Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Загальна характеристика клімату Африки. Баричні центри та особливості переносу повітряних мас над поверхнею Африки. Вплив океанічних течій на клімат материка




Африка — єдиний материк Землі, що простягається приблизно на однакову відстань на північ і на південь від екватора. Незважаючи на це кліматичні умови Африки до північ і південь від екватора неоднакові. По-перше, північна частина Африки по площі вдвічі перевищує південну. По-друге, з півночі і північного сходу від Африки знаходиться величезна суша Євразії, від якого Африку відокремлюють теплі міжконтинентальні моря — Середземне і Червоне. По-третє, південний субконтинент лежить між Атлантичним і Індійським океанами.

Основна частина материка лежить між тропіками й одержуєпротягом усього року велику кількість сонячного тепла і сильно прогрівається, особливо в межах масивної північної частини. Вся Африка (за невеликим виключенням) одержує в рік більш 160 ккал/см2 (6700 МДж/м2), а в північній частині сумарна радіація перевищує 200 ккал/см2 (8400 МДж/м2). Це призводить до переважання високих температур на протязі року.

Незначне горизонтальне розчленування і припіднятість окраїн у порівнянні з внутрішніми регіонами обмежують вплив океанів і створюють властиву Африці континентальність кліматів, особливо різко виражену в північній частині завдяки великим її розмірам і близькому сусідству Євразії.

Велика частина Африки знаходиться під впливом субтропічних максимумів і пасатної циркуляції обох півкуль. Пасати північної півкулі, що приходять із суші, несуть континентальне повітря з низькою відносною вологістю. Пасати, південної півкулі, що приходять з боку Індійського океану, приносять на східну окраїну материка вологі повітряні маси.

Західні окраїни материка в північній і південній півкулях перебувають під впливом східної периферії атлантичних субтропічних максимумів із властивою їм пасатною інверсією, що підсилюється холодними течіямиАтлантичного океану. Це створює умови, несприятливі для випадання опадів.

У приекваторіальній частині материка найважливіше значення має перехід повітряних мас з однієїпівкулі в іншу. При цьому на сході материка перехід пасатів з іншої півкулі має місце влітку даної півкулі. На заході ж (тому що градієнт тиску завжди спрямований від Південно-Атлантичного максимуму убік північного субконтиненту, Африки) спостерігається протягом усього року проникнення південного пасату (південно-західного мусону) у північну півкулю. Тому в смузі між 17° пн. ш. і 20 пд. ш. улітку кожної півкулі виявляється вплив екваторіальних мусонів, що несуть вологе повітря і створюють дощовий період.

Крайня північ і крайній південь материка, що розміщені в межах субтропічних поясів, узимку кожної півкулі опиняються в умовах західної циркуляції, властивої помірним широтам.

У січні більше нагрівається південна частина материка, а північна відносно охолоджена. У зв'язку з цим субтропічний пояс високого тиску перетинає північ Сахари і стикується з Північноатлантичним максимумом.Крайній, північний захід материка попадає узимку під дію западини циклонічної циркуляції помірних широт.

У цей час над південною півкулею встановлюється велика депресія, убік якої спрямовується повітря як із сусідніх океанів, так і з боку північної півкулі.

Північний пасат рухається від 25° пн. ш. убік екватора трьома основними потоками нагрітого повітря звідносною вологістю від 30 до 15%. У більшій, східній частині це так звана єгипетська течія північно-східного напрямку, що проникає в північну частину басейну Конго, але не переходить через екватор. На сході діє ще сухіший аравійський пасат, що захоплює півострів Сомалі і проникаючи південніше екватора, зливається з південно-східним пасатом, що йде з Індійського океану по периферії Південно-Індійського максимуму. На захід від єгипетської течії убік Гвінейського узбережжя рухається так званий харматтан, що у північній частині Гвінейської затоки зустрічається з південно-західним мусоном, що відтікає по східній периферії Південно-Атлантичного максимуму. Як правило, харматтан не досягає узбережжя Гвінейської затоки, і там дмуть слабкі південно-західні вітри. Але на великих висотах потік пасату проникає далі до півдня і перешкоджає висхіднимпотокам у південно-західному мусоні і випаданню опадів. Тому січень на Гвінейському узбережжі — самий сухий місяць.

Південно-Індійський максимум у січні значно впливає на південь. Він захоплює крайній південь Африки і дає початок південно-східному пасату, що приносить з Індійського океану рясні опади на східні схили високих нагір'їв Африки. Кількість опадів різко зменшується при русі в глиб материка, досягаючи мінімуму в центральній частині Калахарі.

Західне узбережжя Африки перебуває під впливом східної периферії Південно-Атлантичного максимуму. У зв'язку з приходом на прогрітий материк холодних повітряних мас, що приносять з більш високих широт вітри південних румбів, опади на західному узбережжі відсутні в смузі, що протягається майже до самого екватора.

У районі зіткнення атлантичного повітря з масами, що надходять з Індійського океану, створюється фронт, у зв'язку з чим на заході Калахарі кількість опадів трохи зростає в порівнянні з більш західними і східними районами материка.

У липні сильніше нагрівається північна півкуля. Тому всі баричні зони зміщуються на північ.Субтропічний максимум північної півкулі зміщується на Середземне море і Південну Європу, захоплюючи тільки крайній північний захід Африки. У зв'язку із сильним нагріванням над північною частиною Африки утворюється область пониженого тиску, що простягається до екватора. Південна Африка разом із сусідніми океанами входить у зону баричного максимуму південної півкулі. Тільки крайній південь її опиняється в умовах західної циркуляції помірних широт південної півкулі.

У Північній Африці (Сахарі) дують сухі північно-східні і північно-західні вітри, що вздовж Червоного моря і долини Нілу проникають до 20°, а на заході — до 18° пн. ш. Назустріч їм, з боку Південно-Атлантичного максимуму, спрямовується південно-західний мусон, що несе вологе повітря на територію Судану і Гвінейського узбережжя. У цих районах йдуть дощі.

Ефіопія, Сомалі і весь схід Африки на північ від екватора перебуває під впливом Індійського мусону, що єпродовженням південно-східного пасату, що переходить через екватор і приносить рясні дощі. Майже вся південна частина Африки, охоплена поясом високого тиску й ослаблена пасатною діяльністю, є посушливою, особливо у внутрішніх районах. Виключення складає Капська область, для якої характерна активізація циклонічної діяльності з полярного фронту. Високі температури протягом усього року в основній частині Африки залежить від висоти сонця над горизонтом і сильної інсоляції. На значній частині материка середня річна температура перевищує +20°С. Північна частина Африки більш масивна, тому в цілому вона нагрівається сильніше, ніж південна, середня місячна температура тут сягає (+ 35, + 40°С), а також зареєстрована максимальнатемпература (до +58°С), що спостерігалася на Землі.

Для всієї Африки характерний прояв континентальності клімату, значні добові коливання температури. Наприклад, у Сахарі добові амплітуди температури можуть досягати 50°С.

Опади розподілені по території материка вкрай нерівномірно. Регулярні і рясні дощі випадають уприекваторіальній частини, приблизно між 5° пн. ш. і 10° пд. ш. Максимальна кількість опадів в Африці (близько 10000 мм) зустрічається на схилах масиву Камерун, на південно-західних схилах.

В областях на північ і південь від екватора, приблизно до 17° в обох півкулях, опади пов'язані зекваторіальним мусоном і випадають улітку кожної півкулі; річні суми їх сильно коливаються в залежності від географічного положення і рельєфу. Ще далі на північ і південь від екватора (до 30°) розташовані області з дуже малою річною кількістю опадів. На крайній півночі і крайньому півдні материка, у субтропічному поясі, кількість опадів знову зростає, максимум випадання на північному і південному заході приходиться на зиму, а на південному сході — на літо.

Унаслідок усіх зазначених закономірностей Африка відрізняється великою різноманітністю кліматів.

Пояс екваторіального клімату включає значну частину басейну Конго, приблизно між 5° пн. ш. і 5°пд.ш., а також Гвінейське узбережжя до 7—8° пн. ш. У басейні Конго в зв'язку із сильним нагріванням поверхні випадають конвективні дощі напротязі року. У режимі їх ясно виражені два максимуми, пов'язані з найбільш високим положенням сонця. На узбережжі Гвінейської затоки опади пов'язані з пануючими південно-західними вітрами. Високі і рівномірні температури (+ 24, +28°С), велика кількість опадів, що у 1,5—2 рази перевищуєвипаровування, і висока відносна вологість повітря створює постійне надмірне зволоження. Через такі умови клімат екваторіальної Африки важко переносять не тільки незвичні до нього європейці, але і місцеві жителі.

Субекваторіальний пояс у Північній Африці простягається на північ до 17° пн. ш. У південній півкулі пояс субекваторіального клімату не доходить до Атлантичного океану, а на південь поширюється майже до 20° пд. ш. У літню пору у кожній півкулі панує мусон, що приносить вологе екваторіальне повітря з рясними дощами. Взимку пояс знаходиться під впливом пасату, що приносить сухе тропічне повітря. Це період повної відсутності опадів і дуже низької відносної вологості. Тривалість вологого періоду, річні суми опадів і зволоження в межахпоясу змінюються від екватора убік тропіків і в напрямку з заходу на схід. Від екватора до тропіків поступово зменшується тривалість вологого періоду від 10 до двох-трьох місяців. З заходу на схід зменшується кількість опадів у зв'язку з ослабленням мусону. Найбільш посушливі райони з недостатнім зволоженням у межахсубекваторіального поясу північної півкулі знаходяться на півострові Сомалі, що закритий від екваторіального мусону Ефіопським нагір'ям, та в північній частині Судану, на границі з тропічним поясом. Температури всубекваторіальних поясах високі протягом більшої частини року, але річні амплітуди більші ніж в екваторіальному поясі. Найжаркіше буває на початку дощового сезону, коли середня температура перевищує + 30°С. Однак навіть у самі прохолодні місяці середня температура не буває нижче +20°С.

Великі простори в Африці, особливо в північній півкулі, мають аридні тропічні клімати. У північній півкулі жаркий сухий тропічний клімат характерний для Сахари. Улітку поверхня Північної Африки сильно нагрівається і туди спрямовується північно-східний пасат, що приносить повітря з відносною вологістю 15 — 30%. У зимовий час над Північною Африкою встановлюється антициклональний режим, отже, протягом усього року умови над Сахарою не сприяють випаданню опадів. Сухість повітря і вкрай мала хмарність у поєднанні змайже повною відсутністю рослинності створюють умови для різких добових коливань температур. Можлива випаровуваність приблизно в 20—25 разів перевищує фактичну випаровуваність.

Вкрай посушливий також клімат узбережжя Червоного моря й Аденської затоки. Північно-східний пасат, що панує взимку, проходячи над Червоним морем, майже не насичується вологою і дає лише небагатоопадів навіть на самому узбережжі. Літній мусон, що несе опади в область Судану, перехоплюють західні і південно-західні схили Ефіопського нагір'я, де він залишає величезну кількість вологи. На східне узбережжя він проникає у вигляді фена й опадів не дає. Тому створюються умови, при яких на берегах Червоного моря й Аденської затоки виникли одні із найжаркіших і найсухіших місць на Землі.

У південній півкулі посушливий тропічний клімат характерний для улоговини Калахарі, однак кількість опадів там вища, ніж у Сахарі, завдяки впливу південно-східного пасату, що дує з Індійського океану. Особливовелику кількість опадів цей пасат приносить на узбережжя Мозамбікської протоки і схили Драконових гір.

Для західних окраїн материка в тропічному поясі північної і південної півкуль, де біля берегівпозначається вплив атлантичних максимумів, характерний клімат берегових пустель. Пануючі вітри, що дуютьубік екватора, створюють на поверхні холодні океанічні течії — Бенгельську і Канарську. Охолоджене повітря, щоформується на периферії атлантичних максимумів потрапляючи на прогріту поверхню материка, створюють інверсію температури. Повітря, що приходить з океану, містить значну кількість водяної пари, але при інверсіїконденсація цих пар не відбувається й опадів випадає дуже мало, хоча відносна вологість повітря велика.Температури низькі (середньомісячні, як правило, нижчі +21°С), і добові амплітуди менш значні, ніж уконтинентальних пустелях. Дощі в південно-західній частині Африки (пустеля Наміб) випадають навіть рідше, ніж у Сахарі, але зате часто бувають рясні роси і тумани, вологу яких поглинають деякі рослини. Вологість і духоту прибережних пустель людина переносить сутужніше, ніж суху палючу жару континентальної пустелі.

Пояси субтропічних кліматів охоплюють крайню північ і південь Африки. На північному-заході і південному-заході материка виділяються області субтропічного клімату із сухим літом. У цей час окраїни Африки,що лежать у субтропічних широтах, попадають під вплив тропічних антициклонів зі стійким станом атмосфери, високими температурами і відсутністю опадів. У зимовий період панує циклонічна діяльність і випадають опади. Для північного заходу Африки характерні більш значні температурні розходження по сезонах, чим для південного заходу. На узбережжі Середземного моря середня липнева температура досягає +27, +28°С, а середня температура січня +11, +12°С. На Капському узбережжі середня температура найтеплішого місяця не перевищує + 21°С, а найхолоднішого +13, +14°С.

Субтропічний клімат південно-сходу Африки характеризується рівномірним розподілом опадів протягом року. Узимку вони пов'язані з західним переносом, а влітку на південно-східному узбережжі дуютьвітри з Індійського океану, що залишають значну кількість вологи на східних схилах Драконових гір.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1803 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2300 - | 2053 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.