Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Налагодження економічних взаємин в Європі. Генуезька та Гаазька конференції




Каннська конференція: переговори 4 і 5 лютого 1922 р. в Канні, яка мала підготувати можливе скликання екон. конференції й розглянути пит.. репарацій. У Канні, як і в Лондоні, Ллойд-Джордж відмовився розшир. франко-англ. союз і створ. Європ. коаліцію.

Конференція відкрилася 6 січня, Ф р. представляли Бріан, Думер і Лушер, АнгліюЛлойд-Джордж, Р. Горн і лорд Керзон. Були також представлені Італія, Бельгія і Японія. США прислали свого спостерігача. Конф. пройшла дуже швидко, і першого ж дня делегати дійшли згоди щодо скликання на поч. березня «екон. конференції» і щодо принципів, яких треба дотримуватися для відновлення торгівлі з рад. Росією. 11 січня Ллойд-Джордж вручив Бріанові проект пакту про гарантію. На Каннській конференції – проблема – позиція Фр. - проти Бріана. Фр – послання Бріану, де йшлося:

1. Не йти на жодну поступку щодо репарацій.

2. Не викликати в Канн нім. представників у питанні про репарації.

Не запрошувати радянську Росію на економічну конференцію, доки вона не прийме певні умови.

Генуезька конференція

В екон. плані Генуезька конференція з 10 квітня по 19 травня 1922 р., не дала нічого через неучасть США, які не хотіли розмовляти з Росією через франко-англійські незгоди, радянські претензії та радянсько-німецьке зближення.

Мета - поновити міжнародну торгівлю, причому Каннська конф. вже визначила щодо цього певну к-сть принципів: 1)визнання державних боргів, 2)повернення чужоземцям конфіскованої власності, 3)відмова від будь-якої пропаганди проти наявного устрою та 4)зобов'язання не вдаватися до агресії проти інших держав.

Пуанкаре спробував був звести Генуезьку конференцію до простого обговорення рос. питання та проблеми репарацій. У лютому в Парижі відбувалася нарада кредиторів Росії під головуванням колишнього посла Нуланса. Ця нарада поставила вимогу перед союзними урядами домогтися визнання Росією всіх боргів і умов, сформульованих у Канні. А саме союзники домагались виплати 18 млрд. золотом, к компенсацію, натомість СРСР виставив вимогу Європі у 30 млрд. золота. Рад. Росія погодилася взяти участь у Генуезькій конференції з чисто комерційних міркувань. Рад. делегація на чолі з Чичеріним прибула 29 березня в Ригу, де обговорювала екон. Пит.. з латвійськими, пол. й естонськими предст. 1 квітня рад. делегація зробила зупинку в Берліні й мала зустріч з канцлером Віртом і міністром закорд. справ Ратенау. Було вирішено, що обидві делегації підтримуватимуть тісні контакти в Генуї.

Квітня на конф →Ратенау і Чичерін підписали цього дня у Рапалло договір, згідно з яким обидві країни взаємно відмов. від воєнних боргів, і від репарацій за воєнні збитки, домовл. про нормалізацію дипломат. відносин та збільш. взаємної торгівлі. Ще раніше, 19 квітня 1920 р. Нім. і Рад. Росія уклали угоду в справі репатріації військовополонених, а 6 травня 1921 р. Підпис. торг. дог

Союзні держави реагували на укладення нім.–рад.договору постановою про усунення Нім. від участі в працях політичної комісії, яка на Генуезькій конференції займалася “російським питанням”.

На конференції так і не вдалося досягти цілей, які ставили її організатори, і вона закінчилася безрезультатно. Велика Британія лютий 1924 р визнала Рад Союз., 28 жовтня цього визнала Франція, 20 січня 1925 р. укладено японсько–радянську угоду.

Гаазька конференція: 15 червня – 20 липня 1922 р. – присутні 26 країн, без Нім. Комісія зібралася в Гаазі 15 червня 1922 року й засідала без участі радянської делегації до 26 червня 1922. Засідання - секретними. Протягом 11 днів комісія займ. відновленням єдиного фронту щодо пит. про приват. власність іноземців.

Країни предст. представники ділових кіл, промислові та банківські магнати, в минулому власники націоналізованих рос. підприємств і банків. Були створені «неросійська» і «російська» комісії. В останній було створено три підкомісії: перша — приватної власності, на чолі з Ллойд-Грімом (ВБ), друга — боргів, на чолі з Альфаном (Фр.) і третя — кредитна, на чолі з бароном Авеццано (Іт.).Рад. делегація на чолі з М. Литвиновим брала уч. у засіданнях усіх підкомісій у повному складі. 1е спільне засідання - 27 червня 1922. Основну роль грала підкомісія приватної власності.Радянська делегація 7 липня передала конф. список підприємств із колишньої власності іноземців, які рад. уряд міг би здати в оренду або концесію. Вона прагнула отрим. кредит від союзних держав, скас.воєнних боргів. Дискусія зі спірних пит. не привела до угоди. Коли деякі делегації виявили зацікавленість у рад. пропозиціях, було вирішено припин. роботу конф.

У той же час конф. свідчила про бажання ряду країн установити з Рад. Росією екон. відносини. Участь Рад. Росії в цій конференції означала фактичне визнання її з боку західних держав.

26. Велика Британія у роки світової економічної кризи.

Велика депресія охопила Велику Британію дещо пізніше за інші розвинені країни: скорочення виробництва тут поч лише в першому кварталі 1930р. Найбільшої глини криза досягла навесні 1932р, коли виробництво скоротилося ~на 18%. Падіння виробництва у В.Б. було не таким стрімким, ніж в іш розвинутих країнах (в середньому воно скоротилося на 36%), оскільки впродовж 20-х р британська приловіть розвивалась повільно і до поч кризи ледве досягла довоєнного рівня.

Найбільше криза зачепила традиц галузі економіки. Виплавка чавуну і сталі зменшилася майже вдвічі, зійшло нанівець суднобудівництво. Ціни на с\г продукцію впали на третину, що призвело до розорення дрібних фермерів і орендарів. На 60% скоротилася зовн торгівля.

Зменшився експорт в половину.

Поч масове безробіття, кожен четвертий робітник втратив роботу. Індустріальні райони стали районами депресії (Велс-гірнича промисловість, Ланкашир текстильна промисловість, долина р Клайд суднобудвання).

2-ий лейбористський уряд(1929) поставив своїм головним завдання збільшення зайнятості та подолання безробіття. Ств міністерсто б-би з безробіття на чолі з Дж. Томасом. 1930 закон →розширив с-му страхування з безробіття. Робоч день для гірників 7, 5год.

З 1931 ускладнюється фінансове становище країни. Зростав дефіцит платіжного балансу. Навесні ств комітет з національної економії очолював Мей, для вивч і визнач шляхів її розвитку. Напр липня доповідь в якій пропонувалось скоротити розміри допомоги безробітним, знищити зарплати держ службовцям, зменшити обсяг громадських робіт. Висновки комії викликали суперечки. Консерватори і ліберали наполягали на прийняті рекомендацій, а робітники виступали проти. 23 серпня 1931р в лейбористському стався розкол, і відставка.

Було ств національний уряд, очолив Макдональд. Перше завдання вихід країни з кризи. Було скорочено допомогу безробітним, платню держ службовцям.

Вересень 1931р скасовано золотий стандарт фунта стерлінга. З ініціативи В.Б. ств Стерлінговий блок 25 д-в: британські колонії та домініони крім Канади, а також скандинавські країни, Фінляндія, Голландія, Португалія, Греція, Аргентина, Бразилія та ін..

Лютий 1932р закон про імпортні мита → мита не менше10% вартості на всі товари, що дозвозились. Цей крок відмова від принципів вільної торгівлі і перехід до політика протекціонізму.

Липень-серпень 1932р в Оттаві В.Б. та домініонами укладено двосторонні угоди про торгівлю. В.Б. зобов’язувалась допускати на свій внут ринок без обкладння митами пр.. 80% імпорту з домініонів.Та само анг експорт у домініони мав бути переважно безмитним або обкладався низькими митами.

 

13. Репараційне питання у міжнародних відносинах міжвоєнного часу.

Після підписання Версальського миру 28 червня 1919 р., на ряді конференцій розглядались питання про виплату Нім. репарацій союзникам.

7-16 липня 1920 р. – конфа у Спа, на якій було вирішено виплатити 52 % суми відрепарацій Фр, 22 % - ВБ, 10 % - Бельгії.

На конференції у Лондоні 21 лютого – 14 березня 1921 р – визначена сума репарацій – 132 млрд. марок із щорічним внеском 3, 5 млрд. марок.

Уряд на чолі із Ратенау підтримував ідею повної виплати репарацій. Найперше союзники, а особливо Франція призначаючи таку суму репарацій хотіли не лише відшкодування воєнних збитків завданих війною, а і «моральних», бо дана сума в тричі перевищувала реальну. Таким ж чином виплата репарацій мала б допомогти Франції та ВБ погасити зовнішній борг перед США, який сумарно становив бл. 8 млрд. доларів. Також сплативши репарації Німеччина вже б не змогла повернутись до колишньої економічної могутності та складати конкуренцію Франці та ВБ.

Та вже в 1923 р. Німеччина була неспроможною виплачувати репарації через відсутність коштів у бюджеті. Внаслідок цього 11 січня 1923 р. франко-бельгійські війська окупували Рур з метою гарантій виплати репарацій.

Саме це призвело до втручання в конфлікт ВБ та США з метою недопущення нової війни та бажанням витіснити Францію від вирішення репараційного питання та послабити її авторитет на міжнародній арені + відродити економіку Нім.

30 жовтня 1923 р. – ств. Експертну комісію на чолі із Ч. Дауесом для визначення платоспроможності Німеччини.

Серпень 1924 р. – на Лондонській конфі представлено «План Дауеса», який мав набути чинності 30 серпня 1924 р. і діяти до 1929 р. План складався із 3 частин, що містили висновки експертів, обґрунтування виплати боргу, економічний стан Німеччини та додатки. План передбачав: 1) Скорочення суми виплат; 2) Обмеження застосування Францією санкцій проти Нім.; 3) Надання кредиту Нім. у 200 млн. баксів, навзамін над контролем США с/г країни; 4) Покриття боргу відбувалось за рахунок 6% від доходів залізниць та важкої індустрії та введення нових податків.

По суті ПД мав на меті відродження Нім. економіки з іншого ж це було невигідно ВБ та США товари яких домінували на світових ринках. Тому ПД передбачав збут Німецьких товарів найперше в СРСР із метою розвитку Нім. економіки без шкоди їм та з метою поставити СРСР у залежність від німецьких товарів не давши йому стати індустріальною державою. По суті ПД так і не зміг вирішити актуальних проблем Нім. економіки, а лиш висунув на 1 місце ВБ та США на світовій арені.

1929 р. – розробка нового плану виплат, який дістає назву «План Юнга» та затверджується на конференції в Гаазі 1929 – 30 рр. План передбачав: 1) Зменшення суми від 132 до 113, 9 млрд. марок із виплатою по 2 млрд. марок щорічно; 2) Остаточна виплата мала відбутись до 1988 р.; 3) Скасовувалась тягота оплати з промислових об’єктів – на себе це брав уряд і залізниці; 4) Ліквідовувались всі види контролю над с/г і фінансами. 5) Вовидились війська союзників із Рейнської демілітаризованої зони.

Також заохочувалось іноземне фінансування промисловості Нім., що впринципі дало б можливість закріпитись іноземному капіталу на її території та згодом поставити країну під свій контроль.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-04-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 806 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2329 - | 2121 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.