Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Агрометеорологічні основи еколого-біологічного рослинництва




МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ДЕРЖАВНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«Херсонський державний аграрний університет»

 

Кафедра рослинництва, генетики,

селекції та насінництва

 

САМОСТІЙНА РОБОТА

з дисципліни"ЕКОЛОГО-БІОЛОГІЧНЕ РОСЛИННИЦТВО"

ЗАВДАННЯ 22

 

 

 

Виконала:студентка 5 курсу АФ 2 групи

Позняк А.А.

Перевірив: асистент Тетерук О.В.

 

ХЕРСОН 2014

Агрометеорологічні основи еколого-біологічного рослинництва.

Агрометеорологічні основи еколого-біологічного рослинництва – це складові деяких технологічних, господарських та організаційних рішень. Метою господарювання є максимізація доходів за стратегіями: максимізація врожаю, мінімізація природних втрат, оптимізація енерговитрат.

Стратегії мінімізації природних втрат є засобами оптимізації технології господарювання за місцевих родючості ґрунту і агрокліматичних ресурсів зі складовими: оптимізація землекористування, оптимізація системи землеробства, оптимізація агрофітотехнологій, мінімізація збитків продукції, застосування засобів страхування тощо.

Зміст агрометеорологічних стратегій адаптації землеробства до погоди й клімату полягає у визначенні оптимального рішення керуючої дії за мінімізації розбіжностей між агрометеорологічними чи агрокліматичними умовами і відповідною потребою агроекосистеми. Проблематика агрометеорологічних стратегій адаптації землеробства до погоди і клімату охоплює стратегії максимізації врожаю, мінімізації природних втрат, оптимізації енерговитрат. Кожна з них поділяється на низку підпроблем із власними стратегіями за закономірностями впливу погоди і клімату на ефективність об’єктів, у т.ч. і за страхової діяльності. Новими інформаційними засобами агрометеорологічних стратегій адаптації є вперше опрацьовані загальна агрокліматична класифікація систем землеробства України разом із агрометеорологічним спектром спрямованості агрофітотехнологій, термічно-часова структура системного часу польової культури, типізовані за термінами сівби ярих зернових культур агрометеорологічні умови в ґрунтово-кліматичних зонах України.

Температура повітря і грунту - найважливіші метеорологічні елементи, що визначають умови росту рослин. Поверхня грунту нагрівається в основному за рахунок поглинання сонячної радіації.

Великий вплив на розвиток рослин надає співвідношення дня і ночі, яке залежить від географічної широти місцевості та дати. Зокрема, фізіологами встановлено залежність переходу рослин до генеративного розмноження від співвідношення довжини дня і ночі, яка може прискорювати або затримувати цвітіння рослин.

Вологість повітря дуже і різноманітне вплив на розвиток рослин. При зниженні вологості повітря і високій температурі розвиток рослин, як правило, прискорюється, підвищується цукристість їх плодів, в зерні хлібних злаків збільшується вміст білка. Однак при цьому випаровування води грунтом і рослинами зростає, грунт швидше висушується, що за відсутності достатньої кількості опадів може призвести до істотного недобору врожаю, тому в районах з посушливим кліматом використовують прийоми, що зменшують «непродуктивне» випаровування води грунтом (весняне боронування зябу, розпушування міжрядь просапних культур, безполицева оранка та ін.).

Опади - основне джерело вологи для сільськогосподарських угідь. Вони бувають рідкими (дощ), твердими (сніг, снігова крупа, град і т.д.), змішаними (мокрий сніг). За характером випадання опади підрозділяють на обложні, зливові і моросящі. З точки зору сільськогосподарського виробництва найбільш сприятливі обложні дощі, які добре вбираються грунтом, не викликають водної ерозії грунту і вилягання посівів сільськогосподарських культур, однак рясні опади під час збирання врожаю можуть привести до великих втрат і погіршити якість сільськогосподарської продукції. Тривала відсутність опадів у літній період призводить до висушування грунту, створюючи несприятливі умови для розвитку рослин.

Вітер робить величезний вплив на рослини. Крім того, напрям і сила вітру в чому обумовлюють формування інших метеорологічних елементів. Наприклад, вітер переносить вологе повітря з океанів і морів у глиб материків, забезпечуючи рослини вологою, перемішує повітря, створюючи сприятливий температурний режим. У той же час він може посилювати непродуктивне випаровування води з поверхні грунту, викликаючи грунтову посуху. Вітер сприяє запиленню багатьох сільськогосподарських рослин, проте сильний вітер ускладнює виконання багатьох сільськогосподарських робіт, може призводити до вилягання посівів, вітрової ерозії грунту, здуванню снігу з полів. Урагани здатні руйнувати споруди, вивертати дерева.

Крім отримання чисто метеорологічної інформації багато станції і пости (у тому числі агрометеорологічні пости в господарствах) проводять спеціальні агрометеорологічні спостереження, фіксуючи зміни в рості і розвитку рослин під впливом відповідних метеорологічних факторів. До їх числа відносяться фенологічні спостереження (спостереження за настанням фаз розвитку рослин); визначення густоти стояння рослин і пошкодженості рослин несприятливими метеорологічними явищами, шкідниками і хворобами; вимірювання висоти рослин; спостереження за виляганням посівів і за формуванням елементів продуктивності і визначення структури врожаю; спостереження за станом озимих культур і плодових дерев в зимовий період, за температурою грунту, глибиною її промерзання і відтавання, величиною снігового покриву на полях озимих та в садах; спостереження за вологістю грунту на посівах різних сільськогосподарських культур і деякі інші.

За результатами сполучених агрокліматичних і чисто метеорологічних спостережень можна оцінити вплив умов погоди на розвиток і стан посівів і насаджень сільськогосподарських культур, на розвиток хвороб і розмноження шкідників, умови проведення сільськогосподарських робіт. Дані агрокліматичних спостережень можна використовувати для складання агрокліматичних прогнозів. З них найбільш важливі прогнози агрометеорологічних умов (теплозабезпечення вегетаційного періоду, терміни відтавання і промерзання грунту, запаси продуктивної вологи в грунті і т.д.); фенологічні прогнози (терміни початку весняних польових робіт, терміни настання основних фаз розвитку рослин та їх шкідників); прогноз врожайності основних сільськогосподарських культур та їх якості; прогноз стану озимих культур, а також плодових дерев в зимовий період.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 747 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2211 - | 2041 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.