Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Еволюція аграрних відносин в Україні в козацько-гетьманський період




Після розпаду ранньої феодальної держави – Київської Русі, довгого періоду міжусобних війн, навал кочівників українські землі з кінця XIV ст. опинилися у складі Великого князівства Литовського, а після об’єднання Польщі і Литви – у складі нової держави, Речі Посполитої, де і завершився процес феодалізації.

Населення цих територій зберегло свою національну самобутність: мову, культуру, релігію, що породжувало окрім соціально-економічних, ще й національні протиріччя. Формою прояву таких протиріч стало створення у межах польської держави своєрідної козацької республіки – Запорізької Січі. Саме звідси почався широкий національно-визвольний рух, який завершився створенням Української козацької держави, що намагалася з’єднати усі українські землі під гетьманською булавою. На чолі держави стояли гетьман і старшина Війська Запорізького, які здійснювали управління країною.

Ще у ході національно-визвольної війни відбулися суттєві зміни у поземельних відносинах. На території, що опинилася у владі повстанців, крупні феодали (магнати) і середні (шляхта) польського походження були вигнані, а їхні землі, робоча худоба, реманент перейшли шляхом захоплень до козаків, селян, міщан, а також до державної адміністрації. Правда, після кількох поразок козацького війська, за умовами Зборівського та Білоцерківського договорів феодальне землеволодіння почало частково відновлюватися. Кілька універсалів Богдана Хмельницького підтвердили права шляхти на маєтки і компенсацію збитків. У той же час Хмельницький намагався не допустити відновлення крупної земельної власності польських магнатів. Остаточно фільварково-панщинська система була ліквідована після перемого у Батогській битві (1652 р.) і основна частина звільненої землі перейшла у загальнодержавний фонд, що знаходився у розпорядженні гетьманської казни. У приватному володінні залишалися землі православних монастирів, дрібної шляхти, козаків, міщан.

Визвольна війна змінила становище більшої частини селян. Вони одержали особисту свободу, право міняти місто проживання, записуватися у козаки. Правда, перехід у козацьке становище був утруднений тому, що військова служба провадилася за свій кошт і на необхідне спорядження (кінь, зброя) у бажаючих стати козаками не завжди вистачало грошей. Тим не менш, вільна селянська власність була визнана, хоча базувалася не на юридичних нормах, а на звичаєвім праві. Таким чином, найпоширенішими формами земельної власності стали: козацько-селянське дрібне землеволодіння і державне землеволодіння. Феодальне землеволодіння обмежувалося монастирськими та шляхетськими володіннями. Цим були створені передумови для генезису на цій території ринкової системи і руху шляхом, яким вже рухалася економіка ряду країн Західної Європи. Крупна феодальна власність і примусова праця у вигляді панщини були ліквідовані, більша частина населення була особисто вільною. Козацтво і селянство активно вступали у товарно-грошові відносини. Предметами купівлі-продажу стали не тільки продукти, але й земля.

Все це дає підстави розцінювати результати національно-визвольної війни 1648–1654 рр. як свого роду перед буржуазну революцію, яка розчистила простір для більш вільного розвитку ринку і створила умови для формування у землеробстві господарств фермерського типу. Така ситуація не була унікальною. Аналогічні процеси мали місце у Чехії в результаті гуситських війн, у Німеччині після Селянської війни. Однак усі ці рухи потерпіли поразку, наслідком чого стало «друге видавництво кріпацтва».

Феодальні відносини тут, вочевидь, ще не вичерпали своїх можливостей. Крім монастирських і шляхетських володінь феодальні порядки зберігалися і в державних володіннях, які ставали джерелом зростання земельної власності козацької старшини, яка намагалася зайняти місце польських магнатів. У цьому вона находила підтримку з боку царського уряду Російської держави, у склад якої Україна ввійшла згідно рішенню Переяславської Ради. У межах кріпосницької держави розвиток шляхом буржуазної еволюції не мав перспектив (як не було їх і у складі Речі Посполитої). Суттєвим було й те, що в Україні (як і в Чехії, і в Німеччині) не було промисловості, що розвивалася капіталістичними методами (мануфактур) і ставала лідером ринкових перетворень. У такій ситуації передумови руху до ринку, що склалися у землеробстві, не змогли реалізуватися. Характерно, що національно-визвольний рух у Нідерландах, що розгорнувся приблизно у цей же час, саме завдяки розвиненим формам капіталістичної промисловості, завершився успішно, ставши першою в Європі буржуазною революцією.

Лівобережна Україна, що ввійшла у склад Російської держави, в адміністративному плані поділялася на Гетьманщину і Слобожанщину. Тут продовжувалися процеси швидкого зростання поміщицького землеволодіння, наступ на права селян, яким заборонялося записуватися у козаки. Козацтво у першій половині XVIII ст. ще зберігало стан вільних людей, що мали земельні наділи, які заборонялося скуповувати. Уряд намагався зберегти їх як дармову воєнну силу. Але у другій половині XVIII ст., після приєднання до Російської імперії Північного Причорномор’я і Криму, гостра необхідність у них відпала. Запорізька Січ була ліквідована, а потім і автономія України. Селяни були остаточно закріпачені указом 1783 року, яким їм було приписано залишатися на тому місці і у тому стані, у яких вони були при проведенні ревізії. Була відновлена панщина при збереженні також усіх натуральних і грошових повинностей.

У другій половині XVIII ст. кріпосницька система досягла свого апогею. Поміщики посилювали експлуатацію, намагаючись вижати з селян якомога більше коштів. Але одержані кошти використовувалися вкрай нераціонально, а непосильна праця розоряла селянські господарства, що, кінець кінцем, підривало господарство самого поміщика. У цьому знайшла прояву криза кріпосницької системи.

Проявом кризи став і розклад цехової організації ремесла і виникнення мануфактур. Найкрупнішими були державні мануфактури, де використовувалась праця приписаних до них кріпаків. Біли і вотчинні мануфактури, що теж працювали з використанням праці кріпаків. І лише купецькі мануфактури, що організовані були на орендованій казенній землі, використовували найману працю, але таких підприємств було не багато. Праця кріпаків була мало ефективна, і продукції, що вироблялася, не доставало як для задоволення потреб внутрішнього ринку, так і для експорту. Все це робило все більш актуальною проблему ліквідації кріпацтва.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 662 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2454 - | 2214 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.