Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Знання і дані. Визначення, відмінність. Комунікативні і текстологічні методи отримання знань




 

Дані - це окремі факти, що характеризують об'єкти, процеси і явища передметної області, а також їх властивості.

Знання грунтуються на даних, отриманих емпіричним шляхом. Вони є результатом розумової діяльності людини, спрямованої на узагальнення його досвіду, отриманого в результаті практичної діяльності.

Знання - це закономірності предметної області (принципи, зв'язки, закони), отримані в результаті практичної діяльності і професійного досвіду, дозволяючі фахівцям ставити і вирішувати завдання в цій області. Знання - це добре структуровані дані, або дані про дані, або метадані.

Знання можуть бути класифіковані по наступних категоріях:

Поверхневі - знання про видимі взаємозв'язки між окремими подіями і фактами в предметній області.

Глибинні - абстракції, аналогії, схеми, що відображають структуру і природу процесів, що протікають в предметній області. Ці знання пояснюють явища і можуть використовуватися для прогнозування поведінки об'єктів.

 

Мал. 5.9 - Класифікація методів отримання знань.

 

Комунікативні методи охоплюють усі види контактів з живим джерелом знань - експертом, а текстологічні торкаються методів витягання знань з документів (методик, посібників, керівництва) і спеціальної літератури (статей, монографій, підручників). Детального опису методи текстологій не вимагають. Зазвичай інженер по знаннях комбінує різні методи, наприклад, спочатку вивчає літературу, потім розмовляє з експертами, або навпаки.

Комунікативні методи можна розділити на дві групи: активні і пасивні. Активні і пасивні методи можуть чергуватися навіть у рамках одного сеансу.

Пасивні методи. Провідна роль в процедурі витягання знань передається експертові (об'єкт з якого витягають знання), а інженер по знаннях тільки протоколює міркування експерта по ухваленню рішень. Пасивні методи вимагають oт інженера по знаннях уміння чітко аналізувати "потік свідомості" експерта і виявляти в нім значимі фрагменти знань. При пасивному витяганні знань отстутствие зворотного зв'язку послабляє ефекти цих методів, тому вони застосовуються як допоміжні при активних методах.

Спостереження. В процесі спостережень інженер по знаннях знаходиться безпосередньо поряд з експертом під час його професійної діяльності або імітації цієї діяльності; Під час сеансу аналітик записує усі дії експерта, його репліки і пояснення. Неодмінна умова цього методу - невтручання аналітика в роботу експерта хоч би на перших порах.

Існують два різновиди проведення спостережень:

1) спостереження за реальним процесом;

2) спостереження за імітацією процесу.

Аналіз протоколів "думки вголос". Протоколювання "думок вголос" відрізняється від спостережень тим, що експерта просять не просто прокоментувати свої дії і рішення, але і пояснити, як це рішення було знайдено, тобто продемонструвати увесь ланцюжок своїх міркувань. Під час міркування експерта усі його слова протоколюються інженером по знаннях.

Лекції. Цей метод є найстарішим. Полягає в тому, що експерт начитує лекцію інженерові по знаннях, а той все ретельно конспектує.

Активні методи.

Їх можна розділити на групові і індивідуальні. Групові методи дозволяють виділяти не тривіальні аспекти знань і активізують мислення. Індивідуальні методи мають провідну роль, оскільки "від'їм знань", не терпить зайвих свідків

У активних методах, ініціатива повністю в руках інженера по знаннях, який активно контактує з експертом різними способами, - в іграх, діалогах, бесідах за "круглим столом" і так далі. У індивідуальних методах активну функцію виконує інженер по знаннях, який пише сценарій і режисує сеанси витягання знань. До індивідуальних методів відносять:

Анкетування - найбільш жорсткий метод, тобто найбільш стандартизованный. Інженер по знаннях заздалегідь складає запитальник або анкету, розмножує її і використовує для опитування декількох експертів. Ця основна перевага анкетування.

Інтерв'ю - специфічна форма спілкування інженера по знаннях і експерта, в якій інженер по знаннях задає експертові серію заздалегідь підготовлених питань з метою витягання знань про предметну область.

Вільний діалог - це метод витягання знань у формі бесіди інженера по знаннях і експерта, в якій немає жорстко регламентованого плану і запитальника.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 922 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2279 - | 2127 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.