Газорозподільний механізм призначений для подання паливної
суміші у циліндри двигуна і випуску відпрацювавших газів згідно
з робочим процесом двигуна.
До складу газорозподільного механізму входять: дві розподільні шестерні, розподільний вал, 16 штовхачів, 16 штанг, 16 коромисел, їх дві вісі та стійки, 16 клапанів (8 впускних і 8 випускних), їх направляючі втулки і сідла, 16 пружин і деталі їх кріплення.
Газорозподільний механізм має привід від колінчастого валу через дві шестерні.
Ведуча шестерня металева з тридцяттю зубами посаджена на передній носок колінчастого валу на сегментній шпонці.
Ведена шестерня текстолітова з шестидесяттю зубами, з чавунною ступицею, посаджена на передній носок розподільного валу також на сегментній шпонці.
Для правильного встановлення розподільного валу відносно колінчастого валу на шестернях газорозподілу є спеціальні позначки, які під час збирання повинні співпадати.
Розподільний вал сталевий, кований, обертається у п'яти підшипниках, які уявляють собою втулки, що звернуті із сталевобобітової стрічки. Вал має кулачки, що відшліфовані на конус, ексцентрик приводу паливного насоса і шестерню приводу масляного насосу.
Ш т о в х а ч і сталеві, мають збоку два отвори для витоку масла, що змащує кулачки розподільного валу.
Ш т а н г и штовхачів виготовлені з алюмінієвого сплаву (для компенсації теплових змін розмірів блока і головки циліндрів з метою забезпечення стабільності зазорів між коромислами і клапанами).
К о р о м и с л а клапанів відлиті, сталеві. Кожне коромисло має регулювальний гвинт, що стопориться від провертання контргайкою, для регулювання зазору між коромислами і клапанами.
В і с ь к о р о м и с е л (загальна для всіх коромисел однієї головки блоку) опирається на чотири стійки із ковкого чавуну. Вона порожня, через неї підводиться масло для змащення верхніх кінців штанг і втулок клапанів розбризкуванням.
К л а п а н и виготовлені з жаростійких сталей: впускний клапан – із хомокремнистої, а випускний клапан – із хромонікельмарганцевистої з присадкою азоту. Зовнішній діаметр тарілки впускного клапана 47 мм, випускного клапана – 36 мм.
Клапани мають зворотні п р у ж и н и, які з однієї сторони опираються на ш а й б у, а з другої – на т а р і л к у пружини. В тарілці пружини знаходиться в т у л к а, в якій щільно сидять с у х а р і, що в свою чергу входять виступом в виточку на стержні клапана.
ЕКСПЛУАТАЦІЙНИЙ РЕЖИМ РОБОТИ ДВИГУНІВ
(середній)
Температура охолоджувальної рідини, °С | 80 – 90 |
Температура масла, °С | 80 – 90 |
Тиск масла (при вимкнених масляних радіаторах), кгс/ см2 | 2,75 – 4 |
Тиск масла при мінімально стійких обертах холостого ходу (при вимкнених масляних радіаторах), кгс/см2 , не менше | 0,8 |
ДОГЛЯД ЗА ДВИГУНАМИ
При щоденному технічному обслуговуванні (ЩТО) пустити по одному двигуни і прослухати їх роботу на різних режимах. Якщо є стук клапанів, то перевірити і відрегулювати зазор між коромислами і клапанами.
Зазор між коромислами і клапанами повинен бути 0,25 – 0,30 мм як для впускних, так і для випускних клапанів на холодному двигуні (при температурі 15 – 20 0С).
Р е г у л ю в а н н я величини зазору між коромислами і клапанами проводиться в наступному порядку:
- виконати всі роботи по підготовці для доступу до коромисел і клапанів двигунів (згідно вимог,, Інструкції по обслуговуванню бронетранспортера БТР – 70 “);
- провернути колінчастий вал двигуна спеціальним ключем за зубчату шайбу на проміжному валі біля роздаточної коробки (при вимкнених передачах в роздаточних коробках і ввімкненій четвертій передачі в коробках передач) до співпадання шарика на маховику із стрілкою на картері зчеплення в такті стиску в першому циліндрі (впускний і випускний клапани повинні бути закриті);
- перевірити величину зазорів між коромислами і клапанами першого циліндра (при правильно відрегульованому зазорі щуп 0,25 мм буде вільно проходити між коромислом і клапаном, а щуп 0,30 мм – закусуватиме);
- для регулювання послабити контргайку на регулювальному гвинті коромисла, встановити по щупу потрібну величину зазору, обертаючи викруткою регулювальний гвинт, і затягнути контргайку до упору;
- зняти бігунок розподільника запалення;
- перевірити і при необхідності відрегулювати зазори між коромислами і клапанами інших циліндрів в послідовності порядку їх роботи (1 – 5 – 4 – 2 – 6 – 3 – 7 – 8), обертаючи колінчастий вал двигуна на 900, що відповідає набіганню чергового кулачка розподільника запалення на важіль рухомого контакту переривача і розмиканню контактів;
- перевірити і при необхідності відрегулювати зазори між коромислами і клапанами на другому двигуні в тій же послідовності, що і на першому двигуні;
- поставити на місця раніше зняті деталі в послідовності, зворотній їх зняттю;
- запустити почергово двигуни і на слух перевірити роботу кожного.
Після першої 1000 км пробігу машини, а в подальшому при кожному технічному обслуговуванні № 2 (ТО № 2) перевірити затяжку гайок шпильок головок блоку циліндрів і гайок кріплення впускної труби (згідно вимог,, Інструкції по обслуговуванню бронетранспортера БТР – 70 “).
При ТО № 2, крім перевірки затяжки гайок шпильок головок блоку циліндрів, перевірити кріплення двигунів до рами і рами до корпусу машини.
СИСТЕМА ЖИВЛЕННЯ
Система живлення двигунів призначена для подання бензину з баків до карбюраторів, виготовлення паливної суміші і підведення її до циліндрів двигунів у кількості, яка відповідає визначеним режимам їх роботи, а також для зберігання палива у кількості, яка забезпечує необхідний запас ходу машини.
ТЕХНІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА СИСТЕМИ ЖИВЛЕННЯ
Паливо, що вживається | Бензин А – 76 |
Бензинові баки | Два бака ємністю 290 л (по 145 л кожний) |
Бензиновий фільтр – відстійник | Один, з пластинчатим фільтром. Встановлений у відділенні силової установки на лівому борту |
Фільтр тонкої очистки (по одному на двигун) | Сітчастий, встановлений на впускній трубі двигуна. |
Бензиновий насос (по одному на двигун) | Б – 9Д, діафрагмовий з додатковим ручним приводом |
Карбюратор (по одному на двигун) | К – 126Б, двохкамерний, вертикальний, з падаючим потоком, емульсійний |
Повітроочисник (по одному на двигун) | Інерційно – масляний з контактною очисткою |
Обмежувач максимального числа обертів (по одному на двигун) | Пневмовідцентровий з приводом датчика від розподільного вала |
У систему живлення входять:
- два бензинових бака;
- бензиновий фільтр - відстійник;
- два крани; - - два бензинових насоса; - два фільтра тонкого очищення палива; - два карбюратора; - два повітроочисника; - привід управління дросельними і повітряними заслінками карбюраторів; - бензопроводи і газопроводи.
Бензинові баки
Бензинові баки встановлені у кормовій частині БТР з обох боків, в ізольованих від відділення силової установки відсіках.
Баки з'єднані між собою трубками через фільтр - відстійник.
На фільтрі - відстійнику встановлені два крани, закриваючи які можна вимикати будь-який бак. При нормальній експлуатації машини обидва крани потрібно тримати відкритими, щоб паливо випрацьовувалось рівномірно з обох баків.
Для вимірювання кількості бензину в кожному баку є стрижневий вказівник, розміщений у заливній горловині. Крім того, для контролю за кількістю бензину в обох баках встановлені датчики електромагнітного вказівника, розміщеного на щитку приладів водія. Вказівник до датчиків підключається двокінцевим перемикачем на щитку приладів водія, який може займати одне з двох положень: ліве – при замірі кількості бензину в лівому баці і праве – при замірі кількості бензину в правому баці. Вказівник працює тільки при увімкненому запаленні.
Заправку баків робити через заливні горловини, які знаходяться під кришками лючків в кормовій частині корпуса.
Заливні горловини баків закриваються пробками, в яких є два клапани: впускний (відкривається при розріджені в баці в межах 45 – 350 мм вод. ст.) і випускний (відкривається при підвищенні тиску в баці в межах 45 – 350 мм вод. ст.)
У днищі кожного бака є зливний отвір закритий пробкою, для доступу до якої потрібно викрутити кришку лючка у днищі машини. На правому і лівому бортах машини зовні можуть бути встановлені додаткові ємності для бензину (4 каністри ємністю по 20 л).