Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Єдність трудового і виробничого процесів




Праця здійснюється у конкретних технічно-організаційних умовах у межах певного часу. Тому, визначивши, що предметом нормування праці є тривалість доцільної трудової діяльності людини, необхідно детально розглянути конкретні види об'єктів нормування праці як визначені своєрідністю поєднання виробничих і трудових процесів в умовах конкретних видів робочих місць. Поза технологією немає праці. Робота завжди виконується у певній послідовності з відповідними складовими, тобто за конкретною технологією. Трудовий процес, що аналізують при нормуванні праці, неможливо відокремити від техніки й технології, тобто від виробничого процесу. Між ними існує внутрішня єдність сутності цілеспрямованої людської діяльності на отримання конкретного результату праці: предметів або послуг. Взаємозв'язок між виробничим і трудовим процесами тим тісніший і глибший, чим вищий ступінь науково-технічного прогресу в окремій ланці суспільного виробництва. В умовах відсутності розвинених технічних засобів у домашинній період трудомісткість (Тд) обчислюється для ручної праці (Тр). та розповсюдженням механічних засобів виробництва в трудомісткості на ступені механізації (Тмех) переважає механізована праця (Тм). З появою автоматичних пристроїв та автоматизованих установок в трудомісткості на ступені автоматизованого виробництва (Тавт) переважно застосовується автоматизована праця (Та). На теперішньому етапі НТП з поступовим розповсюдженням кібернетизованих, роботизованих, програмованих та комп'ютеризованих засобів виробництва в трудомісткості ступеня кібернетизації (Ткіб) переважно використовується кіберне-тизована праця (Тк). Таким чином, ручна праця все більше заміщується машинно-ручною, механізованою та автоматизованою працею. Видозмінюється сама ручна праця: вона втрачає чисто фізичну, м'язову складову і наповнюється розумовою складовою, стає складнішою, різноманітнішою за змістом, тому що найбільш пов'язана з обслуговуванням, налагоджуванням, програмуванням і ремонтом техніки всіх рівнів складності та вдосконалення. Ефективність застосування досягнень НТП у виробничому процесі полягає перш за все у скороченні сумарних суспільних витрат праці на створення продукції і послуг, тобто в економії робочого часу.

 

13.

 

 

Задачі

Варіант 3

Задача 24

Приладобудівний завод «Омега» спеціалізується на випуску магнітофонів, телевізорів, магнітол. У виробничій програмі передбачено довести випуск телевізорів до 50000 шт./рік, магнітол – 80000 шт./рік, магнітофонів обмежити до 10000 шт./рік. Нормативна трудомісткість виробів подана у таблиці.

Таблиця – вихідні дані для розрахунків

Продукція Нормативна трудомісткість виробу, нормо – год.
  Складання Монтаж Налагоджування та регулювання  
Магнітофон 0,8 1,5 0,7  
Телевізор 1,7 3,1 0,7  
Магнітола 1,5 3,0 0,7  

Середній відсоток виконання норм – 1,1, ефективний фонд робочого часу одного робітника – 1840 год./рік. Визначити необхідну (для підприємства) чисельність робітників відрядників.

1. Визначаємо необхідну чисельність робітників – відрядників для випуску магнітофонів

=

Тсум= (0,8+0,7+1,5) ∙ 10000=30000(нормо.год.)

 

2. Визначаємо необхідну чисельність робітників – відрядників для випуску телевізорів

Тсум= (1,7+3,1+0,7) ∙ 50000=275000(нормо.год.)

(ос)

3. Визначаємо необхідну чисельність робітників – відрядників для випуску магнітол

Тсум= (1,5+30+0,7) ∙ 80000=416000(нормо.год.)

Висновок: необхідна чисельність робітників відрядників для магнітофонів становить 15 осіб; для телевізорів 136 осіб; для магнітол 206 осіб.

 

Задача 4

Обчислити запланований приріст продуктивності праці на підприємстві та питому вагу обсягу виготовлення продукції за рахунок росту продуктивності праці за даними таблиці

Таблиця – вихідні дані для розрахунків

Показник Звіт План
Обсяг чистої продукції, тис. грн.    
Чисельність промислово- виробничого персоналу, чол.    

 

∆Q=100-


1.

2. ∆Q=

3. ∆Q=100-

Висновок: чиста продукція збільшилась на 14400 тис.грн.

 

Задача 17

Для обслуговування п’яти швейних машин робітник витрачає 1,2 год. Визначити змінну норму обслуговування однієї швейної машини, якщо тривалість робочої зміни – 8 год.

Нобс=

Нобс = = 6,66

Висновок: при тривалості зміни у 8 годин змінна норма обслуговування становить 6,66.

 

Задача 19

Скласти баланс одного середньооблікового робітника. Відомо,що режим роботи однозмінний у п’ятиденному робочому тижні. Цілоденні невиходи на роботу становлять (днів): на чергові відпустки – 20,5; відпустки на навчання – 2,5; через хворобу – 4; декретні – 2; виконання державних обов’язків – 1. витрати часу у зв’зку з скороченням робочої зміни становитимуть: для підлітків – 0,1, для матерів – годувальниць – 0,1, номінальний фонд робочого часу налічуватиме 255днів/рік.

 

№ п.п. Показник План, рік
  Кількість календарних днів  
  Виходні і святкові дні  
  Номінальний фонд робочого часу  
  Цілоденні невиходи на роботу · На чергові відпустки; · Відпустки на навчання; · Через хворобу; · Декретні; · Виконання державних обов’язків; · Витрати часу у зв’язку з скороченням робочої зміни для підлітків.   55,5   20,5   2,5         25,5
  Ефективний фонд робочого часу 199,5

 

Задача 11

За даними хронометражу розрахувати норму часу на виконання операції та зміну норму виробітку у шестиденному робочому тижні, якщо нормативний коефіцієнт стійкості хроноряду Кн. = 2,4; час на обслуговування – 5%, на відпочинок – 8%, на обслуговування робочого місця – 2% від оперативного. Тривалість виконання елементів у хвилинах наведено у таблиці.

 

Елемент операції Номер заміру
             
Встановлення деталі 1,8 1,9 3,2 2,9 5,4 4,2  
Проточування деталі              
Зняття деталі 1,5 1,4 3,7 2,0 2,0 1,9  

 

1. Визначаємо стійкість хроноряду

Кст=

Кн = 2,4

а) Кст= 5,4/1,8=3

Кст˃Кн Хроноряд не стійкий

Кст = 4,2/1,8=2,3

Кст˂Кн Хроноряд стійкий

 

Список використаної літератури

1.Бутинець Ф. Ф. Економічний аналіз. Навчальний посібник Житомир: ПП «РУТА», 2003. -672 с.

2.Васильков В.Г. Організація виробництва: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2003. – 524 с.

3.Грабовецький Б.Є. Екон. аналіз. Навчальний посібник., 2003р

Давидович І. Є. Управління витратами. Навчальний посібник. 2003.

4.Економіка підприємства: Підручник / за аг. Ред.. С.Ф. Покропивного – Вид. 2-ге, перероб. Та доп. – К.: КНЕУ, 2005. – 528 с.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1233 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2312 - | 2039 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.