Бібліотеки зарубіжних країн велику увагу приділяють ІАД. Їхній досвід є дуже важливим для бібліотек України. Він надає можливість уникнути помилок та за короткий час впровадити нові технології в систему інформаційної діяльності бібліотек.
Л. Чуприна у своїй монографії зазначає, що ефективність ІАД бібліотек підтверджується досвідом роботи відомих зарубіжних бібліотек. У багатьох країнах світу в складі парламентських бібліотек працюють підрозділи, які провадять ІАД із метою забезпечення парламентарів необхідними матеріалами. Канадська парламентська бібліотека надає через свої служби парламентарям результати спеціалізованих досліджень з різних питань. У національній парламентській бібліотеці Японії було створено Бюро дослідницької та правової інформації [ 109, 120].
Зарубіжні бібліотеки у своїй практиці рідше використовують електронну пошту, замінивши її на веб-форму. У бібліотеках США, Великої Британії, Австралії електронна пошта застосовується до інших форм віртуального довідково-бібліографічного обслуговування, як допоміжна для уточнення запитів.
Деякі зарубіжні бібліотеки почали використовувати Інтернет-службу «Віртуальна бібліографічна довідка» ще у 80-х роках XX ст. Найбільше у цьому напрямку працюють бібліотеки США, де такі служби функціонують, постійно модернізуючись.
Європейські бібліотеки, також активно впроваджують таку послугу та беруть до уваги досвід американських бібліотек. На сайті Британської бібліотеки представлена віртуальна бібліографічна довідка за галуззю знання [ 4 ].
Система ВРІ в англомовних бібліотеках користується значною популярністю. Користувачам ВРІ надаються результати пошуку нових надходжень в сигнальних бібліографічних, реферативних і повнотекстових базах даних, електронних каталогах, за завчасно сформованим запитом, у вигляді розсилок на електронну адресу чи персональний веб-сайт. Властивістю сучасних форм ВРІ є відсутність обмежень кількості абонентів і видів джерел інформації. Бібліотеки виступають як організатори і координатори доступу до електронних ресурсів [ Трачук Л. Еволюція; 7].
Послуга ВРІ в онлайновому режимі є важливою складовою сайтів зарубіжних наукових бібліотек. Вони користуються программами для замовлення і розсилки нових повідомлень, в тому числі й у режимі самообслуговування. Працівники таких бібліотек ведуть розяснювальну роботу, щодо різних версій програм ВРІ [ 103, 8].
Президентська бібліотека Азербайджанської Республіки, свою ІАД представляє у вигляді відібраних електронних інформаційних ресурсів із проблематики держави та права, інституту президентства, історії, культури та екології Азербайджану. Цей ресурс побудований за тематико-хронологічним принципом і є простим у користуванні та в доступі до всіх розділів електронної бібліотеки [ 105, 47].
На сайтах зарубіжних бібліотек, на відміну від вітчизняних, запропоновано поставити оцінку, чи зауваження щодо виконаної бібліотекою ІАД. Вивчення та запроваджування позитивного досвіду роботи закордонних колег, є важливою умовою підвищення ефективностіінформаційно-аналітичної роботи вітчизняних бібліотек [ 98 ].
Сучасний етап ІАД бібліотек Сполучених Штатів Америки – пов'язаний із новітніми інформаційними та комп’ютерними технологіями. Зарубіжні фахівці покращують інформаційно-аналітичний сервіс за допомогою мережі Інтернет.
В американських бібліотеках активно функціонує довідково-бібліографічне обслуговування віддалених користувачів, яке полягає у наданні їм віртуальних довідок.
Бібліотека Конгресу США є однією з провідних національних бібліотек світу. Вона здійснює свою ІАД за допомогою мережі Інтернет. Американським бібліотекам надається доступ через Інтернет до бібліографічної бази даних на веб-сайті Бібліотеки Конгресу, яка містить 27 млн записів. Бібліотека Конгресу США має онлайновий каталог, у якому зберігаються оцифровані фільми і телепрограми. Фахівці Політехнічного інституту штату Джорджія створюватимуть веб-портал, за допомогою якого користувачі зможуть відшукати потрібний відеозапис самостійно. Користувачі мають доступ до доступ до каталогів, інформація про відібрані законодавчі акти, виставки, спеціальні фонди колекцій.
Особливе місце в бібліотечній системі США посідають університетські бібліотеки. Сучасний стан їх можна розглянути на прикладі бібліотек університету штату Індіана. Бібліотечні фахівці надають онлайн доступ до заздалегідь розмішених повних текстів законів, текстів дебатів на слуханнях у Конгресі США, біографій конгресменів, комерційних БД; сторінка з урядовими грантами, інформація про уряди інших країн, з посиланнями на їх офіційні сайти, інформація з веб-сайтів із розсекреченими урядовими документами і матеріалами ООН, статистичні дані щодо 22 країн світу.
Американські бібліотеки мають численних кваліфікованих працівників, які виконують ІАД на високому професійному рівні, контролюють дотримання стандартів, що гарантує якість інформаційний сервіс.
Удосконалення інформаційно-комп’ютерного бібліотечного обслуговування визначає сучасну діяльність публічних бібліотек США.
У місті Сіетл (штат Вашингтон) бібліотеки об'єднані в співтовариство, із 41 публічної бібліотеки. Оскільки майже половина американців користуються дистанційним доступ, їм надається можливість користуванням довідковою службою публічної бібліотеки м. Сіетл. Бібліотека приймає факсом, електронною поштою різноманітні запити щодо офіційних документів. Якщо користувачеві потрібне законодавство інших штатів, то у віртуальній довідці його адресують до сайту, де можна отримати цю інформацію, або відправляють запит до юридичної бібліотеки. У США електронна пошта усе більше використовується для маркетингу, тому що вона швидша та дешевша ніж звичайна. В e-mail маркетингу існує можливість більш точного вибору отримувачів. Бібліотеки країни практикують такий вид маркетингу. Необхідно завчасно отримати згоду користувачів на відправлення їм рекламних повідомлень. Переліки адресатів прямої реклами переважно створюються на основі анкетування. На сайтах бібліотек можуть бути сервіси, де користувачі самі підписуються на отримання рекламних повідомлень по їхніх темах, що цікавлять та щораз звертатися індивідуально й з певним питанням [ 46 ].
Таким чином, сучасним бібліотекам США належить провідна роль в засвоєні нових інформаційно-аналітичних технологій.
ІАД російських бібліотек представлена адресною розсилкою бібліографічної інформації електронною поштою,або розміщення таких відомостей на веб-сайті. Електронне диференційоване обслуговування керівництва бібліотеки активно здійснюють протягом останнього десятиріччя. Користувачі можуть отримувати повідомлення про появу документів з певної предметної рубрики у базі даних. Зареєстрованим користувачам, на електронну пошту приходить повідомлення про нові надходження до бібліотеки. ВРІ у російських бібліотеках є не дуже поширеним, через економічні і технологічні причини [ 103 ].
Ефективність ІАД бібліотек підтверджує досвід роботи відомих зарубіжних бібліотек і їхніх інформаційно-аналітичних структур. Створення Дослідницької служби бібліотеки Конгресу (Congressional Research Servise – CRS), яка має на меті забезпечення всіх комітетів та підкомітетів, а також індивідуально кожного сенатора та конгресмена, їхніх помічників відомостями що стосуються виконанням їхніх службових обов’язків. За рік CRS задовольняє близько 600 тис. запитів Конгресу. При цьому інформація надається у вигляді довідок, доповідей за результатами проведених досліджень, а також вона міститься у власних періодичних виданнях CRS [ 86 ].
Аналіз сайтів бібліотек зарубіжних медичних ВНЗ провела О. Безсмертна. Вона виявила, що такі бібліотеки активно використовують новітні веб-технології для підвищення оперативності інформаційного обслуговування користувачів. Серед них: віртуальні виставки, веб-навігатори й путівники, віртуальні довідки. Широко використовують такі сучасні технології як веб 2.0 та 3.0. Деякі бібліотеки на своїх сайтах застосовують технологію RSS-каналу (Really Simple Syndication), за допомогою якого інформують користувачів про нові надходження до фонду та інші новини бібліотеки. Останні технологічні напрацювання бібліотек полягають в тому, що сайти багатьох зарубіжних бібліотек пристосовані для перегляду на мобільних пристроях (мобільні версії сайтів, спеціальні програми, оптимізовані веб-каталоги). На сайтах бібліотек є спеціальні поля, які користувачі можуть заповнити, поставивши позитивну або негативну оцінку інформаційно-аналітичним продуктам бібліотеки що містяться на сайті, або висловити свої зауваження щодо них. На більшості сайтів представлено каталоги електронних медичних журналів із посиланням на повні тексти статей. Більшість бібліотек надає доступ до наукових баз даних MEDLINE, Pub Med, Scopus, Science Direct, Springer, Elsevier, EBSCO [ 6, 188]. Оскільки вітчизняні медичні бібліотеки не дуже активно використовують, або зовсім не мають веб-сервісів, необхідним є вивчення та запровадження позитивного досвіду зарубіжних колег, задля збільшення ефективності ІАД українських бібліотек [6,188].
Отже, вивчення нового та якісного досвіду роботи зарубіжних бібліотек, щодо провадження інформаціцйно-аналітичної діяльності, дає змогу бібліотекам швидко адаптуватися до змін, які виникають в інформаційному суспільстві, та впровадити ефективні технології, які б відповідали потребам сучасних користувачів.
РОЗДІЛ