Обласні універсальні наукові бібліотеки України (ОУНБ) постійно розвивають свою ІАД створюючи інформаційно-аналітичні продукти.
Рівненська державна обласна бібліотека представляє свою ІАД за допомогою випуску інформацйіного бюлетня «Інва.net» у якому читачі можуть віднайти релевантну своїм запитам інформацію, в друкованому та он-лайн вигляді.
Житомирська ОУНБ ім. О. Ольжича спільно з Житомирською спеціалізованою загальноосвітньою школою-інтернатом для дітей укладають інформаційно-аналітичний бюлетень «Рівноцінне партнерство: попередні підсумки та подальші плани», який спрямований на предстаників влади та органів місцевого самоврядування. У виданні висвітлено результати вивчення потреб і запитів користувачів з вадами зору щодо інформаційних ресурсів і методів їх вирішення за допомогою впровадження прогресивних бібліотечних технологій [ 82, 5].
Низка ОУНБ провадять свою ІАД створюючи власні дайджести. Н. М. Кушнаренко і В. К. Удалова вважають, що «дайджест – це вторинний документ, результат аналітико-синтетичної обробки первинних документів, який містить новий текст «під завдання»: під рішення, яке приймає керівник» [ 82, 5]. Дайджести готують такі бібліотеки: Дніпропетровська ОУНБ ім. Первоучителів Кирила та Мефодія, Запорізька ОУНБ ім. О. М. Горького, РДОБ, Івано-Франківська ОУНБ ім. І. Франка, Одеська ОУНБ імені М. С. Грушевського, Сумська ОУНБ, Херсонська ОУНБ імені О. Гончара, Чернігівська ОУНБ ім. В. Г. Короленка.
На думку О. Кобєлєва, практична діяльність ЛОУНБ ім. М. Горького відіграє важливу роль у процесі створення інформаційної аналітики, пов’язаної із розробкою й реалізацією методики прогресивних автоматизованих інформаційно-аналітичних технологій і систем інформаційної підтримки прийняття рішень у системі державного управління у цілому, бібліотечною галуззю та окремою бібліотекою. ІАД бібліотеки спрямована на створення вторинної інформаційної продукції, а саме, тематичних покажчиків, бюлетенів, прес-дайджестів, аналітичних щотижневих оглядів місцевої періодики, оглядів видань на CD-ROM. Сучасне інформаційно-технологічне забезпечення дало змогу розширити номенклатуру інформаційних продуктів і послуг, включити до переліку останніх віртуальні довідки, он-лайн календарі знаменних дат, веб-лоції за визначеними темами, інформаційні бюлетені книжкових новинок у бібліотеці, віртуальні виставки [45, 288].
Шляхи удосконалення ІАД
Рекомендації щодо удосконалення сучасної системи ІАД вітчизняних бібліотек подали науковці відділу науково-аналітичної обробки та поширення інформації в сфері освіти ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського. Зокрема, вони пропонують співпрацю аналітичних підрозділів бібліотек з провідними аналітичними установами, які узагальнюють й проводять аналітичне опрацювання інформації у певній сфері; залучення для ІАД окремих фахівців-аналітиків з певної галузі знань;
регулярне виробництво і популяризація власних інформаційно-аналітичних продуктів у традиційній й електронній формі (інформаційно-аналітичні бюлетені, аналітичні довідки, оглядово-аналітичні матеріали); збільшення читацької аудиторії серед освітян, в тому числі керівників освітніх закладів, фахівців бібліотечно-інформаційної сфери (зокрема, способом розміщення посилань на сайтах провідних освітянських бібліотек, інформаційно-аналітичних структур, популяризації власних інформаційно-аналітичних продуктів у статтях, доповідях на наукових заходах) [44].
Отже, інформаційно-аналітична діяльність сучасних бібліотек України зосереджена на новітніх інформаційних технологіях, які відкривають нові можливості для якісного задоволення інформаційних потреб користувачів. Для якісного обслуговування користувачів бібліотеки удосконалюють свій сервіс за допомогою збільшення виробництва інформаційно-аналітичних продуктів і послуг.