Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Словотвірні ланцюжки та гнізда ДУ




 

Числівники як нумеральні одиниці служать стабільною базою денумеральної вербокреації в сучасному англомовному дискурсі, що об’єктивується наявністю продуктивних словотвірних ланцюжків та словотвірних гнізд. Словотвірним гніздом називають сукупність похідних слів, що позначені спільним коренем. Ознакою словотвірного гнізда є наявність похідних ДУ. Наприклад, у словотвірному гнізді числівника seven похідні одиниці утворені від базового слова, тому їх називають похідними першого порядку, а одиниці, які утворені від них, – другого порядку.

SEVEN S

SEVEN SEVEN TH → SEVEN TH-LY

SEVEN SOME

SEVENT IES

SEVEN FOLD

SEVEN TEEN → SEVEN TEENTH

 

У прикладі ми можемо бачити шість ланцюжка похідності. Словотвірний ланцюжок – це “ряд однокореневих слів, побудованих відповідно до їхньої послідовної похідності і мотивованості”. До складу першого ланцюжка входять твірна основа та одне похідне (seven – seven-s), у другому ланцюжку виокремлюються вихідна одиниця та її деривати (seven – seventh – seventh-ly). Наступний ланцюжок представлений лексемою sevensome, що утворився шляхом афіксації, наступний – іменником seventies, п’ятий – sevenfold. Останній ланцюжок має два словотвірні кроки.

Для словотвірних ланцюжків характерним є поступове сукцесивне словотворення, потенційні властивості вихідних компонентів служать основою для подальшого будування слів – творення інновацій. Словотвірний ланцюжок є найменшою одиницею словотвору. Отже, сукупність таких ланцюжків визначається лінгвістами як словотвірне гніздо.

Словотвірне гніздо числівників hundred та million можна подати такими ланцюжками:

 

HUNDRED S

HUNDRED HUNDRED SOME →HUNDRED SOMENESS

HUNDRED FOLD →HUNDRED FOLDNESS

HUNDRED TH →HUNDRED THS

Числівник hundred має чотири ланцюжки похідності. Кожен із них має різні ступені закритості, кінцева ланка ланцюжка свідчить про те, чи можливі подальші деривації. ДУ детермінуються моделями макросистеми. Похідні утворення від числівника належать до різних частин мови. У першому ланцюжку ми маємо іменник, маркером якого виступає закінчення -s. У наступних ланцюжках прозорими є творення прикметників за допомогою афіксів (-some, -fold, -th), які відкриті до подальших процесів, пор. hundredsomeness, hundredfoldness, hundredths.

 

MILLION ER

MILLION TH →MILLION THS

MILLION MILLION FOLD →MILLION FOLDNESS

MILLION ISM →MILLIONISM NESS

MILLION AIRE→ MILLION AIRISH

 
 


MILLIONAIR ISM→MULTI MILLIONAIR ISM

 

У цьому прикладі словотвірного гнізда виокремлюється шість різноманітних словотвірних ланцюжків похідності, до складу яких (ланцюжків) входить базове вихідне слово million, словотвірні моделі якого детермінуються макросистемою англійської мови. У словотвірних ланцюжках при цьому діє ступеневий характер вербокреації. Твірна основа є базисом, служить джерелом деривації та об’єднує всі словотвірні ланцюжки у більш складну систему – словотвірне гніздо.

В англійськії мові словотвірні гнізда денумеральних конструювань утворюються навколо вихідних одиниць та словоформантів, які надають денумеративам статусу похідних вторинних одиниць (див. рис. 3.1).

 

  ONENESS
ONE ONLY
    ONCE → ONCER
     
  TWOS
TWO TWICE
    TWOFOLD
    TWOSOME
     
  THREES
THREE THRICE
    THREESOME
    THREEFOLD
     
  FOURS
FOUR FOURTH FOURTH-LY FOURTH-S
    FOURFOLD
    FOURSOME
     

Рисунок 3.1 Денумеральні гнізда англомовних числівників (one – ten)

 

  FIVES
FIVE FIFTH FIFTH-LY FIFTH-S
    FIVEFOLD
    FIVESOME
     
  SIXTH SIXTH-LY SIXTH-S
SIX SIXES
    SIXFOLD
    SIXSOME
     
  EIGHTH EIGHTH-LY EIGHTH-S
EIGHT EIGHTFOLD
    EIGHTSOME
     
  NINTH NINTH-LY NINTH-S
NINE NINEFOLD
    NINES
     
  TENS
TEN TENTH TENTH-LY TENTH-S
    TENFOLD
    TENNER

 

Рисунок 3.1, аркуш 2

Словотвірні пари та ланцюжки можна розглядати як прості лінійні конструювання, для яких валоративною є динамічність. Так, словотвірна пара ten → tens або словотвірний ланцюжок ten → tenth → tenthly за формальними ознаками належать до простих фракталів, оскільки вектори деривації в них мають лінеарний характер. Числівникова основа, що входить до складу словотвірного ланцюжка, стає базою для формування нового деривата, приєднання якого спричиняє руйнацію лінійної структури ланцюжка та перетворює його в джерело словотвірного гнізда, яке, у свою чергу, характеризується послідовністю структурної організації, більшим ступенем відкритості (див. табл. 14).

 

Таблиця 14–Ступені похідності денумеративів англійської мови

Вихідні основи Перший ступінь похідності Другий ступінь похідності Третій ступінь похідності
       
One Oneness, only, once    
Two Twos, twice, twofold Twofoldness  
Three Threes, thrice, threesome, threefold Thirdly, thirds  
Four Fours, fourth, fourfold, fourteen, fourty Fourthly, fourths  
Five Fifth, fives, fivefold, fifteen, fifty Fifthly, fifths  
Six Sixth, sixes, sixfold, sixteen, sixty Sixthly, sixths  

 

Продоження табл. 14

       
Seven Seventh, sevens, sevensfold, seventeen, seventy Seventhly, sevenths  
Eight Eighth, eightfold, eighteen, eighty Eighthly, eighths  
Nine Ninth, ninefold, nines, nineteen, ninety Ninthly, ninths, nineteenth,  
Ten Tens, tenth, tenfold, tenner Tenthly, tenths  
Eleven Eleventh, elevenfold, elevensome Elevenths, eleventhly  
Twenty Twenties, twentieth Twentieths, twentiethly  
Forty Forties, fortieth Fortieths  
Million Millionth, millionaire, millionfold, millionism Millionairedom,millionairish, millionairism Multi-millionai-rism

Таким чином, оглянувши словотворчі гнізда, є очевидними ознаки словотвірного гнізда, в яких простежуються його сутність та порядок. Маркерами словотвірного гнізда є:

· спільність твірної основи як вихідної одиниці для денумеральних утворень;

· послідовність векторів словотвору;

· детермінація вибору моделей нормами мови;

· наявність семи числа у повнозначних похідних одиницях;

· зв’язки між секондарними утвореннями;

· упорядкованість зв’язків.

Ознаки словотвірного гнізда відбивають характер створення денумеративів за іманентними моделями мови. Між твірною основою, або базисною одиницею, та секондарними утвореннями існують відношення похідності, взаємозалежності першого, другого. третього та інших кроків від похідної основи. Словотвірні ланцюжки складаються із секондарних іновацій, які утворилися шляхом деривації та утворюють словотвірне гніздо вихідної одиниці, яке позиціонується як модель системи словотворення, що містить у своєму складі ланцюжки всіх попередніх актів словотвору. Словотвірне гніздо є відкритою системою, що потенційно може поповнюватися новими дериватами.

Словотвір є окремою ендозоною, підсистемою, що використовує базові одиниці мовної системи як будівельний матеріал для утворення модельованих інновацій. Цим будівельним матеріалом служать одиниці морфемного, синтаксичного та лексичного рівнів мови.

Денумератив відрізняється від числівника – як у плані вираження, так і в плані змісту, а також способом реалізації основної для нього номінативно-репрезентативної функції. Зважаючи на подвійну співвіднесеність – із позамовною дійсністю і системою мови – денумеративи, як і всі похідні слова, реалізують потенціал словотвірної системи у вигляді конкретних структур, що є комбінаціями словотворчих засобів на позначення лексичних і словотвірних відношень. Властивість подвійної референції препарує осмислення семантики денумеративів. Лексичне значення повнозначних денумеративів об’єктивує їх статус вторинних одиниць номінації. Лексичне значення денумератива ґрунтується на лексичному значенні числівника.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 749 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2507 - | 2377 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.