Готельне господарство займає основне місце в міжнародному туризмі. Туристські потоки безпосередньо залежать від розміру цього сектора індустрії туризму і якості пропонованих приміщень.
Готельний бізнес, будучи одним з видів економічної діяльності, прямо або побічно створює робочі місця і є важливим засобом поповнення скарбниці іноземною валютою. У світі постійно відбувається процес освоєння нових концепцій готельного бізнесу і модернізації старих. Основними тенденції в розвитку готельного бізнесу є:
- поширення сфери інтересів готельного бізнесу на продукти й послуги, раніше надавані підприємствами інших галузей (наприклад, організації харчування, дозвілля, розваг, виставочної діяльності й ін.);
- розвиток демократизації готельної індустрії, що сприяє підвищенню
- доступності готельних послуг для масового споживача;
- посилення спеціалізації готельного бізнесу, що дозволяє більш чітко орієнтуватися на певні сегменти споживачів з урахуванням різних ознак;
- глобалізація й концентрація готельного бізнесу;
- персоніфікація обслуговування й повна концентрація на запитах і потребах клієнтів;
- широке впровадження нових засобів комунікації й інформаційних технологій, що дозволяє проводити глибоку й системну економічну діагностику;
- впровадження нових технологій у ділову стратегію готельних підприємств, зокрема широке використання мережі Інтернет з метою просування готельних продуктів і послуг.
Основними завданнями в сфері готельного бізнесу стають створення конкурентних переваг і підвищення конкурентоспроможності, створення стабільної клієнтури через уміння знайти свого клієнта, пошук і створення нових шляхів розвитку, постійне відновлення власної політики з обліком ринку, що динамічно розвивається, готельних послуг.
Хоча першим готельним ланцюгом у світі вважається європейський ланцюг Cesar Ritz, бурхливого розвитку ця тенденція набула у США. Особливо широко процес розвитку ланцюгів проходив у 1950-1960-х роках. У цей період успішно почали свою діяльність найбільші готельні ланцюги світу. Нині готельні ланцюги представлені в багатьох країнах світу: США - Best Western International, Choice International, Holiday Hospitality, Marriott Hotels, ITT Sheraton; Франція - Accor, Club Mediterrance; Велика Британія - Forte Hotels, Hilton International; Іспанія - Sol-Melia; Гонконг - New World Renaissance, Shangri-La, Mandarin Oriental; Японія - Prince Hotels, Tokyo Hotel Group; HAP - Protra Hotels and Inns, Karos Hotels; Ефіопія - National Hotels Corporation; Мексика- Grupo Posadas de Mexico, Grapo Situr; Куба - Cubatur; Бразилія - Othon Hotels.
Найбільшою кількістю номерного фонду володіє Європейський регіон. На другому місці знаходиться Америка, за нею - Східна Азія, на четвертому – Африка, на 5 - Близький Схід, а 6 місці – Південна Азія. Активне будівництво нових готелів світового класу йде в місцях, найбільш популярних у туристів усього світу. Це острова Південно-Східної Азії, наприклад, острова Балі (Індонезія) і Пхукет (Таїланд), що займають перше місце в рейтингу популярності серед зимових напрямів у європейських туристів. Підвищений інтерес з боку великих готельних ланцюгів спостерігається при будівництві нових готелів у Мальдівській республіці та деяких країнах Африки. Згідно провідних позицій у світі, Північну Америку презентує корпорація "Cendant", у Південній Америці лідирує "Six Continents", в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні - перше місце займає "Six Continents", друге - "Accor".
Північна Америка. В зв'язку з високою конкуренцією більшість американських готельних корпорацій намагаються вийти за межі американського ринку. Одночасно великі корпорації поглинають дрібні незалежні готелі через їхній перехід у категорію франшиз. Інший метод поглинання готельними ланцюгами незалежних підприємств стосується їхнього фінансового стимулювання внаслідок зменшення членських внесків, звільнення від податків упродовж першого року, часткове повернення інвестицій та ін.
Сьогодні на американському ринку завершується процес консолідації й у наступні десятиріччя готельні корпорації очікує процес подрібнення.
Найбільші готельні ланцюги: Hospitaliti Franchise System Blanstone Part., Best Western International, Choice Hotel International, Marriott International, ITT Sheraton Corp., Hilton Hotel Corp.
Європа. Розвинені центри готельного бізнесу: Дюссельдорф, Франкфурт, Барселона, Відень, Амстердам, Париж тощо.
Європейська готельна індустрія у порівнянні із північноамериканською характеризується високою часткою незалежних готельних підприємств. Проте, з розвитком франчайзингу, що дає можливість швидкого розширення діяльності при незначних інвестиціях, все більше відомих готельних корпорацій поглинає незалежні підприємства.
Найбільшу частку готелів - 71,6 % охоплює лише дев'ять готельних корпорацій, серед яких найбільшими є англійська "Six Continents" та французька "Accor". Процес об'єднання активно відбувається в Іспанії, де в останні роки зафіксовано декілька значних торгових операцій з купівлі готелів. Найбільшою готельною корпорацією в країні є "Sol Melia", що займає 11-е місце у світовому рейтингу і сьогодні активно просувається на ринок Південної Азії.
Найбільші європейські готельні корпорації сьогодні активно просуваються на регіональні ринки Східної та Північної Європи. Зокрема, у 2002-2004 pp., "Accor" придбала контрольний пакет акцій польської мережі "Orbis" (56 готелів), "Hilton International" купила шведську мережу "Scandic", у яку входить 150 готелів.
Африка. Позитивні тенденції у розвитку готельної сфери характерні лише для Північної Африки та ПАР. Північна Африка зорієнтована на розвиток туристичної сфери, відома туристичними центрами, курортами, створена конкурентна мережа готельних підприємств на зразок світових стандартів. Південна Африка - єдиний на континенті регіон, що збільшує свою частку на ринку континенту, а регіональні готельні мережі "Southern Sun" і "Protea", що у 2000 р. нараховували 26 тис. номерів і 200 готелів, сьогодні конкурують з "Six Continents", "Accor" і "Club Med".
Латинська Америка. У період 1995 - 1998 pp. у Південній Америці спостерігалось найвище у світі збільшення кількості готельних номерів - на 11,9 %, тоді, як середньорічний світовий рівень зростання становив - 3 %. У регіоні зосереджено 773 тис. номерів, що становить 5 % всього світового готельного фонду.
Провідні позиції на латиноамериканському ринку сьогодні займають іспанські готельні корпорації. Серед регіональних лідерів найбільшою та активною у завоюванні ринку виступає мексиканська корпорація "Protea", а також "Cubanacan SA" (Куба) - 46 готелів (10859 номерів), "Super Clubs" (Ямайка) - 14 готелів (3990 номерів), "Blue Trec H&R" - 17 готелів (3419 номерів) та ін.