Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Побічні продукти ректифікації та їх утилізація




У процесі виділення та очистки спирту одержують побічні продукти: барду, лютерну воду, спирт етиловий, головну фракцію (ГФ) або ефіроальдегідний конце­нтрат (ЕАК), сивушне масло і сивушний спирт. З бардою і лютерною водою виво­диться нелетка частина бражки; леткі домішки спирту, виводяться з ГФ або ВАК, з сивушним маслом або сивушним спиртом.

Головну фракцію розганяють, включаючи в схему БРУ розгінну колону (деце­нтралізована розгонка), або розганяють на спеціальних ректифікаційних установ­ках з метою виділення з неї етилового спирту (централізована розгонка). Установка для централізованої розгонки ГФ, (авторські свідоцтва СРСР № № 490818,498008, 501059, Циганков П.С., Шиян П.Л.), освоєна в промисловості (рис. 10.49), включає в себе колони: для розгонки ГФ, відгінну, епюраційну, спиртову і метанольну. Остан­ню передбачають у тому випадку, коли переробляють ГФ, що містить метанол. При переробці ГФ одержують такі продукти (дал на 100 дал безводної частини вихідної головної фракції): ректифікованого спирту (PC) 90...94, ефіроальдегідного концен­трату 4...7; втрати при розгонці 2...3. Вихід PC залежить від вмісту домішок у вихі­дній ГФ. Витрата пари на переробку 1 дал ГФ становить 60...70 кг, води - 0,6...0,7 м. Концентрат ГФ є вуглецевим живленням у виробництві кормових дріжджів. При фракціонуванні з нього можуть бути виділені цінні органічні продукти: оцто­вий альдегід, етилацетатний розчинник та ін. Така установка для централ і зо ванної розгонки ГФ потужністю до 4,0 тис. дал/добу впроваджена на Наумовському спир­товому заводі.

Сивушне масло використовують в основному як сировину для одержання чи­стих вищих спиртів (амілового, бутилового, пропілового), які застосовують в орга­нічному синтезі, при виготовленні медичних препаратів і ароматичних речовин, як розчинники в лакофарбовій промисловості, як екстрагенти, флотареагенти та нове-рхнево-активнІ речовини.


Рис. 10.49 Установка

для централізованої

переробки головної

фракції: 1, 2, 3,4, 5

- відповідно розгінна,

відгінна, епюраційна,

месанольна і спиртова

колони;

6 - декантатор;

В - вода; Л - лютерна

вода; П - пара;

PC - ректифікований

спирт; ГФ - головна

фракція; МФ - метано-

льна фракція; КЕАФ -

концентрат ефіроальде-

гідної фракції

У колишньому УкрНДІСП розроблена безперервно діюча ректифікаційна уста­новка для одержання вищих спиртів з сивушного масла (рис. 10.50), що складаєть­ся з колон: етанольної 1, зневоднюючої 2, вІдгінної 3, амІлольної 4 і бутанольно-пропанольної 5.

Вода, що присутня в товарному сивушному маслі, значно ускладнює його розгон­ку через утворення азеотропних сумішей з компонентами сивушного масла. Першою стадією розгонки сивушного масла є виділення етанолу (Е), другою - зневоднення його методом азеотропно-екстрактивної ректифікації. Суть її полягає в тому, що у присут­ності великої кількості амілових спиртів (А) - біля 50 мас. %, вода, утворюючи азеот­ропну суміш з ними, веде П

себе як легколеткий компо­нент і виводиться через верх колони. Після конден­сації азеотропна суміш розшаровується на нижній, в основному водний шар (В+А), і верхній, в основ­ному спиртовий шар.

Спиртовий шар пове­ртається на зрошення зне­воднюючої колони, а вод­ний розділяється у відгін-ній колоні на воду (В) і амі-лол (А), який надходить до етанольної колони.


Зневоднена суміш спиртів (А, Б, П) легко розділяється на чисті компоненти А, Б, і П послідовно в амїлольній та бутанольно-пропанольній колонах.

Сивушний спирт як товарний продукт на цей час не використовують через багатокомпонентнІсть і наявність значної кількості води. Проте відбір його доціль­ний через те, що це позитивно впливає на якість спирту.

Він може бути застосований для виробництва технічного спирту, при виготов­ленні денатурованого спирту або піддаватися розгонці для виділення харчового спирту та інших окремих компонентів.

Нелетка частина бражки виводиться з брагоректифікаційної установки у ви­гляді барди й лютерної води.

З лютерною водою відводяться важколеткі домішки спирту. Лютсрна вода має кислу реакцію, агресивна по відношенню до звичайної сталі. Вихід її півтора-дво-кратний по кількості спирту при закритому обігріванні епюраційної та спиртової колон і приблизно чотирикратний при відкритому обігріванні. Лютерну воду вико­ристовують для промивки сивушного масла, гідроселекції в колоні для розгонки ГФ та епюраційній, для приготування зернових замісів і мелясного сусла. Залишки лютерної води скидають у каналізацію після попередньої очистки.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 503 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2238 - | 2103 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.