабуть, не менше семи тисяч вершників...
Уже за кілька кварталів до маєтку Тайра, ледь наблизившись до Восьмої дороги, побачив дайнагон безліч вояків у бойових обладунках. «Чого б це?» - подумав він, і неспокій мимоволі закрався в душу. Вийшовши з карети, він пройшов у ворота й побачив, що весь двір теж до краю заповнений вояками. Біля входу на головну галерею його вже чекали кілька самураїв з лютим виглядом; вони схопили дайнагона з двох боків за руки й потягли. «Зв’язати?» - запитали вони. «Не треба!» - відповів із-за бамбукової завіси Правитель-інок. Тоді вони затягли дайнагона на галерею, запхали до тісної комірчини й замкнули. Дайнагонові здавалося, немов він спить і бачить якийсь страшний сон, в якому незрозуміло що й чому відбувається. Люди його, відтіснені самураями, розбіглися хто куди: залишивши й волів, і карету, усі вони сховалися, охоплені смертельним переляком.
Тим часом притягли й інших змовників – святійшого Рендзю, Сюнкана, управителя храмів Хоссьодзі, Мотокане, правителя землі Ямасіро, придворних Масацуну, Ясуйорі, Нобуфусу, Сукеюкі...
А інок Сайко, ледь почувши лихі вісті, скочив на коня і, нахльостуючи його, з усіх сил поскакав до палацу. Проте самураї Тайра його наздогнали...
Виконуючи наказ, Мацура Тосісіге почав допит і катування, дроблячи руки й ноги Сайко. І Сайко розповів усе, як було, бо він і зовсім не збирався відпиратися, до того катування було жорстоким. На п’яти аркушах білого паперу записали зізнання Сайко. Відтак надійшов наказ: «Розідрати йому рот!» І йому розідрали рот, після чого стратили, відрубавши голову на березі ріки Камо, біля П’ятої дороги, на захід від широкого проїзду Червоного Птаха, Сусяку. Син його та спадкоємець Моротака відбував заслання в Ітоде, у краю Оварі; але тепер тамтешньому жителеві Коретокі, начальникові повіту Огума, наказали його зарубати, що той і виконав. Молодший син Мороцуна був ув’язнений у темниці, - його звідти витягали й зарубали на березі ріки біля Шостої дороги. Молодшому братові Морохіде й трьом васалам також знесли голови з плечей...
Багатьох схопили за наказом Правителя-інока, але, очевидно, цього йому все ще було мало; серце його як і раніше палало гнівом. Він одягнув бойовий каптан з червоної парчі, зверху - щільно облягаючий чорний панцир зі срібними пластинами на грудях, до рук узяв коротку алебарду, рукоять якої була обвита срібними джгутами...
Трохи помовчавши, Кійоморі проказав:
- Суди сам, Садайосі: у смуту Хоген більше половини моїх родичів під орудою дядька мого Тадамаси перейшли на бік колишнього государя Сутоку. Покійний батько мій Тадаморі все життя служив його синові, царевичу Сігехіто, починаючи з малих років царевича. Нелегко мені було в ті часи піти проти всіх моїх близьких! Але, вірний заповіту покійного імператора Тоби, я перш за все став на сторону государя Госіракави. Такою була моя перша служба!
Далі, дванадцятого місяця 1-го року Хейдзі (1159), знову спалахнув заколот; Нобуйорі та Йосітомо оточили палац попереднього государя, увірвалися до палацу правлячого володаря, знову затягнувши країну в чорний морок смути. Я, Дзьокай, ризикуючи життям, знищив супостатів. Знову й знову наражався я на небезпеку для свого життя, щоб послужити государеві Госіракаві, доки не здолав бунтівників Цунемуне та Корекату. Хоч би що казали люди про Тайра, Імператорський рід у боргу перед нашою родиною на сім поколінь уперед! Тож хіба не прикро, що нині государ-інок слухає наклепи нікчемного заколотника Нарітіки та низьконародженого негідника Сайко, схвалив їхній намір покінчити з родиною Тайра? Відчуває серце, що, коли знову знайдеться якийсь наклепник, государ-інок здатний видати указ, спрямований проти Тайра. А варто тільки один раз оголосити нас ворогами імператора, і пізно буде побиватися й плакати! Ось я й думаю, поки в країні знову не запанують мир та порядок, необхідно ув'язнити государя Госіракаву в приміському палаці Тоба або, якщо не в Тоба, нехай прибуде до нас сюди, у Рокухару. Що на це скажеш? Але дехто із самураїв, які служать в імператорській варті, мабуть, надумають чинити нам опір, не поступляться без бою... Передай же наказ моїм васалам — нехай готуються до битви! Відтепер я більше не слуга імператорові! Сідлай мого коня! Принеси мій бойовий панцир!..