Виробниче обладнання не повинно бути пожежо – та вибухонебезпечним. Під час експлуатації в умовах, встановлених спеціальною технічною документацією, воно не повинно створювати небезпечності внаслідок впливу вологості, сонячної радіації, механічних коливань, високого та низького тиску та температури, агресивних речовин, мікроорганізмів, грибків, комах, тощо. У процесі експлуатації обладнання не повинно забруднювати навколишнє середовище шкідливими речовинами вище встановлених норм.
Виробниче обладнання повинно відповідати вимогам безпеки під час монтажу (демонтажу), експлуатації, ремонту, транспортування та зберігання, при використанні окремо, або в складі комплексів та технологічних систем протягом усього терміну служби. Застосовані в конструкції виробничого обладнання матеріали не повинні бути небезпечними або шкідливими. Не допускається використання нових речовин і матеріалів, які не пройшли гігієну, перевірку та випробування з пожежної безпеки.
Машини та обладнання повинні виготовлятись з урахуванням ергономічних вимог. Можна виділити три характерних відповідності між особливостями людини і якістю промислових виробів у процесі їх виготовлення: антропометричну, психофізіологічну та естетичну.
Захист людей від небезпечних факторів техніки.
Захисні огородження
Для запобігання проникненню людини у небезпечну зону, дії на людей небезпечного фактора, а також можливому пошкодженню пристроїв, механізмів чи інших елементів обладнання широко застосовують різні технічні засоби, що одержали назву огороджуючих, запобіжних та блокувальних пристроїв.
Запобіжні та блокуючі пристрої
У процесі роботи машин не виключається можливість, коли певний контрольований параметр (зусилля, тиск, температура, переміщення) може з різних причин виходити за встановлені межі, створюючи при цьому аварійну ситуацію. Для зупинки (відключення) обладнання у таких ситуаціях застосовуються спеціальні запобіжні пристрої.
Гальмівні пристрої
Незалежно від конструкції, усі гальмівні пристрої призначені для швидкої зупинки машин, рухомих частин виробничого обладнання, утримання машин на схилах, вантажів у піднятому положенні тощо. На безпечну експлуатацію зазначених технічних засобів, обладнаних різними гальмами, значно впливає час спрацьовування системи гальмування.
Небезпечні явища,які призводять до аварійного передчасного руйнування деталей машин.
До аварійного передчасного руйнування деталей машин призводить порушення правил експлуатації та обслуговування.
Надзвичайні ситуації:ознаки,види,рівні.
Надзвичайна ситуація (НС) — порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єкти або території, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, великою пожежею, застосуванням засобів ураження, що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат.
Види: надзвичайні ситуації техногенного характеру,надзвичайні ситуації природного характеру,надзвичайні ситуації соціально-політичного характеру,надзвичайні ситуації воєнного характеру.
Причини виникнення та особливості розвитку надзвичайних ситуацій.
Природні причини
З усього виду небезпек вони належать до розряду найбільш стабільних і становлять стабільну загрозу для людства впродовж всього його існування. Природні явища, які мають надзвичайний характер і призводять до порушення нормальної діяльності населення, його загибелі, руйнування і знищення матеріальних цінностей називаються стихійними лихами. За причиною виникнення вони поділяються на: 1. Тектонічні — пов'язані з процесами, що виникають з процесами Землі. 2. Топологічні — причиною їх є процеси, що виникають на поверхні Землі. 3. Метеорологічні — пов'язані з процесами в атмосфері. Але в більшості випадків основною першопричиною виникнення цих стихійних лих є процеси які відбуваються в Космосі.
Антропогенні причини
Антропогенні діляться на соціальні та економічні.
Соціальні:
1.ріст народонаселення;
2.урбанізація;
3.непідготовленість населення;
4.відсутність інформації про обстановку у НС;
5.відсутність нормативно-правової бази;
6.недбалість та некомпетентність посадових осіб, перевищення повноважень і т. д.;
7.корупція
8.тероризм
Економічні:
1.недосконалість технічних засобів і технологічних процесів;
2.зміна довкілля внаслідок природокористування (забруднення)
3.бідність (зношування техніки, недостача коштів на модернізацію, профілактику й т.д.).