Роль ораторського мистецтва в професійній діяльності юриста. Функції ораторського мистецтва.
Опрацювати літературу з теми. Провести соціологічне опитування “Роль слова у Вашій професійній діяльності” (розробити відповідний питальник, записати інтерв’ю з 10 респондентами-юристами, проаналізувати та систематизувати результати, зробити висновки). Оформити у вигляді або реферату, або журнальної статті, або радіо- чи відеорепортажу.
До пр. № 1
від 0 до 15 балів
Традиційне й нетрадиційне розуміння риторики. Риторика й мораль.
Вивчити бібліографію з теми. Підготувати оглядове повідомлення з використанням прийому проблемного викладу матеріалу.
До пр. № 1
від 0 до 15 балів
Міфологія красномовства.
Підготувати виступ на семінарському занятті. При підготовці використати не менше 10 джерел.
До сем. № 1-2
від 0 до 15 балів
Види красномовства та сфери його застосування.
Укласти словник риторичних термінів (25-30 термінів), які розкривають зміст теми. У словнику подати визначення, приклади та джерельну базу (не менше 10 джерел) (подавати відповідно до основних вимог до бібліографічного опису). Оформлювати в друкованому вигляді.
До пр. № 1
від 0 до 10 балів
Вимоги до мовлення юриста (точність, зрозумілість, чистота, правильність мовлення).
Розробити наочність, що повністю розкриває зміст теми (таблиці, схеми, алгоритми, малюнки тощо). Виконати на належному естетичному рівні. У випадку використання комп’ютерної програми Power Point проект-презентацію подавати в електронному вигляді. По можливості продемонструвати презентацію на занятті.
До сем. № 2
від 0 до 15 балів
Техніка мовлення.
Зробити аудіозапис 2 промов, що належать до різних видів красномовства, та проаналізувати техніку мовлення оратора. Промови оформити у вигляді текстів, покласти тексти на мовну партитуру відповідно до запису, нижче подати детальні аналітичні коментарі.
До сем. № 1,2
від 0 до 15 балів
Судове красномовство
Оформити у вигляді реферату “Риторика в особах: 5 найкращих представників судового (юридичного) красномовства”. У вступній частині реферату подати визначення судового красномовства, короткі історичні відомості та основні відмітні характеристики. В основній частині подати фотографії найкращих представників судового (юридичного) красномовства, біографічні відомості та приклади промов з власними коментарями, бібліографію. Підготуватися до виступу.
До пр. № 6
від 0 до 10 балів
Принципи й засоби полеміки
Укласти міні-хрестоматію з теми: знайти по 2 приклади використання таких тактичних прийомів полеміки: “передбачення-заперечення”, “Сократова іронія”, “заковтування гачка”, “відтягування заперечення”, “зіставлення суб’єктивних прагнень опонента з об’єктивним значенням його позиції”, “закриті запитання”, “відкриті запитання”, “риторичні запитання”, “дзеркальні запитання”, “переломні запитання”, “питання для обміркування”; – та полемічних “хитрощів”: “відповідь у кредит”, “надмірне уточнення”, “відповідь запитанням та запитання”, “негативна оцінка запитання”, “лже-комплімент”, “натяк та таємничі мотиви”.
До пр. № 3-4
від 0 до 15 балів
Доказ у публічному виступі.
Укласти міні-хрестоматію з теми: знайти по 2 приклади використання прямих та непрямих доказів; помилок у доказах: “хибна основа (підстава)”, “випередженням підстави”, “хибне коло”, “недостатність підстави”, “до людини”, “до публіки”, “підмащуванням аргументів”, “підміна тези”, “визначення невідомого через інше невідоме”, “подання визначення через заперечення”, “не врахування полісемії слова”, “об’єднання неспіввідносних понять”, “повторення доказу (тавтологія)”, “поспішні висновки після недбалого перерахування фактів”, “нерозрізнення об’єктів дії”; таких способів демонстрації, як аналіз, синтез, індукція, дедукція та аналогія; таких способів спростування, як спростування тези, критика аргументів та демонстрації.
До пр. № 5
від 0 до 15 балів
Підготовка оратора до виступу на судових дебатах
Підготувати розгорнутий конспект за питаннями теми: збирання матеріалу до судової промови, аналіз зібраного матеріалу, систематизація зібраного матеріалу й письмова та усна підготовка до виступу на судових дебатах.
До пр. № 6-8
від 0 до 8 балів
Судові дебати: комунікативний аспект
Підготувати у письмовому вигляді (друкованому) розгорнутий приклад судових дебатів (суть справи, промова представника (ів) позивача, промова представника (ів) відповідача, промови свідків, репліки учасників дебатів, рішення суду).
Обов’язково зробіть аналітичні коментарі щодо комунікативного аспекту цих конкретних судових дебатів.
До пр. № 7-8
від 0 до 10 балів
Роль репліки в судових дебатах
Зробити невелике повідомлення, розглянувши такі питання: поняття репліки, репліка адвоката, репліка прокурора, питання обов’язковості та необов’язковості репліки, місце репліки в судових дебатах (стаття 318 Кримінально-процесуального кодексу України про порядок судових дебатів), значення репліки в судових дебатах, навести конкретні приклади.