Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Закономірності взаємодії частини та цілого




- Закономірність цілісності виявляється в сис­темі у виникненні у неї "нових інтеграційних якостей, не властивих її компонентам".

Об'єднані в систе­му елементи можуть втрачати ряд властивостей, притаманних їм поза системою, тобто система як би пригнічує деякі властивості своїх елементів.

- Аддитивністю

Ця закономірність, подвійна по відношенню до закономірності цілісності. її називають фізичною аддитивністю, незалежністю, відособленістю. Властивості фізичної аддитивності виявляються у системи, що розпалася на незалежні елементи.

Інтегративністю

Цей термін часто уживається як синонім цілісності. Інтегра­ційними називають системоутворюючі, системозберігаючі чинники, в числі яких важливу роль грають неоднорідність і суперечність еле­ментів, з одного боку, і прагнення їх вступати в коаліції, з іншого.

- Комунікативністю

Ця закономірність складає основу визначення системи, що система не ізольована від інших систем, вона зв'язана безліччю комунікацій з середови­щем, що є, у свою чергу, складним і неоднорідним утворенням, що містить підсистему (систему вищого порядку), що задає вимоги й обмеження досліджуваній системі, підсистеми (нижчого рівня, підві­домчі системи) і системи одного рівня з тією, що розглядається.

- Ієрархічністю

Закономірність ієрархічності або "ієрархічної впорядкованості" була в числі перших закономірностей складних систем.

Закономірності здійсненності систем

Еквіфінальністю

Ця закономірність характеризує як би граничні можливості сис­тем. "здатність на відміну від станів рівноваги в закритих системах, досягати не залежного від часу стану, який не залежить від її початкових умов і визначається виключно параме­трами системи".

- Закон "необхідної різноманітності"

Стосовно систем управління закон "необхідної різноманітності" може бути сформульований таким чином: різноманітність системи, що управляє, повинна бути більше (або, принаймні, дорівнювати) різноманітності керованого процесу або об'єкта.

- Закономірність потенційної ефективності

Наприклад, потрібно уміти визначити, коли вичерпуються поте­нційні можливості організаційної структури підприємства, що діє, і виникає необхідність в її перебудові, коли застаріває і вимагає онов­лення виробничий комплекс, устаткування.

Закономірності функціонування і розвитку систем

Історичністю

Будь-яка система не може бути незмінною, вона не тільки функ­ціонує, але і розвивається, можна привести приклади становлення, розквіту, занепаду (старіння) і навіть смерті біологічних і соціальних систем. Не завжди керівники організацій враховують, що час є неод- мінною характеристикою системи, що кожна система історична, що ця закономірність така ж об'єктивна, як цілісність, ієрархічна впоряд­кованість тощо.

Закономірність самоорганізації

У числі важливих спостережуваних особливостей складних сис­тем розглядалася їх здатність протистояти ентропійним тенденціям, адаптуватися до зовнішніх обурень, змінюючи при необхідності свою структуру.

Закономірності цілеутворення

Закономірності виникнення і формулювання цілей:

- Залежність уявлення про мету і формулювання мети від стадії пізнання об'єкта (процесу);

- Залежність мети від зовнішніх і внутрішніх чинників

- Можливість зведення завдання формулювання узагальнюваль-ної (загальної, глобальної) мети до завдання структуризації мети

Закономірності формування структур цілей

- Залежність способу представлення структури цілей від ста­дії пізнання об'єкта або процесу;

- Прояву структурі цілей закономірності цілісності;

- Закономірності формування ієрархічних структур цілей.

Моделювання систем

Розвиток поняття моделі

Спочатку моделлю називали якийсь допоміжний засіб, об'єкт, який у певній ситуації замінював інший об 'єкт. При цьому далеко не відразу зрозуміла універсальність законів природи, загальність моде­лювання, тобто не просто можливість, але і необхідність представля­ти будь-які наші знання у вигляді моделей. У результаті дуже довго поняття "модель" відносилося тільки до матеріальних об'єктів спеці­ального типу, наприклад, манекен (модель людської фігури), гідроди­намічна зменшена модель дамби, моделі судів і літаків, чучела (мо­делі тварин).

Осмислення основних особливостей таких моделей привело до розробки численних визначень, типовим прикладом яких служить наступне: моделлю називається якийсь об 'єкт-замінник, який у пев­них умовах може замінювати об'єкт-оригінал, відтворюючи влас­тивості, що цікавлять нас, і характеристики оригіналу, причому має істотні переваги зручності (наочність, осяжність, доступність випробувань, легкість операцій з ним і ін.). Потім були усвідомлені модельні властивості креслень, малюнків, карт - реальних об'єктів штучного походження, що утілюють абстракцію досить високого рівня. Наступний крок полягав у визнанні того, що моделями можуть служити не тільки реальні об'єкти, але і абстрактні, ідеальні побудо­ви. Типовим прикладом служать математичні моделі. В результаті діяльності математиків, логіків і філософів, була створена теорія мо­делей. У ній модель визначається як результат відображення однієї абстрактної математичної структури на іншу, також абстракт­ну, або як результат інтерпретації першої моделі в термінах і обра­зах другої.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-04-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 863 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2205 - | 2096 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.