Рецензія — публікація, в якій обговорюється та оцінюється літературний чи науковий твір, театральна вистава, фільм, виставка. Рецензія оприлюднюється у пресі, на радіо чи телебаченні.
Рецензія (нім. rezension, лат. Recensio, англ. Review — огляд, оцінка) — аналіз, розбір, деяка оцінка публікації, твору або продукту, жанр газетно-журнальної публіцистики та літературної критики. Рецензія може відноситися до матеріальних речей (прилади, аксесуари, побутова техніка), комп'ютерних технологій, художній літературі, музиці, фільмів, комп'ютерних ігор. Рецензувати можуть також поточні події, громадські заяви і події. На додаток до критичного твердження, автор рецензії може виставити предмету рецензування певну оцінку для визначення відносної цінності рецензованого предмета.
Приблизна структура рецензії:
· тема або найменування рецензованої роботи;
· її автор;
· актуальність і правильність обраної теми;
· вдалість огляду літератури;
· використання системи доказів;
· повнота розкриття проблеми;
· результати аналізу економічної доцільності, якщо необхідні;
· наявність чітких висновків;
· використання наукового апарату;
· якість оформлення роботи;
· недоліки, що є в роботі;
· висновок про можливість допуску роботи до захисту (або надання іншого права).
Рецензію характеризує невеликий об'єм і стислість.
Рецензію можна писати в довільній формі, але будь-якому письменнику цікаво знати чому Ви вирішили прочитати саме його твір, що зацікавило й сподобалося Вам і що зацікавить інших?
Під творами-рецензіями ми розуміємо такі творчі роботи: невелика літературно-критична чи публіцистична стаття, в якій розглядається твір є приводом для обговорення актуальних суспільних і літературних проблем; твір, який більшою мірою ліричний роздум автора рецензії, навіяне читанням твору, ніж його тлумачення; розгорнута анотація, в якій розкривається зміст твору, особливості композиції і одночасно міститься його оцінка.
Що таке реферат, види рефератів.
Реферат — (з латинської refero). — “доповідаю, повідомляю” короткий виклад у письмовому вигляді змісту наукових праць з певної теми. Згідно з визначенням, реферат має являти собою результат аналізу декількох наукових праць (книжок, статей, підручників, матеріалів конференцій тощо) з певного наукового напрямку. В самому простому випадку він містить стислий огляд основного змісту цих джерел. Але, справжній науковий реферат містить ще й порівняння підходів різних дослідників, а також висловлення власного ставлення до їх позицій.
Види рефератів:
- проблемний — огляд і аналіз наукових джерел, присвячених певній проблемі (структурі педагогічної діяльності, активізації навчання, формуванню культури спілкування тощо);
- оглядовий – аналіз і описання проблематики певного виду літературних джерел (журналів, підручників, програмних продуктів тощо);
- пошуковий — виклад змісту наукової роботи, що висвітлює відповідну інформацію та включає елементи самостійного пошуку;
- автореферат — виклад результатів власного дослідження, що міститься у кваліфікаційній науковій роботі (дипломна, магістерська) або дисертації на здобуття наукового ступеня.
Особливості складання тез.
Складання тез.
Тези - коротко сформульовані основні положення статті, лекції, повідомлення, доповіді. Це короткий письмовий виклад основних думок джерела без пояснень, ілюстрацій та посилань. У тезах переважають загальні положення.
1.Уважно прочитайте текст, на підставі якого необхідно скласти тези.
2.Зясуйте значення слів і термінів, значення яких є вам незрозумілим.
3.Розпочинайте складати тези лише тоді, коли ви зясували зміст тексту в цілому і його головну думку.
4.Визначте у тексті основні положення, що є ланками логічного ланцюжка, за допомогою якого автор послідовно розкриває свою думку.
5.Сформулюйте їх своїми словами (це сприяє кращому розумінню тексту) і запишіть.