Країни Заходу:характерні риси історії нового часу
1) Радикально змінилось усвідомлення західної культури. Якщо до 1914 р визначальні риси = раціоналізм, війна, то після – криза раціоналізму та інтерес до містики після 1918.Захоплення ірраціоналізмом сприяло науці: Ейнштейн, Фрейд…+ поновлення інтересу до релігійного сприйняття світу. Велика роль радіо – засіб пропаганди;
2) Війна покінчила з пануванням оптимізму і викликала моральну кризу. Зростає сфера «несерйозності» в газетах та ЗМІ.
3) Поява тоталітаризму (1928 – Бенітто Муссоліні в Італії, фашизм в Італії і комунізму в Рад Союзі).
4) Зміна балансу сил на міжнародній арені і початок краху євро центризму
5) Науково-технічний поступ – 20ст – автомобіль
6) Усунення старого капіталізму вільної конкуренції і становлення на його місці соціально-орієнтованого капіталізму. Зростає к-сть чиновників.
7) Політична соціалізація широких верств населення
Завершення Першої світової війни. Плани великих держав щодо устрою повоєнного світу.
Станом на осінь 1918 р. німецька армія знаходилась на порозі катастрофи. Ускладнило становище німців і те, що 29 вересня 1918 р. – капітулювала Болгарія, 30 жовтня - Туреччина, а 3 листопада 1918 р. – Австро-Угорщина. Спроби М. Баденського провести переговори із США і укласти мир на основі «14 пунктів» у жовтні 1918 р. успіху не мали.
Проблем Нім/ додала листопадова революція внаслідок, якої була повалена монархія та престолу зрікся Вільгельм ІІ. На сформований республіканський уряд лягло завдання завершення війни.
11 листопада 1918 р. – в Комп’єнському лісі підписано капітуляцію Нім, нім - з М. Ерцбергом та з боку Фр.- Ф. Фошем. Умови: 1) Скасування Нім. Договорів із Укр. та Рум.; 2) нім. флот мав відплисти до ВБ і там роззброїтись; 3) відбувалось роззброєння нім армії – за 15 днів нім. мали віддати 5 тис. гармат, 25 тис. кулеметів тощо. 4) нім. війська мали покинути всі окуповані території та звільнити усіх полонених. 5) Виведення військ із сх. Африки; 6) Передача союзникам бельгійської скарбниці та румунського золота. 6) Поступовий вивід військ з рос. території з метою гальмування захоплення території ЧА; 7) Негайне повернення Фр. Ельзасу та Лотарингії;
Для США І Світова означала кардинальну зміну її становища у світі. Із боржника США перетворились у кредитора. Екон. могутність в роки війни зросла. Основною позицію США для облаштування повоєнного світу були запропоновані «14 пунктів» В. Вільсоном: 1) відкриті мирні договори;2)свобода судноплавства;3)усунення економічних бар'єрів у торгівлі;4)встановлення гарантій, що могли б забезпечити скорочення озброєнь;5)справедливе врегулювання колоніальних питань;6) визволення від німецької окупації російських територій, а також надання Росії безперешкодної можливості визначати свій політичний розвиток і національну політику, вступ у "співтовариство вільних націй";7)визволення і відновлення Бельгії;8) повернення Франції Ельзасу й Лотарингії, відновлення окупованих районів Франції;9)уточнення кордонів Італії у відповідності з національними ознаками;10)надання автономії народам Австро-Угорщини;11)визволення від німецької окупації території Румунії, Сербії та Чорногорії, надання Сербії виходу до моря;12)самостійне існування турецьких і автономія інонаціональних частин Османської імперії;13)створення польської держави;14) утворення Ліги націй. Проте сприйняття цієї програми в США було неоднозначним і більшість політиків, як і сенат вважали, що США не повинні втручатись в справи Європи.
ВБ ж встановивши контроль над нім. колоніями та частиною Тур. бажала закріпити за собою ці території. Поряд із цим Англія виступила за повернення Фр. Ельзасу і Лотарингії. При встановленні кордонів у післявоєнній Європі, на думку Ллойд Джорджа, потрібно виходити з принципу національного самовизначення. Головна умова післявоєнного устрою - забезпечення миру шляхом роззброєння і створення Ліги націй як інструменту миру.
Франція більше за інші великі держави постраждала у війні- перетворилась у боржника. Найбільш популярним гаслом у країні було: "Німці за все заплатять!" Прем'єр-міністр Франції Жорж Клемансо був рішуче настроєний реалізувати це гасло і прагнув послабити Нім. будь-якими засобами. Він говорив: "В Європі 20 мільйонів зайвих німців". Отже, їх повинно було стати менше, принаймні, на прилеглих до Франції територіях. А відтак, вона сподівалася повернути собі Ельзас та Лотарингію та навіть були наміри захопити західну рейнську область. Для здійснення інших своїх далекоглядних намірів треба було перешкодити об'єднанню Австрії і Німеччини, створити буферну німецьку державу на лівому березі річки Рейн. Також всіляко держава підтримувала створення Великої Польщі та ЧС, як буферну зону перед більшовицькою Росією.
Нова геополітична розстановка сил у світі після І Світової
Геополітичні наслідки І Світової війни:
1. Розчленування Німеччини.
а) Ельзас-Лотарингія поверталася Фр.;
б) Саарська область передавалася під контроль Ліги Націй в особі комісії з п'яти членів на чолі з французом строком на 15 років. Франція діставала у свою власність шахти (як компенсацію за руйнування шахт півночі під час відступу німецьких військ). Через 15 років мав відбутися плебісцит місцевого населення;
в) лівий берег Рейну й 50 км на правому березі оголошувалися демілітаризованою зоною, де не буде укріплень і збройних сил;
г) Бельгія анексувала дві невеликі німецькі округи - Ейпен і Мальмеді;
д) Пн Шлезвіг - до Данії;
е) Польща одержала Данцігський «коридор» (район Познані й частина Західної Пруссії), який давав їй вихід до моря. Данціг оголошено вільним містом під контролем Ліги Націй + част Верхньої Сілезії;
є) Сілезький район Цешина, який до 1918 р. входив до складу А-У, з 1920 р. був поділений між Польщею й Чехословаччиною;
ж) Мемельська область з 1923 р. перейшла до Литви.
В цілому Німеччина втратила 1/7 своєї території та 1/10 населення. (+ мирні договори з союзниками Німеччини).
2. Союзники Німеччини втратили:
Австро-Угорщина розпалась. Частина Пд Тіролю - до Італії, Чехія й Моравія, Закарп Укр - Чехословаччина, Буковина - Румунії. Договором визнавалася незалежність Австрії, але заборонялося її об'єднання з Нім.
Болгарія. Частина - до Югославії та Румунії. Угорщина Її тер. була скорочена утроє, а нас - у 2,5 рази. Угорщина, як і інші союзники Німеччини, сплачувала репарації переможцям. Туреччина втрачала 80% своєї території на Близькому Сході та у Пн Африці, позбавлялася флоту й могла мати лише 50-тисячну армію.
3. Розподіл колоній шляхом установлення так званої мандатної сист. Ліга Націй як «спадкоємниця» Німецької та Османської імперій надавала «мандати» країнам-наступницям - так званим «мандатаріям».
Згідно з Версальським договором Німеччина віддавала свої «права та інтереси» в Шаньдуні (Китай) Японії. У зв'язку з цим Китай відмовився підписати Версальський договір. Громадськість США теж засудила це рішення Вільсона. Тільки в 1922 р. після Вашингтонської конференції Японія й Китай уклали угоду, за якою в 6-місячний термін Шаньдун був повернутий Китаю.
Італія отримала Південний Тіроль. Франція здобула перевагу на Європейському континенті. Англія закріпила провідні позиції на Близькому Сході й панування на морі. Контроль над Лігою Націй фактично перейшов до Англії та Франції. США поступово втрачали свій вплив в Лізі Націй.