Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Соціальні технології і процес соціалізації




КОМУНІКАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ

ТЕХНОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ КОМУНІКАЦІЇ

Соціальні технології і процес соціалізації * Інформаційна концепція інтелектуалізації суспільства * Комунікаційні технології і соціальне середовище

Соціальна модернізація сучасного суспільства, побудованого на "економіці знань", потреба у формуванні особистості, здатної сприймати постійні зміни та виклики і, відповідним чином, реагувати на них орієнтує науково-освітню і виробничу сфери людської діяльності на інноваційний шлях розвитку. Йдеться про створення соціально-технологічної культури як окремої особи, так і суспільства в цілому середовищ - уміння аналізувати соціальні процеси, знати логіку їх розвитку, адаптуватися до нових умов і стратегій інформаційного середовища, реалій соціуму. Один із важливих чинників формування технологічної культури - оволодіння таким соціальним інструментарієм як комунікаційні технології, освоєння сукупності знань та умінь використовувати їх як у фаховій діяльності, так і в повсякденному житті.

 

Соціальні технології і процес соціалізації

Первісне поняття технологія (гр.: техно - мистецтво, логос - слово, вчення, знання) - мистецтво впливати словом. З цієї точки зору Тарас Шевченко був для українців найкращим, иайгеніальнішим технологом слова, бо його слово й досі має найсильніший вплив на нашу свідомість. У найширшому ж значенні під терміном технологія нині розуміють шляхи (способи, методи) організації ряду послідовних операцій (процедур, фаз, етапів) для досягнення певного наукового, технічного, виробничого або соціогуманітарного результату.

Роль технологій у сучасному світі - з позицій оптимізації, визначення адекватних шляхів, способів і методів досягнення результативності й ефективності в будь-якій сфері людської діяльності - надзвичайно важлива й необхідна. Недарма існує інтернаціональний вираз know how - знати як. Нації, які володіють сучасними технологіями є світовими лідерами в економіці й досягненні високих стандартів житгя.

Розрізняють два види технологій:

1) технології наукового, технічного і виробничого спрямування;

2) технології соціогуманітарного спрямування - соціальні технології.

Існують різноманітні класи і типи соціальних технологій (див. Табл. 1).

Таблиця 1

Класи Типи
   
1. За видами спеціальних соціологічних теорій. 2. За сферами суспільного життя: - економічна; - політична; - соціальна; - духовна; - екологічна; - соціокультурна. 3. За рівнями соціологічного знання. 3.1. Макросоціологічні: - методологічні; - перехідні; - інноваційні; - креативні. 3.2. Мікросоціологічні: - громадська думка; - соціальні гарантії; - задоволення соціальних потреб; - формування ціннісних орієнтацій; - регулювання соціальної адаптації та ін. 4. За рівнями управління: - глобальні; - континентальні; - національні, - регіональні; - місцеві. 5. За призначенням: - навчальні; - інформаційні; - правоохоронні; - рееурсозберігальні. 6. Особистісні. 1. За характером дії: - стратегічні; - тактичні; - оперативні. 2. За часом дії: - довгострокові; - середньострокові; - короткострокові. 3. За рівнем соціальної зрілості об'єкта: - низький; - середній; - високий. 4. За рівнем соціального ефекту і практичної ефективності: - високоефективні з тривалим ефектом; - середньоефективні із середньостроковим ефектом; - низькоефективні з короткотривалим ефектом. 5. За методами: - прогнозування; - соціодіагностика; - моделювання; - проектування; - планування; - соціальний контроль. 6. За типом соціальної дії особистості: - самоосвіта; - самовиховання; - самоадаїпація; - самовияв. 7. За спрямуванням: - руйнівні; - творчі.

 

Соціальні технології сприяють процесові соціалізації особи, суспільства. У комунікавістику термін "соціалізація" прийшов з політекономії, його початковим значенням було "усуспільнення" землі, засобів виробництва. Соціалізація особи - це процес становлення особи на основі засвоєння нею елементів культури і соціальних цінностей. Соціалізація відбувається через вплив суспільства на людину, коли вона засвоює певні соціальні цінності, перебуваючи в певному соціальному середовищі й зазнаючи вплив різних соціальних інститутів - сім'ї, школи, трудового колективу, кола друзів і т.д.

У залежності від ролі самої людини вирізняються два підходи до процесу соціалізації. Перший підхід передбачає пасивну позицію людини в процесі соціалізації, а саму соціалізацію розглядає як процес адаптації індивіда до соціуму, його культурних орієнтацій. Прихильники другого виходять з того, що людина активно бере участь у процесі соціалізації, впливає на життя, що оточує, виявляє творчу ініціативу. Отже, соціалізацію можна трактувати як "розвиток і само змінювання людини в процесі засвоєння і відтворення культури, що відбувається у взаємодії людини із стихійними, відносно спрямовуваними і цілеспрямовано створюваними умовами життя на всіх вікових етапах".

Процес соціалізації можна подати як сукупність кількох складових (див. табл. 3): стихійна соціалізація людини, яка відбувається під впливом реальних обставин життя суспільтва; відносно спрямовувана соціалізація, коли держава застосовує певні економічні, законодавчі, організаційні заходи, які впливають на можливості і характер розвитку особи обов'язковий мінімум освіти, терміни служби в армії і т. ін.); відносно соціально контрольована соціалізація (виховання), що визначається створеням суспільством і державою правових, організаційних, матеріальних і духовних умов для розвитку людини; соціалізація, котра відбувається у процесі свідомого самозмінювання індивіда - самовдосконалення та самореалізації людини відповідно до індивідуальних умов та обставин життя (див.: Табл. 2.)

Таблиця 2

Соціалізація
Стихійна соціалізація. Відносно спрямована соціалізація. Відносно соціально контрольована соціалізація - виховання.
Свідоме самозмінювання людини

 

У реальному житті людини і суспільства мають місце усі ці типи соціалізації, але на кожному віковому етапі і в кожному конкретному випадку домінують ті чи інші з них. Стихійна соціалізація - процес безперервний, оскільки людина постійно взаємодіє із соціумом. Виховання - процес дискретний, тобто обмежений певним місцем і часом. В його основі лежить соціальне діяння, що передбачає суб'єктивне осмислення можливих варіантів поведінки осіб, з якими людина взаємодіє.

У сучасному глобалізованому світі формування соціалізованої особистості у значній мірі визначається рівнем та якістю комунікаційного середовища, дією засобів масової комунікації. Результати багатьох соціологічних опитувань дозволяють розглядати ЗМК як провідний фактор соціалізації. По-перше, засоби масової комунікації суттєво впливають на засвоєння людьми різного віку широкого спектру соціальних норм й, отже, на формування ціннісних орієнтацій у сферах політики, економіки, ідеології, права і т. д. По-друге, ЗМК є своєрідною системою неформальної освіти різних верств населення, поширення наукових і фахових знань.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 519 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2339 - | 2144 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.