Фосфоліпіди — містять залишок ортофосфатної кислоти, входять до складу клітинних мембран
Гліколіпіди – сполуки ліпідів з вуглеводами. Є складовою частиною тканин мозку та нервових волокон
Ліпопротеїди – комплексні сполуки різноманітних білків із жирами
Стероїди – важливі компоненти статевих гормонів, вітаміну D
Воски – виконують захисну функцію: у ссавців змащують шкіру і волосся, у птахів надають пір'ю водовідштовхувальних властивостей, у рослин запобігають надмірному випаровуванню води
Фосфоліпіди можна розглядати як похідні тріацилгліцеролів, у яких один із залишків жирної кислоти замінений фосфатною кислотою. Жирні кислоти є неполярними гідрофобними сполуками, а фосфатна кислота — полярною гідрофільною. Молекули, у складі яких є полярна та неполярна групи, називають амфіфільними. Амфіфільність дозволяє фосфоліпідам формувати у водному середовищі двошарові мембрани, в яких гідрофільні частини (полярні головки) орієнтовані назовні й контактують із водою, а гідрофобні (неполярні хвости жирних кислот) спрямовані всередину. Така структура служить матриксом усіх відомих біологічних мембран.
Камеді - це густий слизовий сік, який виступає або довільно або з надрізів і поранений на корі багатьох дерев. У живій рослині камеді утворюються шляхом особливого слизового переродження клітковини оболонок клітин паренхіми, а також і крохмалю, що знахоУ загальний обмін речовин рослин утворилися камеді не залучаються. За зовнішнім виглядом препарати камеді представляють звичайно округлі або плоскі шматки, для деяких видів камеді досить характерні, прозорі або тільки просвічують, безбарвні або пофарбовані до бурого кольору; запаху не мають, без смаку або слабкого солодкувато-слизового.
У воді деякі камеді розчиняються, утворюючи колоїдні розчини, інші лише набухають. У спирті, ефірі та інших органічних розчинниках нерозчинні. Хімічно досліджені недостатньо.
Складаються з полісахаридів з кальцієвими, магнієвими і калієвими солями сахарокамедіевих кислот. Це - вишневий, абрикосовий, мигдальний, сливовий клей, аравійська камедь, або гуміарабік. Аравійська камедь володіє активністю, подібної АКТГ. Механізм їх дії різний. диться всередині клітин.
Слизу - це безазотистих речовини, близькі за хімічним складом до пектинам і целюлозі. Це в'язка рідина, продукуються слизовими залозами рослин і представляє собою розчин глікопротеїнів. Слизу утворюються в рослинах в результаті фізіологічних порушень або при різних хворобах, внаслідок чого оболонки і клітинне вміст відмирають. До ослизнення здатні зовнішні шари клітин водоростей, насіння подорожника, айви, льону, гірчиці, а також внутрішні шари підземних органів - алтея, зозулинця (салеп). Корисну дію слизів полягає в тому, що вони оберігають рослину від пересихання, сприяють проростанню насіння і їх поширенню.
Слизу мають напіврідку консистенцію, витягуються з сировини водою. Вони належать до групи нейтральних полісахаридів і являють собою складну суміш різного хімічного складу. Основу їх становлять похідні цукрів і частково калієві, магнієві, кальцієві солі уронових кислот.
Слизу і камеді настільки схожі, що не завжди вдається їх розмежувати. Слизу на відміну від камеді отримують не в твердому вигляді, а шляхом вилучення водою. Слизові речовини сприяють уповільненню всмоктування лікарських засобів і більш тривалого дії їх в організмі, що має велике значення в Камеді застосовують для приготування масляних емульсій, таблеток, пігулок - в якості сполучного речовини. У медицині сировина, що містить слиз, використовують як відхаркувальний, пом'якшувальний, протизапальний засіб. Також камеді використовуються як емульгатори, обволікаючі та клейкі речовини для приготування пілюль і таблеток (пілюльная маса). У медицині камеді використовуються як допоміжні речовини при приготуванні ряду лікарських форм [4].
Слизу, і камеді використовують як обволікаючі і пом'якшувальний засіб завдяки їх здатності утворювати студні і колоїдні розчини, що створюють захисний покрив нервових закінчень слизової оболонки зіву, шлунково-кишкового тракту, бронхіол і т.д. терапії.