Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Хожения за три моря» Афанасія Нікітіна




Афанасій Нікітін, російський купець родом з Твері, здійс­нив у 1466 – 1472 pp. подорож до Індії, описану ним в його записках «Хожение за три моря».

Ці записки е першим і найкращим описом Індії в усій європейській літературі того часу. Разом з тим «Хожение за три моря» – видатна пам’ятка російської літератури XV ст.

За молитву святих отців наших, господи Ісусе Христе, сине божий, помилуй мене, раба свого грішного, Афанасія Иікітіна сина. Написав я грішне своє ходіння за три моря: перше море Дербентське – море Хвалинське1, друге море Індійське – море Індостанське2, трете море Чорне – море Стамбульське3. Пішов я від святого Спаса золотоверхого4, з його ласкою, від великого князя Михайла Борисовича5 і від владики Генадія6 тверських на низ, Волгою. Прийшовши в Калязін і поблагословившись у ігумена монастиря святої живоначальної Тройці і святих му­чеників Бориса і Гліба Макарія з братією, пішов на Углич, а з Углича на Кострому, до князя Олександра7. І князь великий всея Русі8, давши другу грамоту, відпустив мене безперешкод­но. Також безперешкодно пропустили мене і на Плесо в Ниж­ній Новгород, до намісника Михайла Кисельова і до митника Івана Сараєва.

Василь Папін9 тоді вже проїхав, а я чекав ще в Новгороді тижнів зо два татарського, шірваншахового посла Хасан-бека. Він їхав від великого князя Івана з кречетами, а їх у нього було дев’яносто. І поїхав я з ним на низ Волгою. Проїхали вільно Казань, Орду, Услан, Сарай, Берекезан10. І в’їхали ми в річку Бузань11. Тут ми зустріли 3 поганих татар і переказали неправ­диві відомості про те, нібито в Бузані стереже купців хан Касім12 і з ним три тисячі татар. Шірваншахів посол Хасан-бек дав їм тоді по однорядні і по куску полотна, щоб вони провели нас повз Астрахань. Татари ж взяли по однорядці, а звістку астрахан­ському царю подали. Я залишив своє судно і перейшов з това­ришами на судно до посла. Поїхали повз Астрахань, а місяць світить. Цар нас побачив, а татари кричали нам: «Не біжіть!»

І дар послав тоді за нами всю свою орду, і, за гріхи наші, догнали нас на Бугуні13, застрелили у нас чоловіка, а ми у них двох. Наше мале судно спинилося на єзу14, вони взяли його і миттю пограбували; а мій весь вантаж був на малому судні.

Великим же судном ми дійшли до моря і стали в гирлі Волги, сівши на мілину. Татари тут нас взяли і тягли судно назад, до єза. Тут вони наше велике судно відібрали, взявши також і чотирьох росіян, а нас відпустили пограбованими за море. А вгору вони нас не пропустили тему, щоб ми не подали звістки.

І пішли ми до Дербента в двох суднах: в одному судні посол Хасан-бек з іранцями, та нас росіян, всього десять чоловік, а в другому судні шість москвичів та шість тверичів. На морі нас захопила буря. Мале судно розбило об берег, а людей з нього піймали кайтаки15.

Коли ми прийшли в Дербент, то виявилось, що Василь при­йшов благополучно, а ми пограбовані...

А я пішов у Дербент, а з Дербента в Баку, де вогонь горить невгасимий; а з Баку пішов за море в Чапакур16, та й жив тут, у Чапакурі, шість місяців, та в Сарі17, в Мазандаранській землі жив місяць. А звідти пішов до Амуля18 і тут жив місяць; а звідти– до Демавенда19, а з Демавенда до Рея20...Аз Рея пішов до Ката­на21 і тут пробув місяць; а з Катана до Найїна22, а з Найїна до Ієзда23 і тут жив місяць. А з Івзда до Сірджана24, а з Сірджана до Тарума25, де фініками годують домашню худобу, батман по чотири алтини. А з Тарума пішов у Лару26, а з Лари до Бен-дера27. І тут g пристановище Ормузьке, тут же є Індійське море, по персидському Індостанське море. І звідти йти морем до Ормуза чотири милі.

А Ормуз знаходиться на острові, і щодня двічі заливає його море. Тут я зустрів перший Великий день, а прийшов я в Ормуз за чотири тижні до Великого дня.

1 Каспійське море.

2 Індійський океан.

3 Чорне море.

4 Спас золотоверхий – кафедральний собор у Твері, іме­нем якого Твер і Тверська земля називалася іноді в документах «домом святого Спаса».

6 Михайло Борисович – великий князь тверський (1461– 1485).

6 Єпископ тверський.

7 Князь Олександр Васильович тверський.

8 Іван III Васильович (1462 – 1505).

9 Посол, відправлений великим князем московським Іваном ІІІ до двору шірваншаха Фаррух-Ясара.

10 Місцевість в дельті Волги, на північ від Астрахані.

11 Рукав Волги в пониззі її.

12 Перший хан астраханський (з 1466 р.)

13 Одна з мілин в гирлі Волги.

14 єз – загорода для рибної ловлі.

15 Жителі області і князівства Кайтак (у західному Дагестані).

16 Селище в Мазандарані (Мазандаран – область у північному Ірані).

17 Місто в Мазандарані.

18 Найбільше місто в Мазандарані.

19 Містечко, яке існувало в XIV–XV століттях біля підошви гірського масиву Деманеиду (Іран).

20 Одно з великих міст середньовічного Ірану.

21 Місто на Іранському нагір’ї (під 34° пн.ш. і 51° 10’ с. д.).

22 Місто на західній окраїні Великої Іранської солончакової пустищ (Дешт-і-Кевір); трохи далі па південь від 33° пн.щ. і під 53° 12’ с. д.

23 Місто на Іранському нагір’ї, трохи далі на південь від 32° пн.ш. і під 54° 25’ с. д.

24 Місто на південному сході Ірану, в області Кермая.

25 Місто на південному сході Іранської області Фарс.

26 Головне місто округи Ларістан.

27 Бендер – гавань, порт. В даному разі мається на увазі Старий Хормуз або Ормуз – на узбережжі Каспійського моря.

 

Вище я не всі міста назвав – багато міст великих. Сонце в Ормузі пекуче, може людину спалити. А в Ормузі був місяць і пішов звідти після Великого дня, на проводи, за Індійське море в таві1з кіньми2. І йшли ми морем до Маската3 десять днів, а від Маската до Дега4 – чотири дні, а від Дега до Гуджерата5; а від Гуджерата до Камбая6, тут родить індиго і лакх7, а від Камбал до Чаула8. А від Чаула ми пішли на сьомому тижні після Вели­кого дня, а йшли до Чаула в таві шість тижнів морем. І є тут Індійська країна.

 

Мене одурили пси-бусурмени: вони говорили про численні товари, а виявилось, що нічого нема для нашої землі. Весь товар білий тільки для бусурменської землі. Дешеві перець і фарба. Дехто возріть товар морем, а інші не сплачують за нього мито. Але нам вони не дадуть провезти без мита. А мито велике, та й розбійників на морі багато. А розбивають всі кафіри, не христия­ни і не бусурмени9: моляться вони кам’яним ідолам, а Христа не знають...

В Бідарі10 відбувається торг на коней і на товар: на камки11, на шовк і на всякий інший товар; можна купити на ньому також чорних людей. Іншої купівлі тут немає. А товар їх увесь індостанський. А їстівний – самі тільки овочі. На Російську землю товару немає. Люди всі чорні і всі лиходії, а жінки всі безсо­ромні; скрізь знахарство, злодійство, брехня і зілля, яким отрую­ють господарів.

Князі в Індійській землі всі хорасанці, і всі бояри також12. А індостанці всі піші, ходять швидко, і всі голі і босі, в одній руці мають щит, в другій – меч. А інші слуги ходять з великими прямими луками та стрілами. А бої у них всі на слонах, а піших пускають вперед: хорасанці ж на конях і в латах, і коні і самі. А слонам до хобота і до ікл прив’язують великі мечі ковані, ва­гою в кентар13, надівають на них залізні лати і роблять на них городки; а в кожному городку вміщається по дванадцять чоловік в латах з гарматами і стрілами.

Весна14 тут настала з Покрови святої богородиці; весною ж, через два тижні після Покрови, вісім днів святкують шейху Алаед-діну15 Весна триває три місяці, і літо три місяці, і зима три мі­сяці і осінь три місяці. В Бідарі ж знаходиться престол бусур­менського Індостану16. Місто це велике, і людей в ньому багато. Султан у них молодий – всього двадцять років, а управляють князі і бояри – хорасанці, воюють також самі тільки хорасанці.

З султаном раті виходить триста тисяч. Земля дуже залюдне­на: сільські люди дуже бідні, а бояри багаті і живуть у розкоші; носять їх на срібних носилках і водять перед ними до двадцяти ко­ней в золотій збруї; і на конях же за ними триста чоловік та пі­ших п’ятсот чоловік, та сурмачів десять, та литавристів десять чоловік, та дударів десять чоловік. А султан виїжджає на потіху з матір’ю і з дружиною, та з ним на конях десять тисяч чоловік, та піших п’ятдесят тисяч. А слонів водять двісті чоловік в зо­лочених латах. Та перед султаном іде сто чоловік сурмачів, та сто чоловік танцюристів, та коней простих триста в золотій збруї; та мавп за ним сто, та наложниць сто і всі молоді дівчата.

Індійці зовсім не їдять м’яса: ні яловичини, ні баранини, ні курятини, ні риби, ні свинини, – хоч свиней у них дуже багато. А їдять вони двічі на день, а вночі не їдять; ні вина, ні ситі не п’ють. З бусурменами не п’ють і не їдять. А їжа у них погана, і один з одним не п’ють- і не їдять, навіть з дружиною, їдять рис та кичирі17 з маслом, та трави різні, а варять їх з маслом і мо­локом. А їдять всі правою рукою, лівого ж ні за що не візь­муться; ножем не користуються, а ложки не знають. В дорозі кожен має собі казанок і варить кашу. А від бусурменів хова­ються, щоб не заглядали ні в казанок, ні в їжу. Коли ж бусур­мен подивився на їжу, то індієць її уже не їстиме. А коли їдять, то деякі накриваються хусткою, щоб ніхто не бачив.

А молитви у них на схід, по-російському, піднімають високо обидві руки і кладуть їх на тім’я, та падають ниць на землю і простягаються по ній – це їх поклони. А коли сідають їсти, то деякі обмивають руки і ноги, та й рот полощуть. А бутхани їх без дверей і обернені на схід; також на схід стоять і Бути. А коли хтось у них помре, їх спалюють, а попіл сиплють на воду. А коли у жінки народиться дитина, то приймає чоловік; Ім’я синові дає батько, а дочці мати. Добрих звичаїв у них немає і сорому вони не знають. Входячи або виходячи вклоняються, як монахи, обидві руки опускають до землі і нічого не кажуть.

Повний місяць в Бідарі стоїть три дні. В Бідарі ж немає со­лодких овочів. В Індостані великої спеки немає; велика спека в Ормузі та в Бахрейні18, де родять перли, та в Джідді19, та в Баку, та в Єгипті, та в Арібстані20, та в Ларі. Жарко і в Хора-санській землі, але не так. А в Чагатаї дуже жарко. В Шіразі ж та в Ієзді і в Кашані жарко, але буває вітер. А в Гіляні дуже душно і сильно парить, та й в Шамасі надто парить. У Вавілоні [Багдаді] жарко, те саме в Хумсі21 і в Дамаску. А в Алеппо не так жарко. А в Севастій22 губі і в Грузинській землі всього є вдосталь. І Турецька земля дуже багата. У Волоській23 землі також вдосталь всього, і все їстівне дешеве. Багата на все і По­дільська земля. А Російську землю хай бог береже! Бог береже? Бог береже! На цьому світі немає країни, подібної до неї, хоч бояри Російської землі несправедливі. Але хай впорядкується Російська земля і хай буде в ній справедливість!

1 Назва (місцева) морського судна.

2 Верхові коні вивозилися в XIII–XV століттях через Хорезм в Ін­дію з країн Передньої Азії і Східної Європи.

8 Порт на Оманському березі Аравійського півострова.

4 Точно не встановлено, який пункт називає цим іменем Афанасій Ні-кітін.

5 Область Західної Індії.

6 Індійський порт біля однойменної затокп в області Гуджерат.

7 Індиго – синя фарба, один з головних предметів індоіранської торгівлі. Лакх – красильна речовина.

8 Гавань на Малабарському узбережжі Індії, на південь від Бомбея.

9 Індуїсти.

10 Стародавнє індійське місто в центрі області Декан.

11 Парча.

12 Це зауваження Афанасія Нікітіна не можна розуміти буквально, воно означає тільки, що серед мусульманських феодалів чимале місце за­ймали вихідці з Хорасану.

13 Міра ваги, різна для різних місцевостей, від 100 кг і вище.

14 «Весною» в даному разі Афанасій Нікітін називає суху пору року в Індії, час других жнив, починаючи з жовтня.

15 Шейх Ала-ад-дін, мусульманський святий, гробниця якого зна­ходилась в Алланді, про що говорить Афапасій Нікітін.

16 В дійсності Бідар був столицею тільки царства Бахманідів, а не всієї мусульманської Індії, як про це говорить Афанасій Нікітін.

17 Індійська страва з рису, з маслом і приправами.

18 Група островів біля аравійського узбережжя Персидської затоки.

19 Гавань в Аравії, на Червоному морі.

20 Арабістан – в той час так називалась Аравія.

21 Місто в Сірії.

22 Місто в східній частині Малої Азії.

23 Волощина, нині Румунія.

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 543 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2464 - | 2389 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.