Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Дайте визначення поняття «методи навчання». Доведіть, що вони не є тотожними засобам та формам організації навчання




Методи навчання (гр. «методос» - шлях) — способи упорядкованої взаємопов’язаної упорядкованої діяльності вчителя й учнів, спрямованої на вирішення навчально-виховних завдань.

Загальні методи - ті методи навчання, що стосуються будь-якого навчального предмета.

Спеціальні методи - ті методи, що є специфічними для кожного окремого предмета

Засоби навчання - фактори матеріальної й духовної культури, що виконують специфічні дидактичні завдання (допомога методам та прийомам реалізуватись якнайкраще)

Засоби навчання:

• Слово вчителя

• Підручники, навчальні посібники

• Предметно-образні засоби

• Допоміжні (ручка, олівці, дошка, крейда, папір)

• Знакові

o Образно-знакові (малюнок, фото, кінофільм)

o Умовно-знакові (схема, таблиця)

• ТЗН (технічні засоби навчання

Форми навчання - формальна оболонка навчального процесу, пов’язана з кількістю тих, хто навчається та місцем їх навчання.

Форми навчання:

За кількістю учнів

• Індивідуальні

• Групові

• Масові / фронтальні / колективні

• Дуальні / Парні (Дяченко обґрунтовує необхідні й важливі запровадження такої форми навчання)

За місцем проведення:

• Шкільні

• Позашкільні

Форма організації навчання об’єднує зміст навчального матеріалу й метод, за допомогою якого це здійснюється.

Форми організації є логічною структурою змісту й методів його опанування. Форма організації навчання - певний вид заняття. Вчені вважають, що кожній формі організації навчання відповідає провідний метод. Напр., лекція як форма організації навчання складається з монологічного методу, а семінар - алгоритмічного методу. Один і той же метод може бути присутнім у різних формах організації навчання. Лекція є формою організації навчання, якщо є провідною протягом усього заняття. Якщо присутня лише на його частині, вона перестає бути формою організації навчання, а є методом.

42. Метод навчання — взаємопов'язана діяльність викладача та учнів, спрямована на засвоєння учнями системи знань, набуття умінь і навичок, їх виховання і загальний розвиток.

У структурі методів виділяють прийоми, тому кожний метод можна представити як сукупність методичних прийомів. Отже, прийом - це елемент методу. Елементи методів не є сумою окремих частин цілого, а системою, що об'єднана логікою дидактичного завдання. Якщо метод є способом діяльності, що охоплює весь шлях її протікання, то прийом - це окремий крок, дія в реалізації методу. Необхідно розрізняти прийоми розумової діяльності (логічні прийоми) - виділення головного, аналогія, конкретизація, порівняння та ін., а також прийоми навчальної роботи - розв'язування задач, прикладів, граматичний розбір тощо. Логічні прийоми є однаковими в різних методах. Тільки системне поєднання прийомів утворює певний метод навчання, тому важливою є послідовність їх застосування. Одні і ті ж самі прийоми можуть входити в різні методи навчання, але в поєднанні з іншими прийомами вони утворюють зовсім інший метод навчання. Наприклад, прийом запам'ятовування має місце як в репродуктивних, так і в проблемно-пошукових методах навчання. Але, якщо в першій групі методів він домінує, то в другій - є допоміжним, бо сприяє запам'ятовуванню основних результатів проблемних міркувань. Окрім цього слід пам'ятати, що метод може стати прийомом, а прийом - методом. Коли прийом починає виконувати основне навчальне навантаження (допомагає розкрити суть того чи іншого питання), він стає методом. Наприклад, корегування відповідей учнів (як прийом) під час проведення бесіди може трансформуватися у дискусійну площину. За такої умови цей прийом може стати самостійним методом навчання (дискусія). Важливо підкреслити, що діалектика переходу методу в прийом чи навпаки обумовлена логікою процесу навчання, наявністю суперечливих аспектів між метою і засобами її досягнення, різними елементами пізнавальної діяльності. Наприклад, розповідь є методом навчання, але в лекції вона може бути прийомом активізації уваги учнів





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 554 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2233 - | 2061 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.