Екологічне законодавство України. Збірник нормативних акті», судової та арбітражної практики у 2-х книгах. За ред. Погрібного О.О. т» Каракаша І.І. - Одеса, «Латстар»,2001.
Екологічне право. Особлива частина. Підручник за ред. проф, В.І. Андрейцева, - К., 2001.
Екологічне право України. Повний академічний курс за ред. акад. НАН України Ю.С. Шемшученко. - К., 2008.
Законодавство України про довкілля. Збірник у 2-х томах / За ред. А.П. Гетьмана, М.В. Шульги. - Харків, 2006.
Природноресурсове право України. Навч. посібник. За ред. Каракаша І.І. - К: «Істина», 2005.
ЗАНЯТТЯ СЬОМЕ
ТЕМА: ПРАВОВІ ЗАСАДИ ВИКОРИСТАННЯ Й ОХОРОНИ ОБ'ЄКТІВ
ТА РЕСУРСІВ ТВАРИННОГО СВІТУ
План заняття
1. Основні характерні риси чинного законодавства про охорону тваринного світу: структура та зміст Закону «Про тваринний світ»; співвідношення вимог Законів «Про тваринний світ», «Про мисливське
господарство і полювання» та «Про захист тварин від жорстокого по-
иодження»., „.
2. Державне управління в області охорони, захисту та відтворення
і марнішого світу; повноваження центральних і регіональних органів...
ииконавчої влади.........:..,.•,.,...,..... ^
3. Правові заходи охорони тваринного світу: обмеження і заборони. стосовно використання об'єктів тваринного світу; охорона середовища існування, умов розмноження та шляхів міграції тварин.
4. Правова охорона рідких і зникаючих видів наземних і водних тварин,- «Червона книга України» та значення її ведення; переселення й акліматизація тварин.
5. Правові вимоги щодо здійснення моніторингу,державного обліку, та ведення кадастру об'єктів тваринного світу: державний та громадський контроль у сфері охорони тваринного світу..;
6. Юридична відповідальність за порушення законодавства про охорону та відтворення тваринного світу: умови кримінальної та адміністративної відповідальності за браконьєрство; особливості відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону тваринного світу.
Завдання для підготовки до практичного заняття '
Задача № 1. ]'А': •""/■-=-
З метою уточнення кількісного складу тваринного світу в південній частині степового заповідника працівники державного'управління охорони навколишнього природного середовища області' вйкори'с'гали швидкохідні сучасні спортивні автомобілі. Використання цих технічних автотранспортних засобів призвело до порушення режиму мешкання тварин, а від надмірного гоніння тварин по степу 23 особини загинуло. Дирекція заповідника звернулася до держуправліния охорони навколишнього природного середовища області з проханням виділити 300 тис. гривень з позабюджетних коштів для покриття заподіяних заповіднику збитків. Начальник управління у своїй відповіді пояснив, що витрачання позабюджетних коштів на вказані цілі не передбачено, а тому рекомендував дирекції заповідника списати ці витрати, як на проведений Планових відстрілів тварин у наукових цілях. Дирекція заповідника звернулася з позовом до суду про відшкодування заподіяних збитків працівниками держуправліния охорони навколишнього природного середовища
Ї29
Охарактеризуйте порядок ведення кадастру твіарИННОГО світу Ви. рішіть справу по суті.
Задача № 2.
Працівники державної екологічної інспекції з охо)рони Чорного мори затримали групу осіб на рибацькому сейнері, які без відповідного дозволу виловлювали рибні ресурси за межами територіалькшх вод Поставлені вимоги щодо відшкодування збитків, заподіяних влаІСН0СТ| держави не законним виловом рибних ресурсів у виключній (мо£,ській) економічній зоні, вони не визнали, посилаючись на те, що їх діяльііпсть здійснювалася за межами територіальних вод, а отже у зоні вільного, мореплавства І 11 міжнародними правовими звичаями тут можна зді^снювати будь-яку діяльність, зокрема використовувати природні ресурс _ загальну спад шину людства». Вважаючи таке пояснення необґрунт,ованим екол0гічіін
ІНСПеКЦІЯ 3 ОХОрОНИ ЧорНОГО Моря звернулася 3 ПОЗОвом до Суду
Вирішити справу по суті наведених умов.
Задача № 3.
Під час перевірки додержання законодавства про мисливство ти полювання державний мисливський інспектор спіль(Н0 3 інспектором а охорони навколишнього природного середовища зат{,имали на території земель фермерського господарства його господаря> 1цо прогулювався в межах цих угідь з мисливським собакою, зброєю та капканами беї документа, який би посвідчував право мисливця. Н^ підстав} цього інспектори склали протокол про адміністративне пор^шення правил по лювання, наклали на нього адміністративний штраф та подали позов до суду про стягнення збитків, заподіяних правопорушеіІНЯМ у су„^ фермер пояснив, що під час його затримання він перебував у межах належних йому сільськогосподарських угідь. Наявність мислиі,сько,- 3брої у нього обумовлено умовами безпеки у зв'язку з поширенісгю на ц{и території останнім часом диких кабанів; капкани він пристос(,вує для добування кротів. Посвідчення мисливця немає, оскільки він ііе займається промисловим добуванням мисливських тварин. Проте, і,0 належні йому ні праві власності угіддя відносяться до категорії мислі[ВСЬКИХ в}н не знан У документах, які посвідчують його право приватне,- власності на сільськогосподарські угіддя, це не зазначено.
Чи підлягає позов задоволенню? Вирішити сща№у
Нормативно-правові акти
Про мисливське господарство та полювання: Закон України від 22 лютого 2000 року // Відомості. - 2000. - № 18. - Ст. 1232
Про тваринний світ: Закон України від 13 грудня 2001 року // Відомості. - 2002. - № 14.-Ст.97.
Про рибу, інші водні живі ресурси та харчову продукцію з них: Закон України від 6 лютого 2003 року // Відомості. - 2003. - № 15. - Ст. 107.
Про Червону книгу України: Закон України від 7 лютого 2002 року // Відомості. - 2002. - N° 30. - Ст. 201.
Про захист тварин від жорстокого поводження: Закон України від 21 лютого 2006 року // Відомості. - 2006. - № 27. - Ст. 230.
Про невідкладні заходи у сфері збереження, відтворення та раціонального використання мисливських тварин: Указ Президента України від 23 травня 2005 року № 737/2005//Урядовий кур'єр. - 2005. - № 105.
Положення про порядок ведення державного кадастру тваринного світу: Затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 1994 року № 772.
Порядок здійснення любительського і спортивного рибальства: Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 1998 року№ 1126.
Правила любительського та спортивного рибальства: Затверджені наказом Держрибгоспу від 15 лютого 1999 року № 19 // Офіційний вісник України.- 1999.-№ 19.
Про розміри компенсації за добування (збирання) та шкоду, заподіяну видам тварин і рослин, занесеним до Червоної книги України: Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 1993 року№ 399.
Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування абитків, завданих унаслідок порушення законодавства в галузі мислив-і ького господарства та полювання (крім видів, занесених до Червоної книги України): Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Державного комітету лісового господарства України // Офіційний вісник України. - 2007 - № 58. - Ст. 2319.
Правила видачі дозволів на спеціальне використання диких тварин Та інших об'єктів тваринного світу, віднесених до природних ресурсів загальнодержавного значення: Затверджені наказом Мінекобезпеки від 26 травня 1999 року № 115.