У чистому вигляді в ортопедичній стоматології віск не застосовують. Він входить до складу воскових композицій, які використовують у зуботехиічних лабораторіях. Моделювальні матеріали, які містять бджолиний віск, вирізняються підвищеною еластичністю. Змінюючи відсотковий вміст воску в суміші, регулюють температуру її розм'якшення і плавлення.
Стеарин — воскоподібиий матеріал, продукт гідролізу тваринного жиру (яловичого, баранячого). Гідроліз жиру здійснюють водяною парою під тиском 10—12 атм або хімічним шляхом під дією каталізатора — сірчаної кислоти. Отриману суміш жирних кислот (стеаринової, пальмітинової та олеїнової) піддають перегонці при зниженому тиску й афінажу (очищення) від олеїнової і частково пальмітинової кислот.
Чистий стеарин — це тверда речовина. Густина його становить 0,93 — 0,94 г/см3. Розм'якшується за температури близько 70 °С, кипить за температури 350 °С. Стеарин розчиняється в бензині й хлороформі. Він має невелику пластичність, легко кришиться. Чистий стеарин може застосовуватися для моделювання наочних приладів, муляжів, моделей. Його вводять у різні воскові суміші для зменшення їх пластичності й підвищення температури плавлення. Стеарин входить до складу жирової основи полірувальних паст. Завдяки своїм покривним властивостям він ослаблює дію абразивних зерен, і полірування проходить більш м'яко, а паста довго затримується на поверхні, що полірується. Стеарин є компонентом штучних термопластичних відбиткових мас.
Деякі рослини утворюють воскові речовини. Бони містяться в різних частинах рослин: листі (карнаубський віск), траві (канделільський віск), плодах (японський віск).
Карнаубський віск випускається в листах. Це тверда і крихка речовина жовтувато-зеленого кольору. Скла- дається із суміші спиртів і жирних кислот (пальмітинової, церезинової та ін.), За своїм складом близький до бджолиного воску. Його густина становить 0,999 г/см3, температура розм'якшення — 40 — 45 °С, температура плавлення — 83 — 96 °С. Розчиняється в ефірі, киплячому спирті. Під час нагрівання в бензині або скипидарі утворює мазеподібну масу. Чистий карнаубський віск застосовують дуже рідко (він дуже дорогий). Частіше його вводять у воскові композиції для надання їм більшої твердості, зменшення пластичності, підвищення температури плавлення. Карнаубський віск легко відокремлюється у вигляді стружки, що важливо для деяких моделювальних робіт, де потрібна велика точність (бюгельні протези, кламери, вкладки, півкоронки).
Канделільські воски складаються з парафінових вуглеводнів (40 — 60%), вільних спиртів, складних ефірів кислот тощо. Температура плавлення — 68 — 75 °С. їх використовують для підвищення твердості зуботехнічних восків.
Японський віск — тверда речовина жовто-зеленого кольору, що має специфічний смолистий запах. Густина його становить 0,999 г/см3, температура розм'якшення — 34 — 36 °С. Складається з пальмітинової, стеаринової та інших кислот, а також гліцерину. Добре розчиняється в бензині, хлороформі, бензолі, сірковуглеці. За низької температури крихкий, а нагрітий має високу пластичність і липкість. При тривалому зберіганні окислюється і набуває жовто-коричневого кольору. У чистому вигляді не застосовується. Японський віск додають у воскові моделювальні суміші з метою збільшення їх в'язкості, міцності. Крім того, він надає суміші зеленого забарвлення, що не дозволяє застосовувати її для відновлення анатомічної форми зубів.
Каніфоль не є воском, але її вводять у воскові композиції. Добувають методом перегонки соснової смоли або витяжки бензином із коріння дерев хвойних порід (сосна, ялина). Це тверда, крихка і прозора речовина жовтуватого кольору, що розм'якшується за температури 52 — 68 °С (залежно від сорту). Температура плав лення — 112 — 115 °С. Застосовується як компонент термопластичних відбиткових і моделювальних матеріалів (як сама, так і ц ефіри — гліцериновий, пентаєритри-товий). Іноді застосовується під час паяння як флюс. Каніфоль надає сумішам матеріалів липкість.
Мінеральні воски — це природні елементи, утворення яких у надрах землі пов'язане з біологічними процесами, що призвели до виникнення кам'яного вугілля, нафти, земляного воску (озокериту) і сланців.
Монтановий віск входить до складу бурого вугілля, звідки його добувають за допомогою розчинників. Складається із суміші насичених вуглеводнів, ефірів вищих жирних кислот і спиртів. Температура плавлення — 73 — 80 °С. Чистий монтановий віск не застосовується, а вводиться до воскових моделювальних сумішей для підвищення температури їх плавлення і збільшення твердості.
Озокерит — земляний (гірський) віск. Добувається безпосередньо з покладів у надрах землі (Західна Україна). Складається із суміші твердих високомоле-кулярних насичених вуглеводнів метилового ряду з домішками асфальту і смол. Містить 85,7% вуглецю і 14,3% водню. Добувають його кип'ятінням породи з озокеритом у котлах. Рідкий озокерит вилучають, додатково кип'ятять. Останнім часом озокерит добувають методом екстракції бензином.
Різні промислові партії озокериту мають різні склад і фізичні властивості. Густина озокериту становить 0,85 — 0,94 г/см3, температура плавлення — від 50 до 90 °С. Під час нагрівання озокерит стає в'язким, тягучим. За звичайних умов це тверда речовина, смолиста і клейка, світло-зеленого, темно-зеленого, іноді бурого кольору із запахом гасу.
Озокерит уводять до складу воскових сумішей І термопластичних відбиткових мас для підвищення температури їх плавлення, збільшення в'язкості й твердості.
Парафін — суміш твердих насичених вуглеводнів (від С17Н36 до С3(ІН74). Добувають при перегонці нафти, кам'яного вугілля, сланців. Чистий парафін — тверда речовина без кольору, запаху і смаку. Він трохи жирний на дотик. Температура плавлення залежно від чистоти становить 40 —50°С, густина — 0,91 —0,915 г/см3. Парафін має невелику пластичність, ламкий, добре зстругується гострим Інструментом. На зламі має мікрокристалічну будову. У твердих парафінів кристали ромбоподібні, у м'яких — гексагональні.
Найчастіше застосовують тверді парафіни. З парафінової маси тверду фракцію добувають, відділяючи рідкі й м'які парафіни. Потім проводять гомогенізацію під вакуумом.
Парафін застосовують для підвищення міцності гіпсових моделей, моделей штучних зубів, при виготовленні мостоподібних протезів. Він входить до складу воскових сумішей. При додаванні його до бджолиного воску маса стає в'язкою, підвищується температура її плавлення. Вона є основним пластичним матеріалом для виготовлення моделей (шаблонів) базисів знімних протезів, апаратів, шин, репродукцій зубів, коронок.
Церезин добувають методом перегонки озокериту в присутності концентрованої сірчаної кислоти за температури 170—180 °С. Смоли і асфальт, які входять до складу озокериту, руйнуються, а продукт розпаду відділяють вибілюванням глинами чи дерев'яною тирсою. Чистий церезин має білий чи жовтуватий колір. Густина його становить 0,91 — 0,94 г/см, температура плавлення — 60 —85 °С. Він менш клейкий і більш крихкий, ніж озокерит, добре ріжеться ножем, розчиняється в бензині, гасі, сірководні, хлороформі, ацетоні.
Застосовують (як і озокерит) як компонент деяких воскових сумішей і термопластичних відбиткових мас для підвищення температури їх плавлення, в'язкості й твердості.
Синтетичні воски — штучно виготовлені речовини, що за своїми властивостями подібні до природних восків. їх відносять до полімерних матеріалів. Вирізняються найбільш стабільними фізико-механічними властивостями, температурами розм'якшення і плавлення.
Широкого застосування ця група воскоподібних матеріалів поки що не знайшла. Однак вони входять до складу деяких сполук — воскових композицій, які застосовують для моделювання деталей, що виготовляються методами лиття і фрезування.
Вимоги до моделювальних матеріалів залежать від того, яким способом буде виконуватися моделювання і в яких умовах. Боно може здійснюватися в ротовій порожнині за температури 36 — 37 °С або в лабораторних умовах за нижчої температури. Різняться між собою І способи моделювання. Може застосовуватися метод пресування, коли моделювальний матеріал у пластичному стані накладають на значну площу моделі, притискають до неї і потім послідовно падають необхідної форми (моделювання базисів протезів). В інших випадках моделювальний матеріал (композицію) наносять на невелику площу моделі в пластичному або розплавленому стані. Потім притисканням та струганням остаточно моделюють деталь.
У наведених випадках моделювальний матеріал повинен мати відповідну консистенцію і пластичність, які дозволяють у визначений час виконати моделювання. Ці властивості матеріалів залежатьвід температур їх розм'якшення і плавлення, а також від інтервалу часу між зазначеними процесами. Так, для формування базисів необхідні матеріали з великим температурним інтервалом між розм'якшенням і плавленням, що досягають уведенням до воскових композицій японського воску.
Для моделювання вкладок, півкоронок та інших малих конструкцій необхідна тугоплавка композиція з невеликим температурним інтервалом між розм'якшенням і плавленням, що досягають уведенням у суміш карнаубського воску. Так, при введенні в парафін 2% карнаубського воску температура його плавлення підвищується на 5 °С (М.М. Гернер).
Підвищення адгезії воскових композицій до металу досягають уведенням до їх складу каніфолі (від 17 до 70%). Деякі такі композиції використовують для склеювання металевих деталей (липкий віск).
Недоліки восків і воскових композицій;
1. Великий коефіцієнт термічного розширення або стискання. Усадка під час охолодження восків від температури в ротовій порожнині (37 °С) до кімнатної
зумовлює зменшення їх лінійних розмірів на 2,5%,
2. Під час нерівномірного охолодження у воскових деталях виникає внутрішнє напруження, що може призвести до деформації конструкції.
3. Текучість (пластична деформація), яка характерна
для всіх восків, може бути причиною деформації конструкції при дії сили, значно меншої від межі пружності.
Усі ці особливості необхідно враховувати при виконанні моделювальних робіт.
Медична промисловість випускає багато видів зуботехнічного воску. Основою їх є парафін або бджолиний віск. Кожен вид зуботехнічного воску забарвлений у певний колір і має певну форму випуску.
Для виготовлення ортопедичних конструкцій застосовують відповідні зуботехиічні воски: віск для базисів, бюгельний віск, віск для мостоподібних робіт (табл. 5).
Класифікація зуботехнічних восків (за призначенням):
1. Базисні — для знімних пластинкових і бюгельних протезів, апаратів.
2. Моделювальні — для незнімних протезів: мостоподібних, коронок, вкладок (комплекти "Модевакс", "Павола"); для бюгельних протезів ("Восколіт-03",
"Лавакс", "Формодент"; мал. 3); профільні воски та ін.
3. Занурювальні воски ("Церафоль", "Фіновакс плюс").
4. Липкий віск.
5. Фрезерувальний віск ("Бредент") та ін. "Восколіт-03"— профільний віск. Це сукупність різних за конфігурацією в поперечному перерізі паличок воску, виготовлених із забарвленого сплаву парафіну, церезину і природних восків. Призначений для моделювання каркасів бюгельних протезів. Воскові профілі гнучкі й легко піддаються моделюванню.
Таблиця 5. Зуботехнічні воски
Назва | Склад композиції, % | Основні властивості | Форма випуску | Призначення |
Зуботех нічний віск для базисів | Парафін -78-88, бджолиний віск — 4 — 22, церезин синтетичний — 8, синтетичний віск — 3,5, карнаубський віск —4, каучук — 1, барвник - 0,002-0,1 | Температура плавлення — 50-63 °С, розм'якшення - 35-40 °С | Пластинки (170x80x1,8 мм) | Базиси, прикус-ні валики знімних протезів, ортодонтичних і щелепно-лицевих апаратів |
Моделюваль-ний віск для мостоподібних робіт | Парафін - 40-94, бджолиний віск — 2 — 45, церезин синтетичний — 2-4, монтановий віск — 15, торфяний віск —15, карнаубський віск — 5, барвник - 0,004-0,008 | Температура плавлення — 60-75 °С, усадка під час твердіння — 0,1 % від об'єму, мало пластичний, добре стругається | Чотиригранні призми (6x6x45 мм) СИНЬОГО КОЛЬОРУ | Проміжні частини мостоподібних протезів, відновлення анатомічної форми коронок зубів |
Назва | Склад композиції, % | Основні | Форма | Призначення |
властивості | випуску | |||
Моделговаль- | Парафін - 29- 78, | Температура | Круглі пластин- | Воскові деталі |
ний віск для | бджолиний віск— 22 — 65, | плавлення — | ки діаметром | бюгельних про- |
бюгельних ро- | карнаубський віск — 5, | 58 - 60 °С | 60-70 мм | тезів, шинуючі |
біт: "Лавакс", | монтановий віск — ЗО, | і завтовшки | конструкції | |
"Восколіт", | барвник - 0,004-0,02 | 0,3-0,5 мм. | та Ін. | |
"Формодент" | Круглі палички | |||
синьо-зеленого | ||||
кольору. Силі- | ||||
конова матриця | ||||
"Формодент" | ||||
Моделю валь- | Парафін - 10-88, | Температура | Цилиндричні | Вкладки, штиф- |
ний віск для | бджолиний віск — 5 — 70, | плавлення — | палички | ти, півкоронки. |
вкладок | церезин синтетичний — 2, | 58-60 °С, | (70x5,5 мм) | Моделювання |
"Лавакс" | карнаубський віск — 5, | твердіння — | різних кольо- | в ротовій по- |
монтановий віск — 20, | 36 °С; усад- | рів | рожнині й на | |
барвник - 0,004-0,008 | ка - 0,15 % | моделях | ||
від об'єму |
Назва | Склад композиції, % | Основні | Форма | Призначення |
властивості | випуску | |||
Виявляє підви- | ||||
щену твердість, | ||||
добре струга- | ||||
ється | ||||
Липкий віск | Каніфоль — 17 — 70, | Температура | Циліндр ічні | Тимчасове з'єд- |
бджолиний віск — 25 — 66, | плавлення — | палички | нання деталей | |
монтановий віск — 5, | 65-70 °С, | (82x9 мм) жов- | протезів для | |
каучук — 17 | твердий, після | того чи жовто- | паяння, склею- | |
охолоджен- | зеленого ко- | вання частин | ||
ня — крихкий | льору | відбитка, моде- | ||
лі та ін. | ||||
Комплект | Подібний до моделювального | Температура | Чотиригранні | Пришийкова |
моделювальних | воску для мостоподібних ро- | плавлення — | призми | частина проте- |
восків | біт | 60-70±3°С | (6x6x4,5мм) | за і коронок, |
"Модевакс" | червоного, си- | проміжна час- | ||
нього ізелено- | тина протеза, | |||
го кольору | коронки |
Занурювальні воски застосовують переважно при виготовленні суцільнолитих комбінованих незнімних протезів.
Для моделювання ортопедичних конструкцій застосовують також безпопільні пластмаси: "Фіно МК моделінг резин" (Німеччина), "Патер резин" (Японія) та ін. Моделювання виконують шляхом нанесення маси пензликом.
Для виготовлення сучасних ортопедичних конструкцій використовують такі воскові композиції зарубіжних фірм: базисні воски "Церадент" (Чехія), "Флекс Протек" (Німеччина) та ін.; моделювальні воски для незнімних протезів та фрезувальний віск, які випускає фірма "Бредент"(Німеччина); воскові профілі й стержні "Вакс бор профілес" і "Глас профілес" (Велика Британія).
Блоки облицьовок і проміжних частин металопластмасових і металокерамічних протезів, воскові заготовки суцільнолитих коронок і жувальних поверхонь зубів (як одиничних, так і в блоках) випускають фірми Німеччини та інших країн. Застосування таких заготовок дозволяє зекономити до 40% металу під час лиття деталей зубних протезів.
Особливий віск "Кавіплан" фірми "Шулер Денталь" (Німеччина) призначений для вирівнювання нерівностей на гіпсових куксах зубів. Температура його плавлення становить 120 °С, що дозволяє після звичайного ізолювання та нанесення моделювального воску на модель зуба виготовити ковпачки способом занурення або за допомогою полімерних дисківадаптів, причому ковпачок не з'єднується з воском.
Липкий віск застосовують для тимчасової фіксації металевих деталей протезів і склеювання частинок гіпсових моделей. Зарубіжні фірми випускають такі липкі воски: "Теліт" (Чехія), "К-Б" (Німеччина) та ін.
Зубні техніки для моделювання воскових деталей суцільнолитих бюгельних протезів іноді готують спеціальний сплав восків. Його склад такий: базисний віск -61 г, моделювальний синій віск для мостоподібних робіт — 38 г, липкий віск — 0,3 г, бджолиний вибілений віск — 0,7 г.
Запитання для самопідготовки
1. Що таке моделювальні матеріали? До яких матеріалів (за призначенням) їх відносять?
2. Вимоги до моделювальних матеріалів.
3. Які речовини входять до складу моделювальних матеріалів?
4. Що таке воски? їх класифікація.
5. Бджолиний віск. Його властивості й застосування.
6. Рослинні воски. їх походження, властивості й застосування.
7. Стеарин. Метод одержання, властивості й застосування.
8. Види мінеральних восків. їх властивості й застосування.
9. Що таке каніфоль? Добування каніфолі, її властивості й застосування.
10.Добування парафіну, його властивості й застосування.
11.Моделювальний віск для базисів. Його склад і застосування.
12.Моделювальний віск для незнімних протезів. Його
властивості й застосування.
13.Моделювальний віск для бюгельних робіт. Його види і застосування.
14.Що таке "Восколіт"? Метод його застосування.
15.Для чого застосовують липкий віск?
16.Недоліки восків і воскових композицій.
Пластичні маси
Пластичні маси — це високомолекулярні сполуки (полімери), які добувають хімічним шляхом із природних матеріалів або синтезують із низькомолекулярних сполук, молекулярна маса яких менша за 5000. Полімери одержують при обробці природного газу, кам'яного вугілля, нафтопродуктів, сланців, деревини та ін.
Властивості пластмас залежать від складу, молекулярної маси, хімічної будови і форми ланцюжка (хімічної структури) макромолекули. Структура молекул полімерів може бути лінійною, розгалуженою, просторовою (мал. 4). Якщо форма ланцюжка лінійна, атоми в макромолекулі сполучаються між собою ковалентними зв'язками і розташовані в одну лінію. Кожен такий ланцюжок зв'язаний з іншими за рахунок дії міжмолекулярних сил, які значно впливають на властивості речовини. Лінійне розташування макромолекул обумовлює високу густину речовини, високу температуру її розм'якшення, а також високу механічну міцність полімеру.
Розгалужене розташування ланцюжків макромолекул обумовлює меншу густину речовини, більш пористу її будову, що ослаблює дію міжмолекулярних сил. Щоб розірвати такі молекули, потрібна менша кількість тепла, ніж при лінійній будові макромолекул речовини.
Просторове розташування ланцюжків макромолекул обумовлюється різними факторами. Іноді внаслідок взаємодії лінійних ланцюжків макромолекул речовини утворюються поперечні зв'язки між макромолекулами. В інших випадках такий процес відбувається при взаємодії лінійних ланцюжків макромолекул із низькомолекулярною речовиною — зшивальним агентом (зшивагентом). Взаємодія з макромолекулами призводить до утворення поперечних зв'язків між їх ланцюжками. Просторові структури також можуть утворюватися внаслідок полімеризації і поліконденсації. Уведенням до складу пластмас зшивагентів досягають їх просторового структурування.
Властивості зшитих полімерів залежать від глибини зшивання, тобто від кількості поперечних зв'язків між макромолекулами. Від стану, в якому перебуває полімер, залежать і його фізико-хімічні властивості. За відносно низьких температур полімери перебувають у пружно-твердому (склоподібному) стані. При підвищенні температури вони переходять у високоеластичний, або каучукоподібний, стан. При подальшому підвищенні температури полімери набувають текучості, переходячи в еластичний (в'язкотекучий) стан. Температура, за якої відбувається такий перехід, називається температурою склування, а температура, за якої полімер під час нагрівання переходить у пластичний стан, — температурою текучості.
Інтервал між цими температурами використовують для виготовлення деталей із пластмаси.
Подальше нагрівання полімеру призводить до його деструкції — необоротного розпаду молекул полімеру на мономери.
З часом властивості пластмас змінюються. Можуть зменшуватись еластичність і механічна міцність. Водночас жорсткість і крихкість полімеру, як правило, збільшуються. Такі зміни властивостей пластмас називаються старінням матеріалу. Воно може бути зумовлене різними причинами, передусім розривом ланцюжків макромолекул, що прийнято називати деструкцією речовини. Остання настає внаслідок термічних, хімічних та інших впливів на матеріал.
Пластмаси поділяють на термопластичні й термореактивні. Термопластичні пластмаси (полівінілхлорид, поліетилен, поліметилметакрилат, полікарбонат, фторопласт) під час нагрівання розм'якшуються, а під час охолодження твердіють без зміни свого складу. Термореактивні пластмаси під час нагрівання до критичної температури (160 —170 °С) і в деяких випадках без нагрівання втрачають властивість повторно розм'якшуватися, причому деякі компоненти хімічно змінюються або руйнуються з виділенням побічних продуктів реакції (вода, спирт та ін.). До цього виду пластмас належать амінопласти, "Бакеліт", епоксидні смоли, каучуки, фе-нопласти тощо.
За типом зв'язувальної речовини всі полімери поділяють на 4 класи:
1. Полімери на основі продуктів полімеризації: акрилоиласти, стиропласти та ін.
2. Полімери на основі продуктів поліконденсації: фенопласти, амінопласти, силопласти та ін.
3. Полімери на основі хімічно модифікованих природних полімерів: протеїнопласти, целопласти та ін.
4. 4. Полімери на основі нафтових асфальтів і смол —
5. бітумоп ласти.
6. Пластичні маси зазвичай складаються з кількох сумісних і несумісних компонентів (наповнювач, барвник та ін.). Вони можуть бути однофазними (гомогенними) або багатофазними (гетерогенними, або композиційними). У гетерогенних пластмасах полімер виконує функцію дисперсного середовища щодо диспергованих у ньому компонентів, які складають самостійні фази. Гетерогенними пластмасами є пломбу вальні композити.
7. Складові частини (інгредієнти) полімерних матеріалів. Для надання пластмасам потрібних властивостей у полімери вводять добавки (наповнювачі), їх кількість може змінюватися в широких межах. Добавки повинні добре диспергуватися в полімері з утворенням гомогенних композицій і виявляти стабільні властивості в умовах застосування полімерного матеріалу. Вони повинні бути нетоксичними.
8. Добавки можуть впливати на різні властивості полімерів: міцність, твердість, теплопровідність, усадку, хімічну стійкість тощо. За походженням добавки поділяють на мінеральні й органічні, за структурою — на рідини, порошкоподібні й волокноподібні.
9. Типові інгредієнти полімерів такі:
10.1. Пластифікатори. їх застосовують для підвищення пластичності й розширення інтервалу високоеласти-чного стану полімерних матеріалів. Крім того, вони полегшують диспергування в полімері штучних добавок,
регулюють клейкість полімерної композиції, знижують
ЇЇ в'язкість.
11.Пластифікацію базисних пластмас найчастіше здійснюють дибутилфталатом або диетилфталатом. Дибу-тилфталат — низькомолекулярна масляниста рідина світло-рожевого кольору. Уведена до складу акрилових пластмас, підвищує їх еластичність і текучість, зменшує крихкість.
12.2. Стабілізатори. їх застосовують для захисту полі мерів від старіння. Стабілізатори знижують швидкість хімічних процесів, що зумовлюють старіння полімеру.
Використовують різні стабілізатори; антиозонати — інгібітори озонного старіння, світлостабілізатори — інгібітори фотоокисшовальної деструкції, антиоксидати -Інгібітори термоокиснювальної деструкції та іп.
3. Ініціатори (каталізатори). їх використовують для прискорення й активації процесу полімеризації пластмаси в стоматологічних полімерних матеріалах. Як ініціатори застосовують пероксиди бензоїлу і каприїлу та ін.
Для одержання співполімерних матеріалів за кімнатних температур застосовують оксидновідиовні системи (ОВС), або редокс системи, які містять (окрім пероксиду бензоїлу) відновники (активатори) — третинні ароматичні аміни.
4. Зшивальні агенти. їх уводять у полімери з метою утворення на певній стадії переробки поперечних зв'язків між макромолекулами. Утворення поперечних зв'язків, або зшивка, обумовлює підвищення експлуатацій
них властивостей полімерних матеріалів. Зшивагенти поділяють на вулканізаційні (для каучуків) і твердники (для пластиків). Вулканізаційні агенти разом із каталізаторами та активаторами використовують у полісульфідних відбиткових матеріалах, які застосовують як м'які базисні підкладки. Твєрдники використовують у базисних матеріалах, полімерних пломбу вальних матеріалах.
5. Інгібітори. їх застосовують для дезактивації (зв'язування) всіх наявних у системі (пластмасі) вільних радикалів і припинення аільнорадикальних реакцій. Інгібіторами служать хінони і гідрохінони, які взаємодіють із вільними радикалами, утворюючи мало реактивні хіноїдні радикали, що не здатні ініціювати співполімеризацію мономерів. Барвники. їх застосовують для одержання забарвлених полімерних матеріалів. Забарвлення стоматологічних полімерних матеріалів проводять із метою одержання естетичного ефекту, імітації м'яких і твердих тканин. Базисні матеріали забарвлюють для імітації кольору
ясен і піднебіння. Колір штучних зубів повинен відповідати кольору природних зубів. Для забарвлення полімерних матеріалів застосовують органічні барвники і пігменти. Вимоги до барвників такі: висока дисперсність (1 — 2 мкм), світло- та атмосферостійкість, стійкість до дії речовин у ротовій порожнині. Крім того, вони не повинні мігрувати на поверхню виробу.
7. Антимікробні агенти. Це добавки, які перешкоджають розмноженню мікроорганізмів у полімерних матеріалах. Такі добавки повинні бути ефективними в малих концентраціях (частки відсотка).