Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Робота № 6/1. Визначення константи швидкості оксидації водного розчину органічної речовини пероксидом водню




Мета роботи. Визначити порядок реакції методом Вант-Гоффа та константу швидкості реакції взаємодії водного розчину органічної речовини (фенолу, ацетальдегіду, бензолу, толуолу тощо) з пероксидом водню залежно від концентрації каталізатора.

Методика роботи. Більшість органічних речовин у водному розчині взаємодіють з пероксидом водню за умов, близьких до стандартних, за наявності каталізатора (Fe2+, Fe3+, Cu2+, Mn2+ і т. і.) та за . При цьому відбувається оксидація органічної речовини і виділяється вода. Механізм таких реакцій є радикально-ланцюговим. Контроль за ходом реакції проводять за кількістю пероксиду водню в різні моменти часу.

Порядок роботи. Для досліджень використовують реактор, в якому є три відгалуження (рис. 1). У відгалуження 1 уводять 5 мл розчину органічної речовини (заданої викладачем), в 2 – 5 мл пероксиду водню, в 3 - 0,5 мл 0,005 н розчину каталізатора, наприклад, Fe2+, Fe3+, Cu2+ та ін. Реактор закривають корком з шліфом і швидко перевертають дном догори. Після того, як усі розчини виллються, вміст пробірки треба добре перемішати і відмітити час. Це і є час початку реакції. Пробірку поставити у штатив і закрити корком (для запобігання випаровування органічної речовини).

Рис. 1. Реактор з трьома відгалуженнями та пробірка з шліфом, в яких розміщують реагенти

 

Контроль за перебігом реакції здійснюють, визначаючи концентрацію пероксиду водню йодометричним методом. Для цього в колбу для титрування вливають 1 мл 1 н розчину йодиду калію, декілька крапель 10 н сірчаної кислоти для створення рН = 4-5, 1 краплю молібдату амонію (для прискорення реакції між KJ та H2O2) та 0,5 мл 0,1 н розчину NaF (для маскування Fe3+) або таку саму кількість ортофенантраліну (для маскування Fe2+).

У цю суміш доливають 1 мл проби, відібраної з досліджуваної суміші, і добре збовтують і записують час. Спостерігають, як забарвлюється розчин у буре (або жовте) забарвлення залежно від кількості виділеного йоду. Додають 1 краплю крохмалю і титрують 0,001 н розчином тіосульфату натрію до знебарвлення. Проби відбирають через 10 хв (чотири рази), через 15 хв (три рази), через 20 хв (два рази). Експериментальні дані записують у таблицю.

Концентрація каталізатора:
№ проби Час Час від початку реакції V(Na2S2O3), мл C(J2) C(H2O2) r k
               

 

Дослідження проводять протягом 2,5 - 3 год. Концентрацію йоду можна також визначати за допомогою фотоелектроколориметра, якщо відомий калібрувальний графік.За встановленими об'ємами Na2S2O3 обчислюють концентрацію пероксиду водню за рівнянням

.

Одержані концентрації Н2О2 та вихідні концентрації вихідних речовин підставляють у рівняння для швидкості реакції 1-го порядку

. (1)

Якщо обчислені константи швидкості досліджуваної реакції будуть відрізнятись між собою, то для розрахунків k використовують рівняння, дійсне для реакцій 2-го порядку:

. (2)

Знайти середнє арифметичне обчислених констант і відносну похибку кожної обчисленої константи швидкості.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 356 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2238 - | 2171 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.