ЗУБОТЕХНІЧНЕ
МАТЕРІОЗНАВСТВО
Від авторів
Розвиток стоматології, у тому числі ортопедичної, залежить від упровадження в практику нових зуботехнічних матеріалів і методів виготовлення з них сучасних ортопедичних конструкцій. У цьому процесі велика роль належить зубним технікам, підготовка яких неможлива без вивчення зуботехнічного матеріалознавства.
Останній підручник із матеріалознавства українською мовою був виданий понад 18 років тому. За цей час було винайдено і впроваджено в практику велику кількість зуботехнічних матеріалів та технологій їх застосування, які недостатньо описано в навчальній літературі.
Мета даного підручника — дати студентам медичних училищ і коледжів теоретичні знання, які необхідні для оволодіння професійними практичними навичками.
У підручнику розглянуто нові зуботехнічні матеріали, які нині використовуються в ортопедичній стоматології.
Підручник підготовлений відповідно до навчального плану та програми з предмета "Зуботехнічне матеріалознавство" для студентів медичних училищ і коледжів. Після кожного розділу подано запитання для самопідготовки, а в кінці підручника — тестові завдання.
Автори з вдячністю приймуть зауваження і пропозиції щодо вдосконалення даного підручника.
Вступ
Матеріалознавство — це наука, яка вивчає походження, будову й властивості матеріалів, технологію їх добування, а також зміни, які відбуваються в матеріалах при їх використанні.
Зуботехнічне матеріалознавство є одним із розділів загального матеріалознавства і вивчає матеріали, які застосовуються в ортопедичній стоматології, зокрема в зубопротезній техніці.
Під час вивчення зуботехнічних матеріалів основну увагу слід звернути на властивості, які визначають технологічний процес виготовлення ортопедичних конструкцій, і вплив цих матеріалів на ротову порожнину та організм людини в цілому.
Історія розвитку зуботехнічного матеріалознавства нерозривно пов'язана з історією протезування зубів. Першими матеріалами, які застосовували для виготовлення зубних протезів за багато віків до нашої ери, були кістки та зуби тварин, дерево (у Китаї), золото у вигляді дроту і кілець (у Стародавньому Римі).
На початку 18 ст. для виготовлення зубних протезів уперше застосували фарфор. Це стимулювало вивчення його якостей і способів фіксації фарфорових зубів на золотих коронках і пластинках. Із середини цього ж століття почали використовувати гіпс для виготовлення моделей за восковими відбитками, а згодом — для їх зняття.
Відкриття способу вулканізації каучуку в 1810 р. дозволило застосувати його для виготовлення знімних пластинкових протезів зі штучними зубами з фарфору. Через недоліки каучуку (пористість, неприємний колір, складна технологія виготовлення протезів) почали застосовувати такі матеріали, як целулоїд, бакеліт та ін. Однак вони не були впроваджені в практику зубного протезування, оскільки їх властивості не відповідали вимогам, що ставлять до зуботехнічних матеріалів.
До 1917 р. у Росії не було промислового виробництва зуботехнічних матеріалів. У період індустріалізації в СРСР було створено стоматологічну промисловість, яка почала виробляти всі необхідні високоякісні зуботехнічні матеріали.
Так, у 1928 р. було винайдено сплав заліза — хромонікелеву нержавіючу сталь, яка широко використовується в практичній стоматології. Великий внесок у розробку технології виготовлення зубних протезів із цієї сталі зробили С.С. Ас і Д.М. Цитрін.
У 1948 р. колективом учених Центрального інституту травматології й ортопедії (Б.М. Бинін і співавт.) була розроблена і впроваджена в практику зубного протезування акрилова пластична маса. Вона замінила каучук у базисах знімних протезів і значною мірою фарфор у штучних зубах.
Останнім часом винайдені й широко застосовуються в стоматології пластмаси нового покоління, метали та їх сплави, кераміка і композити, моделювальні, формувальні й абразивні матеріали, відбиткові маси, припої, флюси та ін. В їх розробці брали участь колективи Харківського заводу медполімерів і стоматологічних матеріалів, Одеського НДІ стоматології, кафедр ортопедичної стоматології Національного медичного університету (Київ), Української медичної стоматологічної академії, Львівського й Одеського медичних університетів.
З року в рік зуботехнічне матеріалознавство поповнюється новими матеріалами, технологіями їх добування і застосування.
Основою фінансової діяльності стоматологічних ортопедичних поліклінік, відділень і кабінетів, до складу яких входять зуботехнічні лабораторії, є самооплатність (госпрозрахунок). Пацієнти, яким надають протезну допомогу, відшкодовують витрати установи на заробітну плату працівникам і нарахування на неї, накладні витрати та витрати на закупівлю матеріалів, медикаментів, амортизацію основного обладнання, необхідного для виготовлення протезів.
Правильний облік і постійний контроль за раціональним використанням матеріалів необхідні для планування прибутків і витрат установи.
Зубний технік одержує зуботехнічні матеріали за вимогою-накладною від завідувача зуботехнічної лабораторії, який є матеріально відповідальною особою.
Якість готових зубних протезів перевіряє старший зубний технік або завідувач зуботехнічної лабораторії. Результати перевірки записують у замовленні-наряді. У разі виявлення браку витрати на матеріали для його усунення відшкодовуються винуватцем.
Для списання матеріалів, використаних для зуботехнічних робіт, розроблено тимчасові норми витрат на одиницю різних видів протезів.
Зубні техніки щомісяця складають звіт про виконану роботу. Завідувач лабораторії або старший зубний технік підсумовує всі звіти і віддає їх у бухгалтерію установи. Туди ж передається загальний звіт для списання матеріалів за нормами витрат. Перевитрата матеріалів відшкодовується за рахунок винуватців. Особливу увагу приділяють зубопротезуванню з використанням золота, платини і срібно-паладієвих сплавів. Слід суворо дотримуватися правил обліку і зберігання дорогоцінних металів. Облік розрахунків із зубними техніками за дорогоцінні метали, видані їм для виготовлення зубних протезів, здійснює приймальник дорогоцінних металів у книжці обліку розрахунків із зубними техніками. У розділі "Видано техніку" записи роблять на підставі вимоги-накладної, затвердженої керівником установи. У розділі "Прийнято від техніка" записують вагу готових зубних протезів, прийнятих від техніка. Вага дорогоцінного металу по кожному протезу завіряється підписами приймальника і зубного техніка. Наприкінці місяця підраховують загальну вагу зданих техніком протезів із дорогоцінних металів і втрати у відсотках від загальної ваги відпущеного за нормами витрат
металу для виготовлення протезів. Ці втрати не повинні перевищувати 6% для протезів із золота і 8% для срібно-паладієвого сплаву. Втрати при виготовленні кламерів для знімних протезів не враховуються.
У цей же розділ книжки обліку розрахунків із зубними техніками на підставі прибуткових накладних записують вагу дорогоцінних металів, повернутих зубним техніком приймальнику.
Усі зазначені вище заходи щодо списання, контролю, використання й обліку зуботехнічних матеріалів дозволяють запобігти значним збиткам, оскільки на їх придбання витрачається до 35% усіх прибутків установи.
Техніка безпеки
Під час роботи із
зуботехнічними матеріалами
Сучасна зуботехнічна лабораторія — це виробничий цех, в якому виконують такі процеси: відливку моделей, моделювання, штампування, змішування, формування і полімеризацію пластмас, обробку, шліфування, полірування, лиття сплавів металів, паяння, вибілювання, нашарування керамічних та композитних матеріалів, їх випалювання і фотополімеризацію, шліфування і фінірування алмазними інструментами та ін.
Шкідливий вплив на організм справляють пари та аерозолі пластмас, кислот, лугів, окремих металів (кадмій), а також уламки металів, краплі розплавленого металу та воску, фарфоровий, алмазний, скляний та гіпсовий пил.
Так, під час роботи зубного техніка зі скловолокнистими заготовками (при виготовленні адгезивних безметалевих незнімних протезів — коронок, мостоподібних протезів) утворюється скляний пил, який потрапляє на шкіру рук і шиї, що може спричинити свербіж, алергійні реакції.
Оптимальні умови праці в зуботехнічних лабораторіях регламентуються спеціальними нормами, інструкціями та іншими нормативними документами.
У кожному технологічному приміщенні повинні бути інструкції з техніки безпеки. З ними слід ознайомити всіх осіб, які беруть участь у виробництві. Проведення інструктажу фіксують у журналі з техніки безпеки. Знання правил техніки безпеки перевіряють 2 рази на рік.
Засоби захисту, які застосовуються в зуботехнічних лабораторіях, поділяють на загальні (природна та штучна вентиляція) та індивідуальні (спецодяг, захисні окуляри, респіратори, рукавиці).
Зуботехнічна лабораторія оснащується устаткуванням відповідно до гігієнічних норм, що забезпечує високу продуктивність праці.
Загальні засоби захисту. Придатність приміщення для розміщення зуботехнічної лабораторії визначають місцеві органи Державної санітарної інспекції,
Плануючи розміщення виробничих приміщень лабораторії, необхідно врахувати такі вимоги:
1. Площа приміщення на одного працівника має становити 4 — 4,2 м2, об'єм — 13 м3, висота стелі — 3,2 м.
2. Ширина проходів (вільних від устаткування) повинна становити 1,5 м.
3. Виробничі приміщення повинні бути добре освітленими природним світлом. Відношення заскленої площі вікон до площі підлоги (світловийкоефіцієнт) має становити не менше ніж 0,2. На робочі місця світло повинно падати спереду або зліва від працівника. Поряд із природним освітленням у виробничих приміщеннях застосовують електричне (загальне і місцеве).
4. В основному приміщенні стіни повинні бути гладенькими, світлого кольору. На підлогу кладуть кахель або лінолеум.
У приміщеннях зуботехнічної лабораторії необхідно контролювати вміст шкідливих речовин (у робочій зоні), їх концентрація не повинна перевищувати гранично допустиму. Така концентрація речовин у повітрі робочої зони при щоденній роботі протягом 8 год за весь робочий стаж не спричинює в працівника захворювань або змін стану здоров'я (табл. 1).
Приміщення лабораторії, де працюють із хімічно активними, легкозаймистими та вибухонебезпечними речовинами, оснащуються спеціальними системами вентиляції та витяжними шафами (окремо для кожного приміщення). В основному приміщенні на робочому місці зубного техніка, біля шліфдвигуна встановлюють пиловловлювач, який з'єднаний із загальною витяжною вентиляцією. Природна вентиляція приміщень зуботехнічної лабораторії здійснюється за допомогою кватирок, фрамуг, вікон, дверей (із розрахунку п'ятиразового обміну повітря в приміщенні протягом 1 год). Штучна вентиляція здійснюється вентиляторами і кондиціонерами в контрольованому режимі. Розрізняють загальну штучну вентиляцію, яка забезпечує обмін повітря в цілому приміщенні, і місцеву, яка видаляє шкідливі речовини (пар, пил, аерозоль) з місця їх утворення. За функцією розрізняють припливну і витяжну вентиляцію. Припливна вентиляція подає повітря в приміщення, а витяжна видаляє його. В основному приміщенні найчастіше використовують витяжну вентиляцію з природним припливом повітря, але може застосовуватись і штучна припливна вентиляція.
Приміщення, в яких виконують гіпсування, формування, полімеризацію, полірування та лиття, оснащують тільки витяжною вентиляцією, окремо від вентиляції основного приміщення.
Умови праці (температура, відносна вологість і швидкість руху повітря) зубних техніків повинні відповідати гігієнічним нормам (табл. 2). У цих нормах ураховані пори року і важкість роботи (важка, середньої важкості, легка). За тепловими показниками на робочих місцях розрізняють виробничі приміщення з незначними (до 83,7 кДж/1 м3 за 1 год) і значними надлишками тепла (понад 83,7 кДж/1 м3 за 1 год). Основне приміщення лабораторії відносять до категорій приміщень із незначними надлишками явного тепла, а полімеризаційну і ливарню — до приміщень зі значним його надлишком.
До шкідливих факторів у зуботехнічному виробництві відносять також шум, рівень якого в різних приміщеннях неоднаковий. Шум виникає під час роботи устаткування, апаратури, механізмів. Він супроводжує виробничі процеси (кування, штампування та ін.). Допустимі рівні звуку встановлено з урахуванням середньометричних частот октавних смуг (у герцах), тривалості дії шуму, місцезнаходження працівника. У лабораторних приміщеннях допустимий рівень шуму становить 75 дБ, а на робочих місцях — 85 дБ. Для зменшення шкідливого впливу шуму застосовують індивідуальні засоби захисту (навушники та ін.).
Таблиця 1. Гранично допустимі концентрації (ГДК) деяких речовин у повітрі робочої зони
Речовина | гдк, мг/м3 | Агрегатний стан |
Ацетон | Аерозоль | |
Бензин паливний | Пари | |
Ортоборатна кислота | Пари й аерозоль | |
Оксид вуглецю | Пари | |
Оксид кадмію | 0,1 | Аерозоль |
Сульфатна кислота (сульфатний ангідрид) | Аерозоль | |
Хлоридна кислота | Пари | |
Кобальт металевий і оксид кобальту | 0,5 | Аерозоль |
Луги (розчин у перерахунку на NaOH) | 0,5 | Аерозоль |
Метиловий ефір акрилової кислоти | Пари | |
Нікель | 0,5 | Аерозоль |
Свинець і його неорганічні сполуки | 0,01 | Аерозоль |
Примітка: відомості про Інші речовини та в спеціальних довідниках із техніки безпеки.
Таблиця 2. Допустимі температура, відносна вологість і швидкість руху повітря у виробничих приміщеннях для виконання легкої роботи
Виробниче приміщення | Пора року | На постійних робочих місцях | Температура повітря поза робочими місцями, °С | ||
Температура повітря, °С | і Відносна вологість, % | Швидкість РУХУ повітря, м/с | |||
3 незначним надлишком явного тепла | Холодна і перехідна | 17-22 | До 75 | До 0,3 | 15-20 |
Тепла | До С + 3, але не більше ніж 28 (див. примітку 0 | Див. приміт-ку 2 | До 0,5 | До С + 3 | |
Зі знач-1 ним надлишком явного телла | Холод- і на і перехідна | 17-24 | До 75 | До 0,5 | 15-26 |
Тепла | До С + 3, але не більше ніж 28 (див. примітку 1) | Див. примітку 2 | До 0,7 | До С + 3 |
Примітки:
1. С - середня температура зовнішнього повітря о 13 год у найтепліший місяць року.
2-У теплу пору року за температури повітря 28 °С його відносна вологість не повинна перевищувати 55%, а за температури 26 24 і^С- відповідно 60, 65 і 75%. інструкціях, Виконання цих інструкцій контролює керівник установи, або особа, відповідальна за техніку безпеки.
Основні вимоги техніки безпеки такі:
1. Виконувати роботу на встановленому обладнанні
можна тільки з дозволу особи, відповідальної за техніку безпеки.
2. Устаткування, яке використовується, повинно бути справним.
3. Робочі столи і верстаки повинні бути встановлені на висоті, зручній для роботи, а також надійно закріплені на підлозі.
4. Деталі, які обробляються, та інструменти не повинні захаращувати робочу поверхню столу.
5. Устаткування, яке виділяє під час роботи багато пилу, необхідно встановлювати в окремому приміщенні (з вентиляцією і пиловловлювачем на кожному робочому місці).
6. Робочі місця для робіт з абразивним інструментом обладнуються відповідно до Державного стандарту (ДГСТ-38 —81), де наведено вимоги до абразивних
інструментів і правила роботи з ними. Шліфувальні
круги повинні бути добре відцентрованими, без виїмок на поверхні. Деталі треба надійно зафіксувати. Пил та стружки повинні уловлюватися пиловловлювачами.
7. Операції паяння, випалювання деталей слід виконувати у витяжній шафі з витяжною вентиляцією.
8. Легкозаймисті матеріали (бензин, спирт та ін.) треба зберігати в спеціальних приміщеннях, оснащених вогнегасниками (за узгодженням із пожежною охороною).
9. Персонал зуботехнічних лабораторій повинен мати спецодяг та індивідуальні засоби захисту (захисні окуляри, респіратори, рукавички).
Для безпечного обслуговування високочастотних ливарних печей розроблено спеціальні інструкції з техніки безпеки. Адміністрація повинна здійснювати суворий контроль за дотриманням персоналом правил техніки безпеки.
До початку роботи з керамічними масами і фотополімерами необхідно провести інструктаж із техніки безпеки.
Під час роботи з фотополімеризаторами необхідно користуватися захисними екранами: оранжевими чи червоними — при ультрафіолетовому випромінюванні, синьо-зеленими — при інфрачервоному. Необхідно забезпечити світлогерметичність корпусу випромінювача фотополімерних ламп. У приміщенні, де виконуються такі роботи, повинні бути індивідуальні засоби захисту (захисні окуляри, маски, респіратори), витяжна вентиляція, а також інструкції з техніки безпеки.
Кислоти й луги слід зберігати в окремих приміщеннях на спеціально відведених місцях. Під час їх розфасування (переливання) застосовують індивідуальні засоби захисту (захисні окуляри, гумові рукавички, фартухи). При виготовленні розчинів із кислот і лугів не можна лити воду в посудину з концентрованою кислотою (особливо сульфатною). Кислоту слід повільно (малими порціями) додавати до води. Розчинення концентрованої сульфатної кислоти у воді — це екзотермічна реакція, тому вливання води в кислоту може спричинити розбризкування кислоти.
При використанні бензину та ефіру треба бути дуже обережним із вогнем, оскільки можливий вибух їх парів у повітрі. Особливо уважним треба бути під час роботи з розплавленими сплавами металів (загроза виникнення опіків), відкритим полум'ям (можливість виникнення пожежі, опіків шкіри), керамічними масами і фотополімерами (можливі ушкодження очей, шкіри, дихальних шляхів). Зубний технік у разі необхідності повинен уміти надати потерпілому першу медичну допомогу. Термічні опіки. Розрізняють 4 ступені опіку:
I — виникають біль, почервоніння і набряк шкіри;
II — виникає сильний біль, інтенсивне почервоніння шкіри з відшаруванням епітелію і утворенням пухирів, наповнених прозорою або трохи каламутною рідиною;
III— змертвіння всіх шарів шкіри, утворюється щільний струп;
IV — обвуглювання, що виникає при дії на тканини дуже високої температури (полум'я, розплавлений метал). Ушкоджуються шкіра, м'язи й інші тканини.
Перша допомога. Негайно припинити дію високої температури, евакуювати потерпілого з приміщення, зняти з поверхні тіла тліючий одяг. Якщо одяг прилип до шкіри, його слід обрізати навколо ділянки опіку, швидко накласти суху асептичну пов'язку. За необхідності (опіки II, III і IV ступеня) застосовують протишокові засоби, уводять анальгетики. Проводять транспортну іммобілізацію і госпіталізують потерпілого.
Хімічні опіки виникають при дії концентрованих кислот (сульфатної, хлоридної та ін.) і лугів. Глибина і важкість ушкодження залежать від виду і концентрації хімічної речовини, тривалості її дії.
Під дією концентрованих кислот на шкірі та слизових оболонках швидко утворюється сухий темно-коричневий або чорний, чітко відмежований струп, а під дією концентрованих лугів — мокрий сірий струп без чітких країв.
Перша допомога залежить від виду хімічної речовини. При опіках концентрованими кислотами (крім сірчаної) ділянку шкіри необхідно протягом 15 — 20 хв промивати струменем холодної води, Сульфатна кислота при взаємодії з водою виділяє тепло, що може посилити опік. Добрий ефект дає обмивання розчинами лугів, мильною водою, 3% розчином натрію гідрокарбонату (1 чайна ложка на склянку води). При опіках лугами ділянку опіку необхідно добре промити струменем холодної води, а потім обробити 2% розчином оцтової або лимонної кислоти (лимонним соком). Потім потрібно накласти асептичну пов'язку, або пов'язку, змочену розчином, які обробляли опік.
Ушкодження електрострумом. Слід негайно припинити дію електричного струму. Ділянку ушкодження слід обробити так само, як при термічних опіках. Потім треба накласти асептичну пов'язку.
При ушкодженнях з легкими загальними явищами (короткочасна непритомність, головний біль) треба надати потерпілому горизонтальне положення, дати болезаспокійливі (амідопірин — 0,25 г, анальгін — 0,25 г) та заспокійливі засоби (настойка валеріани), доставити потерпілого в стаціонар. Загальний стан потерпілого в подальшому може значно погіршитися. Тому всіх потерпілих з електротравмою необхідно госпіталізувати.
У важких випадках (розлади чи припинення дихання, зупинка серця) слід негайно провести штучне дихання і зовнішній масаж серця (па 16 — 20 вдихів 5 — 6 натискувань на ділянку серця).
Ушкодження очей, шкіри та дихальних шляхів ультрафіолетовим випромінюванням. Перша допомога. Очі необхідно промити проточною водою протягом 1 хв. Потім слід звернутися до офтальмолога.
Ушкоджену (забруднену) ділянку шкіри слід вимити водою з милом. У разі подразнення шкіри необхідно звернутися до дерматолога.
У разі вдихання фарфорового пилу потерпілого треба винести на свіже повітря. За необхідності застосовують кисневу подушку. Потім слід звернутися до пульмонолога.
Для запобігання інфекційним хворобам при виготовленні ортопедичних конструкцій необхідно дотримуватися правил антисептики. Після виведення відбитків із ротової порожнини пацієнта їх треба вимити у проточній воді, висушити, обробити антисептиками. Відбитки поміщають у 0,5% розчин натрію гіпохлориту (на 20 хв), 4 — 6% розчин пероксиду водню (на 10—15 хв) та ін. Готові протези спочатку промивають у розчині мийних засобів, а потім дезінфікують, занурюючи в етиловий спирт, ефір та інші розчини.
Запитання для самопідготовки
1. Що таке техніка безпеки?
2. Шкідливі фактори зубопротезного виробництва.
3. Назвіть засоби захисту персоналу зуботехнічної лабораторії. Наведіть приклади їх застосування.
4. Вимоги до виробничих приміщень зуботехнічної лабораторії.
5. З якими шкідливими речовинами працює зубний технік під час виготовлення ортопедичних конструкцій?
6. Що таке гранично допустима концентрація шкідливих речовин у повітрі робочої зони?
7. Види вентиляції в різних приміщеннях зуботехнічної лабораторії.
8. Допустимі температура, вологість і швидкість руху повітря у виробничих приміщеннях зуботехнічної лабораторії.
9. Які захисні засоби застосовують під час термічної обробки металів, паяння і вибілювання?
10.Індивідуальні засоби захисту від дії шкідливих факторів у різних виробничих приміщеннях зуботехнічної лабораторії.
11.Основні вимоги техніки безпеки до оснащення робочого місця зубного техніка.
12.Техніка безпеки під час роботи з легкозаймистими речовинами, кислотами, лугами, пилоподібними матеріалами, бензином.
13.Протипожежні заходи в приміщеннях зуботехнічної лабораторії.
14.Які нещасні випадки можливі під час роботи в зуботехнічній лабораторії?
15.Перша допомога при термічних і хімічних опіках.
16.Перша допомога при ураженні електрострумом, вдиханні керамічного пилу.
17.Антисептична обробка відбитків і готових ортопедичних конструкцій.